Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja podłogówek z nietypową obudową


Pawson.s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Zdając sobie sprawę z tego, że ktoś z ogromną wiedzą i doświadczeniem patrząc tylko na sprawę niemalże od razu będzie mógł coś do tematu wnieść chciałbym przedstawić Wam przybliżony schemat moich kolumn i poprosić o pomoc. To co widać na rysunku to ewolucja dwudrożnej kolumny Tonslia powstająca stopniowo ograniczana dostępnymi funduszami. Dlatego konstrukcja obudowy jest tak udziwniona.

Użyte głośniki to:

-Philips AD 11600 8T

-Alphard XE Star ETP-1300 80W 8ohm

-GDN 20/60/8 STX (plastikowy kosz i membrana, zawieszenie gumowe)

-GDN 20/60/11 60W 8ohm (kosz metalowy, membrana papierowa i piankowe zawieszenie)

Dwa otwory bas refleks o średnicy 7 cm i długości 12 cm (jeden z przodu nisko, drugi z tyłu wysoko)

zwrotnica to jakiś uniwersalny trójdrożny „Noname” z czterema kondensatorami i cewką ferrytową.

Kolumny są bardzo sztywne i solidne, waga jednej to około 25-30 kg. Na chwilę obecną oba głośniki są podłączone równolegle i kolumna ma 4ohm.

 

Nie zawracałbym Wam głowy, ale po pierwsze nie do końca jestem zadowolony z tego co słychać, a po drugie jestem bardzo ciekawy czy w ogóle da się je jakoś przysposobić. Wiem że głośniki nie są najlepsze, ale jestem pewien, że fachowo dobrana zwrotnica i obudowa na pewno wniesie coś do tematu. Poza tym jestem ciekawy samej obudowy. Czy w ogóle do czegoś się nadaje.

 

Więc na początek zanim każecie mi je wyrzucić podzielę się swoją subiektywną oceną na ich temat.

Jestem typem człowieka, który lubi niski dźwięk, nie bas w nadmiarze ale dźwięk sprawiający wrażenie mocy i potęgi, precyzyjny i kontrolowany, czysty. Podobnie tyczy się tonów wysokich. Bardzo lubię kiedy bez niedomówień precyzyjnie i wyraźnie ale bez nadmiernych przebarwień przekazują wszystkie detale. No i obolałe wreszcie średnie tony. Słyszałem kiedyś u kolegi na Tehnics`ach miękkie, subtelne, zdecydowane i bardzo czytelne dźwięki ujawniające wszystkie detale. Słowem chciałoby się powiedzieć „Pełny dźwięk”

Obecnie używam apliturera Sony STR-DE635, w którym korektor dźwięku można regulować w trzech tonach regulując płynnie wartością częstotliwości. Mój problem polega na tym, że przy włączonym podbiciu basów i korektorze dźwięk jest akceptowalny tylko w filmach z DTS, a w muzyce raczej tylko Medwyn Goodall. Poza tym jest jakaś masakra ze średnimi i wysokimi.

Fajnie by było gdyby dało się tak zestroić te kolumny aby grały odpowiednio przy wyłączonym korektorze. Dodam, że niskie dźwięki są, i sprawiają dobre wrażenie, a raczej tylko świadczą o potencjale kolumn bo chwilami nawet przy niewielkiej głośności można odnieść wrażenie jakby całe mieszkanie drżało mimo, że nic zbytnio nie słychać.

Czy przy tych obudowach i głośnikach da się coś wykombinować?

Myślałem czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wyposażenie głośników niskotonowych w osobne zwrotnice o różnych paramentach, ale kompletnie nie wiem jak zrobić zwrotnicę do reszty, nawet gdybym chciał to zrobić na słuch bo o pomiarach nie mam pojęcia.

Czy jest możliwe przewidzieć tu jakieś zwrotnice aby to grało lepiej? Czy również potrzeba będzie wykonać nowe obudowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zwrotnicą noname to zapomnij że cokolwiek zagra, pomijając fakt straszliwych głośników wysokotonowych i średniotonowych to tak czy inaczej trzeba projektować zwrotnicę od zera pod konkretne głośniki. Nie mając pojęcia o projektowaniu zwrotnic nawet nie masz się co zabierać za te kolumny. Z tego co napisałeś to chciałbyś zrobić zwrotnicę 4 drożną (podłączenie dwóch różnych głośników niskotonowych pod jedno pasmo jest delikatnie to ujmując niezbyt mądre), ten typ zwrotnic sprawia problemy profesjonalnym konstruktorom a co dopiero mówić o laikach... Nie da się przewidzieć zwrotnicy tak aby grała lepiej, można zasymulować co najwyżej a potem mierzyć i doprowadzać wszystko do porządku stopniowo. Tak więc porwałeś się z motyką na słońce;] Zapomnij o tych kolumnach, sprzedaj te głośniki, znajdź sobie dobry gotowy projekt w necie i będziesz zadowolony. Nie brakuje niskobudżetowych kolumn grających rozsądnie do ceny. A jak chcesz w to brnąć dalej to moje zdanie jest takie że wtopisz masę pieniędzy a efektu nie będzie, dodatkowo najesz się sporo nerwów. Szkoda zdrowia, naprawdę;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powyżej podałem kilka stron z gotowymi projektami, naprawdę jest w czym wybierać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę poczytałem, trochę popytałem i jednak chyba nie odpuszczę. Zbieram się do zrobienia nowej obudowy, wymiany głośników średnio i wysoko-tonowego pozostawiając niskotonowego tonsila. Głośniki, ku jakim się skłaniam to;

GDM 12-60

GDWK 10-80-19

Moje pytanie to czy z tych głośników mogę składać kolumnę mającą dobrze grać, dobrze tzn miękko, czysto i bardzo szczegółowo. Dla porównania dodam, że słuchałem TECHNICS SB-M500 M2 i podobało mi się. Wiem, że do tego potrzebuję zwrotnic, dla tego zwracam się z prośbą do kogoś kto byłby wstanie takie zwrotnice wykonać. Wiem też, że najpierw obudowa a w niej głośniki i pomiary.

Tu moje pytanie, WinSd dla GDN 20/60/11 sugeruje obudowę zamkniętą ok 70l, czy mogę użyć GDN 20/60/8 STX jako membrany pasywnej w takiej obudowie, czy coś by to wniosło? I czy gdybym jednak poszedł w bas-refleks (program sugeruje ok. 120 l.) to czy ma to sens, które z tych trzech rozwiązań dla GDN 20/60/11 będzie najkorzystniejsze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal tego STX'a, weź Tonsila GDN 20/60/11, wsadź go w nie za mocno wytłumione pudło 36 - 40 l z dopasowanym BR o średnicy, tak jak masz 7 cm ale ok 25 cm długości. Dołóż do niego np. Daytona DC28F - 8 z podziałem drugiego rzędu na ok 2,5 kHz i już.

Efekt powinien być lepszy, niż z Technics'ów, które jak dla mnie zawsze cierpiały na niedobór basu.

Jak będziesz miał zamiar to robić, mogę podać mniej więcej elementy zwrotnicy, bo to oczywiście tylko propozycja.

Rysiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się to bardzo rozsądne, znacznie uprościłoby to i konstrukcję i co najistotniejsze zwrotnicę. Pytanie miałbym tylko odnośnie samej obudowy, ponieważ kolumnę i tak potem muszę mierzyć do budowy zwrotnic, czy mogę zrobić ok. 90l pudło? Czy mogę sugerować się tym co podpowiada WinISD. Według jego prognoz na tym GDN20/60/11 niewielkie podbicie w granicach 40-60Hz do ok. 2,5 dB występuje w obu przypadkach, z tą różnicą, że w miarę zwiększania litrażu wykres skłania się ku niższym częstotliwościom. W tym przypadku wychodzi mi już dobre 28Hz a wspomniane nieznaczne podbicie maleje już po 41Hz. Pytam o większy litraż, ponieważ chciałbym aby w miarę możliwości nadal były to podłogówki nie wymagające żadnych podstawek. Czy jestem na dobrej drodze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się te 90 litrów wobec Vas 70 litrów i używanego chyba podobnego do tego GDN 20/60/11 w Perfectach o litrażu duuuużo mniejszym. Zwykle w BR wystarcza ok połowy Vas i jest już dobrze.

Fakt, że z każdym litrem skracamy tunel, ale nie o to chodzi.

Najważniejsze, żeby stroić nieco powyżej Fs przy dużym przekroju BR, unikając podbić w pasmie.

Objętość kolumny 90 l może zostać, ale z wydzieloną komorą na woofer o mniejszej pojemności; w końcu podłogówki muszą mieć powyżej 85 cm wysokości, a GDN mały też nie jest, żeby robić wąską ściankę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem co myśleć, 90l sugeruje mi program, i do tego bas-refleks 10cm średnicy i 25cm długości. Patrząc na ten teoretyczny wykres nieźle się to zapowiada, ale jak się ma to do rzeczywistości to nie mam pojęcia. A ta obudowa 36-40l to jakiś sprawdzony projekt? Chodzi mi całą konstrukcję razem ze zwrotnicami, czy one były dobierane do konkretnych głośników?

Jeśli miałbym robić drugą komorę na woofer to co byś sugerował, jaki głośnik do tych dwóch pozostałych i jaką komorę (litraż i zamknięta czy otwarta..)

No i pytanko o tą zwrotnicę, co to za konstrukcja, czy tylko konkretny podział częstotliwości z kalkulatora czy z poprawką na niedoskonałości głośników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GDN 20/60/11 były zamiennikami do kolumn Perfect, a przez producenta wg. karty katalogowej były mierzone w objętości 24 l; podobnie do tych kolumn, ale to były obudowy zamknięte.

Program Twój więc nie oszukuje, bo powołam się na uzyskaną z Tonsilu opinię o tym głośniku:

"Zalaczam parametry glosnika GDN 20/60/3. Niestety nie mierzono parametrów TS glosnika GDN 20/60/11.

Glosnik ten jest wersja glosnika GDN 20/60/3, z pomalowana membrana.

Parametry obydwu glosników powinny byc bardzo zblizone.

Glosnik GDN 20/60/3 8 ohm ma stosunkowo duza wartosc dobroci wypadkowej Qts=0.51.

Nadaje sie wiec on do wykorzystania w obudowie bass-reflex o duzej objetosci

- rzedu stu kilkudziesięciu litrów. Uzyska sie wówczas bardzo gleboki, miekki bas

- dolna czestotliwość graniczna rzedu dwudziestu kilku Hz." - cytuję za Elektrodą.

Jeśli masz więc taką skrzynkę rzędu ok 100 l albo więcej, to się nadaje, sądząc z tej odpowiedzi.

Zwrotnica z programu, nie z kalkulatora, ale dotyczyć to może wersji tylko na DWÓCH głośnikach

których charakterystyki są znane i przewidywalne - można dołożyć np. tego Daytona albo Monacor DT 300.

Zwrotnica trzydrożna - na trzy głośniki - wymaga pomiarów charakterystyk i korekt w trakcie opracowywania.

Tak więc podsumowując temat:

jedna komora ok 100 l albo więcej,

dwa głośniki - woofer i tekstylna kopułka

BR albo 100 o długości ok 25cm, albo 70 o długości 10 cm ( dla 100l ).

Gdyby był z tyłu, można użyć nawet zwykłego PCV, bo nie widać i nie psuje frontu.

Rozważ temat i podejmij decyzję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.