Skocz do zawartości
IGNORED

Sony CDP-X555ES - konserwacja


patkos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jakiś czas temu nabyłem odtwarzacz Sony CDP-X555 w super stanie wizualnym i technicznym (laser w mig czyta nawet bardzo porysowane płyty).

Jestem z niego bardzo zadowolony, gra na bardzo wysokim poziomie, a budową zawstydza obecny hi-end.

 

Z tego co wiem, to jest to model z 1992 roku.

W środku wygląda tak:

CDP-X53.jpg

 

Moje pytanie jest takie:

Czy w takim 20-letnim odtwarzaczu należałoby przymierzać się do wymiany elektrolitów na nowe ?

Oczywiście chodzi o najlepsze możliwe kondensatory o identycznych wartościach.

Ewentualnie co można jeszcze przy nim zrobić, żebym miał pewność, że będzie pęknie pracował jeszcze przez długie lata ?

O laser się nie martwię, bo jest "perfect" :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw real-foto wnętrza swojego X555ES :)

 

Co do kondensatorów, ja ostatnio sprawdzałem te w przedziale do 20mikrofaradów i wszystkie trzymały swoje pojemności, jedyne czego możesz się bać to zimnych lutów w układzie serva, wtedy odtwarzacz będzie szalał z komunikatem "no disc" na wyświetlaczu :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Accuphase P-450, Visaton Couplet, Visaton Conga, Asus Xonar Essence ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chodzi o najlepsze możliwe kondensatory o identycznych wartościach.

??? nie rozumiem.

Jak już szaleć, to SZALEĆ.

 

jaką tam masz kość DAC i jak jest zrobione do niej zasilanie ? masz schemat tego fragmentu ? Może by co poszalał ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie zaszkodziłoby znaleźć piny zasilające do tych kości dac ( jakaś specyfikacja pdf z google'a ) .... i dorzucić im lokalnych zacnych odsprzęgów typu "C" bezpośrednio w pobliżu tych ich pinów zasilających ( albo jak lubisz szaleć, to jakieś CLC, z małym dławiczkiem "L" na mikruśnym rdzeniu ferrytowym).

 

Generalnie zaobserwowałem zasadę, że jak się na linie zasilające wskroś takiego CD dorzuci trochę odsprzęgających elektrolitów, tu i tam, w szczególności w okolicach głównych klientów, (tam gdzie zapotrzebowanie na impuls jest) ... to takie CD zagra zawsze ciut lepiej.

 

Nie wiem jak tam masz prostowniki / mostki, ale jeśli niewyciszone - to też warto to zrobić, bo efekt zauważalny jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypadało by też chyba wywalić fabryczny drut i jakieś gniazdo sieciowe zamontować... Ja w swoim niebawem tak zrobię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zadowolony jestem z drutu węglowego, czyli z drutu niedrucianego.

Natomiast węgiel się dość ciężko lutuje, bo częstokroć następuje zapłon i się spali, zanim się zlutuje ... a to jest mocno wkurzające.

 

Dlatego też tu i ówdzie idę na łatwiznę i korzystam z drucianego drutu, jak niżej,

bo ten też całkiem nieźle się sprawdza w torze analogowym, czyli już za kością DAC ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak, ten CD jest na tyle dobry, że nie warto w nim nic poprawiać, niech sobie działa jak fabryka przykazała i cieszy jak najdłużej.

 

Pozdro i Szczęśliwego Nowego Roku !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Accuphase P-450, Visaton Couplet, Visaton Conga, Asus Xonar Essence ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak, ten CD jest na tyle dobry, że nie warto w nim nic poprawiać, niech sobie działa jak fabryka przykazała i cieszy jak najdłużej.

 

Pozdro i Szczęśliwego Nowego Roku !

 

Zgadzam sie całkowicie . To jest rewelacyjny CD-ek ... Chce go tylko dac do jakiegoś kumatego elektronika aby gniazdo zamontował gdyż mam w zanadrzu dobre kabelki sieciowe.

 

Życzę rownież wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie całkowicie . To jest rewelacyjny CD-ek ... Chce go tylko dac do jakiegoś kumatego elektronika aby gniazdo zamontował gdyż mam w zanadrzu dobre kabelki sieciowe.

 

Życzę rownież wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !!!

 

To tylko do dobrego fachmana żeby nic nie spartolił przy okazji i zrobił to tak, że będzie wyglądać jak z fabryki :) Chociaż nawet i tego bym nie przerabiał:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Accuphase P-450, Visaton Couplet, Visaton Conga, Asus Xonar Essence ONE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna maszyna

jednakoż przy porównaniu cdp 501 a zwłaszcza do 701es wygląda jak budzetówka.

Zyczę niezawodnej i przyjemnej eksploatacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna maszyna

jednakoż przy porównaniu cdp 501 a zwłaszcza do 701es wygląda jak budzetówka.

Zyczę niezawodnej i przyjemnej eksploatacji.

 

Uważam ze najlepsze odtwarzacze CD powstawały od lat 90tych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz coś pozmieniać oczywiście na plus można się zwrócić do tego pana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model ma jeszcze jeden fajny bajer w postaci ceramicznych nóżek "Fine ceramics".

Zastosuję się do porad kolegów i nie będę kompletnie nic z nim robił, poza cotygodniowym odkurzaniem i polerowaniem drewnianych boczków.

Niech gra długie lata :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak, ten CD jest na tyle dobry, że nie warto w nim nic poprawiać, niech sobie działa jak fabryka przykazała i cieszy jak najdłużej.

No nie wiem. Soniaka to raczej zawsze jeszcze da radę co nieco poprawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehh - piekny jest !

 

Zachowaj go oryginalnym - nie ma sensu grzebac po to zeby grzebac....

 

jesli martwisz sie o elektrolity to moze jakis fachman zdecyduje sie pomierzyc te najistotniejsze (pewnie trzeba bedzie je wylutowac).

Z tego co widac na fotkach kondensatory sa dobrej jakosci - wszystkie markowe..... we wnetrzu CD nie ma wysokich temperatur (jak np. w kocowkach mocy grajacych w A klasie..)... wiec raczej beda trzymaly parametry.....

 

pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luk77 - a Ty zmieniałeś jakieś kondensatory w swoim egzemplarzu, czy też masz wciąż oryginalne ?

 

Nic nie zmieniałem ...Gra wyśmienicie tak więc może lepiej nie dotykać .

 

Miałem kiedys wzmacniacz prawie 40 letni Accuphase i kondensatory trzymały parametry tak wiec zakładam że ok. 20 lat dla tego CD-ka to pikuś ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie - dokonałem na próbę drobnej modyfikacji, tzn wymiany dwóch kondensatorów w zasilaczu 4700uF 16V Nippon AVF na nowe 5600uF 16V Nippon SXE (wygrzewane kilka dni).

I jest rewelacja. Wszystko lepiej wybrzmiewa, jest więcej szczegółów, perkusja i bass dostały takiego jebn..cia i szybkości jak nigdy wcześniej. Odtwarzacz gra teraz znacznie potężniej.

Wygląda na to, że stare były częściowo wyschnięte, jeden waży 40g, drugi 45g (5g elektrolitu z jednego musiało wyparować).

Pozytywny wpływ zapewne ma mniejsza impedancja i ciut większa pojemność nowych kondensatorów.

Dodatkowo stare Nippony są tylko do 85 st.C, nowe znoszą 105 st.C.

Obsłuchałem moje najważniejsze płyty i jestem zachwycony :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.