Skocz do zawartości
IGNORED

Co sądzicie o monitorach studyjnych do słuchania muzyki?


licha89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Męczy mnie od dłuższego czasu temat monitorów studyjnych do odsłuchu muzyki w domowym za zaciszu. Wiele już for przewertowałem i są różnie opinie, przeważnie wyssane z palca przez ludzi gdzie coś wyczytali i powielają opinie ludzi niedoświadczonych, nie mających nawet styczności z takowym sprzętem. Więc mój temat jest tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy mają-mieli z tym do czynienia. Ok ale do rzeczy, czy monitorki studyjne do pokoju 10m2 mają sens tylko i wyłącznie do odsłuchu muzyki? Lubuje się w bardzo neutralnym dźwięki, bas ma dopełniać całość a nie wywyższać się przed szereg tak samo góra. Zastanawiam się nad zestawem KRK RP5 G3 co o tym sądzicie, cena jaką mogę przeznaczyć to max 1500zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość wpszoniak

(Konto usunięte)

wielu sprzedawców nadużywa w celach marketingowych nazwy "studyjny". W cenie jaką podałeś, mam wrażenie, znajdziesz lepsze głośniki pasywne, które nie aspirują do pełnienia roli odsłuchowej w studio. Rozejrzyj się za porządnymi używanymi kolumnami do tej ceny a zapewniam, że zadowolenia więcej uzyskasz. Głośniki studyjne to wydatek co najmniej 5000zł! Gdy zdecydujesz się wydać tyle, albo więcej to zastosowanie ich w warunkach domowych ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrezygnowałem z pasywnych kolumn tannoy mx2 i wzmacniacza :( a szukam czegoś na prawdę neutralnego miłego dla ucha. Najlepiej kolumn aktywnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielu sprzedawców nadużywa w celach marketingowych nazwy "studyjny". W cenie jaką podałeś, mam wrażenie, znajdziesz lepsze głośniki pasywne, które nie aspirują do pełnienia roli odsłuchowej w studio. Rozejrzyj się za porządnymi używanymi kolumnami do tej ceny a zapewniam, że zadowolenia więcej uzyskasz. Głośniki studyjne to wydatek co najmniej 5000zł! Gdy zdecydujesz się wydać tyle, albo więcej to zastosowanie ich w warunkach domowych ma sens.

 

Dokładnie.

 

Właśnie zrezygnowałem z pasywnych kolumn tannoy mx2 i wzmacniacza :( a szukam czegoś na prawdę neutralnego miłego dla ucha. Najlepiej kolumn aktywnych.

 

Neutralne i miłe dla ucha to nie tanie kolumny aktywne. To zupełnie odmienny typ brzmienia. Czasem suchy sterylny i nieznośny dla ucha. Wyzuty z emocji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto jak ładnie napisali o monitorach aktywnych:

 

"W odróżnieniu od monitorów, które zniekształcają dźwięk przy wyższych SPL, monitory KRK są zaprojektowane tak, aby dostarczyć czysty, dokładny dźwięk na każdym poziomie głośności - wysokie częstotliwości są ostre, czyste i pozbawione szorstkości, które uzupełnia precyzyjna średnica i dokładny, bardzo satysfakcjonujący bas."

 

Można sobie wyobrazić jaki to będzie dźwięk ... szczególnie z tych tańszych monitorów aktywnych.

 

Niestety koledzy dobrze mówią - monitory studyjne zaczynają grać od 5000. Ale można coś ustrzelić taniej - APS IO za 3699. Albo KEF X300A za 3400. I to są chyba najrozsądniejsze opcje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sobie wyobrazić jaki to będzie dźwięk ... szczególnie z tych tańszych monitorów aktywnych.

A ja słyszałem (nie wiem czy to prawda), że niejaki Linkwitz (ten słynny od Orionów) kupił w ramach próby (pewnie po przeczytaniu dobrych opinii) monitory aktywne firmy Behringer B3031 (lub B2031). Jak ktoś zapozna się z danymi technicznymi i testami to na pewno nabierze szacunku do tych niedrogich monitorów. Np 1 sztuka waży 16kg. Wstęgowy głośnik w 3031 i "kanapka" kevlarowa z aluminiowym koszem na dole. Na "elektrotanya" jest schemat elektroniki tych kolumienek (B2031). Też budzi szacunek. Za takie pieniądze moim zdaniem warto spróbować, ale oczywiście zalecam odsłuch w sklepie lub kupno z możliwością zwrotu bo zawsze "u nas" może coś nie zagrać (akustyka). Kolumny aktywne mają tak dużo zalet, że trudno jest tego nie docenić. Ja spróbowałem dawno temu i nikt do dzisiaj nie zdołał mnie wyleczyć z choroby "aktywnej". Niestety tych modeli nie słyszałem, ale jak komuś to pomoże to link do "testu":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Tam też są testy innych monitorów aktywnych.

Pamiętajcie, że na rynku profesjonalnym obowiązują inne ceny niż na moim zdaniem chorym rynku audiofilskim (nie wszystkich wyrobów to oczywiście dotyczy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z monitorami studyjnymi ogólnie jest tak jak z każdymi innymi.....im lepsza klasa tym lepiej....ostatnio słuchałem lipinskiego...jak dla mnie bajka...do autora wątku...za 1,5 kzł cudów nie oczekuj...proponuje zainteresować się aktywnymi ancient audio...dają radę, choć cena 2x wyższa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem Quad 9l Active, cena cos okolo 3 - 3,5 tys. Aktywne z USB Dac. Tak jak pisał kolega wyzej :

 

"To zupełnie odmienny typ brzmienia. Czasem suchy sterylny i nieznośny dla ucha. Wyzuty z emocji."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś byłem na odsłuchach krk 5 i prawdę mówiąc jestem pod wrażeniem, zagrały bardzo czysto, detalicznie można powiedzieć, że sterylnie. Co do dołu można stwierdzić iż było go aż za dużo ale dało się to skorygować, na prawdę jestem miło zaskoczony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem bezpośrednie porównanie Tannoy mx3 (domowe) - kupiłem 4 oraz Mackie mr5 mk2 (studyjne) - również kupiłem 4 ;)

 

w wygłuszonym pomieszczeniu... przepaść ale to potworna przepaść na korzyść studyjnych.

wierność, ogólna jakość dźwięku i pasmo, zdecydowanie Mackie, i to po całości słyszane od razu, na większości rzeczy, bez żadnego ale.

 

Minusy aktywnych: jak podłączysz jakieś świństwo w postaci kolejnego monitora co ma na przykład zasilacz brumiący, czy takie coś i się

brum przeniesie to masakra - ciężko wyfitrować. I generalnie aktywne potrafią - przynajmniej te - łapać szum nawet po kablach xlr

na poziomie ~95..100db. Ale bardzo możliwe że te mackie (cena niska) to bardziej "by design" szumią.

 

a w zwykłym pomieszczeniu nie wiem czy usłyszysz różnicę dużą, bo echo zwykłych ścian robi masakrę z dźwięku (dźwięku, nie muzyki).

raz jakiś wzmacniacz testowałem denona (tani stereo bo chciałem z ampli porównać) - i ze 4x większą różnicę robiła szafa 2 metry obok

(obok, nie przed) i fakt czy miała drzwi otwarte czy trochę uchylone ;)

więc postawienie monitorka studyjnego z metr od zwykłej ściany załatwi cały dźwięk i precyzję, po całości - i to nie trochę tylko ostro.

 

a, właśnie - w "wolnej chwili" mam plan ze sobie po prostu kupie jakąś nowszą generacje mr6 mk3 ? do domu jako "głośniczki pc" ;)

i podłącze pod kartę wbudowana (realtek ;) ) w płytę, bo one już "zaczynają dobrze grać" ;) lol.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Trzeba słuchać. Nikt nie wymyślił jeszcze lepszej metody oceny sprzętu przed zakupem. Osobiście z niedrogich monitorów studyjnych wybrałbym produkt APS, bo znam te kolumny i używam ich w laboratorium. Ale to już wydatek paru tysięcy złotych, nie 1500.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej da się słuchać na monitorach studyjnych, choć za 1500 trudno o jakość A APS IO rzeczywiście zacne, mz lepsze od większych Aeonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.