Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pokoju 11m2, bez oszczędzania, jest plan.


Alpinek

Rekomendowane odpowiedzi

panowie mam pytanie, nie stosowałem jeszcze zadnych dyfuzorów i nie chce zakładać nowego wątku, chce słuchać muzyki w małym popoju podobnie 11metrów, na dłuższej scianie kolumny, zainteresowały mnie dyfuzory od Cezarego, jest sens pakować dyfuzowy do tak małego pomieszczenia?

 

Dyfuzor w odpowiednim miejscu zawsze da poprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ok, tak właśnie zrobię, łącznie z pomiarami.

 

Pozdrawiam.

 

Dołączam plik graficzny z kalkulatora, tak najprawdopodobniej będzie to wyglądać, niestety drzwi po prawej stronie zawężają pole manewru. Nie można ustawić kolumn bliżej tylnej ściany ponieważ wtedy pierwsze boczne odbicie zahacza o drzwi, futryna kończy się na 150 cm, początek odbicia jest na 158 cm, jakiś zapas zawsze się przyda to i tak raptem 8 cm.

 

Te czerwone pola podłogi i sufitu są to zapewne pierwsze odbicia i tam też powinny się znaleźć jakieś ustroje np. dywan na podłodze i dyfuzor na suficie ?

Szczerze współczuję :) swoją droga nie sądziłem że stosunkowo łatwą sprawę można tak kwieciście skomplikować...Naprawdę chcesz tam miksować? wcześniej słowem o tym nie wspomniałeś, a ja myślałem że Ty po prostu masz mały pokoik w którym chcesz sobie słuchać muzykę i zależy Ci na poprawie akustyki bez remontu i pisania pracy doktorskiej na temat akustyki. Życzę powodzenia i wytrwałości. Dyfuzor jaki by nie był może być mobilny na kółkach meblowych i dlatego drzwi nie stanowią problemu. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze współczuję :) swoją droga nie sądziłem że stosunkowo łatwą sprawę można tak kwieciście skomplikować...Naprawdę chcesz tam miksować? wcześniej słowem o tym nie wspomniałeś, a ja myślałem że Ty po prostu masz mały pokoik w którym chcesz sobie słuchać muzykę i zależy Ci na poprawie akustyki bez remontu i pisania pracy doktorskiej na temat akustyki. Życzę powodzenia i wytrwałości. Dyfuzor jaki by nie był może być mobilny na kółkach meblowych i dlatego drzwi nie stanowią problemu. Pozdrawiam

 

Tu chodzi o prosty miks gotowych utworów 4/4 zazwyczaj z dwóch źródeł,do tej pory miksowałem na malutkich monitorach PM0.4 które stały na półce przy samej ścianie, w miarę przyjemnie się grało :)

Remont i tak muszę zrobić, a pomiary akustyczne z tego co widzę bardzo skomplikowane nie są, więc na pewno warto.

 

Jeśli chodzi o drzwi to fakt, ewentualnie na drzwiach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przełom częstotliwości średnich i wysokich to jest max 3000 Hz chociaż najczęściej przyjmuje się 2000 Hz. Czy jest krytyczny i w jakim znaczeniu tego nie wiem ale może nam to wytłumaczysz. Zakres rozpraszanych częstotliwości przez dyfuzor zależy od kilku parametrów. Prawdopodobnie posługujesz się przykładami gotowych dyfuzorów 1d oferowanych przez bardzo swego czasu reklamowaną na tym forum firmę A.M. Jeśli mają to być kupne dyfuzory i zakładając że wspomniana firma nie robi dyfuzorów na indywidualne zamówienie to pozostaje wybór pomiędzy 7N+1 17N+1 i 43N+1. Czy do tego małego pokoiku potrzebne są w miejscach pierwszych odbić na bocznych ścianach te największe i dużo droższe nie wiem ale warto byłoby zapytać kogoś kto się na tym zna gruntownie. Na pewno nie zaszkodzą. Reasumując do każdego pomieszczenia należy dobrać rozwiązanie optymalne a nie koniecznie najdroższe. Wypowiadasz się dosyć autorytatywnie a coś mi mówi że akustyka wnętrz to nie jest temat w którym dysponujesz gruntowną wiedzą, z całym szacunkiem i bez urazy.

 

Jeszcze w temacie tego dyfuzora 43N+1. Zaszło małe nieporozumienie. Kolega Woodolec operuje nazwą konkretnego producenta dyfuzorów a ja posłużyłem się nazewnictwem ze znanego tobie przecież doskonale kalkulatora QRDude. myślałem że to będą dyfuzory DIY a nie kupne. Ach te krytyczne przełomy ! Przez nie się pogubiłem, bywa i tak. Dużo zdrowia

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

wkleiłem Ci linka do fajnego kalkulatora. Może się przyda. Pozdrawiam

 

Sorry, miałem dużo, pracy. Stąd brak odpowiedzi. Nie ukrywam, że dopiero zazynam się zmagać z materią adaptacji akustyki. Stąd wszelkie wpisy traktuję jako cenne i kształcące. Nie ma mowy o urazie.

Po pierwsze, AM robi dyfuzory pod wymiar :) Można zamowić różne wymiary i zakresy.

Po drugie, jeśli ten pokój ma służyć tylko do celow audio, to ja wrzuciłbym najwięcej, jakbym mógł. W normalnym pokoju wygląda to dziwnie i nie ma co liczyć na korzystny WAF :) Aktualnie w 20 m2 mam 3x 43N+1 i 10x 17N+1. Zkażdym ustrojem jest lepiej. Docelowo chcę mieć wykonanane na zamówienie dyfuzory o jeszcze większej powierzchni.

 

Owszem, przełom środka i wysokich to ok 3000 Hz. Z tym, że dyfuzory to nie rezonatory, nie wycinają ostro wąskiego zakresu. Rzeczywiście, napisałem dość mętnie. Postaram się uściślić a ponieważ wiedzę teoretyczną mam niższą niż np. Arczi, to napiszę jak wyglądało to u mnie praktycznie. Problemem było dla mnie podbicie basu w okolicach 50 Hz (mniejsze w okolicach 30 Hz.na „ucho”). Ale znacznie większym i bolesnym wyostrzenie ludzkich głosów. Owo „wyostrzenie” dotyczyło głównie wysokich głosów damskich. Raziło też brzmienie np. skrzypiec i fortepianu o wyraźnie szklistym podbarwieniu. Stąd wnosiłem, że kluczowe dla mnie są częstotliwości od ok. 1000 - 5000 Hz. I to wlaśnie nieprecyzyjnie nazwałem „przełomem” Okazało się, że ustroje oprócz poprawy stereofonii i plastyczności dźwięku zniwelowały przede także tę bolączkę. To było dla mnie olbrzymie zaskoczenie. Co więcej, problem basu przestał być istotny. Nie rozumiem, na czym to polega. Teoria nic na ten temat nie mówi a zakres rozpraszania zaczyna się znacznie powyżej podbić basu. Może chodzi o przyzwyczajenie. Faktem jest, że zrezygnowałem z tłumienia basu, gdyż stał się akceptowalny. Ustroje z wełny mineralne powodowały utratę dynamiki i precyzji. Przede wszystki uderzenia. Najpierw miałem ich 6, potem 4, potem 2 a teraz pozbyłem się ich całkowicie.

Jeszcze jedno ciekawe zjawisko. Na początku dyfuzory na boczych ścianach miały wymiary 120 x 120 cm (tak jak za kolumnami). Zdecydowałem się dostawić po 2x 17N+1 (w sumie 160 x 120 cm). Co radykalnie zmieniło kształt sceny. Wyraźnie rozciągęło ją na boki. Wniosek: będę musiał poszerzyć dyfuzory za kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawienie tak dużych dyfuzorów może mieć wpływ na dolne pasmo, bo zachowują się jak rezonatory. Zależy to masy i sposobu mocowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawienie tak dużych dyfuzorów może mieć wpływ na dolne pasmo, bo zachowują się jak rezonatory. Zależy to masy i sposobu mocowania

 

Tak jak kolega napisał. Bardzo "miękkie" zawieszenie ustroju, może powodować, że dyfuzor będzie wpadał w drgania za sprawą fali dźwiękowej (nie mówimy o drganiu ścianek tylko o samym ruchu elementu który jest miękko zawieszony). Zaś miękkie zawieszenie będzie działało podobnie jak zawieszenie górne głośnika (typu membrana bierna). Ale to bardzo abstrakcyjny przykład.

 

Dyfuzory często są budowane z bardzo cienkiej sklejki (najczęściej kilka milimetrów). Jeśli ktoś ma chęć sprawdzenia wyliczeń względem ustrojów przeponowych/membranowych. To właśnie tego typu grubości sklejki pozwalają uzyskać odpowiednią masę powierzchniową. Przy dużej powierzchni może ona zostać pobudzona i zacznie drgać. Można przewidywać że duża ilość małych powierzchni również drga w przypadku dyfuzora ale z dużo mniejszą amplitudą drgań. Przez co efektywność jako ustroju rezonansowego jest niska. No ale może zostać to w minimalnym stopniu "nadrobione" przez ilość powierzchni dyfuzora.

 

Finalnie trzeba sobie zdać sprawę, że efektywność takiego rozwiązania będzie dużo niższa niż celowanego ustroju przeponowego.

 

Sorry, miałem dużo, pracy......

 

Myślę że częściowe wytłumaczenie tego efektu zawiera się w wypowiedzi powyżej.

Co do wełny mineralnej ciężko mi się odnieść, ważne że obecny efekt jest dla Ciebie satysfakcjonujący.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Remont pomieszczenia zakończony. Wydaję mi się że jednak w przypadku tego pokoju lepiej będzie ustawić kolumny na ścianie z oknami, dla obu kolumn będą takie samie warunki, symetria będzie zachowana, scena się poszerzy (około 210-220 cm).

 

Ustroje na parapecie jak najbardziej mogą się znaleźć. Sweet spot około 200-210 cm od linii kolumn, ale trzeba pamiętać że są to monitory bliskiego pola.

 

Co o tym sądzicie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę się pobawić tym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) First Room Reflections SL rev4-b.xls

 

celem jest jak najdłuższe opóźnienie wczesnych odbić, ponadto lepsze są - w ramach tego, czego nie da się uniknąć - odbicia z tyłu niż z przodu i z boku przyległego niż z przeciwległego

 

 

poza tym - dyfuzja za słuchaczem, pochłanianie - za kolumnami, takie podstawowe zasady

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym - dyfuzja za słuchaczem, pochłanianie - za kolumnami, takie podstawowe zasady

 

Ja znam odwrotną i jeszcze kilka innych koncepcji. Wszystko jest względne i zależy kto pisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mówię, że nie ma innych, mnie najbardziej przekonuje ta, ale warto spróbować i tak i tak i jak kto może

 

w sumie zależy to też od ustawienia trójkąta stereo w pokoju i warunków w danym pokoju

 

głównie od tego, ile jest miejsca za słuchaczem - jeśli mało, to lepiej odwrotnie - żywo za kolumnami, pochłanianie za słuchaczem - bo dyfuzory potrzebują odpowiedniego dystansu do słuchacza, żeby działać jak należy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link.

 

Umówiłem się na pomiar akustyczny. Wydaje mi się że lepszą opcją będzie ustawienie na dłuższej ścianie z oknami, to jest raptem 20 cm więcej. Przy innym ustawieniu jedna z kolumn będzie miała po zewnętrznej stronie okno i i grubą ścianę, natomiast druga cienką ścianę, przy tym ustawieniu kolumny grają troszkę inaczej, scena wydaje się przesunięta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mówię, że nie ma innych, mnie najbardziej przekonuje ta, ale warto spróbować i tak i tak i jak kto może

Przed chwilą napisałeś że podstawową zasadą jest LEDE teraz sam mówisz o ESS a finalnie można pójść dalej w kierunku RFZ.

Dlatego napisałem że wszystko jest względne. Ale faktycznie dyfuzory mają określone pole rozproszenia i warto od nich znajdować się stosunkowo daleko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą napisałeś że podstawową zasadą jest LEDE teraz sam mówisz o ESS a finalnie można pójść dalej w kierunku RFZ.

Dlatego napisałem że wszystko jest względne.

 

zasady akustyki nie są względne - warunki są względne

 

 

faktycznie dyfuzory mają określone pole rozproszenia i warto od nich znajdować się stosunkowo daleko

 

często się o tym zapomina

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Hej,

 

Chciałbym podłączyć się do wątku - znajomy kupił mieszkanie i jest własnie na etapie odświeżania, remontu itp. Ma pokój połączony z kuchnia i chciałby tutaj w miarę możliwości zaadoptować odpowiednio tą przestrzeń. W temacie akustyki nie siedzę stąd pytanie do was. Kolega docelowo chce zrobić w tym pokoju kino domowe (jaki sprzęt, kolumny itp to jeszcze jest w fazie poszukiwań itp - inny wątek) - plan jest taki, żeby zamontować w ścianie kable do podłączenia kolumn, jak optymalnie rozstawić kolumny, żeby to zagrało - system kina 7.1. Czy koledzy mogą coś doradzić ?

 

Poniżej plan pokoju. (razem z kuchnią)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-22191-0-01646800-1395317422_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.