Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pomieszczenia tylko pod KD


hank

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zaadaptowania pomieszczenia pod KD aby nie utrudniać życia reszcie rodzinki.Pomieszczenie o wymiarach 4,90x3,60x2,20 znajduje się w budynku gospodarczym. Budynek nie jest na razie ogrzewany wiec chciałbym go ocieplić tak aby temperatura zima nie spadała poniżej 5 stopni.Czy dobrym pomysłem będzie na ścianach i podłodze przykręcenie płyt OSB na stelażu drewnianym a pomiędzy ścianę a płytę włożenie styropianu lub wełny mineralnej?Nie chciałbym na samym początku prac zepsuć akustyki tego pomieszczenia:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budowlanego punktu widzenia - nie jest to super pomysłem. Poczytaj co to jest ''punkt rosy'' - ale skoro to budynek gospodarczy. Twoja decyzja.

 

Ja bym płyt nie dawał. Już może ciekawsze byłoby styropian ( raczej wyższej gęstości ) na klej + na styropian klej rozciągany pacą zębatą z dużym zębem. będziesz miał od razu rozproszenie:)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

na jednej ze ścian możesz dać np. wełnę mineralną - w myśl zasady, że jedna ściana (za/przed) wytłumiona

Podłogę też lepiej - folia + styropian + wylewka 4cm + wykładzina ''ogrodowa'' - żeby nie capiło po sezonie.

Myślę, że takie pomieszczenie będzie akustycznie dużo żywsze.

Ale niech się wypowiedzą fachowcy - bo czytam właśnie ten dział i jestem pod wrażeniem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktem rosy chyba nie powinno być problem,gdyż pomieszczenie znajduje się w budynku obok domu i ma strych nad sobą oraz dwa pomieszczenia za ścianą.Ogrzewanie będzie zrobione ,myślę o gazowym nadmuchu z wylotem spalin na zewnątrz,tak aby szybko nagrzać pomieszczenie. Co do wylewki to możne i dobry pomysł ale chciałbym jak najmniej podnośnic posackę gdyż juz teraz sufit mam bardzo nisko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz ocieplać od środka to zainteresuj się raczej specjalnymi do tego celu bloczkami, np. z Silki. Jak to działa na akstykę-nie wiem :) ale na pewno będzie lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o termomodernizację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga pływająca na wełnie owszem ale budynek musisz izolować klasycznie i ogrzewać by pkt skraplania rosy był poza murem Danie styropianu wewnątrz nic nie da prócz grzyba.... stąd ocieplenie montuje się z zewnątrz. Owszem robi się tak jak chcesz ale trzeba uważać poczytaj artykuły BBC jak robili jedno studio jest tam wszystko. Taka konstrukcja pomaga na basie izoluje piszę z telefonu więc napiszę potem coś jeszcze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda cały budynek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyslalem cale zagadnienie i ocieple budynek od zewnatrz steropianem 15cm.Planuje wewnatrz na podloge i sufit i sciane na przeciwko ekranu poloze wełne i przykryje płytami osb.Reszte scian mysle zeby wykonac jak doradził kolega Z3RO7OO gipsem i gruba packą.Na suficie zrobię parę uskoków aby nie był równy,a na podłogę wykładzina.Co myślicie o takim wykonaniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie jak ma się niska temperatura np w okolicy zera do sprzętu AV.Nie chce ciągle ogrzewać zima tego pomieszczenia tylko w przypadku projekcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama temperatura nie jest mocno szkodliwa, bo jak to leży w kartonach na magazynach to też nikt ich pewnie dodatkowo nie ogrzewa. Natomiast jak włączysz od razu bez uprzedniego "podgrzania" elektroniki do temp 15 st C to może się na PCB osadzić wilgoć i zamiast oglądania/słuchania będzie tylko smrodek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed oglądaniem bedzie odpowiednia temperatura tak aby elektronika odparowała:) co do pomysłu na wykonanie wnętrza tak jak napisałem wcześniej możne ktoś się wypowie.Na obecna chwile jest jedno okno i zastanawiam sie czy nie wprawić dużo mniejsze przy suficie dla wentylacji czy zrezygnować z okna i zamontować kratki wentylacyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to ma być kino to pewnie, że tak - a najlepiej sprzedaj :)

 

Kratki jak najbardziej - możesz podgrzewać pomieszczenie ( to oczywiste ) ale to cyrkulacja powietrza osusza ( bo zabiera odparowaną wilgoć ) co prawda gips chłonie ale kratki i tak są potrzebne. Poczytaj Googla zanim zaczniesz wszystko robić.

 

Ciężko chyba coś poradzić ( w sensie dać gwarancję satysfakcji ) rozwiązanie powinno być dobre. W kamienicach są takie podłogi i ludzie tam słuchają muzyki. Czyli DA SIĘ. Pamiętaj żeby odizolować stelaż drewniany od muru (posadzki) folią. A płyt nie docinaj z perfekcją audiofila bo pęcznieją pod wpływem wilgoci i będziesz miał ... wiadomo co. Druga sprawa, że wełna powinna mieć obieg powietrza ( tak jak to jest robione w dachach ). Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego byś nie zrobił, jeżeli nie będziesz zapewniał temperatury podłoża powyżej tzw. punktu rosy, to będzie się ona osadzać na wszystkim - zwłaszcza na metalowych elementach obudowy sprzętu. Punkt rosy zależy od wilgotności względnej powietrza (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) i sama wentylacja nic tu nie da - osobiście bałbym się zostawić sprzęt w takim miejscu. Magazyny, o których wspominano wyżej, to inna sprawa - sprzęt w magazynie jest zafoliowany, więc wilgoć zasadniczo nie ma doń dostępu (ewentualnie osadzi się na pudełku, które w takim układzie działa jak odrośnik). Co gorsze - problem wystąpi w równym (a może i większym) stopniu w lecie! W lecie musisz mieć naprawdę dobry przepływ powietrza.

 

Jeżeli zastosujesz styropian - to TYLKO po stronie zewnętrznej, ponieważ jest nieprzepuszczalny (niemal) dla powietrza a co za tym idzie sprzyja nagromadzeniu wilgoci i jak ktoś wyżej napisał - rozwojowi grzybów. Wełnę mineralną lub (częściej) szklaną (np. ISOVER, URSA) układasz od wewnątrz, po stronie zewnętrznej (przy ścianie) kładziesz folię paroprzepuszczalną, potem wełnę i po wewnętrznej folię paroizolacyjną - wilgotna wełna nie izoluje. Jeżeli zastosujesz styropian, nie układałbym wełny - z przyczyn j.w. (trudności w odprowadzeniu wilgoci z wełny). Na podłogę sugerowałbym styropian (również zabezpieczony folią przynajmniej od spodu) i powinieneś tam zapewnić dylatacje dla przepływu powietrza. Wentylacja w tak ocieplonym pomieszczeniu jest OBOWIĄZKOWA, ponieważ musisz odprowadzić wilgoć również kiedy ogrzewasz pomieszczenie (byłem świadkiem jak w źle wentylowanym - ogrzewanym - pomieszczeniu, nad płytą gipsową na suficie a pod folią paroizolacyjną, skropliło się tyle wody, że w pewnym momencie wypłynęła ona spomiędzy płyt...). NA strop / dach - wełna, przy czym na strop zastosuj po stronie wierzchniej membranę paroprzepuszczalną, wełnę i od spodu folię paroizolacyjną (ocieplenie stropu to podstawa). Jeżeli masz strych, to w ramach oszczędności na ogrzewanie ocieplaj strop między pomieszczeniem a strychem - po co ogrzewać strych :) Na strop również wełna - nie styropian - skoro masz zamiar podwiesić sufit to pomiędzy sufitem i stropem. Folie - tak jak na dach.

 

Kwestie audio pozostawiam doświadczeńszym :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolega OZRIC dał mi wiele do myślenia:)Pierwszy problem to ogrzewanie.cały budynek jest oddalony od domu jakieś 30m wiec z podciągnięciem CO z domu będzie problem.Co do ogrzewania piecem nadmuchowy gazowym to tak ale koszty takiego ogrzewania dzień w dzień trochę mi nie na rękę:) Chciałem ocieplać styropianem te dwie ściany od zewnątrz bo reszty nie mam możliwości ze względu na położenie budynku,ale teraz zastanawiam się czy nie zrobić tak jak napisał kolega OZRIC od wewnątrz płytami folia i watą szklaną.Tylko czy tak wytłumione ściany sufit i podłoga nie popsują akustycznie pomieszczenia.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze coś takiego jak bloczki YTONG MULITPOR.Stosuje się je od wewnątrz budynku,zaleca się je właśnie do budynków gdzie nie można zastosować izolacji od zewnątrz.Grubość 5cm bardzo by mi odpowiadał bo mało pomieszczenia mi zabierze i odpadają mi płyty folie itp.Mógłbym od razy przeciągnąć gipsem.Co myślicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolega OZRIC dał mi wiele do myślenia:)Pierwszy problem to ogrzewanie.cały budynek jest oddalony od domu jakieś 30m wiec z podciągnięciem CO z domu będzie problem.Co do ogrzewania piecem nadmuchowy gazowym to tak ale koszty takiego ogrzewania dzień w dzień trochę mi nie na rękę:) Chciałem ocieplać styropianem te dwie ściany od zewnątrz bo reszty nie mam możliwości ze względu na położenie budynku,ale teraz zastanawiam się czy nie zrobić tak jak napisał kolega OZRIC od wewnątrz płytami folia i watą szklaną.Tylko czy tak wytłumione ściany sufit i podłoga nie popsują akustycznie pomieszczenia.

Pozdrawiam

 

Tak jak kolega ozric napisał - nic dodać nic ująć - musisz tam utrzymywać temperaturę + wentylacja aby była cyrkulacja i zabierała wilgoć bo to ona jest kluczowa.

 

Pisałeś przecież, że będziesz go ogrzewał gazowo. Czy ja już się pogubiłem ?

 

Nic nie da odparowywanie elektroniki jak układy w ampli będą już dawno spuchnięte ;-)

 

NIE MUSISZ GO OGRZEWAĆ 24H - ALE PRZEPALAĆ/PODGRZEWAĆ --> DLA ZAPEWNIENIA MINIMALNEJ TEMPERATURY co wytłumaczył bardzo dobrze ozric

 

Nie musisz tam zapewniać 20st.C - ''podgrzewasz'' przed projekcją do temperatury dla ludzi ;-)

 

Ale jeżeli myślałeś o podgrzaniu przed projekcją cały budynek od -5 do +20 - to może zająć tyle czasu, że paznokcie zdążą urosnąć ;-)) nie mówiąc o innych efektach specjalnych.

 

YTONG bardzo ciekawa sprawa - przyznam, że nie jestem na bieżąco. Też poczytam i jak będę umiał coś pomóc to odpiszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogrzewania i ocieplania wszystko na obecna chwile już wiem,dziękuje za pomoc wszystkim.Mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie.Czytając wiele postów na temat akustyki,doszedłem do wniosku ze moje pomieszczenie ma jeden wielki mankament, wysokość 2,1 m.W większości wątków właśnie ten parametr wielkości pomieszczenia odgrywa bardzo dużą rolę.Mam alternatywne pomieszczenie ale nie wiem czy nie będzie do wejście z deszczu pod rynnę. Wymiary to 4.8 na 3 m tylko po dłuższej ścianie ma spad z 2,8m na 1,4.Czy umieszczając ekran na wyższej ścianie i siedząc na przeciwko mając sufit około 40cm nad głowa ma prawo to dobrze zagrać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W większości wątków właśnie ten parametr wielkości pomieszczenia odgrywa bardzo dużą rolę.Mam alternatywne pomieszczenie ale nie wiem czy nie będzie do wejście z deszczu pod rynnę. Wymiary to 4.8 na 3 m tylko po dłuższej ścianie ma spad z 2,8m na 1,4.Czy umieszczając ekran na wyższej ścianie i siedząc na przeciwko mając sufit około 40cm nad głowa ma prawo to dobrze zagrać?

 

Mankament mają praktycznie wszystkie pomieszczenia ;-)

 

Wybrałbym jednak pomieszczenie z sufitem 2.1m - Masz duże pole manewru, bo budujesz prawie od podstaw. Robiąc zabudowę warto zrobić to ''krzywo'' tak aby żadna ze ścian nie tworzyła powierzchni równoległej ze ścianą przeciwległą. Sufit analogicznie może iść pod skosem np. od 2.1 do 2.05 m lub trochę większym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mankament mają praktycznie wszystkie pomieszczenia ;-)

 

Wybrałbym jednak pomieszczenie z sufitem 2.1m - Masz duże pole manewru, bo budujesz prawie od podstaw. Robiąc zabudowę warto zrobić to ''krzywo'' tak aby żadna ze ścian nie tworzyła powierzchni równoległej ze ścianą przeciwległą. Sufit analogicznie może iść pod skosem np. od 2.1 do 2.05 m lub trochę większym

Mankament mają praktycznie wszystkie pomieszczenia ;-)

 

Wybrałbym jednak pomieszczenie z sufitem 2.1m - Masz duże pole manewru, bo budujesz prawie od podstaw. Robiąc zabudowę warto zrobić to ''krzywo'' tak aby żadna ze ścian nie tworzyła powierzchni równoległej ze ścianą przeciwległą. Sufit analogicznie może iść pod skosem np. od 2.1 do 2.05 m lub trochę większym

 

Dzieki za odpowiedz.Ciagle sie zastanawiam,cały strych ma szerokosc 4,9 - długosc 15 m,mogę go całego zaadoptować,lub w części wszystko do woli tylko ten nieszczęsny spad dachu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.Ciagle sie zastanawiam,cały strych ma szerokosc 4,9 - długosc 15 m,mogę go całego zaadoptować,lub w części wszystko do woli tylko ten nieszczęsny spad dachu.

 

Jeżeli chodzi o strych to zdaje sobie sprawę, że projekt będzie łatwiejszy do realizacji i tańszy w utrzymaniu ;-)

 

Mi chodziło tylko o projektor.

 

1. Będzie on blisko ściany. 3,0m szerokości więc soczewka od ściany będzie około 2,7m - spróbuj na strychu czy taki obraz będzie wystarczająco duży z Twojego projektora i czy jakość obrazu z takiej odległości jest akceptowalna.

2. Ścianka kolankowa ma tylko 1,4m więc projektor będziesz miał nad samą głową. Jeżeli jesteś w stanie to zaakceptować to nie ma problemu.

 

Jeżeli nie to musiałbyś zrobić mały remont kawałka dachu. Wycinasz krokiew. Wstawisz tzw. wymian i robisz lukarnę. Będziesz miał sufit na normalnej wysokości. Ale to są koszta.

 

Akustyka będzie ciężka ale to pokój typowo pod kino więc wyrzeźbisz trochę ustrojów z pomocą tego forum i jakoś temat ogarniesz. Lekki nadmiar basu akurat w kinie nie jest tragedią.

 

We własnym zkresie mozesz robić pomiary akustyki. Potrzebny jest laptop + mikrofon od amplitunera + karta muzyczna na USB + darmowy programik REW. Co do obsługi nie pomogę bo jeszcze go nie używałem. Ale niedługo zacznę się tym bawić. Na forum są osoby, które mają dobrze te tematy rozpracowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o strych to zdaje sobie sprawę, że projekt będzie łatwiejszy do realizacji i tańszy w utrzymaniu ;-)

 

Mi chodziło tylko o projektor.

 

1. Będzie on blisko ściany. 3,0m szerokości więc soczewka od ściany będzie około 2,7m - spróbuj na strychu czy taki obraz będzie wystarczająco duży z Twojego projektora i czy jakość obrazu z takiej odległości jest akceptowalna.

2. Ścianka kolankowa ma tylko 1,4m więc projektor będziesz miał nad samą głową. Jeżeli jesteś w stanie to zaakceptować to nie ma problemu.

 

Jeżeli nie to musiałbyś zrobić mały remont kawałka dachu. Wycinasz krokiew. Wstawisz tzw. wymian i robisz lukarnę. Będziesz miał sufit na normalnej wysokości. Ale to są koszta.

 

Akustyka będzie ciężka ale to pokój typowo pod kino więc wyrzeźbisz trochę ustrojów z pomocą tego forum i jakoś temat ogarniesz. Lekki nadmiar basu akurat w kinie nie jest tragedią.

 

We własnym zkresie mozesz robić pomiary akustyki. Potrzebny jest laptop + mikrofon od amplitunera + karta muzyczna na USB + darmowy programik REW. Co do obsługi nie pomogę bo jeszcze go nie używałem. Ale niedługo zacznę się tym bawić. Na forum są osoby, które mają dobrze te tematy rozpracowane.

 

 

Dziekuje za wszytkie podpowiedzi.Zdecydowałem sie na adaptacje strychu.Bede sukcesywnie wstawiał foty z prac.Co do projektora to mysle ze uda mi sie go w odpowiedniej pozycji pod sufitem podwiesci.Na obecna chwile mam wysłuzonego NEC-a VT46 ,ale przymierzam się do prezentu na gwiazdkę w postaci Optomy hd 25.:)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budowlance się nie znam - nie doradzę.

 

Co do kina, to zauważ, że bardziej ono powinno przypominać komorę bezechową, niż wnętrze katedry.

Efekt przestrzenności uzyskuje się za pomocą wielu głośników "bezpośrednich", a nie na bazie żywego

wnętrza i wielu odbić. Wchodzisz do kina i masz ciepło w uszach - w tym kierunku powinieneś zmierzać.

Żadne THX HOME, bo to jest sprzęt do gołego salonu, a atmosfera kina tworzona jest sztucznie poprzez

equalizację, tj. takie spreparowanie charakterystyki, aby wydawało Ci się, że ... siedzisz w kinie.

 

Wzorowo powinno to wyglądać tak : kratownica z kantówek na ścianę, wewnątrz każdego "oczka" jeden

przymocowany płat PT-80, a na to maskownice materiałowe jak te, którymi zasłania się głośniki ...

Ekran stały o proporcjach 2:40 transparentny akustycznie, za nim trzy główne zestawy (pionowo).

Projektor można dobrać z taką ogniskową, abyś otrzymał wymaganą przekątną z dowolnego miejsca i

wcale nie musi on wisieć. Chcesz DLP, to narzucasz sobie pewne normy (oś ekranu, położenie, brak

lens-shiftu itp.) W dziale KINO znajdziesz kilka podobnych wątków - poczytaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budowlance się nie znam - nie doradzę.

 

Co do kina, to zauważ, że bardziej ono powinno przypominać komorę bezechową, niż wnętrze katedry.

Efekt przestrzenności uzyskuje się za pomocą wielu głośników "bezpośrednich", a nie na bazie żywego

wnętrza i wielu odbić. Wchodzisz do kina i masz ciepło w uszach - w tym kierunku powinieneś zmierzać.

Żadne THX HOME, bo to jest sprzęt do gołego salonu, a atmosfera kina tworzona jest sztucznie poprzez

equalizację, tj. takie spreparowanie charakterystyki, aby wydawało Ci się, że ... siedzisz w kinie.

 

Wzorowo powinno to wyglądać tak : kratownica z kantówek na ścianę, wewnątrz każdego "oczka" jeden

przymocowany płat PT-80, a na to maskownice materiałowe jak te, którymi zasłania się głośniki ...

Ekran stały o proporcjach 2:40 transparentny akustycznie, za nim trzy główne zestawy (pionowo).

Projektor można dobrać z taką ogniskową, abyś otrzymał wymaganą przekątną z dowolnego miejsca i

wcale nie musi on wisieć. Chcesz DLP, to narzucasz sobie pewne normy (oś ekranu, położenie, brak

lens-shiftu itp.) W dziale KINO znajdziesz kilka podobnych wątków - poczytaj.

 

Na początku miałem właśnie taki zamiar tzn stelaż z drewna i wełnę mineralna i na to plyte gipsowa,ale czytając wiele wątków na forum gdzie ludziska nie polecali GK + wełna gdyż bardzo wytłumi pomieszczenie postanowiłem zostawić goły suporeks i tylko go obrobić.Na sufit chce dać wełnę płytę wiórowa i na to GK.Ekran(tzn.kawałek 4 na 3 m:)) będę miał z popularnej sieci kin,gdzie zmieniano go na nowszy, ale nie wiem czy się sprawdzi,w każdym razie na pewno dziurkowany aby możną zasłonić nim głośniki.A co do projektora to co ciekawego LCD w cenie optomy możecie polecić?Mogę jeszcze zmienić to wszytko gdyż przed świętami stoję z robota:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stelaż z drewna i wełnę mineralna i na to plyte gipsowa

 

 

Nie,nie - nie rozumiesz zagadnienia. :)

Nie odgradzasz się od sąsiadów, a kreujesz akustykę wewnątrz.

Co Ci po wełnie pod K/G - K/G to przecież powierzchnia odbijająca !

 

Przeczytaj raz jeszcze, co napisałem ... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie - nie rozumiesz zagadnienia. :)

Nie odgradzasz się od sąsiadów, a kreujesz akustykę wewnątrz.

Co Ci po wełnie pod K/G - K/G to przecież powierzchnia odbijająca !

 

Przeczytaj raz jeszcze, co napisałem ... :)

 

Rozumiem to tak:

Wszystkie ściany łącznie z sufitem kratownica+ PT80 przykrywając tylko materiałem głośnikowym,tak aby wełna nie była zasłonięta np GK.Tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, piszemy tylko o ścianach . :)

 

Na dachu mam onduline,wiec muszę jakoś to ocieplić,aby zima nie pizdziło:)

Co do ścian to 5cm PT 80 wystarczy?

pomieszczenie mam nie za wielkie wiec każdy cm jest dla mnie ważny:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdecydujesz się na "kratownice", to materiał proponuję zakupić w dwóch ratach.

Jeśli otrzymany efekt będzie Cię wciągał, dokupisz kolejne. Nie ominie Cię zabawa

ze strojeniem dołu, więc poczytaj o tym - PT80 nie ma liniowej skuteczności. 5-tka będzie OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tutaj znajdziesz kilka zdjęć zawierających ideę tego rozwiązania.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodex dobrze prawi, ja moj pokoj zrobilem dokladnie wedle tego co napisal, "kratownica", welna mineralna i obicie. U mnie coprawda nie material do obijania kolumn tylko czarny welur i brazowa mikrofaza. Kiedy sie z tym bawilem niestety jeszcze nie namierzylem brazowego materialu do obijania kolumn, teraz juz wiem gdzie go kupic, zreszta nie tylko w brazie ale we wszystkich mozliwych kolorach. Wszystkie kolumny poza frontowymi pochowane w scianach za materialem.Na podlodze na celej powierzchni wykladzina.. Efekt przerosl moje najsmielsze oczekiwania, totalny odjazd, akustyka na moje ucho fantastyczna...czasem spedzam w tym pokoju 8 godzin dziennie i tlucze film za filmem, koncert za koncertem :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodex dobrze prawi, ja moj pokoj zrobilem dokladnie wedle tego co napisal, "kratownica", welna mineralna i obicie. U mnie coprawda nie material do obijania kolumn tylko czarny welur i brazowa mikrofaza. Kiedy sie z tym bawilem niestety jeszcze nie namierzylem brazowego materialu do obijania kolumn, teraz juz wiem gdzie go kupic, zreszta nie tylko w brazie ale we wszystkich mozliwych kolorach. Wszystkie kolumny poza frontowymi pochowane w scianach za materialem.Na podlodze na celej powierzchni wykladzina.. Efekt przerosl moje najsmielsze oczekiwania, totalny odjazd, akustyka na moje ucho fantastyczna...czasem spedzam w tym pokoju 8 godzin dziennie i tlucze film za filmem, koncert za koncertem :D

 

Możesz dać namiar na sklep o którym mówisz?:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.