Skocz do zawartości
IGNORED

Auralic Vega - dac doskonały. Wasze opinie.


johny
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy da sie w wedze calkiem wylaczyc cyfrowa regulacje glosnosci ? lub ustawic ja tak by nie "obrabiala" sygnalu ? w instrukcji nic na ten temat ciekawego nie pisza. Nie rozumiem czemu na sile do dacow upychaja preampy. skoro auralic ma oddzielne pre w ofercie

Regulacja jest zaszyta w kości Sabre i nie można jej wyłączyć. Powinna działać bezstratnie dla sygnału, tak twierdzi producent. Jak będzie okazja to sprawdzę to w dopasowanej konfiguracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowa regulacja w Sabre polega na obliczeniach 32 bitowych wewnatrz i dziala tak ze jesli zmniejszymy wzmocnienie zmniejsza sie tez proporcjonalnie szum - powoduje to, ze tej regulacji nie slychac ( ja nie slysze w swoim DAC-u) kazda inna regulacja nawet na najlepszej klasie drabince rezystorowej czy tez potencjometrze bedzie duzo gorsza. Tak wynika z teorii dzialania Sabre, oraz tak wynika z moich odsluchow. Co innego dodanie preampa...ten powoduje tworzenie sie dodatkowego filtra w systemie i moze powodowac wzrost jakosci. Jakosc po zastosowaniu preampu moze rowniez wzrosnac z uwagi na dopasowanie impedancji jaki i sztywnego niskoimpedancyjnego wyjscia. Jednak sama regulacja w Sabre wydaje sie byc absolutnie doskonala..co nie znaczy ze preamp w przypadku Vegi nie jest konieczny. Widzialem tam na wyjsciu takie operacyjne wzmacniaczem, ktore raczej nie zapewnia super nisko omowego sterowania, jakie np jest w DAC-u Vivaldi ( impedancja wyjscia 3 ohmy!!!)

 

W zalaczniku jak dziala cyfrowa regulacja w Sabre ES9018

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodanie preampa

Dodanie preampa zmienia kształt sygnału, już samo pokonanie barier wynikające z konieczności wszelkich połączeń, oraz wpływ zasilania rozumiany jako oddziaływanie jakości i charakteru prądu, jest tego powodem, niska impedancja jako korzyść, nie zawsze jest w stanie zrównoważyć straty, z powodu istnienia rzeczywistych charakterystyk podzespołów, przedwzmacniacz niejako "wybiera sobie", sygnały które wzmacnia czy przenosi.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie preampa zmienia kształt sygnału, już samo pokonanie barier wynikające z konieczności wszelkich połączeń, oraz wpływ zasilania rozumiany jako oddziaływanie jakości i charakteru prądu, jest tego powodem, niska impedancja jako korzyść,

Wybacz 747 ale jesli piszemy o technice, rozwazajaca techniczne zaleznosci to wypadaloby pisac jezykiem technicznym ogolnie rozumianym bo co to oznacza charakter pradu? o co chodzi w polaczeniach? rezystancja wytrzymalosc na udary pradowe...? no i z czym kojarzy Ci sie niska impedancja i o jaka korzysc chodzi?

Musimy pisac jakims jezykiem technicznym ogolnie rozumianym bo w innym wypadku to sa prawdziwe czary mary.

Przemysl moje pytanie? Piszmy zrozumiale i jezykiem technicznym! Prosze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Stasiop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezykiem technicznym ogolnie rozumianym

 

To jest hi end, tu surowa inżynieria zawodzi.

Nie chcę tego rozwijać, jest to tak oczywiste dla każdego, kto się tym zajmuje, że aż banalne./konflikt stanów mikro-makro/

 

To jest forum dyskusyjne dla audiofili, nie dla techników.

Proszę nie dołączać do grona osób, które uważają, że jak skończą studiować kierunek techniczny, którego wiedza obejmuje i zakres tematyczny występujący w hi end, np fragment kiedy poruszamy się wśród elementów i aplikacji "cyfrowych", to już wiedzą o zależnościach.

Raczej wkraczają do lasu zjawisk, w którym napotykają coraz więcej drzew zagadek, o których istnieniu nie wystarcza tylko "wiedzieć", jeszcze potrzeba je "rozumieć", rozumienie to występuje do tego na różnych poziomach, aby było twórcze i pożyteczne musi współistnieć z polem świadomości na temat wszystkich zależności tu występujących.

 

Jeśli specjalista buduje wzmacniacz, a nie wie co się dzieje dookoła cewki głośnikowej, to powstaje problem.

Jeśli specjalista buduje zestaw głośnikowy, a nie rozumie natury sygnału jaka jest na wyjściu wzmacniacza, to nie pomoże mu to w konstrukcji.

 

Przepraszam za uproszczenia.

 

 

 

 

Proszę wybaczyć i wierzyć że jeśli moja osoba już coś pisze, to jest to zgodne z stanem rzeczywistym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem Vegę w swoim systemie przez kilka dni (tu ukłony dla p.Marcina za bezpłatne udostępnienie - to naprawdę rzadkość w tych czasach). Niestety było rozczarowanie - na DSD pod względem trójwymiarowości sceny, powietrza była pół kroku - ale jednak - za moim wysłużonym, lekko modyfikowanym Marantzem (SA-11S1), który też dociążał dźwięk w troszkę większym stopniu niż Vega (na PCM było lepiej ale w praktyce to lepiej przekładało się na to że syczące wokale mniej syczały jednak mimo wszystko obyło się to kosztem lekkiego wycofania dźwięku, nie odrywał się on z głośników w taki sposób jak oczekiwałem). Liczyłem na wiele biorąc pod uwagę mnogość pozytywnych recenzji w sieci, niestety było jednak małe rozczarowanie. Zarówno z PC (Jriver solo + z JPlayem grane z i7 + 8GB RAM, na marginesie Foobar to porażka) oraz w konfiguracji z osobnymi transportami (szklany Toslink + Coax z Oppo 103D, SA-11S1, DVD3930) to nie było to czego oczekiwałem, szczególnie że mimo wszystko liczyłem na wodotryski w postaci jakości grania DSD z PC (a tego formatu zarówno w 64 jak i 128 dość sporo), Bezpośrednio po Vedze do systemu trafił Resonessence Mirus - grany w tej samej konfiguracji, z tymi samymi plikami - i to było to, scena, powietrze, rozdzielczość, gładkość dźwięku słychać to było od razu, bez dwóch zdań, zagrał o wiele lepiej niż cokolwiek co wcześniej u siebie miałem / słyszałem. Do tego - moim zdaniem - fantastyczne udogodnienie w postaci kart SD + możliwość bezpośredniego podłączenia (po HDMI) do plazmy (wstawianie PC-eta do salonu jakoś mnie odstręczało) spowodowało że został u mnie definitywnie, bez żadnych wątpliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio po Vedze do systemu trafił Resonessence Mirus - grany w tej samej konfiguracji, z tymi samymi plikami - i to było to, scena, powietrze, rozdzielczość, gładkość dźwięku słychać to było od razu, bez dwóch zdań, zagrał o wiele lepiej niż cokolwiek co wcześniej u siebie miałem / słyszałem. Do tego - moim zdaniem - fantastyczne udogodnienie w postaci kart SD + możliwość bezpośredniego podłączenia (po HDMI) do plazmy (wstawianie PC-eta do salonu jakoś mnie odstręczało) spowodowało że został u mnie definitywnie, bez żadnych wątpliwości.

 

A skąd się u Ciebie wziął ten Resonessence Mirus? Bo ja jakoś nie widzę na ich stronie info o dystrybucji w Polsce?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja Resonessence jest w Zakopanym zobacz Dealership network w How to buy (nie mogę wkleić linka bo mi coś nie działa na AS: cytowanie, wklejanie itp. - cały czas jakieś problemy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artuku

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybucja Resonessence jest w Zakopanym zobacz Dealership network w How to buy (nie mogę wkleić linka bo mi coś nie działa na AS: cytowanie, wklejanie itp. - cały czas jakieś problemy)

 

To coś nowego chyba. Kiedyś jak patrzyłem to nie widziałem tego! Sprawdzę więc co i jak z wypożyczeniem oraz ceną...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu ukłony dla p.Marcina za bezpłatne udostępnienie - to naprawdę rzadkość w tych czasach

Zgadza się że to duże ułatwienie i dość rzadkie zachowanie dystrybutorów, ale AS to swoista platforma na której zdobywa się reputację i jak taki dystrybutor wie kto się kryje pod nickiem, to może wypożyczyć sprzęt bezplatnie. Każde kombinacje od razu zostaną zdemaskowane na AS i taki nick jest wtedy spalony.

 

Dlatego też mam nadzieję że dystrybutor Resonessence pójdzie tą drogą. A tak na marginesie na jakich warunkach wypożyczyłeś tego DAC? Mam ochotę wypożyczyć i porównać tego Mirusa z Vega - ciekawe jak porównanie wyjdzie u mnie?

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artuku

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać co ustaliłeś... ;-)

 

Oto co ustaliłem ws. Resonessence...oferta realnie rusza w marcu.

W tym momencie są trzy testowe Mirusy oraz Herus ale dostępne od połowy marca,

są w tym momencie zarezerwowane do testów.

 

Cena wg. dystrybutora będzie bardzo atrakcyjna bowiem tylko +10% powyżej cen z rynku amerykańskiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena wg. dystrybutora będzie bardzo atrakcyjna bowiem tylko +10% powyżej cen z rynku amerykańskiego

 

W USA to jakies 5000$, gdyby w Polsce udalo sie go dostac za mniej niz 17kPLN, to nawet bym sie nie zastanawial, ktory DAC brac z omawianych w tym watku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moreno1973

 

A wypożyczenie do odsłuchu na jakich warunkach finansowych - tz. czy będzie wymagana kaucja zabezpieczająca, itp.? Pytałeś o to?

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

moreno1973

 

A wypożyczenie do odsłuchu na jakich warunkach finansowych - tz. czy będzie wymagana kaucja zabezpieczająca, itp.? Pytałeś o to?

 

pozdrawiam

 

Kaucja 17 000 zł , narazie nie ma wolnych egzemplarzy (podobno w AV i inne pismaki testują w tej chwili )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaucja 17 000 zł , narazie nie ma wolnych egzemplarzy (podobno w AV i inne pismaki testują w tej chwili )

 

A cena to nie było 14 tyś? Co już podrożało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cena to nie było 14 tyś? Co już podrożało?

 

17K kaucja za Resonessence Labs MIRUS, a Vega chyba bez zmian 14 K

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

azis_light dzięki za info. Zobaczymy co "pismaki" popiszą to może wtedy wypożyczę. Vegę Dystrybutor przesyła bez kaucji i na swój koszt ... ot taka drobna różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

azis_light dzięki za info. Zobaczymy co "pismaki" popiszą to może wtedy wypożyczę. Vegę Dystrybutor przesyła bez kaucji i na swój koszt ... ot taka drobna różnica.

 

Dokładnie tak robi i chwała mu za to. Sądzę że osoby które są obecne na tym forum od kilku lat i są tu aktywne powinny zawsze mieć taki serwis jak proponuje dystrybutor Vegi. Dziś jest rynek klienta, trudny rynek ale takie postępowanie jak w przypadku Vegi zachęca do wypożyczenia i posłuchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, rowniez doswiadczylem wysokiej jakosci serwisu sprzedazowego dystrybutora Auralica. Jednak wydaje mi sie ze w znacznej mierze jest to wynik osobowosci dystrybutora a nie li tylko polityki sprzedazowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez skaktus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, rowniez doswiadczylem wysokiej jakosci serwisu sprzedazowego dystrybutora Auralica. Jednak wydaje mi sie ze w znacznej mierze jest to wynik osobowosci dystrybutora a nie li tylko polityki sprzedazowej.

+1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Konto w trakcie usuwania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bym polemimozwał ... oczywiscie Pan Marek Lacki jest bardziej osłuchany ode mnie i pewnie potrafi to ocenić lepiej, ale w/g mnie dynamika z Vega jest co najmniej na poziomie Younga z Palmer a może nawet lekko lepsza.

 

 

Vega ma większą rozpiętość dynamiczną, ale Young lepiej potrafi oddać gwałtowne skoki - jest po prostu szybszy, bardziej impulsowy. A więc dynamika rozumiana w sensie właściwym, lepsza jest w Vedze. Gwałtowne zmiany lepiej wychodzą Youngowi. Ostatnio słuchałem jednak przetwornika, któremu wszystko wychodzi lepiej. Nazywa się Resonessence Lab Invicta Mirus, a jego opis będzie w nr 5/2014 Audio Video, czyli za parę dni (chyba). W recenzji będzie dużo odniesień do innych przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio słuchałem jednak przetwornika, któremu wszystko wychodzi lepiej. Nazywa się Resonessence Lab Invicta Mirus, a jego opis będzie w nr 5/2014 Audio Video, czyli za parę dni (chyba). W recenzji będzie dużo odniesień do innych przetworników.

No to posiadacze Vegi zapłaczą... nowy król na osiedlu zamieszka? Będzie okazja nabyć Vegę w lepszej cenie;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchamy, ocenimy we własnym systemie.

 

U Pana Marka w systemie, np. kabel USB JCAT nie zagrał lepiej od taniego Belkin'a. Kable USB WireWorlda grały lepiej od Belkin'a i różnice Pan Marek słyszał pomiędzy Ultraviolet a tymi z wyższych półek. U mnie kompletnie kable WireWorld się nie sprawdziły - zero różnicy z kablem za 15 zł, a sprawdzałem też topowego Platinum. Dodam, że te kable WW pożyczyłem też koledze aby sprawdzi u siebie w systemie i wynik był taki sam - "0" różnicy. Po wpięciu JCAT różnica na plus w każdym aspekcie była słyszalna od razu. Piszę o tym, bo tylko odsłuch we własnym systemie może wyrobić pogląd o urządzeniu. Opinie Redaktorów są tylko wstępem, mogą zainteresować urządzeniem, ale tylko odsłuch i osobiste preferencje weryfikują opinie prasy, albo je potwierdzają.

 

pozdrawiam

Artur

 

 

PS Teraz taki czas nastał w technologii DAC, że pewnie co pół roku będzie "detronizacja króla"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artuku

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie nawet starsza wersja Invicty podobala bardziej od Vegi, co zaznaczylem juz wczesniej w tym watku, jesli wiec najnowszy Mirus (tego nie sluchalem) zostal sonicznie rozwiniety wzgledem poprzedniego modelu, to wcale mnie nie dziwi jego przewaga nad Vega. Zakladajac, ze ktos lubi takie granie ('kawa na lawe').

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vega ma większą rozpiętość dynamiczną, ale Young lepiej potrafi oddać gwałtowne skoki - jest po prostu szybszy, bardziej impulsowy. A więc dynamika rozumiana w sensie właściwym, lepsza jest w Vedze. Gwałtowne zmiany lepiej wychodzą Youngowi. Ostatnio słuchałem jednak przetwornika, któremu wszystko wychodzi lepiej. Nazywa się Resonessence Lab Invicta Mirus, a jego opis będzie w nr 5/2014 Audio Video, czyli za parę dni (chyba). W recenzji będzie dużo odniesień do innych przetworników.

Mam kilka pytań:

1. Na jakim transporcie plikowym lub serwerze dokonywał Pan porównań?

2. Jaki był cały tor testowy?

3. Czy Mirus zastąpi u Pana M2Techa oraz jaką bonifikatę Pan otrzymał na w/w sprzęty?

 

Od długiego czasu słucham przetworników, którym wszystko wychodzi dużo lepiej niż Mirusowi i o czym to ma świadczyć. Vega to doskonałe urządzenie w swej cenie tylko trzeba umieć ją właściwie zestawić tak jak DCSa. To nie jest AA lub Metronome, że gra dobrze ze wszystkim.

 

Jeżeli nie słyszy Pan różnicy w kablach USB Jcat vs Belkin to niestety świadczy o ogromnej ułomności toru audio. uwierzę, ze nie różni się Konstantin vs Belkin bo to jest ponoć ten sam ubrany w koszulkę bawełnianą kabelek. Tego nie wiem aż takich "wypasów" usb nie sprawdzałem.

 

Sam testowałem mnóstwo kabli USB w tym "przebierańca" Entreqa z najniższej i najwyższej serii, wyśmienitego Sotm w najlepszej wersji, szereg kabli, które opisałem w osobnym wątku i wspomnianego Jcata.

 

Niedawno Marcin był u mnie i porównywaliśmy wspomniane kable USB. Różnica nie tylko jest duża ale nawet ogromna więc proszę poprawić transmisję USB lub nie pisać podobnych rzeczy wystawiając Sobie niezbyt pochlebną opinię.

 

P.S.

Prywatnego użytkownika będącego dystrybutorem Mirusa proszę o ujawnienie się, w innym wypadku niebawem sam to zrobię. Będzie to uczciwe podejście w stosunku do czytających.

 

Pan Marek przynajmniej wiadomo, że jest testującym i podlega różnym naciskom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Szymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon,

 

Wystarczy prześledzić ten wątek i można domyślić się kto jest dystrybutorem Mirusa.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.