Jump to content
IGNORED

Mikrofon we wnętrzu kolumny, aktywna eliminacja zakłóceń.


zjj_wwa

Recommended Posts

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy mamy jakieś doświadczenia w zakresie kolumn, które są wyposażone w mikrofon we wnętrzu skrzyni ?

W zakresie aktywnej eliminacji zniekształceń dźwięku, obejmującej zniekształcenia samego przetwornika ?

Link to comment
Share on other sites

Kurcze, rzeczywiście. On jest skierowany na zewnątrz, a nie do wewnątrz...

 

Aby to mogło "zafunkcjonować" - to chyba musiałby być zestaw aktywny, nieprawda ?

Aby "trasa" tego sygnału błędu, w drodze od mikrofonu do punktu sumującego sygnał błędu i dalej na wejście wzmacniacza była możliwie jak najkrótsza, tak ?

Link to comment
Share on other sites

Zapoznałem się z treścią w.w artykułu. Korekcja ta dotyczy (z tego co rozumiem) eliminowania zakłóceń powstałych podczas użytkowania słuchawek w warunkach rzeczywistych : ulica pociąg itp. Z zamieszczonego tam schematu wynika, że układ pracuje w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego na zasadzie dodawania do oryginalnego materiału sygnału w przeciw fazie z szumem co wpływa na eliminację zakłóceń zewnętrznych. Moim zdaniem jest to ciekawa opcja, która jednak uszczupli zakres dynamiki dźwięku zmniejszenie użytecznej mocy słuchawek. Co do kolumn głośnikowych hmmmm. Z racji, że taki sprzęt użytkowany jest w zaciszu domowym moim zdaniem nie zachodzi taka potrzeba i nie ma to sensu w takim zastosowaniu.

Link to comment
Share on other sites

... ale przy wszelkich słuchawkach typu "Open Baffle" - to mogłoby mieć sens, tak ?

A ino jak to na taki kawał drogi dodatkowym drutem przesyłać ten sygnał z powrotem do wzmacniacza ?

Jakoś tego nie widzę ..

Link to comment
Share on other sites

Mowa tutaj oczywiście o słuchawkach otwartych. To jest klasyczny układ regulacji w obwodzie otwartym. Moim zdaniem miało by to sens ale w przypadku słuchawek zamkniętych. Przy otwartych 90% hałasu z zewnątrz przechodzi do słuchacza więc udział sygnału korekcyjnego zdegradował by dźwięk.

Link to comment
Share on other sites

Nie da się takiego czegoś zrobić. Dźwięk rozchodzi się wolniej niż prąd i nie można poprawić tego co już nastąpiło. Poza tym odbicia mają charakter wielokrotny i nawet gdyby taki układ mógł działać to by się zapętlał sam sobą. Jedynie nauka algorytmów i korekcja - ale to już jest korekcja normalna jaką znamy - obdarzona ograniczeniami i dodatkowymi błędami.

 

Pewne rzeczy trzeba robić jak najlepiej - tak jak samolot. Nikt nie robi samolotów z systemem przywracania odpadniętych skrzydeł.

Link to comment
Share on other sites

Na takie problemy jest Audyssey i inne systemy korekcji akustyki pomieszczenia. Wprawdzie to mało audiofilskie ale się sprawdza. Im wyższy model tym lepiej. Do muzyki gdy kolumny są dobre i pomieszczenie nie jest upierdliwe można dyskutować co jest lepsze. Włączony czy wyłączony Audyssey.

Do filmów definitywnie Audyssey.

Kiedyś zmierzyłem efekty korekcji Audysseyem i mogę stwierdzić że to działa dosyć skutecznie. Szczególnie dobrze korygowany jest bas.

To tyle jeżeli chodzi o korekcję akustyki.

 

A jeżeli chodzi o słuchawki z aktywnym wyciszaniem hałasu to

kiedyś próbowałem w sklepie takich słuchawek i działa to nadzwyczaj dobrze. Nie pamiętam jaka to firma a jedynie że były niemiłosiernie drogie. Takie słuchawki n.p. do samochodu to całkiem dobry pomysł i nawet nie do słuchania muzyki a po prostu żeby było ciszej. Kiedyś nawet zastanawiałem się czy nie spróbować zrobić układu do wyciszania hałasu w samochodzie używając wmontowanego radia i mikrofonów nad głowami kierowcy i pasażera ale na zamiarach się to skończyło. Teoretycznie nie jest to nic skomplikowanego. Im niższe częstotliwości tym lepiej to działa. Mikrofon podłączony jest pod przedwzmacniacz z przesuwaną fazą(tak jak to spotykamy w subwooferach) i sygnał dodawany jest to sygnału z radia samochodowego. Pokrętłem ustawiamy fazę tak żeby hałas był jak najcichszy. Niestety w tym wypadku trzeba mocno ograniczyć pasmo żeby układ się nie wzbudzał na wyższych częstotliwościach. Najlepiej żeby głośniki były zaraz przy uszach wtedy można pokryć jak najszersze pasmo. A najprościej, najskuteczniej i chyba najtaniej to kupić sobie słuchawki z aktywnym wyciszaniem hałasu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.