Skocz do zawartości
IGNORED

Półprzewodnikowa Cewka Tesli


Creativ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę zabrać się za budowę półprzewodnikowej cewki tesli ale mam problem z jednym elementem na schemacie , proszę o wyjaśnienie co to jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że trafo to wiem, ale gdzieś doczytałem że to trafo sterujące bramkami tranzystorów ,ale jakie tam zastosować ? i czym różni się ono od normalnego ? Źle pytanie na początku sformułowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten transformator to GDT (gate driver trasformer) od zwykłego trafa różni się wszystkim :-)

 

poczytaj tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chcę zabrać się za budowę półprzewodnikowej cewki tesli ale mam problem z jednym elementem na schemacie , proszę o wyjaśnienie co to jest.

 

Wszystko fajnie, ale ten schemat to nie wszystko, to tylko część dużej mocy. Brakuje generatora i pewnie jakiegoś wzmacniacza który wysterowuje bramki kluczy na MOSFETach które masz na schemacie powyżej. Poszukaj schematu pozostałej części i opisu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden to generator Tesli...

Zwykły generator WN.

 

Co do transformatora to weź wygrzeb coś ze starych zasilaczy komputerowych z MOSFET`ami na wyjściu.

 

Pełno tego w serwisach komputerowych mają przed zezłomowaniem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schemat to część końcowa SSTC na półmostku.

 

Do tego transformatora użyj rdzenia TN28 z materiału 3E25 lub 3F3.

 

Stosowanie rdzeni z zasilacza ATX to strata czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że to opis generatora którego kawałek schematu zamieściłeś:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na str. 54 masz opis transformatora TR1:

"Wykonanie transformatora sterującego TR1 jest niezwykle proste. Należy jednak zastosować odpowiedni do tego rdzeń. Powinien to być rdzeń ferrytowy, toroidalny i przeznaczony do pracy w transformatorze wysokiej

częstotliwości. Nic nie stoi na przeszkodzie wykorzystania rdzenia z odzysku, jednak trzeba pamiętać, że musi on spełniać wymienione wymagania. Z moich obserwacji procesu budowy cewek Tesli podobnych do opisanej w artykule wynika, że częstym błędem jest użycie nieodpowiedniego rdzenia. Mimo że wszystkie tego typu rdzenie wyglądają tak samo, ich parametry znacznie się różnią i wiele rdzeni, np. spośród tych stosowanych w filtrach przeciwzakłóceniowych, nie nadaje się do pracy w transformatorze. Nadawać się na pewno będzie każdy rdzeń toroidalny z materiału 3E25.

Mając już odpowiedni rdzeń, należy określić

długość drutu potrzebną do nawinięcia na nim 15 zwojów. Do otrzymanej wartości dobrze jest dodać jakieś 15...20 cm zapasu. Transformator ma trzy uzwojenia, więc potrzebne będą trzy jednakowe odcinki drutu. Powinien to być drut izolowany o grubości 0,5...1 mm.

Trzy odcinki drutu należy skręcić ze sobą i tą skrętką nawinąć 15 zwojów równomiernie wokół rdzenia, uzyskując w ten sposób od razu trzy uzwojenia. Skręcenie ze sobą drutów oraz równomierne rozłożenie uzwojeń wokół rdzenia wbrew pozorom ma znaczenie i poprawia parametry transformatora. Przy montażu transformatora TR1 trzeba pamiętać o zamianie ze sobą wyprowadzeń jednego z uzwojeń wtórnych. W przeciwnym razie tranzystory mostka będą włączać się jednocześnie i od razu ulegną uszkodzeniu."

 

Prawdę mówiąc nigdy nie spotkałem się ze skręcaniem przewodów, to dla mnie jakaś fanaberia. Mamy tu układ w ktorym uzwojenie wtórne jest nawiniete bifilarnie.

 

Żaden to generator Tesli...

Zwykły generator WN.

 

To JEST generator Tesli ale rzeczywiście - w żadnym wypadku nie wynika to z zamieszczonego schematu. Praca na częstotliwości rezonansowej wynika ze sprzężenia zwrotnego którego na nim nie widać. Jest to w artykule do którego zamieściłem linka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie. To nie jest generator Tesli; właściwa nazwa Transformator Tesli!

W TT rezonans jest wynikiem obwodu rezonansowego pomiędzy transformatorem zasilającym a uzwojeniem pierwotnym cewki. Jest tam kondensator, iskrownik, rozproszony wpływ Ziemi...

 

I radze się nie spierać bo wespół kilka Transformatorów Tesli popełniłem dawno temu.

 

Napisałem to dla prawdy historycznej. Odsyłam do literatury.

 

Przedstawiony schemat to zwyczajna końcówka sterująca transformatorem (przez szacunek dla wielkiego Nikoli zwany cewką Tesli). Układ jest obcowzbudny. Transformator Tesli jest samowzbudny. Z żadnego "półprzewodnikowego" układu nie da się uzyskać takich napięć jak z prawdziwego TT. Od razu dodam, że wąskim gardłem jest iskrownik. Wówczas, kiedy byłem zamieszany w budowę TT nie było elementów mogących zastąpić iskrownik. A sam iskrownik jest nietrwały i mający wiele skutków ubocznych...

 

Tu audiofilski TT:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Grzegorzu!

 

Przeanalizuj dobrze schemat to zrozumiesz, że nie masz racji.

 

Tu mamy do czynienia z SSTC, czyli półprzewodnikową cewką Tesli. Działa oczywiście inaczej, niż układ klasyczny, z iskrownikiem, ale zasada jest ta sama. Obwód pierwotny działający z niewielką częstotliwościa dostarcza energii do układu o rezonansie własnym o znacznie większej częstotliwości.

 

A co do reszty - czasy sie zmieniają i fakt, że iskrownik został zastąpiony przez elementy półprzewodnikowe nie znaczy, że zasada działania jest inna.

 

Jeżeli nie zauważyłeś, to w tym układzie częstotliwość wymuszenia jest synchronizowana przez sprzężenie zwrotne od cewki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech mi ktoś pokaże to sprzężenie...

Tu jest kompletny schemat ze sprzężeniem z wyjścia uzwojenia wtórnego cewki na wejście bramki w układzie generatora ("antenka"):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I oczywiście zasada działanie nie jest taka sama jak w układzie z iskrownikiem.

I życzę oczywiście stanu synchronizacji rezonansów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oczywiście zasada działanie nie jest taka sama jak w układzie z iskrownikiem.

 

 

Oczywiście że nie, sam o tym pisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest napisane, żeby samemu nawinąć trafo, a o tym nie mam żadnego pojęcia.

Prosiłbym o konkretny model trafa.

 

Raczej nie znajdziesz takiego. Co najwyżej ktoś ci podpowie (albo sobie policzysz) rdzeń na którym będziesz mógł go nawinąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podpowiem, że trzeba policzyć średnicę wewnetrzną tak, aby zmieściło sie w niej uzwojenie, czyli 3x10-15 zwojów drutu. Tak na oko wyszło mi 10mm ale mogę się mylić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dokumentacji którą już podawałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

masz fotkę zmontowanego układu na której widać to trafo sterujące ( fot. 3 na str. 3).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.