Skocz do zawartości
IGNORED

uziemienie sprzętu


Maniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Oto mój problem. Ale na początek w skrócie o zestawie.

- gramofon

- przedwzmacniacz

- cd

- wzmacniacz

- i oczywiście kolumny

Kupując gramofon (PRO-JECT RMP 5.1) w zestawie był kabel RCA z ciągnącą się przez środek żyłą uziemienia.

I tak - gramofon uziemiłem, przedwzmacniacz też, bo te urządzenia miały miejsce do przykręcenia żyły uziemienia - niestety wzmacniacz już takiej możliwości nie posiada. Moje pytanie to - jeśli przewód uziemienia podłączę do śrubki obudowy wzmacniacza to czy będzie to prawidłowe, drugie pytanie - czy te uziemienia coś wnoszą skoro cały sprzęt jest wpięty w gniazdko bez uziemienia. Mieszkam w bloku i gniazdko z uziemieniem mam tylko w kuchni i łazience a szczerze mówiąc to chyba rzadkość żeby ktoś miał gniazdko z bolcem na (salonach) a raczej tam podłączamy swoje urządzenia. Jak optymalnie rozwiązać ten problem i czy to uziemienie jest konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci nic nie brumi, (nie piszesz nic o tym), to nic nie kombinuj i zostaw tak jak jest. Sprzętu audio zasadniczo się nie uziemia.

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie brumi - jest ok - ale lubię żeby wszystko było jak należy - wszystkie kable RCA mam z tym kabelkiem po środku i nie chcę żeby bezczynnie wisiały, prawidłowo podłączony mam RCA od gramofonu do przedwzmacniacza bo te urządzenia mają GND gdzie przykręcam tą środkową żyłę, natomiast nie wiem czy dalej czyli przy wzmacniaczu a raczej jak u mnie (amplitunerze) podłączyć to uziemienie do śrubki przy obudowie. Amplituner posiada GND ale jest to GND antenowe nie wiem jak to traktować, czy można tą żyłę tam wpiąć?

PS. amplituner Marantz SR 4002. I co z tym uziemieniem zasilania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu audio zasadniczo się nie uziemia.

Uziemia się uziemia! Nie każdy (np. te z dwużyłowym kablem i plastik-fantastik obudową nie)

 

I tak - gramofon uziemiłem, przedwzmacniacz też, bo te urządzenia miały miejsce do przykręcenia żyły uziemienia -

(...)

Moje pytanie to - jeśli przewód uziemienia podłączę do śrubki obudowy wzmacniacza to czy będzie to prawidłowe, drugie pytanie - czy te uziemienia coś wnoszą skoro cały sprzęt jest wpięty w gniazdko bez uziemienia.

... jak uziemiłeś, skoro nie masz uziemienia? (np. pisałeś że nie masz żyły uziemiającej do bolca w gniazdku)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wisi przewodzik uziemiający, to nic nie znaczy, nie musisz go podpinać. Jeśli nie brumi oczywiście.

 

 

To jest alternatywa - gdyby zrobił się przydźwięk - w latach 80-tych było to napisane w każdej instrukcji obsługi.

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uziemia się uziemia! Nie każdy (np. te z dwużyłowym kablem i plastik-fantastik obudową nie)

 

... jak uziemiłeś, skoro nie masz uziemienia? (np. pisałeś że nie masz żyły uziemiającej do bolca w gniazdku)

 

... nie mam bolca w gniazdku zgadza się ale moje pytania były osobno dla uziemienia w sensie Kabli RCA z żyłą uziemiającą i uziemiania zasilania z sieci. Uziemiłem a dokładniej podłączyłem żyłę uziemiającą do GND między gramofonem i przedwzmacniaczem, od przedwzmacniacza Idzie RCA do wzmacniacza i to RCA od strony przedwzmacniacza jest podłączone do GND a od strony wzmacniacza nie - bo nie ma tam zacisku GND - jest ale antenowy i nie wiem czy tam go podłączyć czy do obudowy i teraz jeśli już to tak podłącze to czy to podłączenie spełnia swoją rolę skoro nie mam uziomu z gniazdka sieciowego? tak w ogóle to może ja żle się odnoszę do tej żyły przy przewodach RCA - nie wiem czy to uziom czy może masa - może mi ktoś to wyjaśnić - jak w sprzęcie zainstalowano styk GND to ja kupuje odpowiednie RCA z GND i chce to właściwie podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wisi przewodzik uziemiający, to nic nie znaczy, nie musisz go podpinać. Jeśli nie brumi oczywiście.

... nie po to jest uziemienie by nie brumiło!

 

Problem jest natomiast z ładunkiem na obudowie, który nie jest odprowadzany do ziemi (kopie). Jak masz nieuglebionego PC, lub amplituner kina Yamahy ... i sądzę że jak KAŻDY wzmacniacz z metalową obudową (choć właściwie nawet z lodówką jest to samo), to będziesz czuł mrowienie/kopanie lekko dotykając metalowych części obudowy wierzchnią częścią ręki.

 

Jak kolega Maniu uziemia swój sprzęt do nikąd (bo tak robi z tego co rozumiem) to go nie uziemia, tylko ew. podłącza dodatkowe kabelki ... :) TO NIC NIE DA

 

To jest alternatywa - gdyby zrobił się przydźwięk - w latach 80-tych było to napisane w każdej instrukcji obsługi.

Przydźwięk to się robi jak masz pętlę mas i paradoksalnie odciecie uziemienia pomaga (choć powstaje problem nieodprowadzanych ładunków, o których pisałem wyzej)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. czyli w moim przypadku sprzętu uziemić się nie da - bo skoro posiadam gniazdko bez bolca czyli nie ma w nim żyły uziemiającej a prowadzenie nowej instalacji w blokowych ścianach betonowych nie wchodzi w grę to moje szczere chęci podłączenia zestawu jak należy nie będzie możliwe do zrealizowania - tak czy inaczej dzięki wszystkim za włączenie się do tematu.

Jeszcze jedno pytanie nie zakładając nowego tematu czy ktoś wie czy są jakieś odpowiedniki lamp E88CC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. czyli w moim przypadku sprzętu uziemić się nie da - bo skoro posiadam gniazdko bez bolca czyli nie ma w nim żyły uziemiającej a prowadzenie nowej instalacji w blokowych ścianach betonowych nie wchodzi w grę to moje szczere chęci podłączenia zestawu jak należy nie będzie możliwe do zrealizowania - tak czy inaczej dzięki wszystkim za włączenie się do tematu.

Uziemić się nie da, ale nawet w takiej instalacji jak twoja można wykonać namiastkę uziemienia, czyli tzw. zerowanie. Musisz jedynie wymienić gniazdko na takie z bolcem ochronnym i krótkim kawałkiem przewodu połączyć w gniazdku zacisk bolca z zaciskiem, do którego jest podłączone zero robocze. Jest to banalne do wykonania samodzielnie, ale jeśli czujesz się niepewnie w temacie, to lepiej poproś, żeby zrobił ci to elektryk. Nie jest to prawdziwy uziom, ale sprawę mrowiąco-kopiących obudów rozwiązuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.