Skocz do zawartości
IGNORED

Wyjście SPDIF z CEC-TL2 - pi pad, L pad?


2A3_fan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W wiekszosci transportow CEC zamontowany jest chip YM7121 który m.in generuje sygnal SPDIF.

Stoje przed dylematem jakiego układu spróbować aby zachować impedancję 75ohm oraz zbić sygnał 5vpp w okolice standardowego 0.5vpp

 

 

Chłopaki od Shigaraki z tego co się orientuję mają dobre doświadczenia z PI Padem, czyli układ z trzech rezystorów, dwa szeregowo, jeden równolegle.

 

Moje pytania:

1) jaki układ wyjściowy polecacie?

- L-PAD

- PI-PAD

- attenuator np taki jak tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

2) czy w przypadku Pi-Pada można użyć przyblizonych wartosci rezystorow czy trzeba użyc dokładnie takich jak wylicza kalkulator?

 

przykład: kalkulator ze strony:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

przy danych wejsciowych:

Input Impedance: 75 Ohms Ideal Shunt In resistor: 92.231 Ohms

Output Impedance: 75 Ohms Ideal Shunt Out resistor: 92.231 Ohms

Required Attenuation: 19.74 dB Ideal Series resistor: 360.077 Ohms

 

podaje wartosci jak powyzej. Natomiast dostepne standardowo rezystory mają wartosci: 360ohm, 91ohm z tolerancja 1%.

Powstaje pytanie czy ogólnodostepne rezystory o wartosciach 360r / 91r beda pasowac czy nie?

 

3) w kalkulatorze pojawia sie parametr "Output Return Loss" wyrazony w dB. Lepiej jak ma wysoką wartosc czy niską?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstaje pytanie czy ogólnodostepne rezystory o wartosciach 360r / 91r beda pasowac czy nie?

Będą pasować. Polecam jednak sprawdzić kształt sygnału oscyloskopem, U siebie dobre dopasowanie uzyskałem obserwując kształt przebiegu po stronie odbiornika, wpierw jednak wlutowałem peerki, kręciłem nimi aż do uzyskania najładniejszego przebiegu. Później zmierzyłem i wlutowałem stałe i z tego co pamiętam ich wartość nie odbiegała jakoś od tych podanych przez Ciebie. Chociaż czy to będzie rezystor super dokładnie dobrany czy nie , nie wpłynie na wizualny kształt przebiegu, inaczej kilka omów nie zrobi wielkiej różnicy. Natomiast sam zastosowałem MK132 jako series resistor, shunt u mnie to jakiś zwykły metalizowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wizualny kszalt przebiegu nie wplywa??? wplywa na falowe dopasowanie a to oznacza ze bedzie sie cos odbijac i nie bedzie jak nalezy. nie bedzie linii transmisyjnej przez co beda zafalowania na jedynkach i zerach. widac to na cyfrowych oscylach i to dosc dobrze. chyba nie tak dobrze widoczne na analogowych(nie mam wiec nie jestem pewny)...

 

w watku o shigaraki zamowienie grupowe pokazywalem rozne wartosci i jak to wyglada w zaleznosci od dopasowania. zawsze pomiar na obciazeniu odbiornikiem (istotna jego pojemnosc i impedancje)

dopasowanie podobniez mozna sprawdzic przez:

zmierzyc wartosc napiecia bez obciazenia a pozniej z obciazeniem. dla 50R wartosc napiecia miala spasc o polowe (np z 5 do 2,5V)

jak jest z 75r?....

 

projektujac uklad nalezy brac pod uwage obciazalnosc nadajnika oraz jego impedancje.

 

interesuje cie nota katalogowa. tam bedzie o impedancji i obciazalnosci wyjscia ukladu... zawyczaj do tego celu uzywa sie bufora ktory mozna bardziej obciazyc...

 

ostatnio kopczas dawal link do strony fikusa z buforem na fecie... bedzie to lepsze niz sam pipad.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź. Czy oprócz pomiarów próbowałeś "na ucho" wyczuć jakie ustawienie potencjometru gra Ci najlepiej?

 

czy analizowałeś zagadnienie poboru prądu przez rezystory i tym samym obciazenie układu? Czytałem, że dość łatwo przeciązyć chip. Faktem jest, ze wypowiedzi dotyczyly Shigaraki, natomiast nigdzie nie moge znalezc informacji jakie jest dopuszczalne obciazenie wyjscia cyfrowego w tym ukladzie yamahy :-/

Różnice były i czym ładniejszy tym lepiej to grało. Kol Marosik ma rację , ale ja nie przypadkowo opisałem metodę z oscyloskopem bo można sobie dość precyzyjnie dopasować. Faktem jest, ze dysponuję oscylem analogowym na którym nie wszystko widać. Wpływ soniczny ma również np kondensator (100n) przed dzielnikiem. Moim zdaniem jednak najlepiej SPDIFa na wyjściu przetaktować np na kostce 74AC74 sygnałem zegara , albo chociaż zbuforować bramkami 74HCU04. Wszystko jest w wątku o shigarakim, wałkowaliśmy to tam dość mocno

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Znasz to?

Chociaż wariant z przetaktowaniem brzmi lepiej, szukam mojego schematu i nie mogę znaleźć , gdzieś na audiostereo jest bo go wrzucałem, wariant kol marosika też jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silver mica 100nf?

to chyba jakis kolos jest. ciezko sobie wyobrazic 1nF....

 

bufor na fecie jak nazwa wskazuje ma feta i 2 czy 3 rezystory... daje ci znana impedancje wyjscia itp.

co ciekawe kable cyfrowe nie zawsze maja impedancje jaka podaje producent (szczegolnie zlacza terminujace) co daje efekt odbicia sygnalu i zafalowania (ktorych nie widac na analogowych oscylkach).

 

dlatego jedne kable graja dobrze inne nie.

 

 

jesli dobrze sie zrobi linie transmisyjna to bardzo dobrze potrafi zagrac na gniazdach bnc 75r i zwyklym kablu antenowym ktory trzyma parametr 75R.

ze wzgledu na trudnosci w zaterminowaniu i przeslaniu sygnalu jak nalezy u siebie wysylam sygnal za pomoca kabla sata (roznicowe/symetryczne 110Rczy 100R (juz nie pamietam)) odpowiednio zaterminowane. gra to najlepiej a im wyzsze napiecie idace kablem tym mniejsze wplywy srodowiska na sygnal (jak z liniami zasilajacymi-na duuuze odleglosci zmniejsza sie amper a zwieksza volt)

 

nadajnik mozna odseparowac elektrycznie od odbiornika/trafo/transoptor. wydaje sie to byc krokiem w tyl bo dzwiek bez trafa zludnie wydaje sie byc bardziej bezposredni. w rzeczywistosci z trafem jest duuuzo wiecej szczegolow i nie ma rzucania dzwieku 'na twarz'.

 

kabel SATA ma to do siebie ze musi przesylac sygnaly wyzsze od 10Mbit - szybkosc 1-minimalna (SPDIF to do max 2Mhz) wiec idealnie sie nadaje.

 

jeszcze jedno mi sie przypomnialo. jesli chcesz wyliczyc pi czy L pad musisz znac impedancje zrodla.. mozna to policzyc ale chyba bez oscyloskopu bedzie bardzo trudno...

 

sprawdzony i dosc prosty uklad oferuje Co Co. spdif bufor na wm8804. Edward cos takiego robil. masz mozliwosc wypuszczenia sygnalu jak nalezy oraz usuniecie jittera.

 

fajne aczkolwiek nigdy nie mialem okazji sprawdzic (choc mam 2 plytki zlozone) we wszystkich dac'ach mam wm8804 wiec wydaje sie byc bezsensowne buforowanie za jego pomoca po czym odbior na tym samym scalaku...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie ze nie ma 75r :)

czyli cale obliczenie bierze w leb. nie masz jednej wartosci do obliczenia pi pada. rownie dobrze mozna dac rezystor i wtedy cos liczyc...

 

jesli nie masz jak zmierzyc to zrob bufor na fecie. wtedy bedziesz mial to co potrzeba. bedziesz mogl obciazyc i wtedy dopiero zrobic pipada.

 

inaczej tego co chcesz zrobic nie mozna nazwac pi padem tylko 3 rezystorami dobranymi dowolnie. w dodatku ciezko powiedziec jaka bedzie wartosc napiecia na wyjsciu (mierzysz cos ale co?) sygnal spdif ma rozne wypelnienie a co za tym idzie zwykly miernik nie pokaze napiecia. czyli tylko oscyloskop....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.