Jump to content
IGNORED

Regulacja gramofonu Dual HS 27


Lonesome Wyatt

Recommended Posts

Witam,

 

W ostatnim czasie nabyłem używany gramofon Dual HS 27. Niestety podczas przewożenia go samochodem (cholerne polskie drogi), musiało dojść do jego rozkalibrowania, ponieważ po podróży praktycznie każda płyta na nim się zacinała. Z tym problemem uporałem się regulując nacisk ramienia i po krótkiej dłubaninie wszystkie odtwarzały bez zarzutu. Jestem jednak laikiem, jeśli chodzi o obsługę gramofonów i to ustawienie jest zrobione na oko, a czytając na ten temat w internecie, dowiedziałem się że zła kalibracja prowadzi do niszczenia płyt. Problem w tym, że wszelkie porady i tutoriale są dla mnie całkowicie niejasne, tym bardziej że są opisywane na modelach które różnią się od mojego. Dlatego kieruję się z zapytaniem, czy ktoś może miał do czynienia z moim modelem i mógłby mi ,,łopotologicznie" wyjaśnić jak go prawidłowo wyregulować?

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki! Co prawda niemiecki rozumiem na podstawowym poziomie i jakoś to sobie przetłumaczyłem, to jednak odnoszę wrażenie, że ta instrukcja opisuje obsługę bardzo ogólnikowo, bez podania konkretnych ustawień (albo ja to przeoczyłem). Dlatego mam jeszcze kilka pytań do osób które na ,,oko" potrafiły by mi doradzić. A mianowicie:

 

1. Przy odważniku są oznaczone cyfry 4 i 5. Czy jeżeli odważnik ustawię na 5, to siła nacisku igły będzie wynosiła 5 gramów? Z tego co czytałem to chyba sporo, w jaki więc sposób ustawić odważnik na bezpiecznym nacisku? Co więcej kiedy odważnik jest odkręcony z ramienia, to ono nie odchyla się - dalej jest uniesione z lekkim przechyłem równolegle do talerza, a po założeniu nachylenie zmienia się minimalnie.

 

2. Dzisiaj doszła mi jeszcze jedna usterka w gramofonie, mianowicie wymiana bezpiecznika co wymagało odkręcenia górnej pokrywy. Wymiana przebiegła bez problemu, jednak po ponownym montażu, płyty tną się jak szalone. Moim zdaniem problem może być w oporze ramienia, bo kiedy nim poruszam plastikowy element na którym jest umocowany, wyraźnie ociera się o obudowę. Czy w takim razie zastosowanie np. WD-40 na zewnętrznych częściach ramienia może jakoś pomóc, i czy przede wszystkim jest to bezpieczne?

 

3. Z tego co wyczytałem, mój model nie posiada regulacji anty-skatingu, w takim razie czy przy prostym ramieniu problem ten w ogóle nie zachodzi (a mam co do tego wątpliwości), czy też jest jakiś inny na to sposób?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.