Skocz do zawartości
IGNORED

Ciężki pyłek


Gość GratefullDe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Generalnie problemy były od początku. Ja oczywiście owładnięty nowym zakupem nie dopuszczałem do siebie myśli, że coś może być nie tak. Ale jest w domu ktoś (żona, oczywiście), która bezlitośnie cały czas sprowadzała mnie na ziemię. Problemy były z kalibracją by to jakoś w końcu zagrało. Dużo ustawiania, masę godzin poświęconych na odpowiednie i precyzyjne skonfigurowanie całości. Potem zabrakło mi na wszystko czasu, nie miałem kiedy słuchać i poprawiać aż do dziś. Aha, Denona kupiłem nowego na eBay U.K. Z obecnym Ortofonem całość gra bardzo dobrze (ktoś w domu też tak stwierdził) czyli może nie jest to przyczyna gramofonu i ramienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość frywolny trucht

(Konto usunięte)

Przegranej sprawy wcale nie trzeba aż tak bronić, o ile wiem AA daje chętnym układ antyskatingu by nie czuli się przegrani :)

 

GatefullDe, wydaje mi się, że jeśli jesteś z Wawki, powinieneś sprawdzić cierpliwość anielską miniabyra na przykład- by pomógł ci za pomocną swoich magicznych przyrządów sprawdzić rezonanse i geomertię wyjustowania wkładki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

GatefullDe, wydaje mi się, że jeśli jesteś z Wawki, powinieneś sprawdzić cierpliwość anielską miniabyra na przykład- by pomógł ci za pomocną swoich magicznych przyrządów sprawdzić rezonanse i geomertię wyjustowania wkładki.

 

I to by było najsensowniejsze. Nawet przez moment zastanawiałem się nad zakupem softu, jednak zrezygnowałem. Nie jestem z Wa-Wy, okolice Kalisza, raczej mam kawałek do stolycy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obecnym Ortofonem całość gra bardzo dobrze (ktoś w domu też tak stwierdził) czyli może nie jest to przyczyna gramofonu i ramienia?

Trudno powiedzieć. Gdybyś miał 2 sztuki identycznych Denonów i jeden grałby źle, a drugi dobrze, to też bym tak rozumował. Ale mamy tu jednak dwie zupełnie inne wkładki, o innej zasadzie działania, innych podatnościach, masach, zalecanych naciskach, szlifach, itp. Można oczywiście zdemontować na zawsze Denona i założyć VMS-a i mieć problem że tak powiem "z głowy", ale to jest trochę tzw. zamiatanie pod dywan. Nie wiem czy się ze mną zgadzasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Trudno powiedzieć. Gdybyś miał 2 sztuki identycznych Denonów i jeden grałby źle, a drugi dobrze, to też bym tak rozumował. Ale mamy tu jednak dwie zupełnie inne wkładki, o innej zasadzie działania, innych podatnościach, masach, zalecanych naciskach, szlifach, itp. Można oczywiście zdemontować na zawsze Denona i założyć VMS-a i mieć problem że tak powiem "z głowy", ale to jest trochę tzw. zamiatanie pod dywan. Nie wiem czy się ze mną zgadzasz.

 

Całkowicie się zgadzam. Dlatego chciał bym na początek sprawdzić tego Denona tyle że problem, nie mam nikogo w okolicy znajomego ze sprzętem, na którym mógł bym tego Denona powiesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, kiedyś byłeś w tym temacie znacznie bardzie tolerancyjny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. Gdybyś miał 2 sztuki identycznych Denonów i jeden grałby źle, a drugi dobrze, to też bym tak rozumował. Ale mamy tu jednak dwie zupełnie inne wkładki, o innej zasadzie działania, innych podatnościach, masach, zalecanych naciskach, szlifach, itp. Można oczywiście zdemontować na zawsze Denona i założyć VMS-a i mieć problem że tak powiem "z głowy", ale to jest trochę tzw. zamiatanie pod dywan. Nie wiem czy się ze mną zgadzasz.

Jestem uzytkownikiem AF i przetestowalem kilka wkladek na tym ramieniu weglowym i niestety kazda zachowuje sie inaczej.

Obecnie 2M Black z ostrym szlifem Shibaty,dlatego sadze ,ze do DL 304 potrzebne jest cięższe ramie (rezonans ramienia) nie weglowe..

Ta wkladka ma podatnosc tylko 14.? (Sztywna)

raczej tak sadze.

Tad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale oczywiście możesz uważać że jest zbędny. Mi to nie przeszkadza.

Pozdro,

Yul

Yul, kurka wkładasz mi w usta to czego nie powiedziałem.

Z drugiej strony siła skatingowa przy danej wkładce i danemu naciskowi na ramieniu 14 cali jest jakieś pewnie 3 razy mniejsza niz na 9-tce. To jak weźmiesz jakąś prymitywnie wykonaną 9-tkę to sie może okazać, że ustawienie tam antyskatingu może być obarczone błędem rzędu tej wielkości co cała siła skatingowa na 14-tce. Piszę, że nie powinno to przesądzać o skakaniu igły po płycie, tym bardziej, że jak kolega pisze z mniejszyn naciskiem jest lepiej. Z trzeciej strony badania mówią, na przykładzie słynnej 12-tki, że antyskating jakiś tam wpływ ma na taką wkładkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 100 Hz czyli na 10 Hz, z tego co wyczytałem na vinyengine będzie prawdopodbnie powyżej 20.

Zródło DUAL,aDenon DL-304 Specifications

  • Output: 0.18mV
  • Output impedance: 40ohms
  • Stylus: .07 x .1mm special elliptical tip
  • Frequency range: 20Hz-70kHz
  • Tracking force: 1.0-1.4g
  • Compliance: 14x10-6cm/dyne
  • Weight: 7.0g

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yul, kiedyś byłeś w tym temacie znacznie bardzie tolerancyjny.

Ależ ja jestem tolerancyjny. Ja antyskatingu używałem, używam, i będę używał, z tym że znacznie mniejszego niż zakłada producent gramofonów z których słucham. Inni nie używają antyskatingu, szczególnie właściciele samoizdatów, no bo jak mają używać jak go nie mają? :) Zachowuję wobec nich tolerancję, wszak płyty drapią sobie ramionami bez antyskatingu na własne życzenie i to im oczywiście wolno robić, bo to są ich płyty a nie moje. W tym wątku staram się pomóc, moim zdaniem głównym winowajcą zakłóconego trackingu (a z czymś takim mamy tu przede wszystkim do czynienia) jest antyskating. Oczywiście istnieje taka możliwość, że gość używa zepsutej wkładki, choć ona zepsuta pewnie nie jest, bo jak zmniejsza nacisk to gra dobrze. Wkładka albo jest zepsuta, albo nie jest zepsuta, a jak gra raz dobrze a raz źle, to znaczy że problem leży w regulacji ramienia i basta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

bo jak zmniejsza nacisk to gra dobrze

 

to za dużo powiedziane, gra bez zniekształceń typu charczenie w lewym kanale ale scena i ogólne wrażenie z odsłuchiwanego materiału jest delikatnie mówiąc, nieprzyjemne. Czyli, zmniejszając nacisk likwiduję tylko jeden element niepoprawności grania, pozostałe elementy niestety nadal kuleją. Z przyjemnością wyślę komuś wkładkę Denona do testów, są chętni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po drugie, najmniejszy pyłek, zabrudzenie na płycie, powodują, że igła nie idzie dalej.

moim zdaniem głównym winowajcą zakłóconego trackingu (a z czymś takim mamy tu przede wszystkim do czynienia) jest antyskating.

Miałeś na myśli raczej brak antyskatingu lub skating. Trudno, żeby głównym winowajcą było coś, co nie istnieje.

Skating ciągnie igłę do środka, więc nie może być przyczyną, że igła nie idzie dalej. Anty-skating odciągający ramię na zewnątrz pogorszyłby jeszcze problem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy 100 Hz czyli na 10 Hz, z tego co wyczytałem na vinyengine będzie prawdopodbnie powyżej 20.

 

No to z ramieniem Fontesa powinna pracowac bez problemu.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>GratefullDe - coś mi się wydaje, że trzeba zacząć od tego, że powinieneś chyba grać na tej cięższej rurce. Jaka masz całą masę efektywną ramienia z uwzględnieniem masy wkładki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

>GratefullDe - coś mi się wydaje, że trzeba zacząć od tego, że powinieneś chyba grać na tej cięższej rurce. Jaka masz całą masę efektywną ramienia z uwzględnieniem masy wkładki?

 

Teoretycznie, bo nigdy nie ważyłem, ok 19 g. Przy podatności wkładki powiedzmy na poziomie ok 22 daje to rezonans w okolicach 8 Hz. Nie idealnie ale z niewielkim marginesem błedu.

 

Coś chyba źle liczycie. Denon ma w ofercie same twarde głazy...

 

I tu może być pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie, bo nigdy nie ważyłem, ok 19 g. Przy podatności wkładki powiedzmy na poziomie ok 22 daje to rezonans w okolicach 8 Hz. Nie idealnie ale z niewielkim marginesem błedu.

 

 

 

I tu może być pies pogrzebany.

Całkowita masa efektywna z uwzględnieniem masy wkłdki 19g? Coś nie tak chyba sama wkładka ma 7, to by znaczyło, ze ramię 12, to chyba trochę mało na takie długie ramię...No i jeszcze ta podatność to jest 22 czy 14 bo źródła rózne rzeczy podają - nie znam tego Denona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Całkowita masa efektywna z uwzględnieniem masy wkłdki 19g? Coś nie tak chyba sama wkładka ma 7, to by znaczyło, ze ramię 12, to chyba trochę mało na takie długie ramię...No i jeszcze ta podatność to jest 22 czy 14 bo źródła rózne rzeczy podają - nie znam tego Denona.

 

Raczej nie mało, ramię węglowe, stolik cienki ale... jak pisałem, nigdy nie ważyłem. Podatność raczej powyżej 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podatność raczej powyżej 20.

No dobrze, ciężko się dokopać do informacji, ale coś mi się zdaje, że Denon podaje to 14 dla 100Hz czyli to co nas interesuje będzie pewnie w okolicach tych 20 to rezonansu w paśmie akustycznym raczej nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa efektywna ramienia węglowego z główką o grubości 4 mm to ok 11 gram.Z rurką alu to ok 12,5 grama.Tak przynajmniej wychodzi po zważeniu elementów zgodnie z programem w excel , który był gdzieś ok 24 strony..A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Masa efektywna ramienia węglowego z główką o grubości 4 mm to ok 11 gram

Dlatego napisałem, plus wkładka 7 g, że razem 19 gram. Podatnośc na poziomie 22 to daje w miarę przyzwoity wynik dopasowania rezonansowego. Generalnie twierdzę, że walnięta jest wkładka a konkretnie jej zawieszenie. Od kilku godzin słucham Ortofona i jest bdb. Tematu nie zamykam bo jednak może się coś nowego urodzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba źle liczycie. Denon ma w ofercie same twarde głazy...

Jakim cudem nagle wkładka z podatnością "miękkich" MM?

 

Też tak uwazam ,tylko cieższe ramie do tej wkladki?

Tad

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość miniabyr

(Konto usunięte)

Denon to wkładki o podatności podawanej dla 100Hz. a nie dla 10Hz jak w reszcie świata Powoduje to zamęt bo nie wiadomo, jaka naprawdę jest podatność wkładek japońskich. Podaję za Ryszardem z naszego forum ,że aby w przybliżeniu wiedzieć jaka może być podatność, mnoży się daną wartość x 1.4 Ale tak naprawdę to wiadomo będzie po założeniu na ramie i wykonaniu pomiarów. Denon 103 r na moim ramieniu zachowywał się zgodnie z to zasadą . Po pomiarach programem Feickerta rezonans wkładka/ ramię wychodził na 9-10 Hz.Moje ramię ma mase efektywna ok 21 g. Wkładka denon 103 r ma podatność 5x10-6 .. Inna wkładka dynavector xx2 ma podatność 10 . Ta wkładka na moim ramieniu miała rezonans 10Hz. Zgodnie z zasadą 10 x 1.4 daje podatność 14. Sprawdzając tabele na Vinylengine ta wkładka na moim ramieniu powinna mieć 8Hz . To dolna granica.Tak naprawdę to tylko pomiar na konkretnym ramieniu+ wkładka da miarodajny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Mam obydwie wkładki Denona 304 oraz 103. To są ZUPEŁNIE inne wkładki, a pod wzgledem podatności to różnica jest wręcz kolosalna. 304 to naprawdę 'miękka' wkładka, nie ma nic wspólnego z 103, która potrzebuje naprawdę ciężkiego ramienia, żeby zagrać i żeby dostać rezonans w interesującym nas zakresie częstotliwości. Dlatego tez czasem można spotkać opinie, ze dla 103 należy dociążyć lekkie albo nawet średnio-ciężkie ramiona. Dla 304 nawet stosunkowo lekka Rega 300 bez żadnego dodatkowego 'doważania' jest nieco za ciężka...

 

U mnie 304 (oraz jej poprzedniczka 303) pracuje na 1.2 grama i nie mam żadnego z nią problemu. Jeśli więc geometria jest ok oraz nie ma jakiegoś problemu w łozyskowaniu ramienia, albo problemów z ograniczającym ruch ramienia wewnętrznym okablowaniem to obstawiał bym że jednak wkładka jest uszkodzona.

 

-j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość GratefullDe

(Konto usunięte)

Winny jestem wyjaśnienie.

DL-304 niestety poległa. Kiedy ściągnąłem ją z ramienia, powiesiłem na nim mm Ortofona, i chciałem ja wyczyscic pod lupą, sięgnąłem po pedzelek dedykowany. Dwa ruchy nim, podłużne w kierunku na zewnątrz wkładki, pozwoliły mi stwierdzić iż jedynym miejscem, gdzie moge szukać szukać cantilevera wraz z tipem igły, jest podłoga. Odpadły lekko i niezobowiązująco od body jak kurz zdmuchniety z powierzchni płyty.... Cóż, podejrzewam, że wkładka była uszkodzona. Pytanie czy ja jestem ciapą czy było to "od nowości". Pewnie nie dowiem sie tego już nigdy. W każdym razie.... dzięki za wszelkie sugestie. Gram już którys dzien na mm i nie czuję dyskomfortu...

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.