Jump to content
IGNORED

Pytanie odnośnie SPL.


Fizol96

Recommended Posts

  • Moderatorzy

2 głośniki 8ohm 90dB/2.83V,1m połączone szeregowo dadzą 16ohm 90dB/2.83V,1m. W połączeniu równoległym będzie 4ohm 96dB/2.83V,1m.

 

Oczywiście w obu przypadkach trzeba będzie zastosować obudowę 2x większą niż dla jednego głośnika - to jest cena 2x (3dB) wyższej efektywności mocowej. W końcu dla połączenia szeregowego mamy to samo SPL przy 2x mniejszej mocy ściąganej ze wzmacniacza przy tych 2.83V na wyjściu - impedancja wzrosła 2 razy. Dla równoległego jest 4x więcej mocy akustycznej (+6dB) przy 2x wyższej mocy elektrycznej oddawanej przez wzmacniacz skoro obciążenie spadło z 8ohm do 4ohm.

 

PS. Nie podniecałbym się za bardzo do tych dB efektywności. Jeżeli ten głośnik ma obsługiwać bas, baffle step zeżre mu ok. 6dB efektywności, chyba że damy bardzo szeroką ściankę albo wręcz zrobimy in-wall. Ignorowanie tego w normalnej kolumnie i próby uzyskania powyższych efektywności skończą się niemożebnym jazgotem.

Link to comment
Share on other sites

Guest Father_PiO

(Konto usunięte)

Sołtysie, takie książki misiomor ma w brudzie pod paznokciem. Przeczytaj DOKŁADNIE, co napisał, jest wytłumaczone.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderatorzy

W takim razie proponuję rozważenie prostego zagadnienia. Dlaczego w symulacjach bądź pomiarach dobrze zaprojektowanych kolumn, charakterystyki filtrowanych przetworników przecinają się na poziomie ok. 6dB poniżej charakterystyki wypadkowej?

Link to comment
Share on other sites

łaczy dwa równolegle +3db

idzie 2 razy więcej mocy - kolejne +3db

proste.

łączenia szeregowego nie polecam. jeden głośnik się sprzęga akustycznie z drugim, nie są one tłumione wzmacniaczem, i ch-ka częstotliwościowa nieprzewidywalnie sie rozjeżdza. Powychodzą naturalne rezonanse, inne rezonanse itd. Podobny efekt da szeregowy rezystor ale w znacznie mniejszym stopniu, bo rezystor jest przewidywalny. Właczona w szereg cewka zachowa się też przewidywalnie bo nie jest sprzężona akustycznie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Father_PiO

(Konto usunięte)

Może dla nas proste, ale jak widać, nie dla każdego :-) No ale Sołtys ma "wiedzę fachową" o sumowaniu SPL, której my, biedne robaczki, nie posiadamy...

Link to comment
Share on other sites

Szkoda, że ma je pod paznokciami i co gorsza potrzebuje jeszcze adwokata do tego tylko wyznacznikiem nie jest tutaj ilość napisanych postów czy status na forum a wiedza fachowa.

No to się popisałeś, nie dość że nie masz racji, to jeszcze chcesz pouczać gościa, któremu nie jeden pozazdrości wiedzy.

Co zabawne wszyscy tutaj wiedzą czemu +6dB i każdy wypowiada się z poważaniem o w/w koledze. Zaś Ty dajesz się złapać na podstawach i jeszcze kwestionujesz wiedzę w/w kolegi.

 

Śmiało można powiedzieć "Do książek!" ale tym razem przeczytaj tego Krajewskiego a jak skończysz to każdy z nas poleci Ci jeszcze po książce :).

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Coś kolega źle pisze w żadnym przypadku nie dadzą +6db tylko +3db

W pytaniu jest mowa o napięciu 2,83V a nie o mocy 1W.

Według prawa Ohma to P=UxU/R

więc 2,83x2,83=8/ 8Ohm lub 4Ohm

Ty masz racje jeżeli wychodzimy z 1W przy 1m wtedy to będzie =+3dB

a przy założeniu 2,83V to jak rozumiesz będzie =+6dB

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.