Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja cd kondensatory wyjściowe


Lok

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wymienić kondensatory wyjściowe w moim CD. Jakie polecacie co radzicie.

Teraz mam wartości 6,8uF. Czy mogę zmienić na mniejsze wartości. Strasznie drogie są kondensatory o tak dużych pojemnościach.

Czy za pomocą wymiany kondensatorów mogę trochę zwiększyć dynamikę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą być mniejsze. Myślę, że 2,2uF wystarczy. Pamiętaj o tym iż im lepszy (niestety droższy) kondensator tym lepszy dźwięk będzie!!! Może coś z jantzena wstaw np. Jantzen Audio Silver/Gold? Oszczędzając na kondensatorach oszczędzasz na dźwięku!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wystarczy 1uF,o ile masz rezystancje wejściową wzmacniacza ok 50k,ja u siebie mam przy końcówce potek 50k i na wyjściu cd miałem nawet 680nf rosyjskie PIO ,i na brak niskich tonów nie narzekałem ,co do wyboru to zależy od twojego budżetu,przy niższych kwotach mój faworyt to ruskie olejaki K40y-9,obecnie używam Audyn True Copper 0.82uF warte wydania 200pln.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.Pojemność kondensatora sprzęgającego związana jest z rezystancją nastepnego stopnia.Dla 47 k ohm pojemność powinna wynosić przynajmniej 1 uF,dla 10 kohm 4,7 uF itd.

W tym miejscu polecam jako wyjściowe do tuningu kondensatory SCR z folią cynową typu KP-SA KP-SM.W moim odczuciu kondensatory na wyższe napięcie mają lepszą dynamikę,ale ta seria produkowana jest tylko do 1 uF.Sprawdź także kierunkowość kondensatorów-oczywiście na słuch

 

No tak ,troche długo pisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojkubi - to jak wzmak ma na wejściu 10k a kondensator na wyjściowy w dacu 1uF to jakie jest od dołu odcięcie? Lampizator stosuje na wyjściu 0,47uF V-capy to coś tu jest nie tak? takie połączenie tworzy lampizator (dac) i np. Lavardin czy ASR Emitter.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj wzmak to 2a3 w załączniku schemat. uvy3u4yv.jpg

 

 

Sent from my iPhone using

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojkubi - to jak wzmak ma na wejściu 10k a kondensator na wyjściowy w dacu 1uF to jakie jest od dołu odcięcie? Lampizator stosuje na wyjściu 0,47uF V-capy to coś tu jest nie tak? takie połączenie tworzy lampizator (dac) i np. Lavardin czy ASR Emitter.

 

Kilkanaście herców -3dB i przesunięcie fazy ok 45 stopni a dla wyższych częśtotliwości też jest przesunięcie fazy tylko coraz mniejsze, dlatego stosuje się większe wartosci. Ja u siebie nie mam żadnego kondensatora w całym sprzęcie ( oprócz tych MKP od filtrów górnoprzepustowych w aktywnej zwrotnicy ) i w żródłach mam offset wyregulowany rezystorami. Można w prosty sposób zrobić też DC-servo dla przykładu zerknij np na jak to zrobili w nie hi-endowym Arcamie CD73

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz nieco do poczytania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zwróć uwagę też że nawet te topowe kondy różnie wpływają na brzmienie .

Można zacząć od szybkiego czerwonego Jantzena poprzez bardzo rozdzielczego Mundorfa Silver Oil poprzez łagodniejszy Silver Gold Oil do dość łagodnego Audyn True Copper .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tego więcej ale nie mam teraz czasu na szukanie . W każdym bądź razie Troels gdzieś tam próbował kondów w torze poprzez różne olejaki a zostawił Mundorfa Silver Gold Oil . Supreme od razu odradzam . W kolumnach super ale tam gdzie dałem go do małych sygnałów miał pomniejszoną piskliwą górę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze mi podpowiedzieć jaką pojemność kondensatora zastosować, na wyjściu przedwzmacniacza lampowego ,połaczonego z tranzystorową końcówką mocy .

Chodzi mi o optymalna -najniższa wartość ,wiadomo im bedzie mniejsza pojemność to bedzie można zastosować lepszy jakościowo kondensator -cena zakupu

Na chwile obecna na wysciu pre wstawioną mam pojemność 4,7 uF , najpierw byly to kondy m-cap ,teraz jest Supreme

Z tego co czytam to wszystko zalezy od rezystancji wejściowej wzmacniacza ,wedlug mojej wiedzy mam 20kohm dla wejść RCA oraz 40kohm dla wejść XLR

Ja używam tylko i wyłacznie wejść XLR ,wiec do jakiej optymalnej pojemności można zejść aby nie strcić dołu pasma ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to polewajcie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polać zawsze można :) ,choć nadal nie mam pewności czy wstawienie pojemności połowe mniejszej np.,2,2uF nie zawali całości .

Wczoraj dla testu i sprawdzenia wstawiłem w miejsce 4,7 , 0,22 uF tez supreme ,mialem akurat takie dwie pary w szufladzie i co ..., gora pasma na podobnym poziomie ,choc mniej swobody i powietrza ale najgorsza byla dynamika w własciwie jej brak

Narazie zostaje przy pojemności 4,7 tak jest naprawde bardzo dobrze ,

Opcje są trzy ,zostaja Supreme 4,7 ,moze je zmienie na cos innego ale w pojemności 4,7 ,lub dostawiam do Supreme bardzo dobry detaliczny i rozdzielczy bocznik o małej pojemności -chciałbym wyciagnąć wieksza rozdzielczość na gorze pasma ,srednica ,bas jest tu natyle dobra że niema co poprawiać

 

Zmiana w brzmieniu po zmianie m-cap na Supreme była poprostu ogromna i bardzooo wyrażna ,jakość ,i ilość informacji z tych dwóch kondów jest natyle oczywista , jak rożnica pomiedzy ich kolorami , na Supreme wkońcu szafa gra :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) kalkulator dorzucę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o rezystancji kondensatora dla danych częstotliwości. Przyjmijmy że zajmujemy się 50HZ. 1uf ma opór dla nich 3184,7 OHM , 2.2uf 1447,6 OHM, 4.7uf 677,6 OHM , 10uf to już tylko 318,5 OHM. Więc sprawa do zastanowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj jeszcze o rezystancji kondensatora dla danych częstotliwości. Przyjmijmy że zajmujemy się 50HZ. 1uf ma opór dla nich 3184,7 OHM , 2.2uf 1447,6 OHM, 4.7uf 677,6 OHM , 10uf to już tylko 318,5 OHM. Więc sprawa do zastanowienia.

 

dokładnie i z tego wynika wykres częstotliwości i fazy. W układach na tranzystorach czy układach scalonych na szczęście można zrezygnować z kondensatorów i tak najlepsze firmy robią, w lampowych czarusiach tak się nie da i trzeba wybierać mniejsze zło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto pamiątać ,że często jest jeden kondensator na wyściu pre(czy np DAC) a drugi na wejsciu końcówki mocy.Wypadkowa pojemność jest wtedy mniejsza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto pamiątać ,że często jest jeden kondensator na wyściu pre(czy np DAC) a drugi na wejsciu końcówki mocy.Wypadkowa pojemność jest wtedy mniejsza

:) Wywala się jeden z nich . Po co dublować ?

Opcje są trzy ,zostaja Supreme 4,7 ,moze je zmienie na cos innego ale w pojemności 4,7 ,lub dostawiam do Supreme bardzo dobry detaliczny i rozdzielczy bocznik o małej pojemności -chciałbym wyciagnąć wieksza rozdzielczość na gorze pasma ,srednica ,bas jest tu natyle dobra że niema co poprawiać

Supreme przy wysokich napięciach jeszcze daje radę. W zwrotnicach jest super ale w torze nisko sygnałowym ma lipną górę .

Tutaj lepszy jest czerwony Jantzen a jak jeszcze brakuje góry to Silver .

Boczniki są dobre w budżetówce . W wyższej klasie sprzętu bocznik rozwala spójność . Daje coś ale na siłę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.