Skocz do zawartości
IGNORED

Pomieszczenie 4.30 na 4.30 m


greenmack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, to moj pierwszy post na tym forum.

 

Mam mały problem: za jakies 5-6 miesiecy wprowadzam sie do domu w ktorym chce przeznaczyc jedno pomieszczenie tylko do słuchania muzyki , kiedys takze moze jakies kino domowe z projektorem ale to jeszcze daleka droga.

Pomieszczenie to tak jak juz pisalem ma byc przeznaczone Tylko w tym celu i wszystko w tym pomieszczeniu ma byc pod to podporządkowane.

Pomieszczenie ma wymiaty 4.30 na 4.30 wiec chyba zasługuje na miano ''trudnego'' w aranzacji. Wysokosc to 2.90. Pokoj ma kształ kwadratu w ktorym jeden z rogow jest sciety i są tam drzwi. Po przeciwnej stronie jest okno. W pokoju brak kaloryfera ,zastał on zastąpiony ogrzewaniem podłogowym.

 

I tu moja prośba, jesli ktos byłby na tyle uprzejmy i troche obeznany w temacie aby cos podpowiedziec, pokazac na zdjeciach, dorodzic jakie materiały itd...to byłbym zobowiązany. Sciany na dzien dzisiejszy są gołe z tynkiem gipsowym, podłogi tez gołe, ogolnie pomieszczenie jest ''czyste'' i wszelkie ''pomysły'' mozna tam zrealizowac.

Sprzet jaki posiadam to DENON PMA 700 ae i KEF iQ50.

 

Kwota raczej nie jest okreslona,tzn moge wiele zrobic sam ( wyklejanie snian,sufitow itd) ale mysle ze powinno sie to zamknąc do 5 tys zl.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne moze pierwszy bo ruch tu jak knajpie w czasie pasterki.;p

 

Na całej podłodze chce połozyc w miare gruby dywan, myslalem tez o panelach i potem przykrycie ich czesciowo jakims dywanem ale to chyba podwojenie tylko kosztow.

 

Podobają mi sie pianki typu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

(jest to tylko podglądowa strona)

 

Mam jednak problem gdzie i w jakiej ilosci je rozmiescic. Wiem ze powinno sie dac w rogach tam gdzie bedą stały kolumny ale nie wiem czy od jakiejs wysokosci do jakiejs czy poprostu poleciec całą wysokosc rogow?

Na scianach bocznych tez cos chyba powinno byc ale powinny to byc mniejsze ilosci ale w paru punktach czy pojedyncze duze połacie..?

Co do sufitu to juz kompletnie nie mam pomysłu ale pomyslalem sobie ze skoro podłoga bedzie cała w miekkim dywanie to moze tez sufit zrobic w calosci z tych pianek.?

Tez mam problem z poprawnym a nawet jakimkolwiek odczytaniem funkcji jakie te pianki spełniają bo są rozne,jakies piramidki,pułapki basowe, sa tez takie płaskie ze scietymi pod kątem rogami, czarna magia jak dla mnie....Są tez jakies wałki,cwierwałki i połwałki;p;p??

 

Co do sciany gdzie jest okno, chyba to bedzie sciana gdzie bedą stały kolumny i tam moze powiesze jakąs ''kinową'' grubą kotare w formie jednej duzej zasłony,tylko czy jeszcze za nią cos dawac?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tyle razy było pisane na forum że gąbka to tylko do wanny.

 

Proponuję ustawienie kolumn, na ścianie z oknem - wtedy po bokach kolumn w obu rogach super chunk lub rezonatory Hermholtza. Na bokach pochłaniacze i rozpraszacze, sufit Nida Sonic (ale nie na 100% powierzchni sufitu). Dywan/wykładzina też najlepiej nie na całej podłodze. Pomiędzy kolumny najlepiej dyfuzory, za słuchaczem pochłaniacze.

 

Ewentualnie ustawienie diagonalne ze względu na kwadratowe pomieszczenie będzie mniejszy problem z basem. Najlepszym będzie lewy góry róg. Wtedy robisz pułapki w lewym górnym, i prawym dolnym rogu. Reszta jak wyżej. Takie ustawienie i adaptację robił 4sound około 6 lat temu u forumowicza PMD (jak się nie mylę). Może odszukasz zdjęcia na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tej gąbce to dopiero doczytalem kilka minut temu;p

 

Co do tego sufitu nida sonic. jakie proporcje proponujesz przy ustawieniu kolumn przu scianie z oknem tzn jak podzielic sufit jesli nie cały ma byc podwieszon i jak to zrobic tzn w jakiej odleglosci go podwiesic od stropu ( płyta zelbetonowa) czy pchac tam jeszcze jakies wygłuszenie czy ma byc pustka.??

Jak z tym dywanem , tzn mniej wiecej ma byc tylko na srodku-bardziej z tyły czy jeszcze inaczej?

Sorki za tak laickie pytania ale na prawde w tym temacie jestem kompletnym zerem bo nigdy zbytnio sie tym nie interesowalem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gotowego uniwersalnego rozwiązania. Najlepiej zrobić pomiar akustyki i obliczyć ile czego potrzeba.

Jak ma być do 5kzł to możesz zrobić w 2 rogach super chunk, do tego 4-6 pochłaniaczy szerokopasmowych, wykładzina na całą podłogę (odpadnie koszt paneli), na suficie Nida Sonic 50-80% (wzór do wyboru wg upodobania). Pomiędzy kolumny dyfuzor. Da to dobre rezultaty, dla mnie szału nie będzie Ty pewnie będziesz bardzo zachwycony efektami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja nauczycielka muzyki w szkole podstawowej powiedziala ze mam drewniane uszy i bylem zwolniony ze spiewania wiec napewno bedzie mi sie podobac;p

 

Pozwolilem sobie zrobic mały szkic i ew proszę o poprawki mojego myslenia.

 

Pierwsza rzecz to co zrobic z tylnia scianą? moze wsadzic tam na calej szerokosci rosliny dosc wysokie ( 170 ) z duza iloscia małych lisci?

Jak zamontowac dyfuzor miedzy kolumnami, mialem plan na calej szerokosci sciany za kolumnami powiesic taką grubą zasłone ale jesli bedzie ona problemem to ok ale jesli nie to czy dyfuzor postawic przed tą ''kotarą''?

Na jakiej wysokosci zamontowac te ustrojstwa na scianach bocznych? Wysokosc głosnika wysokotonowego od ziemi to ok 80 cm i taką tez planuje wysokosc uszu.

Zaznaczylem tez wstepnie odleglosci poszczegolnych elementow. Chce odsunąc kolumny od sciany tylnej na jakis metr, odleglosc kolumn od scian bocznych to ok 2 m, odleglosc słuchacza od kolumn to ok 2m, od miejsca słuchacza do tylniej sciany ok jednago metra. Czy takie ustawienie jest w miare poproawne czy jest jakis wiekszy błąd w moim mysleniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

mam nastepne pytanie dotyczace NIDA SONIC

 

Sposob montazu tych płyt ma znaczenie na zakres tłumienia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

widze z tej broszury ze znaczenie ma wysokosc podwieszenia jak i grubosc wełny.

 

Jest jakis sprawdzony sposob podzialu sufitu ktory bedzie w miare dobrze sie sprawdzał bo dopuszczam rozne wysokosci w pokoju tylko zielonego pojecia nie mam w jakich proporcjach to zrobic.

 

 

czy najlepiej zrobic pomiary, tylko ze robienie pomiarow sufitu są chyba bardziej czasochlonne niz z jakimis elementami akustycznymi na scianach ktore mozna bardzo łatwo i szybko poprzestawiac bo z sufitem juz to nie jest takie proste...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie popieram sugestie Acoustic Lab - dywan na całej podłodze niepotrzebny, popieram opcję ustawienia diagonalnego

 

przy ustawieniu diagonalnym może odpaść potrzeba ustrojów po bokach i za kolumnami - proponowałbym wpierw spróbować bez tych specjalnych ustrojów - wystarczy szerokopasmowe tłumienie za słuchaczem dla odpowiedniego RT60 (pogłosu)

 

a także bez ustrojów na suficie - z uwagi na właściwości KEFów, to może być niepotrzebny wydatek, warto wpierw spróbować bez

 

i na początek bez pułapek, bo tu - znowu dobrze mówi Acoustic Lab - bez pomiarów się nie obejdzie, i bez większych wydatków

 

jakby były problemy z basem warto może rozważyć dodanie dodatkowego subwoofera lub dwóch zamiast pułapek - metoda zalecana przez dr. Floyda Toole z Harmana i dr. Earla Geddesa, fizyka, który dosłownie doktoryzował się z basu w małych pokojach (tak, tak)

 

ustawienie diagonalne z jakichś przyczyn niemożliwe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawienie diagonalne z jakichś przyczyn niemożliwe?

 

 

bede tez tam wkladał KD i troche ciezko bedzie mi to ustawic a chce połaczyc systemy.

Moze jednak przemysle ten układ ale musze rozwiazac pare problemow jak np ulokowac tylnie kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede tez tam wkladał KD i troche ciezko bedzie mi to ustawic a chce połaczyc systemy.

Moze jednak przemysle ten układ ale musze rozwiazac pare problemow jak np ulokowac tylnie kolumny.

 

w KD tym bardziej! ulokowanie kolumn tylnych to mały problem w porównaniu z TV czy ekranem między kolumnami, gdzie powinna być wolna przestrzeń i/lub dyfuzja, im mniej przestrzeni tym więcej dyfuzji

 

czyta Kolega może po angielsku? jeśli tak, to polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

konkluzja - ustawienie diagonalne to zwykle mniejsza potrzeba ustrojów i zarazem lepszy dźwięk a szczególnie jest zalecane jeśli trzeba łączyć KD i muzyczne stereo - wówczas TV czy ekranem można z linii głośników odjechać głęboko do tyłu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak proponujesz je ustawic ( kolumny do stereo )

muszę jakos zachowac wymiary od scian? bo o ustwieniu diagonalnym mozna powiedziec ze nic nie wiem.

W ustwieniu ''standardowym'' chcialem uzyskac odległosc miedzy kolumnami ok 2,5 metra a w diagonalnym ciezko bedzie to zachowac no chyba ze miejsce do siedzienia ustawie pod scianą-w kącie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak proponujesz je ustawic ( kolumny do stereo )

muszę jakos zachowac wymiary od scian? bo o ustwieniu diagonalnym mozna powiedziec ze nic nie wiem.

W ustwieniu ''standardowym'' chcialem uzyskac odległosc miedzy kolumnami ok 2,5 metra a w diagonalnym ciezko bedzie to zachowac no chyba ze miejsce do siedzienia ustawie pod scianą-w kącie....

 

jak tu się teraz załącza pliki czy wstawia obrazki z własnego komputera? miałem przerwę w korzystaniu z tego forum i nie wiem

 

wkleję propozycję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak piszesz w ''dodaj odpowiedz'' to u goru masz taki pasek z roznymi ikonkami ,tam jest '' obrazek'' 9 ikonka od prawej....;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok juz wiem;p

 

w oknie ''dodaj odpowiedz'' masz na dole obok czerwonej ikonki ''napisz'' szarą ikonke ''wiecej opcji'' i tam jak wejdziesz na dole masz ''dodaj plik'' i tam juz powinienes sobie poradzic;p;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok! :-))

 

dla jakości dźwięku największe znaczenie ma przede wszystkim sekwencja wczesnych odbić

 

absolutne minimum (wg Linkwitza i innych) wynosi 6 ms opóźnienia względem dźwięku bezpośredniego dla wszystkich odbić w poziomie (pion to osobne problemy, ale na szczęście znacznie mniejsze w przypadku KEFów niż innych głośników - dzięki głośnikowi współosiowemu), zasady - im mniej odbić tym lepiej, im bardziej opóźnione tym lepiej, a najlepiej >10 ms (takich odbić już jakby perceptualnie nie ma - jeśli chodzi o ich negatywny wpływ)

 

w ustawieniu prostym z bazą 2.5 metra mamy (wyliczenia za pomocą:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) po kolei:

1) odbicie boczne 3.7 ms,

2) odbicie przednie (ściana za głośnikami) 5.9 ms,

3) odbicie tylne (ściana za słuchaczem) 5.9 ms,

4) odbicie tylne (róg pokoju za słuchaczem) 8.2 ms,

5) odbicie przednie (róg) 8.2 ms,

6) odbicie boczne przeciwległe - 10.1 ms

 

w przypadku proponowanego ustawienia diagonalnego z bazą 2.5 metra i odległością słuchacz od bazy ok. 2 m mamy po kolei:

1) pierwsze i drugie odbicie boczne ok. 7 ms (można je rozpatrywać razem

2) odbicie boczne przeciwległe ok. 8 ms,

3) pierwsze tylne (ściana za słuchaczem) ok. 9 ms,

4) drugie tylne (róg pokoju za słuchaczem) ok. 13 ms

 

w pokoju w tym kształcie i wielkości lepiej po prostu się nie da

 

pozostaje kwestia odbić prostopadłych od ściany za głośnikiem w kierunku słuchacza, ale one będą mocno filtrowane, ponieważ prostopadle do tyłu kolumna promieniuje bardzo mało dźwięku powyżej niższej średnicy

 

jednak i z tym można coś zrobić, ale co? problem w tym, że dyfuzja lub pochłanianie - sięgające ok. 300 Hz (a najlepiej niżej dla uniknięcia kasowania się fali odbitej od bezpośredniej na niższej średnicy) wymagają dużych ustrojów profesjonalnych, to i wydatki i odsunięcie kolumn od ściany i kolejne komplikacje z tym związane

 

jest jednak inny sposób - przekierowanie fali za pomocą specyficznego falowodu - po obu stronach kolumny należy umieścić (mniej więcej po linii krótkich niebieskich strzałek) płyciny wykonane choćby z wyłumionej sklejki sięgające nieco powyżej wysokości kolumny i trzecią opartą o tamte dwie po skosie od górnej przedniej krawędzi kolumny do ściany - można je normalnie gdzieś odstawić i dostawiać na czas odsłuchu, nie powinny być w ogóle na sztywno złączone z kolumnami, żeby nie przenosiły się na nie drgania obudowy

 

rozwiązanie elastyczne, proste i tanie jak barszcz w porównaniu do alternatywy tj. profesjonalnych szerokopasmowych dyfuzorów lub absorberów

 

i tyle - odpowiedni pogłos powinien załatwić dywan, miękkie meble, miękkie zasłony przy oknie (można by umieścić symetrycznie na drugiej tylnej ścianie zasłony takie jak przy oknie) itp. normalne wyposażenie

 

jeśli kolumny przy ścianie zaczną buczeć basem - zatkać rurę bass-reflex, będzie za mało basu - z zaoszczędzonych 5000 wziąć część i dołączyć do systemu subwoofer a resztę (ewentulanie stopniowo coś dokładając) przeznaczyć na stopniowe uzupełnienie systemu aktywnym zarządzaniem basem z dodatkowymi subwooferami - jeśli w ogóle będą słyszalne problemy z basem (tego nigdy nie wiadomo póki się nie posłucha)

 

na rysunku szare to głośniki, zielone kreski dźwięk bezpośredni, czerwone przerywane - pierwsze odbicia w poziomie, niebieskie przerywane - drugie odbicia w poziomie (wszystko rozrysowane tylko dla jednej kolumny dla większej czytelności)

 

pozdrawiam!

graaf

post-5623-0-46748500-1392930731_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie tylko jak to bedzie gralo gdy kolumny tylem bedą tak blisko scian?

z doswiadczenia juz wiem ze czy bardziej je odsune od sciany tylnej tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jw. - jeśli tak będzie, to zatkać rurę bass-reflex, a jeśli będzie za mało basu - z zaoszczędzonych 5000 wziąć część i dołączyć do systemu subwoofer itd.

 

bo bas to problem w domenie częstotliwości - to da się korygować na rozmaite sposoby, natomiast odbicia to problem w domenie czasu - tego się nie da skorygować

 

acha - jeszcze jedno mi umknęło -

1) pierwsze i drugie odbicie boczne ok. 7 ms (można je rozpatrywać razem

 

dlaczego razem - bo są niemal równoczesne i z tego samego kierunku - dodajmy, że najlepszego z możliwych w świetle badań Dr. Floyda Toole (szeroki kąt, największa dekorelacja, więcej tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , PDFy do znalezienia w sieci)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy nie chodzi tu o bas ale o scene, moze czegos nie rozumiem albo zle rozumiem ale teraz w ustawieniu ''normalnym'' moge sobie w jakims stopniu poszezac i pogłebiac scene, jesli zas przystawie je do sciany no to juz tej ''regulacji'' nie bedzie.

 

choc jak na to patrze to odbicia jakie teraz wystepują u mnie na scianie bocznej to bedą wystepowały na scianie z oknem i z telewizorem i dobiegac bedą troche od tyły o do tego bardzo z boku,czyli da to taki sam efekt jakbym teraz odsunął kolumne od sciany bocznej o kilka lub nawet kilkanascie metrow.

 

czy scena nie bedzie zbyt szeroka i zamiast punktow na niej bede mial wielkie plamy i usta wokalistki wielkosci duzego tv???;p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki wielkie za ogrom wiedzy mi przelanej. Jutro zaczne sie bawic z tym ustawieniem i zobzcze co z tego bedzie.

 

proponujesz w miejscach pierwszych odbic ustawic jakies pochlaniacze lub cos podobnego?

chodzi mi o te odbicia na scianie z oknem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki wielkie za ogrom wiedzy mi przelanej. Jutro zaczne sie bawic z tym ustawieniem i zobzcze co z tego bedzie.

 

proponujesz w miejscach pierwszych odbic ustawic jakies pochlaniacze lub cos podobnego?

chodzi mi o te odbicia na scianie z oknem

 

nie, przy opóźnieniu 7 ms to nie powinno być potrzebne, te odbicia powinny być już neutralne, dodawać wrażenia przestrzeni i tyle, bez przemieszczania czy rozmazywania źródeł pozornych, a pochłanianie, żeby nie przyniosło pogorszenia musiałoby być szerokopasmowe, więc duże i koszto- lub pracochłonne

 

ale jeśli czuje Kolega, że w pokoju jest jeszcze za mało ogólnego tłumienia od dywanu, zasłon i mebli, to można ewentualnie spróbować wytłumić odbicia po przeciwnej stronie tj. boczne przeciwległe tj. spróbować pochłaniania mniej więcej w połowie drogi między kolumnami a rogiem pokoju przed słuchaczem/za TV, to może dać słyszalną poprawę, bo opóźnienie 8 ms dla odbić z tej strony jest poniżej optimum (tu jest jedyna przewaga ustawienia prostego, gdzie mamy 10 ms)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podepne sie do tematu gdyz mam podobne wymiary pokoju, ktory ma sluzyc jako kino i audio.

Wymiary to stan surowy do tego przyjdzie welna 5cm plus karton gips, podloga beton na to pianomat 10mm i wykladzina.

W pokoju nie bedzie typowej lampy na suficie , szafek, kwietnikow itp badziew.

Troche poczytalem na temat akustyki , wiec jakies minimalne pojecie tam mam, ale czy moze ktos mi jeszcze podpowiedziec, doradzic od jakich ustrojow akustycznych zaczac ?? Nie chce wydawac duzej kasy, bo wymiary pomieszczenia i tak nie sa idealne a studia nagran tez nie planuje robic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 x Superchunk w rogach + kilka kilkanaście paneli szerokopasmowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rogi mam juz te "gabki do wanny" wystarczy po jednej czy po calosci ? a panele szerokopasmowe maga byc z tej gabki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastrzegam sobie prawo zmiany pogladow bez podania przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Superchunk nie jest z gąbki. Panele szerokopasmowe mogą być z gąbki, wełny mineralnej, waty cukrowej, czy czegokolwiek innego, aby pochłaniały szerokopasmowo. ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już zabrałeś gąbkę z łazienki, to teraz zostało Ci tylko przenieść wannę :D

 

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.