Skocz do zawartości
IGNORED

Zółte kondensatory


Tygr Ys

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie żółtych kondensatorów które widziałem w Tannoy M1 i widzę je teraz wyciągając zwrotnice z Acoustic Research S-40. Barwa ta sama, czcionka opisu też więc zakładam że to ten sam producent. Zdj w załączniku.

 

Czy wiecie coś na temat tych kondensatorów? Czy można założyć, że to taka sama jakość? Moje pytanie pojawiło się ponieważ Tannoy’e miały na prawde zamuloną górę i wymiana tego kondka dała sporą poprawę. W S-40 natomiast niczego nie brakuję jeśli chodzi o barwę dźwięku.

 

Jedyne co chciałbym ewentualnie zmienić to sprawić aby dźwięk oderwał się bardziej od głośników ale obawiam się o zbyt dużo góry jeśli po wymianie kondensatora będzie taki przyrost góry jak w M1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-52301-0-99229300-1389775623_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kondensatory nie są najwyższych lotów, średnich zresztą też nie. Poprostu najtańsze na rynku po kilka centów za kilkadziesiąt sztuk. Montowane w najtańszych chińskich kolumnach i jak widać w tych uchodzących za droższe też. Radził bym ci go najpierw zmierzyć bo może się okazać że wcale nie jest tam taka wartość jaka jest podana na kondensatorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wartość jest zgodna - nie ma co szaleć. Żeby dźwięk się oderwał trzeba nie tylko uprządkować kolumnę. Odpowiada za to jeszcze parę innych elementów; żeby to zagrało, bo i wzmacniacz i CD; o roli kabli czy też okablowania samej kolumny w pasmie powyżej 3 kHz nie wspomnę. Ja zmieniłem na cienki miedziany solid.

A precyzję sceny i analityczność bardziej poprawią też kondensatory na NIŻSZE niż wyższe napięcie pracy - decydują gabaryty.

Jeśli sprawdziłeś ten rozkład sceny swoich gratów na innych kolumnach i było dobrze, to warto powalczyć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprawdziłeś ten rozkład sceny swoich gratów na innych kolumnach i było dobrze, to warto powalczyć...

 

Szczerze mówiąc to na modyfikowanych Tannoyach scena była bardziej wyrazista...

 

Radził bym ci go najpierw zmierzyć bo może się okazać że wcale nie jest tam taka wartość jaka jest podana na kondensatorze.

 

Zmierzę dzisiaj, zwykły miernik wystarczy? Bo na pomiarach to się nie do końca znam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią: co ślepemu po oczach ;-) Spore rezerwy tkwią przecież w samej płytce drukowanej.

Jak obszukasz trochę forum, to tak czy inaczej - warunkiem poprawienia analityczności, oderwania i uporządkowania sceny jest inny montaż elementów niż taka mniemana płytka, gdzie ścieżki są jednocentymetrowe. Najlepiej składać punkt do punktu - plus, jak już pisałem - montaż całej góry pasma cienkim pojedynczym solidem.

Żeby jako tako zmierzyć C czyli pojemność trzeba nieco lepszy miernik, niż taki za 20 zeta z marketu, niestety...R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ;)

Ale lepiej chodzić o białej lasce niż udawać że się widzi.

 

Co do urządzenia które posiadam to takie coś:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Najlepiej składać punkt do punktu - plus, jak już pisałem - montaż całej góry pasma cienkim pojedynczym solidem.

 

Punkt do punktu oznacza budowanie nowej zwrotnicy jak rozumiem...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jaki taki ? - powtórzę, że może być miedziany telefoniczny instalacyjny 2 x 0,5 mm średnicy - ok 1 zł/m.

Twoim miernikiem pojemności raczej nie pomierzysz, niestety.

Co do budowy nowych zwrotnic, to zobacz, czy będzie poprawa po wymianie przewodów.

Skoro masz wątpliwości co do wartości zastosowanych elementów - wymień je "w ciemno" na nowe, jeśli nie masz w pobliżu wystarczającego przyrządu do weryfikacji.

Zwrotnica może być etapem kolejnym, ale nie musi - może poprawa już będzie wystarczająca.

Z kolei gdybyś miał możliwość podłączenia kolumn jako bi-wiring, możesz tym samym solidem podłączyć na próbę wysokie. Powodzenia. Rysiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Taki...No ale cena 10-krotnie wyższa...

 

Mam lepszy miernik, dzisiaj pomierzę i napisze jakie mi wartości podał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz problem z zagospodarowaniem gotówki, to kupuj po 12 zeta plus wysyłka - to Twoje pieniądze.

Myślisz, że reklama i znaczek 6N powodują cuda; nawet jeśli w TO wierzysz, to uwierz też, że jeśli w ogóle następuje słyszalna poprawa dźwięku dotyczy głośników i projektów z nieco wyższych półek.

Zresztą nie trafiłem jeszcze na bezpośrednie porównania tych kabli po 70 gr i 12 zł za metr ;-)

Jeśli chcesz tę ideę sprawdzić, to NA RAZIE idź do sklepu elektrycznego i szukaj kabelka tele, o którym pisałem - przynajmniej nie zbankrutujesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wolałbym nie wydawać teraz zbyt wiele gotówki. W bajki raczej nie wierzę i pójdę za Twoją radą. Choćby w ramach próby.

 

Pomierzyłem kondensatory. Zamiast 6,2 pokazuje 6,1 ale miernik bez zamykania układu pokazuje już 0,2 więc rozumiem, że należy odjąć tą wartość i ostatecznie wynik = 5,9? Jeśli tak to 0,3 uF to duża rónica?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre elementy mają tolerancję 5 %, więc akurat się mieści. Bardziej istotną rzeczą jest zbliżona wartość w obu kanałach, bo gdy trafisz np.w lewym - 5 % a w prawym + 5 %, razem 10 % - a to już wielu może podobno przy sprawnym uchu rozróżnić. Powodzenia - R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Na początek poproszę moderatora o przeniesienie tematu do DIY.

 

Podłączyłem kolumny do bi-wire dzieląc i tak zbyt długie przewody KLOTZ LY 225 T na dwa.

W środek na tor wysokotonowego poszedł cienki solid. Czuć delikatną poprawę więc jestem na dobrej drodzę.

Zdecydowałem się na wymiane kondensatorów. Niestety 6,2uF na www.poweraudio.pl dostępny jest tylko czarny Jantzen ale wybrzydzać nie będę. Co do tego małego to jaka to wartość 0,33K? W dużym jest J, w małym K. WTF?

 

Czy taki chcemat coś pomoże?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Czy mógłby ktoś pomóc i rozrysować schemat tej zwrotnicy? Nie bardzo się znam a poza tym cewka w torze wysokotonowca ma 3 wyjścia. To które na zdjęciu widać to skrętka 2 kabelków. Nie wiem jak to ugryźć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcie i obrysowałem w CADzie, odbiłem w lustrze i nałożyłem na zdjęcie od góry. To tyle w ramach wyjaśnienia ale zdjęcie załączam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.