Jump to content
IGNORED

Jaki zestaw stereo do 60m2


Marcin_53073

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję zestawu stereo do pokoju ok 60m2. Źródłem ma być odtwarzacz strumieniowy i tu mój wybór pada na CA Stream Magic 6. Oprócz tego potrzeba wzmacniacza i kolumn. Na te dwa elementy budżet łącznie to max 8.000-10.000 PLN. Muzyka, której słuchamy to głównie rock (70%), ale często tez jazz (20%) i klasyka(10%). Dużo nagrań z koncertów. Sprzęt nie musi być nowy, natomiast chciałbym skompletować zestaw szybko (ok. miesiąc), co oznacza, że nie mogę czekać na ofertę na świetny super rzadki sprzęt.

 

Do zestawu będzie podpięty również gramofon - zwyklutki Project Debut z fabryczna wkładką na którym odtwarzamy głównie klasykę rocka z lat 70tych.

 

Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi. Zaznaczam, że niczego konkretnego jeszcze słuchałem - potrzebuję porady czego warto słuchać w kontekście wielkości pokoju i rodzaju muzyki.

Link to comment
Share on other sites

Pokój ma wymiary ok. 8x7,5m. Kolumny mają stanąć w odległości max 2,5m od siebie, polowa tych 2,5m to środek dłuższej ściany. Mogę je odsunąć od ściany max 50-60cm. Odsłuch - na 3,5 metrze przed kolumnami stoi kanapa.

 

Do takiej powierzchni pewnie wybierzesz duże paczki - jeśli nie odsuniesz ich od frontu przynajmniej 1 m - udusisz je - niektórzy twierdzą, że jest kilka modeli, którym nie przeszkadza ustawienie przy ścianie.

Link to comment
Share on other sites

60 kwadratów to sporo. Nawiąż kontakt z Audiomatusem za jakieś 5kzł kupisz u niego mocną końcówkę w klasie D. Za drugie pięć kzł kup głośniki. U Audiomatusa masz możliwość wypożyczenia do odsłuchu.

W sumie to jest tak; za mało metrów źle, za dużo też nieciekawie i coś mi się wydaje że akustyka będzie się kłaniać.

Najgorsze to mieć do czynienia z zakompleksionym Polaczkiem, któremu dano odrobinę władzy.

"Beware of all those in whom the urge to punish is strong". Nietzsche.

Link to comment
Share on other sites

Do takiej powierzchni pewnie wybierzesz duże paczki - jeśli nie odsuniesz ich od frontu przynajmniej 1 m - udusisz je

 

A u mnie grają w pomieszczeniu 22m2 wielkie kolumny na 2x20cm bas i są odsunięte od ściany na 20cm i nic się nie dusi.

Link to comment
Share on other sites

Postawiłbym na kolumny z aktywną sekcją niskotonową - odpada Ci problem drogiego, grzejącego sie i prądożernego wzmacniacza, odpada problem ogarnięcia basu, bo kolumny które proponuje nie mają bas refleksu - tylko membranę pasywną

http://sklep.rms.pl/definitive-technology-bp-8040st-bp8040st-kolumny-podlogowe-bipolarne-2szt za 7900

 

i do tego wzmacniacz Cambridge Audio 351A

http://sklep.rms.pl/cambridge-audio-azur-351-a-351a-wzmacniacz-zintegrowany-stereo-z-usb

 

lub NAD C326

http://sklep.rms.pl/nad-c-326-bee-c326-wzmacniacz-stereo

 

Dobrym pomysłem jest dokupienie do Stream Magic 6 samej końcówki mocy np

http://sklep.rms.pl/advance-acoustic-maa-402-maa402-koncowka-mocy-stereo

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Link to comment
Share on other sites

Witam, dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Nadal niewiele wiem i liczę na dalszą pomoc. Mam duże pomieszczenie i obawiam się , że skupienie się na przestrzeni ograniczonej rozstawieniem kolumn i miejscem odsłuchu (2,5m x 3,5m) nie da efektu - bas zginie. Sama końcówka mocy do Stream Magica też nie wchodzi w grę, ponieważ chcę mieć wejścia pod gramofon i potencjalnie inne źródła. Co do bipolarów - jest to dla mnie zupełna nowość, nigdy ich nie słyszałem. Macie jakieś godne polecenia zestawy wzmacniacz + kolumny za 8-10 tys., które warto i da się gdzieś posłuchać w promieniu 200km od Poznania?

Link to comment
Share on other sites

Koris ma odpowiedniej wielkości salę do odsłuchu BP8060 - jeśli umówisz się z nimi, podeślemy kolumny do odsłuchu, z tego co wiem, nie mają tak wysokiej serii na stanie.

 

Koris

Adres: Umultowska 39, 61-614 Poznań

Telefon:509 861 889

Zapraszamy na profil Triangle Audio Polska

www.facebook.com/TrianglePolska/

Link to comment
Share on other sites

czy to jakieś DIY czy frimowe?

 

No właśnie nie wiem jak to zakwalifikować. Kolumny opracowane przez jednego z właścicieli firmy zajmującej się audio ale wykonane na zamówienie w profesjonalnej fabryce na markowych głośnikach. Seria tylko 30par. Więcej nie będzie. Taki kaprys konstruktora. Waga jednej kolumny to 53,5kg. Z kolumn jakie słuchałem to brzmienie mogę porównać do kolumn Acoustic Zen Crescendo. Wygląd też bardzo podobny tylko moje mają bassreflex w tylnej części obudowy i jeden średni a nie dwa, oraz cena nie porównywalnie niższa.

Link to comment
Share on other sites

To zazdroszczę, ja też mam duże 40-kilogramowe paczki, z których jestem bardzo zadowolony, ale stoją 1.3 m od frontu - potrzebują przestrzeni (pompują powietrze do tył). Mnie to odpowiada, mojej Pani już niekoniecznie - stoją w salonie, nie mam niestety oddzielnego pokoju do uciech audio.

Link to comment
Share on other sites

obawiam się , że skupienie się na przestrzeni ograniczonej rozstawieniem kolumn i miejscem odsłuchu (2,5m x 3,5m) nie da efektu - bas zginie.

 

niekoniecznie rozumiesz w czym rzecz. Pisząc 60m2 sugerujesz raczej nagłośnienie 60m2, a o to chyba nie chodzi. Pomijam akustykę tych 60m2 - od niej sporo w temacie basu, i nie tylko, zależy - bo o niej nie piszesz.

Ostatecznie, to, co i jak będzie grało, będziesz słyszał, siedząc 3,5m przed kolumnami. To, czy będziesz miał "scenę", czy będzie barwa, zależy od całego zestawu i akustyki. Ale wszystko to, nie POZA miejscem odsłuchu. Więc i nie na całych 60m2.

W dużym pomieszczeniu, jest miejsce na duże kolumny, ale to wcale nie znaczy, że masz je dobierać proporcjonalnie względem ich rozmiarów i pomieszczenia :) Duże kolumny to przede wszystkim, moc i pasmo. Oczywiście nie mamy tu na myśli i dla odwrotnego przykładu, jakichś maleńkich popierdułek. Dobre małe monitory w takiej przestrzeni odsłuchowej, też dadzą radę.

Bas nie zginie, jeśli wszystko będzie dobrze ustawione, i oczywiście, jak będziesz miał kolumny, które ten bas mają.

Wysłane z mojego M3 POWER przy użyciu ECOplazmy

Link to comment
Share on other sites

Z ustawieniem kolumn przy ścianie różnie bywa i mimo dość jednoznacznych teorii nie jest to takie oczywiste. Różni akustycy ale też konstruktorzy kolumn mają swoje zdanie na ten temat i wcale nie jednoznaczne. Na pewno duża kolumna nie może stać ściśnięta w narożniku. Tu sprawa jest oczywista. Zupełnie inaczej wygląda sprawa gdy boczne ściany są oddalone metr czy dwa. Wtedy okazuje się, że gdy kolumna stoi przy ścianie przedniej tzn tej za kolumnami wcale nie dudni, bo fale mają gdzie "uciekać" na boki.

Poza tym duża kolumna z reguły jest też dość głęboka i nawet jeśli stoi 20cm od ściany to front kolumny, gdzie są przetworniki może wtedy znajdować się 80cm albo i 100cm od ściany, a przecież ważna jest odległość przetworników od ściany, a nie pleców kolumny. Sam bas refleks nawet jeśli dmucha w tył w 99% kolumn nie stanowi przeszkody. Ponoć są kolumny, które mocno dmuchają z otworu BR i czuć to nawet 1.5m, a przynajmniej ktoś tu na forum tak twierdził. Mnie nie było dane spotkać takich kolumn, a widziałem ich setki. Podmuch zawsze jest ledwo wyczuwalny 10cm od otworu BR, więc ściana 20cm od BR nie stanowi bariery, która by w czymś przeszkadzała.

 

Kolejna kwestia to nowe trendy w akustyce w kwestii ustawiania kolumn. Znaczne grono osób uważa że kolumny powinny być odstawione 2m od przedniej ściany lub...stać jak najbliżej ściany. Mniejsze odległości powodują przesunięcia fal basowych i zakłócenia całego przekazu. Dlatego wg tej koncepcji trzeba albo dać dużą odległość żeby odbite fale basowe swobodnie wróciły i za kolumnami rozeszły się dalej albo nie dawać w ogóle odstępu od ściany. Chodzi o przesunięcia czasowe między dźwiękami z przetworników, a tymi odbitymi od ścian.

Czy jest to zasadna teoria to trzeba samemu spróbować. Musi być coś na rzeczy skoro mówi się o tym w środowisku zawodowców. Być może zależy to też od samych kolumn. Są niektóre takie które wręcz dobrze czują się mając blisko "wsparcie" ściany. A inne faktycznie tego nie lubią. Nie ma innego wyjścia niż próby we własnym pokoju.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za inspirację - zanim kolumny stanęły w miejscu, w którym stoją - polatałem z nimi trochę po pokoju, ale tak daleko ( 2 m od ściany nie zapuszczałem się). Sprawdzę w weekend i podzielę się wrażeniami. Nie wiem wprawdzie czy jak odstawię je na około 2 m od frontu, nie spędzę nocy gdzieś indziej niż w domu, ale nie ma co się mazać przeprowadzę próbę bojem.

Link to comment
Share on other sites

Możesz zacząć od czegoś takiego:

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Od razu zastrzegam, że nie mam nic wspólnego ze sprzedającym i nie mam pojęcia, czy są w pełni sprawne. Ryzyko wtopy finansowej na tym poziomie ceny jest niewielkie (nie będą się podobały to powinny się sprzedać bez problemu za 80-90% ceny zakupu).

Link to comment
Share on other sites

Muzyka, której słuchamy to głównie rock (70%), ale często tez jazz (20%) i klasyka(10%). Dużo nagrań z koncertów. Sprzęt nie musi być nowy, natomiast chciałbym skompletować zestaw szybko (ok. miesiąc), co oznacza, że nie mogę czekać na ofertę na świetny super rzadki sprzęt.

 

czasami bywa tak, że wymieniony/w, procentowy udział gatunków muzycznych, ulega widocznemu nie tylko zachwianiu ale i przewartościowaniu, w wyniku "usłyszenia" dobrze grającego sprzętu. Ktoś na tym forum wspomniał o sprzedawanym przez jakiegoś Holendra wzmacniaczu Cary 300B. Nie sugeruję by interesować się akurat tą ofertą, ale, tym modelem wzmacniacza. Do tego niego, dokupując odpowiednie kolumny, plus metraż pokoju, ciekawa aranżacja i może być udany "kącik" do słuchania dobrej muzyki. Rock prędzej czy później się znudzi, choćby z uwagi, na, w zasadzie, konieczność słuchania na wyższych głośnościach, co niestety męczy. A "dźezik" z tej lampy jest pierwsza klasa, choć nie tylko. Kolumny do Cary powinny być trochę wyższej impedancji. Wtedy gra. Inaczej mogą być problemy z prawidłowym basem.

Wysłane z mojego M3 POWER przy użyciu ECOplazmy

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.