Skocz do zawartości
IGNORED

Kalibracja telewizorów własnym sumptem i zaangażowaniem


Krak_oN
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze liczyłem, że dowiem się z tego wątku podstaw kalibracji paneli a tu zapanowała opinia że nie jestem w stanie w jakikolwiek sposób poprawić jakości obrazu bez wydania grubej kasy na profesjonalne strojenie obrazu po czym mogę i tak nie zauważyć różnicy albo być nawet nie zadowolonym z jakości obrazu.

 

Szkoda

Nie przesadzajmy. Kontrast, jasność, gammę, nasycenie kolorów(posiadając odpowiednie plansze i filtry kolorowe) można ustawić bez żadnych urządzeń. Inaczej jest z równowagą bieli i gamutem. Tutaj bez specjalistycznych urządzeń nic nie zdziałasz. Zresztą do tego telewizor musi mieć odpowiednie opcje a z tym jest różnie.

Dużo telewizorów ma ustawienia typu, kino, hollywood czy THX i można założyć że przy tym ustawieniu temperatura bieli będzie faktycznie 6500K. Można sprawdzić czy telewizor był przez kogoś testowany i jakie wartości przy jakich ustawieniach wyszły. Chyba najlepiej mieć tryb THX bo pewnie telewizor dostając ten znaczek musi w jakimś stopniu trzymać się w normach. Jak masz już odpowiedni odcień bieli to resztę łącznie z gammą ustawisz z plansz do kalibracji. Gamutu bez spektrometru nie ustawisz ale tylko w niektórych telewizorach się w ogóle da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej mieć tryb THX bo pewnie telewizor dostając ten znaczek musi w jakimś stopniu trzymać się w normach.

 

Też mi się tak wydawało. Mam THX i był fabrycznie w ewidentny sposób za-żółto-zieleniony. Trzeba było zlikwidować to podbarwienie, co w tym trybie (nie posiadającym w menu regulacji Balansu Bieli) jest sprawą trochę bardziej skomplikowaną.

 

Uważam, że tak być nie powinno, że co jak co ale znaczek THX powinien powinien być gwarantem zgodności z normami i standardami obrazu. Okazało się być inaczej, że jest to raczej li tylko marketingowy wabik dla nabywców. Dziwne w tym wszystkim jest to, że Lucasfilm (właściciel i licencjodawca znaku THX) taki stan rzeczy toleruje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w G30 tryb THX nie przypadł mi do gustu. Tak jak Bobcat pisał jest za żółty.

Na codzień używam Profesjonalny i sprawdza się bardzo dobrze.

Jeszcze trochę trzeba balans bieli podregulować bo wchodzi lekko na czerwony i będzie można zacząć zgłębiać ustawienia Cutoff i Luminancji.

 

Tak na marginesie, jaka jest procedura ustawiania Cutoff i Luminancji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Kontrast, jasność, gammę, nasycenie kolorów(posiadając odpowiednie plansze i filtry kolorowe) można ustawić bez żadnych urządzeń.

|Ja ustawiam tak:

- kontrast ... na natywny (największy bez "przepalenia" ... czyli chyba 50% u mnie)

- jasność ... to samo co kontrast ... najwyższy bez przepalenia (chyba 52% u mnie) ... no chyba, że chodzi o jasność podświetlenia, to daję na wygodną

- gamma ... przy posiłkowaniu się planszą testową zbliżam się do 2.2

- nasycenie ... bez kolorymetru nie ma sensu ruszać ... no chyba że TV kiepski i barwy są ewidentnie przesycone, to obniżam "na oko" do rozsądnego poziomu (ale tylko na najtańszych, najgorszych LCD coś takiego jest)

... no i w sumie tyle da się zrobić bez kolorymetru. Temp. barwowa, korekcja barw, szczególnie wielopunktowa to bez kolorymetru szkoda ruszać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w G30 tryb THX nie przypadł mi do gustu. Tak jak Bobcat pisał jest za żółty.

 

To jest do wyeliminowania, ale trzeba w menu serwisowym. Jeśli Cię to interesuje - odezwij się na Priv to Ci powiem jak.

 

Na codzień używam Profesjonalny i sprawdza się bardzo dobrze.

 

Było by bardzo dobrze gdyby Profesjonalne nie były tak ciemne (max 85 cd/m2). W THX masz to samo, ale jasność 117 cd/m2, a to już wystarcza nawet do oglądania w dzień. Jedyny problem z THX to jest właśnie to fabryczne podbarwienie, które trzeba we własnym zakresie zlikwidować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze liczyłem, że dowiem się z tego wątku podstaw kalibracji paneli a tu zapanowała opinia że nie jestem w stanie w jakikolwiek sposób poprawić jakości obrazu bez wydania grubej kasy na profesjonalne strojenie obrazu po czym mogę i tak nie zauważyć różnicy albo być nawet nie zadowolonym z jakości obrazu.

 

Szkoda

"Wydania grubej kasy"...... Można inaczej nie wypij kilku browarów lub flaszek i " gruba " kaska na "odpowiednią " kalibrację się znajdzie.... Oczywiście wierze ze nie jesteś żadnym nałogowcem w tych tematach :)

....I wierz mi zobaczysz różnicę i " będzie Pan zadowolony " ;)

a jeśli nie spróbujesz to nigdy się nie dowiesz :)

Kto nie ryzykuje Ten nie ma ;))))))))))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yodas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś mógł by podać najlepsze ustawienia kalibracyjne dla Panasonic 50 st 60. Bylbym bardzo wdzieczny.

Nie istnieją takie gotowce które zadziałają prawidłowo... Ja wpisałem wiele i raz lepiej raz gorzej..... Kazda matryca jest inna i potrzebuje innych ustawień na suwakach...

Jeśli już to ustawiaj na oko....tak jak Ci odpowiada.... ale życzę dużo cierpliwości ,ja niestety poległem ......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yodas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Na 19-tego jestem umówiony z Maciejem Koperem na ,, gratisową'' kalibrację.

Gratisową w tym znaczeniu, że jeśli z żoną nie będziemy widzieli znaczącej różnicy poprawy obrazu, to powrócimy do własnych ustawień i nie będziemy musieli za nią płacić.

Mam nadzieję, że jednak zostanę przekonany do zalet takiej usługi. A nigdy do tej pory nie korzystałem z takiej kalibracji i raczej byłem sceptycznie nastawiony. Zdam relację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Nie, to żadna propaganda. Pisałem tutaj na forum jako przeciwnik kalibracji. I napisałem, że kalibracja powinna być płatna dopiero jak sami zdecydujemy, że warto było ją było robić. I o dziwo, odezwał się do mnie kalibrator, który właśnie tego typu usługę zaproponował. Nie mam pojęcia jaki będzie efekt jego pracy. Nigdy nie miałem kalibracji robionej. Zawsze ustawiałem sobie sam. Ale skoro mam możliwość przekonania sie całkowicie bezpłatnie, czy taka usługa ma sens, postanowiłem to sprawdzić. Recenzentem będzie moja żona, bo myslę, że ona potrafi całkowicie obiektywnie spojrzeć na temat. Jak powie mi wieczorem podczas projekcji filmu, że faktycznie widzi różnicę, to płacę. Jak nie, to wróce do moich ustawień. Jak zmieniłem LCD Sony 52Z5500, na plazmę Panasa to różnicę widziała kolosalną:-)

Zobaczymy teraz.

Natomiast samo podejście Macieja do tematu się mi podoba. Uważam, że jest uczciwe.

Edytowane przez HQ150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żona decydyje to znaczy, że zależy to of krawata.

 

Ja tylko raz nie potrafiłem obsłużyć TV. Jak niedziałała mi jak nalezy kamera do skype.

 

Niestety pan z serwisu wykazał się mniejszą wiedzą odemnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast samo podejście Macieja do tematu się mi podoba. Uważam, że jest uczciwe

Wierze , że Ty także podejdziesz do tego uczciwie..... Bo np. obawiam się ze gdyby nawet kolega Arton skorzystał z tej samej usługi co Ty, to jest On tak zatwardziały w swoich poglądach ( dot. płatnej profesjonalnej kalibracji ), ze nawet gdyby była poprawa to nie przyznał by się do swojego błędu.....

 

 

.. Oczywiście nic nie mam do Ciebie Arton, tylko dziwi mnie Twoja niereformowalna postawa w tym temacie skoro nigdy nie dokonałeś tego co ma zamiar zrobić HQ150...a więc nie masz porównania ... jak wygląda kalibracja kartką papieru,pochmurnym niebem, żarówką z casto i Twoją wiedzą w konfrontacji ze sprzętem Maćka i jego wiedzą.... Na Twiom tv w Twoim domu w Twoich warunkach oświetleniowych....

..

 

HQ...ależ jestem ciekaw Twojej opinii po zabiegu.... :).... Ale pragnę nadmienić , że najwięcej kalibracja wnosi do 3D, której oczywiście nie dokonasz dla tego trybu bo znam Twoje zdanie dotyczące 3D ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yodas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żona decydyje to znaczy, że zależy to of krawata.

 

Ja tylko raz nie potrafiłem obsłużyć TV. Jak niedziałała mi jak nalezy kamera do skype.

 

Niestety pan z serwisu wykazał się mniejszą wiedzą odemnie.

 

A co wypowiedź kolegi HQ150 ma wspólnego z prawidłowym obsłużeniem TV? Kalibruje z ciekawości a nie dlatego, że nie potrafił obsłużyć telewizora, zresztą na oko to się co najwyżej poprawi skopane ustawienia obrazu. Jeżeli telewizor ma już naprawdę bardzo dobre nastawy fabryczne to tylko profesjonalna kalibracja da kolejną poprawę, a takiej nie da się przeprowadzić "sprzętem" do kalibracji za 700zł, do takiej kalibracji potrzeba sporej ilości sprzętu za grube dziesiątki tys. zł i bez odpowiedniej wiedzy i oprogramowania i tak się nic nie osiągnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógł by podać najlepsze ustawienia kalibracyjne dla Panasonic 50 st 60. Bylbym bardzo wdzieczny.

Nie da się niestety tak. Jeśli chcesz coś na szybko zmienić, to na białej planszy w trybie "prawdziwe kino" zobacz jaki masz odcień białego, czy jest lekko zaróżowiony czy wpada w zieleń (zwykle Panasonic ma podbity albo w jeden albo drugi). Wtedy możesz z grubsza poprawić to w balansie bieli zjeżdżając stopniowo suwakami RGB wzmocnienie/cutoff. To taka zabawa na oko, ale jeśli oryginalnie jest spora odchyłka to będzie widocznie lepiej. Gammę ustaw na 2.2 lub 2.4, black expander na 0-2.

 

Jeżeli telewizor ma już naprawdę bardzo dobre nastawy fabryczne to tylko profesjonalna kalibracja da kolejną poprawę, a takiej nie da się przeprowadzić "sprzętem" do kalibracji za 700zł, do takiej kalibracji potrzeba sporej ilości sprzętu za grube dziesiątki tys. zł i bez odpowiedniej wiedzy i oprogramowania i tak się nic nie osiągnie.

Jeśli tv ma już naprawdę bardzo dobre nastawy fabryczne (a są to tylko nieliczne wyjątki) to obojętne czy kalibrację zrobisz to sprzętem za 700zł czy tym za kilka tysięcy, to różnica będzie bardzo niewielka dla oka, ledwo zauważalna i to tylko jeśli postawisz oba tv obok siebie. Powiesz, że minimalnie się różnią, ale nawet nie będziesz w stanie wskazać, który odrobinę lepiej odbiera. Taka kalibracja może daje duże efekty w postaci cyferek, widocznych dla przyrządu pomiarowego, gdzie zamiast 102% czerwieni jest równe 100%, ale dla oka to będzie tyle co nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pragnę nadmienić , że najwięcej kalibracja wnosi do 3D

 

Święta prawda, o ile w 2D w niektórych telewizorach jest już niewiele do poprawy (np. w VT60 w trybie THX), to tryby 3D niezależnie od telewizora mają po prostu paskudne nastawy fabryczne, o ile plazmy Panasonica czy najlepsze LCD LED Sony są pod tym względem jeszcze zdatne do oglądania (ale przekłamania w kolorach i problemy z czernią są widoczne nawet dla laika) to w Samsungach czy LG nie da się tego oglądać - jeśli ktoś jest zwolennikiem naturalnego obrazu to nie wytrzyma nawet kilku minut oglądania. Kalibracja trybów 3D przynosi w większości przypadków ogrąmną poprawę - wiem bo widziałem na własne oczy jak wyglądało 3D na skalibrowanym 65ST60 i najlepszy tryb fabryczny THX 3D Cinema w moim VT60 wypadł w tym porównaniu po prostu blado.

 

Jeśli tv ma już naprawdę bardzo dobre nastawy fabryczne (a są to tylko nieliczne wyjątki) to obojętne czy kalibrację zrobisz to sprzętem za 700zł czy tym za kilka tysięcy

 

Robiąc kalibrację sprzętem za 700zł za nic nie będziesz w stanie uzyskać jakiejkolwiek poprawy, co najwyżej zepsujesz to co było już bardzo dobre.

 

to różnica będzie bardzo niewielka dla oka, ledwo zauważalna i to tylko jeśli postawisz oba tv obok siebie.

 

Jeśli ktoś używał wcześniej telewizora i wie już dość dokładnie jak świeci telewizor który posiada, to zauważy poprawę bez bezpośredniego porównania. Oczywiście masz rację, że różnica nie będzie olbrzymia, ale jeśli stać kogoś na telewizor z dobrymi nastawami fabrycznymi, co oznacza raczej duży/ bardzo duży wydatek, to kolejne 300 - 400 zł nie będzie stanowiło problemu i będzie to adekwatny wydatek do skali poprawy. Inaczej jest przy trybach 3D gdzie poprawa nawet przy bardzo dobrych TV jest co najmniej duża - tutaj niewiele się zdziała ustawiając na oko a fabryczne nastawy są zazwyczaj do d....y.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc kalibrację sprzętem za 700zł za nic nie będziesz w stanie uzyskać jakiejkolwiek poprawy, co najwyżej zepsujesz to co było już bardzo dobre.

Uff, to całe szczęście że mam taki za 400zł (choć oczywiście nie z fabrycznym oprogramowaniem - tym można faktycznie zepsuć) :)

Po kalibracji widzę dużą poprawę w stosunku do najlepszego trybu "true cinema", nie da się stwierdzić nalotu jakiegokolwiek koloru jak w fabrycznych nastawach, choć pewnie jakąś odchyłkę ma od ideału. Tylko bądźmy szczerzy, to już nie będzie różnica kompletnie istotna dla oka. To już jest tak ustawiony obraz, że nawet mając o pare % gorsze nastawy niż w tej chwili, to wciąż nie stanowiłoby dyskomfortu, a różnica w stosunku do fabrycznego TC jest nadal bardzo duża na plus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są widoczne dla laika to i przez niego mogą być poprawione. Czyż nie?

 

Przecież napisałem, że nie. Ze względu na konieczność założenia okularów, kalibracja na oko nie daje tu odpowiednich efektów, nasz wzrok nie będzie w tym przypadku skutecznym narzędziem pomiarowym - oczywiście osiągniemy poprawę, ale nie będzie ona w większości przypadków zadowalająca. Wiem ARTON, że Ty byś to skalibrował, ale nie jestem Ci w stanie uwierzyć na słowo, a żadnych dowodów twoich cudownych umiejętności kalibracyjnych na razie ni opublikowałeś.

 

Uff, to całe szczęście że mam taki za 400zł (choć oczywiście nie z fabrycznym oprogramowaniem - tym można faktycznie zepsuć) :)

Po kalibracji widzę dużą poprawę w stosunku do najlepszego trybu "true cinema"

 

Nie twierdzę, że tak nie jest, jednak znam kilka przykładów, że kalibracja budżetowym sprzętem kalibracyjnym nie gwarantuje poprawy - najlepszym przykładem będzie osoba u której oglądałem skalibrowanego ST60, przed ostateczną kalibracją wykonaną przez specjalistę, sam wykonał kalibrację używając pożyczonego kolorymetru wartego około 600zł, mimo że pomiary wykazały poprawę, to oglądany obraz był po prostu gorszy od trybów fabrycznych, obecnie po kalibracji profesjonalnej jest bardzo zadowolony z obrazu a skalibrowany telewizor świeci wyraźnie lepiej niż w najlepszym trybie fabrycznym prawdziwe kino.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie po kalibracji profesjonalnej jest bardzo zadowolony z obrazu a skalibrowany telewizor świeci wyraźnie lepiej niż w najlepszym trybie fabrycznym prawdziwe kino.

... ale pragnę zauważyć ,że istnieją niektóre filmy ( mówię o płytach blu-ray, film pt. "MATRIX") które to wolę oglądać w trybie fabrycznym "prawdziwe kino " niż na trybie skalibrowanym przez Macieja.... są to wyjątki .... ale jednak.... jest to sprawa osobistych odczuć....

..natomiast kanały hd z nc+.. oglądam już tylko na skalibrowanym trybie ( duza poprawa )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"MATRIX"

Matrix jest filmem który jest wyjątkowo dziwnie nagrany, jest cały zielonkawo - żółty i nie zauważyłem w nim występowania bieli jako takiej (jest zielona), takie zamierzenie twórców. Zauważyłem, że dużo lepiej mi się ten film ogląda ustawiając temperaturę kolorów na normalną (oryginalnie w trybie THX jest ustawiona ciepła temperatura barwowa, przy której obraz jest najbliższy oryginałowi i sprawdza się najlepiej przy większości filmów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)

Wierze , że Ty także podejdziesz do tego uczciwie..... Bo np. obawiam się ze gdyby nawet kolega Arton skorzystał z tej samej usługi co Ty, to jest On tak zatwardziały w swoich poglądach ( dot. płatnej profesjonalnej kalibracji ), ze nawet gdyby była poprawa to nie przyznał by się do swojego błędu.....

 

 

.. Oczywiście nic nie mam do Ciebie Arton, tylko dziwi mnie Twoja niereformowalna postawa w tym temacie skoro nigdy nie dokonałeś tego co ma zamiar zrobić HQ150...a więc nie masz porównania ... jak wygląda kalibracja kartką papieru,pochmurnym niebem, żarówką z casto i Twoją wiedzą w konfrontacji ze sprzętem Maćka i jego wiedzą.... Na Twiom tv w Twoim domu w Twoich warunkach oświetleniowych....

..

 

HQ...ależ jestem ciekaw Twojej opinii po zabiegu.... :).... Ale pragnę nadmienić , że najwięcej kalibracja wnosi do 3D, której oczywiście nie dokonasz dla tego trybu bo znam Twoje zdanie dotyczące 3D ;)

No 3D mnie nie bawi. Tu nie potrzebuję żadnych ustawień.

Jeśli poprawa będzie znacząca w obrazie i będzie faktycznie zauważalnie lepiej, to z przyjemnością zapłacę te parę stówek.

 

Jeśli tv ma już naprawdę bardzo dobre nastawy fabryczne (a są to tylko nieliczne wyjątki) to obojętne czy kalibrację zrobisz to sprzętem za 700zł czy tym za kilka tysięcy, to różnica będzie bardzo niewielka dla oka, ledwo zauważalna i to tylko jeśli postawisz oba tv obok siebie. Powiesz, że minimalnie się różnią, ale nawet nie będziesz w stanie wskazać, który odrobinę lepiej odbiera. Taka kalibracja może daje duże efekty w postaci cyferek, widocznych dla przyrządu pomiarowego, gdzie zamiast 102% czerwieni jest równe 100%, ale dla oka to będzie tyle co nic.

Jeśli będzie jak piszesz, to oczywiście podziękuję za taką poprawę i wrócę do swoich ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matrix jest filmem który jest wyjątkowo dziwnie nagrany, jest cały zielonkawo - żółty i nie zauważyłem w nim występowania bieli jako takiej (jest zielona), takie zamierzenie twórców. Zauważyłem, że dużo lepiej mi się ten film ogląda ustawiając temperaturę kolorów na normalną (oryginalnie w trybie THX jest ustawiona ciepła temperatura barwowa, przy której obraz jest najbliższy oryginałowi i sprawdza się najlepiej przy większości filmów).

... twórcy tego filmu chcieli w ten sposób oddzielić akcję dziejącą się w tytułowym systemie matrix ( odcień obrazu zielonkawo-żółty ) od akcji mającej miejsce w realnym życiu bohaterów filmu .....

....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... twórcy tego filmu chcieli w ten sposób oddzielić akcję dziejącą się w tytułowym systemie matrix ( odcień obrazu zielonkawo-żółty ) od akcji mającej miejsce w realnym życiu bohaterów filmu .....

....

 

Czyli to co pisałem wcześniej - zamierzenie twórców, jednak dziwnie się to ogląda i pierwsze co robi człowiek oglądając film przez taki "filtr" to bierze pilota do ręki i chce "poprawić" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Niektórzy wydają się być uderzeni certyfikatem z pomiarów w głowę. Tak jak jehowi biblią. Pytanie jak oni dokonują odbioru wykonanej pracy? Na oko? Jeśli tak to nie mam pytań. Proszę pamiętać że przyrząd pomiarowy to tylko narzędzie i nie powinno być przedmiotem kultu. Jak można sobie samemu poradzić? Wystarczy wprowadzić stosowne korekty. Można na przykład znaleźć stronę z pomiarami np. TX-P50ST50. I korzystając z wykresówna których wyraźnie widać, że za mało jest niebieskiego dodać go.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A potem można się cieszyć ładnym obrazem jak tu.

 

cijn.jpgxhet.jpg

 

Tu z kolei interesujący test porównawczy z pomiarami.

LG 47LW570 kontra Panasonic tx-p46gt30

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyświetl postUżytkownik don111 dnia 06.03.2014 - 18:28 napisał

Jeśli tv ma już naprawdę bardzo dobre nastawy fabryczne (a są to tylko nieliczne wyjątki) to obojętne czy kalibrację zrobisz to sprzętem za 700zł czy tym za kilka tysięcy, to różnica będzie bardzo niewielka dla oka, ledwo zauważalna i to tylko jeśli postawisz oba tv obok siebie. Powiesz, że minimalnie się różnią, ale nawet nie będziesz w stanie wskazać, który odrobinę lepiej odbiera. Taka kalibracja może daje duże efekty w postaci cyferek, widocznych dla przyrządu pomiarowego, gdzie zamiast 102% czerwieni jest równe 100%, ale dla oka to będzie tyle co nic.

Jeśli będzie jak piszesz, to oczywiście podziękuję za taką poprawę i wrócę do swoich ustawień.

Nie sądzę, firmowo Panasonic nigdy nie miał świetnie ustawionych kolorów, co nie znaczy że obraz nie był ładny i się nie mógł podobać. Tam na bank miałeś znacznie większe odchyłki w stronę zieleni albo czerwieni, pewnie dwucyfrowy %. Pytanie tylko o ile ten obraz po kalibracji jest lepszy, bo tak naprawdę kalibracja to nie jakaś kosmiczna poprawa, że widzimy przeciętny obraz a nagle robi się nam obraz z efektem WOW. Kalibracja daje po prostu naturalne barwy, naturalne odcienie, np skóra twarzy, wygląda normalnie, a nie jak po nałożeniu 1mm tapety czy po mniejszym lub większym drinku ;)

 

Można na przykład znaleźć stronę z pomiarami np. TX-P50ST50. I korzystając z wykresówna których wyraźnie widać, że za mało jest niebieskiego dodać go

Każdy egzemplarz ma inne odchyłki i to niekoniecznie tego samego koloru. Nawet jeśli będziesz wiedział jaki to kolor, to nie wiesz o ile należy zmienić dany parametr, czy +3 czy +20, czy chodzi o wzmocnienie koloru czy o cutoff.

Na oko, mając jakieś pojęcie za co dany suwak odpowiada, to w ten sposób oczywiście poprawisz sobie obraz jak jest spora odchyłka fabrycznie, ale nie oszukujmy się że to będzie to samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

Panowie. Niektórzy wydają się być uderzeni certyfikatem z pomiarów w głowę. Tak jak jehowi biblią. Pytanie jak oni dokonują odbioru wykonanej pracy? Na oko? Jeśli tak to nie mam pytań. Proszę pamiętać że przyrząd pomiarowy to tylko narzędzie i nie powinno być przedmiotem kultu. Jak można sobie samemu poradzić? Wystarczy wprowadzić stosowne korekty. Można na przykład znaleźć stronę z pomiarami np. TX-P50ST50. I korzystając z wykresówna których wyraźnie widać, że za mało jest niebieskiego dodać go.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-p50st50b-p50st50-201207041899.htm

 

A potem można się cieszyć ładnym obrazem jak tu.

 

cijn.jpgxhet.jpg

 

Tu z kolei interesujący test porównawczy z pomiarami.

LG 47LW570 kontra Panasonic tx-p46gt30

 

http://www.tvtest.pl/plazma-czy-lcd-za-4500-zl-v0-1/

To twoja robota-ten obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość SlawekR

(Konto usunięte)

W związku ze zgłoszeniami usunąłem personalne przepychanki. Jednocześnie uprasza się dyskutujących, aby nie zastępowali dyskusji tytułowej, rozmową o dyskutujących. Proszę to potraktować jako formalne ostrzeżenie moderatorskie, żeby nie było później nieporozumień, jak ktoś zarobi urlop od pisania postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Bobcat

 

Chcesz się przekonać? Mogę zrobić wyjątek. Zapraszam Cię ze swoim TV i porównamy sobie. Tylko żebyś nie był zaskoczony.

 

Certyfikaty wymyślono po to by brać pieniądze. Ja twierdzę że większość facetów jest w stanie samemu sobie skalibrować TV. Niańka do obsługi jest zbędna.

 

smiley-cool.gifsmiley-cool.gifsmiley-cool.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.