Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny podstawkowe do wzmacniacza lampowego na el34


Lou11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bardzo proszę o propozycje kolumn podstawkowych do wzmacniacza lampowego Yaqin na lampach el34/6ca7. Obecnie mam podpięte audio monitor bx2, ale brakuje im środka pasma i mam wrażenie, że trochę się gubią i "zamulają". największa katastrofa jest przy szybkich utworach z dużą ilością instrumentów, wówczas środek jest strasznie wycofany. Zaznaczam, że mam też zwykły kabel ultralink w cenie ok 17 zł/m (również bardzo proszę o polecenie jakiś kabli do lampy, w które warto by było zainwestować w tej klasie sprzętu). Z ciekawych propozycji na razie wydają mi się powszechnie zachwalane Ushery s-520. Słyszałam również, ze ushery v601 są bardzo dobre, jednak to już kwota ponad 3000, a na rynku wtórnym prawie niespotykane. Pokój jest dość mały, więc kolumny podłogowe raczej się nie nadają. Mogą to być kolumny używane, byłoby to nawet wskazane ;). Cena 2000-2500, jeśli będzie warto, aczkolwiek mogą być też ewentualne propozycje ok 3000, jeśli uda się je kupić z drugiej ręki trochę taniej. Pomóżcie :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

oczywiście wybór jest kwestia indywidualnych preferencji, jednak zaproponowałbym Ci odsłuch monitorów Triangle np. Esprit Comete EX. To kolumny, które moim zdaniem świetnie sprawdzają się w połączeniu z lampą. Dobrym rozwiązaniem mogłyby być także Amphiony, jednak w tym przypadku znacznie przekroczymy budżet.

Co do kabla głośnikowego to na razie zostawiłbym to co masz, wybierz najpierw kolumny a dopiero później pod kompletny system dobierz optymalne okablowanie.

 

Jeśli masz taką możliwość, zapraszam serdecznie na odsłuchy.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie trafiona diagnoza.

Przy całej niechęci jaką posiadam do MA łącznie z obcmokanymi "glossy" silver i gold modelami (mega wioska) to nie są kolumny które mulą !

brak środka.. można zarzucić.. to nie analogowe granie Harbeth czy Spendor ale napewno nie szybkość .

bas jest zrobiony żeby nikt nie powiedział że go nie ma (młodzi którzy słuchają inaczej) ale ogolnie przmienie napewno jak na ten przedział cenowy jest dość czytelne.

Wiec (ja już nie typuje tylko uświadamiam) - wzmacniacz do wymiany.

i NIE mówie tu że to chińczyk czy coś tam.. tu to nie ważne.

Lampy EL34 - to nie jest lampa do szybkiego grania. pewnie "garażowy" Abraxas gra o niebo lepiej niż błyszczące firmówki ale ogólnie TEN TYP LAMP nie do takiej muzyki.

pisał do mnie ostatnio człowiek który użytkuje Abraxas na EL34 i potwierdził między innymi że szybkość np basu , jest o niebo lepsza niż u "konkurecji" .

 

 

Powiesz że wzmacniacz Ci się podoba.. że zmiana to za duże koszty .. - ja odpowiem prosto - jak nie chcesz zmieniać wzmacniacza zmień upodobania muzyczne ;-) ..i co wtedy ? co już lepiej zrobić ?

 

nie mowie tego złośliwie - tylko od razu przestrzegam Cie przed nie potrzebnym wydatkiem na kolumny a sklepy (jak widać powyżej) już proponują "swoje" choć to nie to czego potrzebujesz.

 

Usher - to na pewno (!) nie jest szybsze granie. V601 - nigdy w życiu. lepszy głośnik od Twojego ale pod innymi względami nie szybkości. ..a 520-tka - będzie szybszy bo mniejszy ale caly przekaz będzie mniejszy a nie tego chyba poszukujesz.

 

w końcu Triangle - może odrobine szybsze ale to głównie ze względu na zupełnie inna prezentacje basu - bas wiele lżejszy, konturowy . wysokotonówka specyficzna i rzeczywiście szybka ale przy blaszanych kopułkach MA nie potrebujesz więcej.

 

jeśli brakuje Ci wypełnienia środka to tu też na pewno Triangle nie pomogą..

 

jest "kupa" (przepraszam za określenie) bo na Twój problem składają się ostatecznie dwie rzeczy (a myślałeś że jedna)

Repertuar i wzmacniacz.

 

a co kupić ? niech doradzają ludzie którzy słuchają takiej muzyki jak Ty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie określiłam moich preferencji muzycznych jako stricte rockowe, bo tak nie jest. Słucham różnej muzyki, w tym muzyki instrumentalnej (najczęściej fortepianowej). Zaznaczyłam, że przy szybkiej muzyce jest najgorzej, owszem zdaję sobie sprawę, że jest to raczej ciepły wzmacniacz do muzyki spokojnej, nie jakiś demon dynamiki, jednak brak środka (i nie tylko w przypadku takich utworów) jest negatywnym zjawiskiem, które myśle dw sie skorygować w przypadku tego wzmacniacza, bowiem słuchałam go na innych kolumnach i kwblqch i przekaz był na pewno bardziej przejrzysty i czytelny. Kupiłam MA już jakiś czas temu, stały nieużywane z pewnych powodów, więc w tym wypadku nie były dopasowywane do lampy od początku. Być może wzmacniacz jest do zmiany, być może kolumny, a może wszystko. Od czegoś każdy zaczyna i uczy się ;). Być może mam delikatne audiofilskie predyspozycje, niestety nie fundusze ;P. W miarę możliwości wypożyczę jakieś kolumny i porównam, natomiast chciałam po prostu posłuchać rad i typowań osób, które się już osłuchały i mają większe rozeznanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie jestem użytkownikiem lampy. W każdym razie z obserwacji kolegów posiadających takowe, przede wszystkim szukają innych lamp. Same kolumny moim zdaniem powinny, przy najmniej na razie, zostać. Kabel głośnikowy tez nie jest najlepszym partnerem do lampy.

A jakie masz źródło?

W każdym razie jeżeli chodzi o lampy odeślę Cię do tego wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W lampach upatruję, największy problem.

Słuchałem MC-10L w różnych konfiguracjach i nie słyszałem problemów o których piszesz powyżej. W każdym razie wczytaj się w zaproponowany przeze mnie wątek, tam najszybciej znajdziesz rozwiązanie.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lou11

 

EL34 w odpowiednim zestawieniu potrafią zagrać pięknie. Zestawienie z odpowiednimi kolumnami wynagrodzi Ci wszelkie trudy. Warto pokombinować. Może najpierw przybliżę Ci na czym polega problem. Otóż wzmacniacze lampowe mają przeważnie wysoką impedancję wyjściową, przez co charakterystyka wypadkowa zestawu wzmacniacz-kolumna zmienia się w funkcji częstotliwości (wraz ze zmianami impedancji kolumny). Krótko mówiąc pewne częstotliwości zostają uwypuklone inne zaś osłabione. Ponadto wzmacniacz lampowy słabo tłumi oscylacje własne membrany głośnika (rezonanse, inercja) co powoduje dodatkowe zabarwienia dżwięku a co gorsza słabe odtwarzanie impulsów. Jakie więc dobrać kolumny?

Cechy pożądane:

1. Jak najbardziej liniowy przebieg impedancji w funkcji częstotliwości.

2. Lekka, sztywna membrana głośnika niskotonowego (15-20cm). Jeśli zaś membrana miękka to raczej niewielka (13-15cm).

3. Wysokie tłumienie akustyczne (niska dobroć). Najlepiej obudowa zamknięta. Jeśli bas-reflex to raczej wysoko strojony (krótki tunel) - może trochę podbarwiać ale nie będzie mulić.

Unikać:

1. Ciężkich membran.

2. Nisko strojonego bas-refelksu.

3. Gwałtownych zmian impedancji.

 

Sam przerabiałem taki problem kilka lat temu. Przesłuchałem całe mnóstwo kolumn. Najlepsze rezultaty wówczas dały:

- Usher S-520

- Adam HM2

- Pro-Ac Studio 110

- Audio Academy Phoebe III

 

Mój wybór padł na Adamy. Idealne kolumny do lampy. Używki można kupić w cenie około 3 tys zł. Jeśli dasz tylko radę to bierz w ciemno. S-520 też mam. Grają zacnie. To nie ta liga co Adamy ale są znacznie tańsze i można posłuchać przed zakupem.

 

Pozdrawiam.

 

G.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie jestem użytkownikiem lampy. W każdym razie z obserwacji kolegów posiadających takowe, przede wszystkim szukają innych lamp. Same kolumny moim zdaniem powinny, przy najmniej na razie, zostać. Kabel głośnikowy tez nie jest najlepszym partnerem do lampy.

A jakie masz źródło?

W każdym razie jeżeli chodzi o lampy odeślę Cię do tego wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W lampach upatruję, największy problem.

Słuchałem MC-10L w różnych konfiguracjach i nie słyszałem problemów o których piszesz powyżej. W każdym razie wczytaj się w zaproponowany przeze mnie wątek, tam najszybciej znajdziesz rozwiązanie.

Pozdrawiam

 

 

Źródłem jest na razie zwykłe dvd, szukam jakiegoś cd, może jakieś polecane modele z dawnych lat?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i tu jest chyba pies pogrzebany ...

Z kolumn polecam serię Canto Studio 16 Hertz . Ładne , polskie i na poziomie sonicznym .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim układzie rozpocząłbym od źródła, to właśnie ono jest w tej chwili największym problemem. W takim układzie ustalmy może jakiś budżet i rozpoczniemy poszukiwania. Osobiście słuchałem, jak wcześniej wspominałem Yaqina MC-10L w różnych konfiguracjach. Konkluzja, która mi się nasuwa, to że powinnaś szukać źródła o żywym i dynamicznym brzmieniu. Miej także na uwadze kable, które także potrafią zepsuć dźwięk.

W każdym razie na tę chwilę najważniejsze jest źródło.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałam, żeby na razie nabyć jakiś odtwarzacz ze starych (uważanych za dobre) odtwarzaczy Denona, Philipsa czy Marantza. Na tą chwilę chciałabym przeznaczyć ok 500 zł + jakaś umiarkowana kwota na kabel. Odnośnie lamp, mam komplet na zaminę 6ca7 electroharmonix i nosy, które kupiłam od pierwszego właściciela yaqina, oczywiście planuję zmenić chińskie na te, jednak rzeczywiście najpierw muszę nabyć jakieś lepsze źródło. Póżiej zmienię lampy i być może wypożyczę jakieś kolumny, żeby zobaczyć, czy warto je zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stosowałbym na Twoim miejscu półśrodków , szkoda na to pieniędzy . Zmienić lampy na lepsze ( bo również potrzebują czasu na wygrzanie , ułożenie się ) i czekać na dobrą ofertę jakiegoś w miarę dobrego , a nie starego cd ( dobre dac-i też kosztują ) . Polecam kontakt telefoniczny z Grzegorzem Rogalą , konstruktorem Studio 16 Hertz ( świetne kolumny , zwłaszcza do lampy ) Na pewno doradzi bardzo merytorycznie i bezinteresownie ( to prawdziwy pasjonat ) . Numer tel. w sieci . pozdrawiam Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam ponownie. Nie chciałam zakładać nowego wątku o tym samym. Minęło trochę czasu i nadeszła ta chwila, by zająć się w końcu sprzętem. Sytuacja uległa zmianie. Wzmacniacz nadal ten sam, Yaqin ms-6ca7, lampy zmienione na electro- harmonix 6ca7, 12au7 tez zmienione, zmiana lamp przyniosla lekkie ocieplenie i rozjaśnienie. Cd to marantz cd7300, interkonekty audioquest sidewinder, głośnikowe kimber 4pr na wtykach ixos. Zbadałam także dogłębniej moje preferencje muzyczne i okazało się, że jest to głównie folk, indie, indie rock. Aktualnie kolumny to monitor audio bx2, aczkolwiek słychać, że nie pasują one do tego systemu, tak przynajmniej wynikałoby. Główne problemy to mała szczegółowość przekazu, scena jest raczej pełna, ale jakby momentami przesycona, nie wypełnia ona jednak pomieszczenia, w moim odczuciu dźwięk nie odrywa się od kolumn. W planach są odsłuchy kolumn. Czy ktoś ma może jakieś porady oprócz tych, jakie były wcześniej poruszane w tym wątku? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć, jesteś tam jeszcze? Nie napisałaś nic o pomieszczeniu, w którym słuchasz. No, poza tym że niewielkie. A jakieś konkrety? Metraż, kształt, jak jest umeblowany? Jak jest ustawiony system względem pokoju/ścian? Najlepiej wrzuć zdjęcie, lub rysunek. W bardzo wielu przypadkach to akustyka płata największe figle, a ludzie szukają rozwiązań od d... strony. Oczywiście może być niedopasowanie klocków, ale zacznijmy od podstaw :-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.