Skocz do zawartości
IGNORED

Identyfikacja elementów półprzewodnikowych SMD


Henryk Kwinto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Od pewnego czasu borykam się z problemem identyfikacji elementów SMD i to powiedzmy tych w miarę małych, dla przykładu SOT23

 

Podam kilka oznaczeń:

 

SOT23-3 BC859 -> 4CW i poprzecznie do tego napisu 2l

SOT23-3 BSS123 -> SAW i poprzecznie 2b

SOT23-5 TPS73433 -> OEV

 

Dokładnie przeglądam datasheety tych elementów i nie znajduję co owe oznaczenia oznaczają ale to nie problem bo mam te elementy i wiem jakie to są, gorzej przedstawia się sytuacja gdy dany element znajduje się na PCB i należy go wymienić.

 

Dla przykładu mam stabilizator w SOT23-5 o oznaczeniu LEJ i wiem, że zasila układ, który potrzebuje napięcia 3,3V. Analizując połączenia na PCB dochodzę do wniosku, że jest to stabilizator, wiem na którym pinie jest wejście, wyjście, masa ale nie potrafię zidentyfikować jaki konkretnie jest to układ aby go wymienić. O identycznym rozmieszczeniu pinów stabilizatorów na 3,3V jest cała masa i nie chodzi mi w tym momencie o identyfikację tego konkretnego elementu ale o ogólne podejście w podobnych sytuacjach.

Nie znalazłem spisu, katalogu z którego na podstawie literek i cyferek znajdujących się na elementach SMD można było zidentyfikować tdany element.

 

Jak sobie radzicie w takich sytuacjach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Od pewnego czasu borykam się z problemem identyfikacji elementów SMD i to powiedzmy tych w miarę małych, dla przykładu SOT23

 

Podam kilka oznaczeń:

 

SOT23-3 BC859 -> 4CW i poprzecznie do tego napisu 2l

SOT23-3 BSS123 -> SAW i poprzecznie 2b

SOT23-5 TPS73433 -> OEV

 

Dokładnie przeglądam datasheety tych elementów i nie znajduję co owe oznaczenia oznaczają ale to nie problem bo mam te elementy i wiem jakie to są, gorzej przedstawia się sytuacja gdy dany element znajduje się na PCB i należy go wymienić.

 

Dla przykładu mam stabilizator w SOT23-5 o oznaczeniu LEJ i wiem, że zasila układ, który potrzebuje napięcia 3,3V. Analizując połączenia na PCB dochodzę do wniosku, że jest to stabilizator, wiem na którym pinie jest wejście, wyjście, masa ale nie potrafię zidentyfikować jaki konkretnie jest to układ aby go wymienić. O identycznym rozmieszczeniu pinów stabilizatorów na 3,3V jest cała masa i nie chodzi mi w tym momencie o identyfikację tego konkretnego elementu ale o ogólne podejście w podobnych sytuacjach.

Nie znalazłem spisu, katalogu z którego na podstawie literek i cyferek znajdujących się na elementach SMD można było zidentyfikować tdany element.

 

Jak sobie radzicie w takich sytuacjach?

Ja znalazłem takie coś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że więcej ponad to co napisałeś i pomoce typu zaproponowanego przez Kolegę niżej, nie da się zrobić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Najczęściej wystarcza google.

 

Np. dla poszukiwanego elementu LEJ wystarczyło wpisać LEJ i SOT23 i już z drugiego linku wiemy,

że jest to stabilizator ADP150 firmy Analog Device.

W karcie katalogowej znajdziemy, że jest to dokładnie ADP150AUJZ-3.3-R7

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość vittorio

(Konto usunięte)

Poprzeczne napisy (drobniejsze) zwykle identyfikują datę produkcji i miejsce (w przypadku gdy dany producent ma wiele zakładów produkcyjnych).

Główny kod jest nanoszony z reguły większą czcionką i zasadzie tylko ten kod Cię interesuje, w przypadku kodu LEJ to mam wrażenie, że źle go odczytałeś.

LE. odnosi się do stabilizatorów LDO firmy Torex o oznaczeniu XC6219A w obudowie SOT25 (kropka w kodzie elementu w rzeczywistości nie występuje zastępuje ją trzecia litera odnosząca się do napięcia wyjściowego, które jest kodowane literami od A do Z, zakres napięć wyjściowych oznaczanych literami zaczyna się od 1.15 V do 3.05 V - litera J nie występuje, ze skokiem 10 mV).

Istnieją katalogi podzespołów aktywnych SMD, obejmujące ok. 170 000 elementów, można je przeszukiwać wg. kodów i typów obudowy.

To czego poszukujesz siedzi prawdopodobnie w SB, jak mi się wydaje, jeśli tak to daruj sobie próby naprawiania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znalazłem takie coś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No to już jest coś. Sprawdziłem i kilka elementów się zgadza.

 

Dzięki.

 

 

Najczęściej wystarcza google.

 

Np. dla poszukiwanego elementu LEJ wystarczyło wpisać LEJ i SOT23 i już z drugiego linku wiemy,

że jest to stabilizator ADP150 firmy Analog Device.

 

Faktycznie w tym konkretnym przypadku tak jest. U mnie jest to pierwszy link, a drugi dotyczy juz tego tematu co świadczy o nie zbyt wielu tego typu informacjach.

 

Też dziękuje bo metoda jest ogólnie znana i nie wolno o niej zapominać.

 

 

LE. odnosi się do stabilizatorów LDO firmy Torex o oznaczeniu XC6219A w obudowie SOT25 (kropka w kodzie elementu w rzeczywistości nie występuje zastępuje ją trzecia litera odnosząca się do napięcia wyjściowego, które jest kodowane literami od A do Z, zakres napięć wyjściowych oznaczanych literami zaczyna się od 1.15 V do 3.05 V - litera J nie występuje, ze skokiem 10 mV).

Istnieją katalogi podzespołów aktywnych SMD, obejmujące ok. 170 000 elementów, można je przeszukiwać wg. kodów i typów obudowy.

To czego poszukujesz siedzi prawdopodobnie w SB, jak mi się wydaje, jeśli tak to daruj sobie próby naprawiania.

 

Najprawdopodobniej jest to ADP150AUJZ-3.3, jak podał JarekC i układ znajduje się w zasilaniu CM6631A i posłużył jako przykład i został trafnie rozpoznany. Jednak ten konkretny układ jest tylko przykładem, a nie celem.

 

Początkowo wydawało mi się, że o czymś nie wiem bo nie zakładałem, że producenci stosują oznaczenia, które tylko oni potrafią zidentyfikować. Byłem przekonany, że po to są te kody aby przeciętny śmiertelnik mógł po nich dojść co to za element ale widzę, że to nie takie proste i nie tylko ja mam problem z identyfikacją tak oznaczonych elementów SMD

 

To czego poszukujesz siedzi prawdopodobnie w SB, jak mi się wydaje, jeśli tak to daruj sobie próby naprawiania.

 

Jak już napisałem, nie jest to karta muzyczna SB ale dlaczego sugerujesz aby takich kart, układów nie naprawiać. Przecież to układ jak każdy inny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.