Skocz do zawartości
IGNORED

Jacek Kaczmarski- twórczość


Croowab

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie w radiu gdańsk leci audycja z koncertu poświęconemu twórczości tzw barda solidarności.

Zapewne dla wielu jest to artysta nieznajomy, ale może znajdze się ktoś kto docenia jego twórczość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie słucham radia (ach ta cyfryzacja) korzystając z nieobecności żony:)

 

Co prawda nie każda interpretacja mi odpowiada, ale tak już jest, że artyści "widzą" muzykę na swój własny sposób.

 

Ja można "Ja" Kaczmarskeigo zaśpiewać do skocznego ska ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem miłośnikiem twórczorści Kaczmarskiego odkąd pamiętam, czyli od czasów, gdy jego bunt był egzystencjalny (np. "Edykt orła"). Potem było więcej polityki, ale częściej za sprawą interpretatorów, bo artysta stawiał na wieloznaczność w patrzeniu na świat, historię, a na końcu - sprawy ostateczne i pogodzenie się z losem, a także sporo o miłości. Był wyjątkowym poetą i miłym człowiekiem. Myślę, że na tyle ponadczasowym, że te piosenki zostaną ze mną do końca życia. A tu lekcja historii sztuki i duża dawka niepokoju:

 

A jeśli chodzi o cudze interpretacje, to raczej nikomu się nie udały. Może Maleńczukowi w piosence "Prośba":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda zaczęła się całkiem przypadkowo.

Ot jak każdy nastolatek przechodziłem kolejne etapy "rozwoju" mojego gustu.

Były nawet "chodnikowe" zespoły.

Ale w miarę upływu czasu ...

Przypadkowo kolegi starszy brat miał kasetę Kosmopolak.

"A daj skoro VADERa słucham to co nie dam rady".

Może nie od razu była to "miłość", ale z czasem coraz bardziej zaczynałem doceniać jego "wypociny".

Wiele z jego piosenek nauczyłem się grać na gitarze.

 

Nie jestem zbyt stary i stanu wojennego nie mam prawa pamiętać ale schyłek komunizmu jak najbardziej.

 

Faktycznie, mimo, że niektóre utwory mają po 40 lat, to są ponadczasowe.

 

Fajnie, że są osoby które doceniają jego twórczość bo uważam, że jest to poeta który zdecydowanie na to zasługuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tam będzie lepiej pasować.

Tylko chyba jakiś moderas musi się tym zająć.

 

Jedyna osoba która moim zdaniem poprawnie wykonywała jego piosenki był Przemysław Gintrowski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś do moderacji prośbę jako autor wątku.

 

Gintrowski to była 1/3 trio, więc z definicji dobrze śpiewał te piosenki. Bez definicji też :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna osoba która moim zdaniem poprawnie wykonywała jego piosenki był Przemysław Gintrowski.

Pomijając już ile razem grali, to pisywali piosenki razem, więc każdy z nich dobrze sobie radził z utworami drugiego.

Nie jestem zbyt stary i stanu wojennego nie mam prawa pamiętać

ożesz qrna, ale się staro poczułem ;-)) Wielka szkoda, że Jacka już z nami nie ma, ale muzyka ciągle żyje i jakoś wcale się nie starzeje... Co nam hańba, gdy talary, mają lepszy kurs od wiary...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczmarskiego kochałem :).

 

Dziś już nie słucham,ale lata temu chłonąłem każde słowo,każdy tekst,znałem na pamięć prawie wszystko

 

Pamiętam jak pod Uniwerkiem na Krakowskim Przedmieściu kupowałem spod koca,w ukryciu nagrania,i biegiem do domu,by posłuchać co poeta miał na myśli :).

Jeszcze kilka kaset mi się po domu wala,a miałem tego dziesiątki.

Potem kupiłem wszystko na płytach CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Herbie Hancock:"Czasami nie wiem,co mam grać - wyznałem."

Miles Davis: "To nic nie graj"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że takich spod koca nigdy nie widziałem.

 

Pierwszy raz miałęm styczność z jego piosenkami w ok 86roku. Pierwszy kasprzak rodziców i wtedy się słuchało co było.

Ale wtedy byłem za młody aby zrozumieć co poeta miał na myśli. Kilka lat minęło i dopiero doceniłem ..

 

Mamoń powiedział: Bo nam podoba się to co już kiedyś słyszeliśmy.

 

Najbardziej ponadczasową Jego i ogólnie piosenką jest :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś do moderacji prośbę jako autor wątku.

 

Gintrowski to była 1/3 trio, więc z definicji dobrze śpiewał te piosenki. Bez definicji też :-)

SzuB

Ty i Kaczmarski? Przecież ty słyszysz. ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SzuB

Ty i Kaczmarski? Przecież ty słyszysz. ..

Mówiłem, żeby przenieść do zakładki Muzyka, bo na Bocznicy łatwiej przyciągnąć trolli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość masza1968

(Konto usunięte)

Pamiętam jak pod Uniwerkiem na Krakowskim Przedmieściu kupowałem spod koca,w ukryciu nagrania

A później prawnicy Kaczmarskiego ciągali tych sprzedających po sądach.

 

To jest czarna karta z życiorysu Kaczmarskiego.

Ci ludzie często nie robili tego dla pieniędzy, sprzedawali ludziom "otuchę i nadzieję" z narażeniem własnych tyłków. Żeby nie ci uliczni sprzedawcy, Kaczmarski by nie był żadną ikoną bo niby skąd i gdzie mieli go ludzie usłyszeć jak nie z "pirackich?" kopii?

 

Dla pieniędzy zrobił z siebie... szkoda gadać. Od tamtej historii przestał dla mnie być czymkolwiek innym niż... biznesmenem.

A szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A później prawnicy Kaczmarskiego ciągali tych sprzedających po sądach.

A ile było takich spraw, czego konkretnie dotyczyły i ilu tych sprzedających (i których) "ucierpiało"? Dziś co drugi to bojownik o nieściąganie mp3 z internetu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, żeby przenieść do zakładki Muzyka, bo na Bocznicy łatwiej przyciągnąć trolli...

to oczywiste, od razu zareagowałeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Człowiek może być dobry, uczciwy ale i tak ilość ludzi na jego pogrzebie zależy od pogody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bard solidarności? Dobre, to jest kto z niego zrobił tego barda solidarności.

 

Na żołądkowej gorzkiej jest zdjęcie Karolaka i Grabowskiego. Kaczmarskiego nie doceniają, przez przyklejenie mu łaty politycznego śpiewaka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla pieniędzy zrobił z siebie..

 

A my ??

piosenka, wiersz to towar jak każdy inny.

Nie znam czlowieka i mało mnie obchodzi czy był alkocholikiem czy dziwkarzem.

To jaką był osobą na codzien nie zmienia faktu, że był artystą i pisał i śpiewał bardzo mądrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham muzyki - nie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artycha był jak cholera. Można wręcz powiedzieć za Gąbrowiczem, że zrobił sobie "gębę" i tą gębą firmował "wielkie przemiany", których teraz jesteśmy beneficjentami - największe od czasów wielkiego kryzysu bezrobocie i emigrację zarobkową, deindustrializacje Polski i zepchnięcie do roli pachołka USA, kraju o najgorszych w Europie warunkach pracy.

Takim okazał się człowiekiem, w ostateczności.

 

Podobno nad jego grobem słychać ten drwiący chichot historii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocznica przyciąga... Szkoda słów. Firmował przemiany? Co ty opowiadasz za androny? Znasz Kaczmarskiego? Wiesz, co śpiewał o wolnej Polsce? Np. to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

to oczywiste, od razu zareagowałeś.

Tak, trollu, zareagowałem, żebyś nie rozpieprzał kolejnego wątku, a w temacie, jak widać, nie masz nic do powiedzenia poza tym, że się do mnie przypierdalasz niezaczepiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obchodzi mnie co śpiewał o wolnej Polsce tak samo jak to dlaczego się zapił na śmierć. Może z żalu, może bólu egzystencji, a może od uświadomienia sobie jak był naiwny dając z siebie robić "ikonę" solidarności.

Faktem jest że popularność zyskał jako "bard solidarności". Słusznie czy nie słusznie dostał tę etykietę ale była w pewnym okresie bardzo wygodna dla spopularyzowania jego twórczości. bez niej nikt by o nim nie pamiętał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapił się na śmierć, tylko umarł na raka mięśnia krtani. Barda zrobiono z niego trochę wbrew jego woli. A ty jesteś chyba mitomanem, a na pewno ignorantem, skoro nie obchodzi cię, co śpiewał, a mimo to wydajesz sądy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Kaczmarskiego nie lubię, nie podoba mi się jego śpiewanie i tyle, Bajora i Wysockiego też zresztą nie trawię.

Mam jednak nadzieję, ze to ciąganie po sądach to kit. Co prawda kultura to nic innego jak działalność gospodarcza na preferencyjnych warunkach ale wyzywanie i ciąganie fanów po sądach to jednak zeszmacenie absolutne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich śpiewaków spotkasz na każdym krawężniku. Tylko że w czas nie trafili i nie mogli wyjechać do sławy na etosie jak Kaczmarski. Przypominanie teraz tych "ikon" Solidarności, bojowników o biedną i bezrobotną wolność, to co najwyżej może podnieść poziom wkurwienia w społeczeństwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest syndrom Bocznicy: wątek o wybitnym artyście przyciąga sfrustrowanych pisarzy klozetowych, którzy będąc nikim piszą o kimś innym na drzwiach wychodka. O takiej Polsce śpiewał i taka Polska go nie lubi: rubaszny czerep waszmościów w akcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nawiasem mówiąc to każda sztuka zwłaszcza ta określana mianem "wielka", to bardziej sztukmistrzostwo niż sztuka. I musi opierać się na biznesie - na "szoł"-biznesie. Jeśli opiera się na polityce czy odniesieniach społecznych to szybko traci aktualność, a w takim razie sztuką będzie zapomnianą.

 

Mnie tez się jego "melodeklamacje" nie podobały. Napuszone pompatyczne i czasem nudnawe. Z nieufnością odnoszę się do twórców którzy, ten sposób uprawiania twórczości preferują - podpieranie talentu jakimś chwytliwym tematem politycznym wplatanym w swoja twórczość. Takie puszczanie oka do publiczności - tak samo słabe jak PRLowskie dowcipy kabaretowe z których dzisiaj się nikt nie śmieje.

 

Co do przywołania Wysockiego, to on akurat polityki raczej nie dotykał w swoich utworach, raczej używał satyry. Za to popularność zdobył na znacznym defekcie głosu.

Natomiast Bajor ... - a kto to taki ?? ;)

 

Iwątek o wybitnym artyście przyciąga sfrustrowanych pisarzy klozetowych, którzy będąc nikim piszą o kimś innym na drzwiach wychodka. O takiej Polsce śpiewał i taka Polska go nie lubi: rubaszny czerep waszmościów w akcji.

 

pier**lisz wzniosłe ale bez sensu jak ten twój idol który ci się zdaje już ponad chmury wzlatywać swoja wielkością.Śmieszny w tym jesteś i żałosny...

 

Gdybym nie był "sfrustrowanym pisarzem klozetowym" napisałbym, że - Kaczmarski tragiczną postacią był. Ale jego niektórzy chamscy fani napuszeni poczuciem wzniosłości odbierają chęć zachowania odpowiedniej formy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz tej twórczości, ale się wypowiadasz. Jesteś z "Rejsu": co prawda nie słyszałem piosenki, ale chciałem powiedzieć parę słów na jej temat... Itd. Półprawdy, pudelkowe sensacyjki, żółć, "JA oceniam", niechęć do talentu... Atak bocznicowych liliputów trwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.