Skocz do zawartości
IGNORED

Papusza.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba najlepszy polski film od lat!( a jest teraz spora konkurencja).Dopiero co wróciłem z kina i jestem pod wrażeniem.Film wybitny i bardzo poruszający dlatego zdecydowałem się na osobny wątek.To prawdziwa epopeja,dzieje narodu cygańskiego na przestrzeni kilkudziesięciu lat i na tym tle losy tytułowej Papuszy.A w podtekście dzieje odrzucenia przez społeczność tak specyficzną jak Cyganie.Obraz prawdziwy(bez upiększeń i laurek),ukazujący również ciemne strony ich egzystencji.Film czarno-biały z rewelacyjnymi zdjęciami,które pozostają w pamięci.Wspaniałe aktorstwo zarówno tzw. aktorów zawodowych jak i naturszczyków.Kolejny ( po Nikiforze i Placu Zbawiciela) wybitny oraz państwa Krauze.

A z tego co słyszałem szykują się do filmu o Niemenie!

 

Zupełnie nie rozumiem czemu ten film nie zdobył w Gdyni żadnej nagrody!

 

A, zapomniałem jeszcze o jednym.Niesamowita muzyka J.K.Pawluśkiewicza!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

raczej tego filmu nie zobaczę, chyba, że się potknę o niego w tv.

po prostu tematyka i bohaterowie są mi całkowicie obojętni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na urodę plastyczną filmu oglądanie w TV jest bezsensowne.

 

Poza tym podejrzewam,że poza stereotypami nic na ten temat nie wiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Poza tym podejrzewam,że poza stereotypami nic na ten temat nie wiesz.

Ja rozumiem, że teraz - w epoce posttęczowej - aby być trendy musimy pokazać otwartość umysłu i swoją tolerancyjność...

Tylko czemu, to samo "społeczeństwo" zapomniało w codziennych relacjach słów "przepraszam" i "dziękuję"?

Nie oceniam "Papuszy" bo go po prostu jeszcze nie widziałem, ale jako dziecko przez lata mieszkałem obok dzielnicy "cygańskiej" i pewne stereotypy naprawdę mnie nie dziwią...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne przesłanie filmu dotyczy odtrącenia przez społeczność cygańską poetki,tytułowej Papuszy za opublikowanie wierszy i J.Ficowskiego,który badał ich zwyczaje i wydał na ten temat książkę.To temat uniwersalny.A sami Cyganie pokazani są prawdziwie,bez laurek i taryfy ulgowej.Tak więc nie ma tu poprawności politycznej.To dramat odtrącenia.

 

A stereotypy zawsze opierają się na uproszczeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plac zbawiciela, choć interesujący - nie powalił mnie na kolana.

Nie oczekuję od Papuszy czegoś rewelacyjnego, zwłaszcza po tym, jak się o nim pisze.

Zresztą, daleki jestem od poglądów p. Krauze.

Przez lata miałem styczność ze społecznością cygańską i jak sięgam pamięcią - niczego pozytywnego nie mogę o nich napisać. Czy w takim razie jestem rasistą? Nie przeczę, że wśród nich były, są i pewnie będą jednostki wybitne. Ale czy to określa całość?

 

ps. Nie zdziwię się, jeżeli kiedyś tam (może w imię tolerancji i wolności?) pedofilię nie będzie uważać się za dewiację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtarzam,to nie jest film folklorystyczny typu jak to piekne i romantyczne jest życie Cygana.Film pokazuje bez ogródek ujemne strony ich zycia.Problemem jest odrzucenie jednostki wybitnej,wyróżniającej sie przez zamknięta społeczność a to jest kwestia uniwersalna.A co najważniejsze jest to piekny film formalnie i wizualnie.Nie znam poglądów p.Krauze i nie ma to dla mnie zadnego znaczenia w ocenie tego filmu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na urodę plastyczną filmu oglądanie w TV jest bezsensowne.

 

A co? Jakieś super - efekty w 3D? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej tego filmu nie zobaczę, chyba, że się potknę o niego w tv.

po prostu tematyka i bohaterowie są mi całkowicie obojętni.

Ja mam podobne zdanie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasza strata.Tylko nie rozumiem czemu piszecie w tym wątku skoro was ta tematyka i ten film(którego nie widzieliście) nie interesuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno w radiowej trójce był cykl programów promujących ten film, była przedstawiona historia Papuszy a nawet chyba o 11.45 były fragmenty ksiązki lub tez cała książka o Niej w wydaniu dźwiękowym. Nie ukrywam że zaciekawiła mnie ta postać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazała się płyta ze ścieżką dźwiękową z filmu.Okazuje się,że jednak była jedna nagroda w Gdyni,właśnie za muzykę dla Pawluśkiewicza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka była stara tylko na potrzeby filmu odświeżona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno lepiej późno dać nagrodę niż wcale :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

(Konto usunięte)

No nie wierzę. Dlatego że tematyka filmu jest Wam obojętna, to nie obejrzycie filmu?!

No ja tak sobie myślę, że 90% filmów które ogladam porusza tematy które są mi obojętne.

lolek126 poleca ostatnio Hobbita czy Hobbita II.

Jak rozumiem tematyka obca mu nie jest. Podobnie jak polecanych przez niego Krudów.

Ostatnio polecana na forum była m.in. Grawitacja, to przez kolegów astronautów rozumiem,

serial Breaking Bad- to akurat koledzy z tematycznej konkurencji,

A filmy S-F, Horrory, kreskówki. Co Wy bierzecie że macie to na co dzień?

Dlaczego jak dyskutujemy tu tylko o filmie jako produkcji artystyczno-komercyjnej, Wy chcecie oceniać fim w świetle tematyki. Przecież to nie jest program naukowo-publicystyczny, dokumentalny.

Dobry film można zrobić o wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny film, obrazy, może nawet ciut za ładne ;). Odtrącona kobieta, w odtrąconej społeczności. Kolejny obok, znakomitego "Pl.Zbawiciela"film Krauzego.

W pobliżu domu mojego dzieciństwa rozbijali się Cyganie. Miejscowi się ich bali, pogardzali nimi i wtedy moja mądra mama kazała mi widzieć w nich ludzi. Oczywiście jak każda społeczność mają swoje wady, widoczne bo podsycane ich temperamentem, odróżniającym wyglądem. Ale chodząc z nimi przez rok do klasy zobaczyłem rówieśników przelękniętych, ze świadomością osaczenia, odrzucenia. zawsze podziwiałem ich umiłowania wolności, wędrówki???

A propos stereotypów, niedawno na mieszanym narodowościowo spotkaniu weekendowym w Hiszpanii, moja znajoma, Polka, w nadziei współczucia powiedziała, ze kupiła dom w ich dzielnicy. Po chwili ciszy, Francuz mieszkający od lat w tym kraju, spokojnie ale dobitnie - mieszkam obok nich, pracuje z nimi, to porządni ludzie.

ps. może warto dla miłośników produkcji o Hibbitach, kreskówek, filmów w 3d, stworzyć zakładkę "filmy dla dzieci i młodzieży"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość

(Konto usunięte)

ps. może warto dla miłośników produkcji o Hibbitach, kreskówek, filmów w 3d, stworzyć zakładkę "filmy dla dzieci i młodzieży"?

Nie, dlaczego.

Ja już chyba nawet młodzieżą nie jestem, a też lubię razem z moimi potworami, jakąś bajkę obejrzeć. To nie są filmy TYLKO dla dzieci i młodzieży.

Ostatnio np. bardzo mi się podobali Krudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich zdjęć w polskim filmie to ja nie pamiętam od czasów "Rękopisu znalezionego w Saragossie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu domu mojego dzieciństwa rozbijali się Cyganie. Miejscowi się ich bali, pogardzali nimi i wtedy moja mądra mama kazała mi widzieć w nich ludzi. Oczywiście jak każda społeczność mają swoje wady, widoczne bo podsycane ich temperamentem, odróżniającym wyglądem. Ale chodząc z nimi przez rok do klasy zobaczyłem rówieśników przelękniętych, ze świadomością osaczenia, odrzucenia. zawsze podziwiałem ich umiłowania wolności, wędrówki???

 

Ciekawą sprawę poruszyłeś . Pamiętam jak ze mną chodził Cygan do szkoły , jeszcze nikt go nie znał a już każdy chciał go lać bo Cygan i faktycznie chłopak musiał z każdym się sprawdzić dodam że sam nie zaczynał . Ponieważ spuścił każdemu darmowe wp***dol ze złego cygana na początku stał się znienawidzonym Cyganem . Jak z nim rozmawiałem mówił że najbardziej nie lubi się bić o nic a tym było dla niego właśnie to szufladkowanie Cygan - obcy - zły . Cyganie to taka wypadkowa jak traktujemy innych tak oni nas traktują tylko ze zdwojoną siłą . Jako dziecko był taki sam jak inni kradł nawet mniej niż rodowici Polacy . Jako dorosły wpadł w tryby społeczności .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.