Skocz do zawartości
IGNORED

Hobbit cz II


lolek126

Rekomendowane odpowiedzi

Ja dzisiaj gdzieś wyczytałem, że Hobbit II będzie pierwszym w Polsce filmem odtwarzanym w systemie Dolby Atmos. Ponoć w Katowicach już w Grudniu w Multikinie sala Xtreme jako pierwsza w PL ma dysponować odpowiednim osprzętem dla ATMOS'a. Aż mnie kręci żeby pojechać i obsłuchać - ciekawe kiedy i czy wogóle amplitunery z Atmosem :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem pełen podziwu dla ekipy Jacksona, że z nudnej książki dla dzieci zrobił dynamiczny (sic!) i miły dla oka film. Mój 9-letni syn był zachwycony zarówno książką jak i filmem, a jego 15-letni kuzyn stwierdził, że to i to nuda:-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj gdzieś wyczytałem, że Hobbit II będzie pierwszym w Polsce filmem odtwarzanym w systemie Dolby Atmos. Ponoć w Katowicach już w Grudniu w Multikinie sala Xtreme jako pierwsza w PL ma dysponować odpowiednim osprzętem dla ATMOS'a. Aż mnie kręci żeby pojechać i obsłuchać - ciekawe kiedy i czy wogóle amplitunery z Atmosem :D

A co to takiego jest ten ATMOS?? Rozumiem ze to cos jest odpowiedzialne za dzwiek - czyli jakis nowy format dzwieku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie doświadczenia z systemem internetowej rezerwacji biletów w IMAXie? Jak widzę można sobie zaklepać miejsce co najwyżej 5 dni do przodu. W przypadku premier, szczególnie dużych jak Hobbita pewnie dobre miejsca szybko schodzą. Trzeba się jakoś "ustawić" odpowiednio z momentem rezerwacji by mieć swobodę wyboru godziny i foteli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mowia kto pierwszy ten lepszy :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że pierwsza część była znacznie dynamiczniejsza od trylogii Władcy, oby co najmniej utrzymali poziom jedynki. Ja wielkim fanem nie jestem, choć nie powiem, podobał mi się, natomiast moja kobieta już nie śpi po nocach na samą myśl o drugiej części ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że pierwsza część była znacznie dynamiczniejsza od trylogii Władcy, oby co najmniej utrzymali poziom jedynki. Ja wielkim fanem nie jestem, choć nie powiem, podobał mi się, natomiast moja kobieta już nie śpi po nocach na samą myśl o drugiej części ;)

To korzystaj jak nie spi :-) Pozdro

 

W Warszawie, Krakowie i Łodzi można już zaklepywać.

W Warszawie w jakich kinach mozna juz rezerwowac seanse?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMAX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMAX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DZIEKI, wczoraj juz zauwazylem ze mozna wlasnie rezerwowac :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to takiego jest ten ATMOS?? Rozumiem ze to cos jest odpowiedzialne za dzwiek - czyli jakis nowy format dzwieku ?

W wielkim skrócie można powiedzieć tyle, że system ten obsługuje nawet do 128 niezależnych torów audio i może wykorzystać 64 głośniki. Kino w Katowicach podobno ma mieć 48 głośników i na każdym różne ścieżki - głośniki umieszczone z przodu - więcej niż obecne 3, z boku z tyłu, i w dwóch rzędach na suficie. Początkowo ma być tylko w kinach, ale z czasem planowane jest zaimplementowanie go do kin domowych. Obejrzyj sobie ten filmik:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielkim skrócie można powiedzieć tyle, że system ten obsługuje nawet do 128 niezależnych torów audio i może wykorzystać 64 głośniki. Kino w Katowicach podobno ma mieć 48 głośników i na każdym różne ścieżki - głośniki umieszczone z przodu - więcej niż obecne 3, z boku z tyłu, i w dwóch rzędach na suficie. Początkowo ma być tylko w kinach, ale z czasem planowane jest zaimplementowanie go do kin domowych. Obejrzyj sobie ten filmik:

 

Dzieki Kolego..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podobno Hobbit II ma lepsze recenzje od I cz. z tego co wyczytalem dzisiaj i juz niezla kase zarobil, ale pod tym wzgledem to sie nie dziwie . I cz. zarobila krocie wiec II cz. pewnie wiecej zarobi..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność być już na pokazie przedpremierowym (chyba) we wtorek. Chyba lepiej by mi się oglądało, gdybym nie czytał książki, bo tak to ciągle głupia lampka czerwona "ale to przecież nie tak było". To jest film "na motywach", a nie ekranizacja.

Podobało mi się. :) Pełen zachwyt wizualny i dobrze utrzymany klimat. Do "władka" nie porównuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem duzo lepszy od pierwszej czesci. Wiecej akcji, prawie sama akcja:) No i smok ciekawie zrobiony:) I ladna Elfica:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Byłem na przed premierze w IMAX-ie i powiem ze zawiodłem się niestety.Jak dla mnie za duzo animacji komputerowej,czasami wyglądało to jak bym grę Assasina oglądał.Co do smoka to cały epizod przeciągnięty ,za dłuuugi.Pierwsza polowe polowe oglądało się całkiem całkiem,ale druga wg mnie nie potrzebnie rozciągnięta.Władca Pierscieni bije na głowę Hobbita II pod kazdym wzgledem ale to tylko moja ocena:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak jestem pod wrazenienm jak duzo akcji wyciagneli takiej ksiazeczki jak Hobbit. A znowu jakim cudem calkiem udanie pomiescili na tasmie trylogie "Wladca pierscieni". Ja do animacji nie mam zadnych zarzutow.. Ogladalem na 3D i obraz zyleta, zreszta podobnie jak pierwsza czesc, czego nie mozna powiedziec o wiekszosci innych filmow 3D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

If it measures good and sounds bad, it is bad. If it sounds good and measures bad, you've measured the wrong thing. - Daniel R. von Recklinghausen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynka zarobila ponad 1 miliard $ zobaczymy ile dwojka , mysle ze wiecej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się w ogóle nie porównywać Władcy z Hobbitem także dlatego, że byłem wtedy ponad 10 lat młodszy (jedynka to bodajże 2001). Inaczej wtedy się to oglądało - było "wow". Teraz już tego nie ma, oglądam bardziej na chłodno.

Wojtek, oni nie "wyciągnęli" akcji z książeczki tylko ją dorobili, ale zgrabnie i miło się ogląda. Może wizualnie film kojarzyć się czasem z grą, np. rybackie miasteczko kojarzyło mi się z Gothikiem albo czymś takim, ale tu właśnie widać było ile pracy włożono. Architektura wszystkich miejsc naprawdę mnie zachwyciła.

BTW na trzecią część to z książki zostało jakieś 30 stron, niemalże epilog. Ciekawe, co tam wymyślą. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się w ogóle nie porównywać Władcy z Hobbitem także dlatego, że byłem wtedy ponad 10 lat młodszy (jedynka to bodajże 2001). Inaczej wtedy się to oglądało - było "wow". Teraz już tego nie ma, oglądam bardziej na chłodno.

Wojtek, oni nie "wyciągnęli" akcji z książeczki tylko ją dorobili, ale zgrabnie i miło się ogląda. Może wizualnie film kojarzyć się czasem z grą, np. rybackie miasteczko kojarzyło mi się z Gothikiem albo czymś takim, ale tu właśnie widać było ile pracy włożono. Architektura wszystkich miejsc naprawdę mnie zachwyciła.

BTW na trzecią część to z książki zostało jakieś 30 stron, niemalże epilog. Ciekawe, co tam wymyślą. :)

Ja mysle ze to nie ma co porownywac do LOTR, hobbit jest inny , malo tego tak jak wspomniales minelo juz troszke lat i juz inaczej sie tez patrzy na taki film. Co nie zmienia faktu ze pracy wlozonej w tego typu film jest ogromna. Wystarczy kupic sobie wydanie rozszerzone LOTR czy Hobbita i poogladac kilkanascie godzin dodatkow i wtedy mozna sie przekonac jak wielu ludzi wlozyli poswiecenia, milosci i nie wspomne o kasie w tego typu produkcje. szkoda tylko ze avatar tak wolno powstaje bo II czesc pod koniec 2015 r. a III za kolejne 2-3 lata podobno .. Cos strasznie wolno idzie Cameronowi, moze to tez kwestia kasy bo na pewno bedzie to tez uczta dla oka i zmyslow :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syn był na 2 części, wrócił zachwycony.

Jeśli jemu się spodobała druga część Hobbita to musi być dobry film, bo on z marnego filmu po prostu wychodzi.

Niestety, u mnie jak zwykle - robota i obejrzę dopiero jak się pokaże w necie. :(

Przykro mi z tego powodu bo takie filmy winno się w kinie oglądać.

Córka natomiast poszła na seans w systemie iSense w 3D i wróciła bardzo zawiedziona. Jej zdaniem w 3D za szybka akcja, za szybki montaż, oczy bolą i stanowczo doradza oglądać ten film w 2D. Poza tym nie podobał się jej Legolas w bladoniebieskich szkłach kontaktowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni znawcy, czy w was nie zostało nic z dziecka? Tylko "ambitne" filmy "dla dorosłych"? Wy tak poważnie? Słowo "ambitny" jest wyjątkowo przewartościowane w tych czasach...

 

Hobbit cz.II jest bardzo fajny, wczoraj byliśmy z żoną w kinie. Oczywiście 2D, oczywiście z napisami (oglądanie czegokolwiek z lektorem a tym bardziej dubbingiem to pomyłka). O ile jedynka Hobbita była lekko rozciągnięta i czasem się dłużyła to w dwójce cały czas coś się dzieje, cały czas przykuwa uwagę. Zero nudy. Film jest bardziej dynamiczny, bardziej mroczny. Do tego świetna muzyka. Nie muszę też chyba pisać że od strony wizualnej to mistrzostwo - tutaj nawet nad wyglądem prosiaka żującego trawę ktoś się pochylił... Smaug jest najlepszym smokiem w historii kina.

 

Osobiście też na plus oceniam fabułę. Przeczytajcie uważnie Hobbita raz jeszcze, z tej na pozór małej książeczki spokojnie idzie zrobić kilka filmów, o ile odpowiednio do tego się zabrać, tam bardzo dużo się dzieje, naprawdę. Ja też byłem pierwotnie bardzo sceptyczny, teraz zwracam honor. PJ ma podejście. Dlatego te wszystkie wątki dodatkowe, czy to zaczerpnięte z innych dzieł Tolkiena czy to dodane od siebie oceniam pozytywnie, ponieważ pozwolą one w przyszłości spiąć filmowe Hobbity i LotR w jedną spójną całość. Debilnych komentarzy w stylu "a to nie po książce" w ogóle nie chce mi się komentować....

 

Od siebie polecam i czekam na zakończenie trylogii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie polecam i czekam na zakończenie trylogii.

 

To już za rok : )

 

Ja jeszcze nie byłem, aczkolwiek wczoraj prawie poszedłem, tylko został ostatni seans na 23, a preferuję ten film oglądać raczej wypoczęty : ) Opinie podzielone, a ja coraz ciekawszy : )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seans zaliczony. Dawno nie ogladalem juz filmu z taka iloscia akcji :) Niestety wersja z dubbingiem, nienajlepiej ale nie bylo jak inaczej..... Film oglada sie znakomicie, nie meczy, nie nudzi ...

 

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debilnych komentarzy w stylu "a to nie po książce" w ogóle nie chce mi się komentować....

Yyyy... wrong. Trzeba się cieszyć, że ktoś w ogóle przeczytał książkę. Dzisiaj to już gatunek wymierający.

Jest także szansa, że coś z tego wszystkiego zrozumiał.

Ze strony filmu to mu raczej nie grozi. Obejrzy se smoka i gębę Jacksona, że użyje odwróconej klamry fabularnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem, bardzo mi się podobał, dubbing na światowym poziomie, nie wiem dlaczego "wszyscy" tak negują tę formę audio?. Ja przynajmniej mogłem się skupić na video, czyli akcji:-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem na 2D i napisach. Nie jest zle...lepszy od 1szej czesci.

Rzeczywiscie dzieje sie wiele czasem az za wiele....podobne odczucia mialem juz w "Powrocie Krola" gdzie walki zaczynaly przypominac kilku sek migawki jak 10 zlych jest rozchlastanych po jednym ciosie w 5 sek. I tak w kolko....

 

Na 3D bym nie poszedl....sceny z udzialem Smauga (rewelacja) sa i tak ciemne. A w okularach 3D pewnie by trzeba bylo sie niektorych elementow domyslac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.