Skocz do zawartości
IGNORED

Bas w kącie pokoju


dzi

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważam, że w niektórych zestawach kolumn - głównie podłogowych- mimo, że są one duże, wielogłośnikowe, nie słychać zbyt dużo basu gdy się siedzi w "normalnym" miejscu do słuchania, czyli pomiędzy kolumnami kilka metrów od nich, natomiast w rogu pokoju pojawia się wręcz subsoniczny bas powodujący drżenie szklanek stojacych w narożniku.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić- czyli żeby bas znalazł się w miejscu odsłuchu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W narożniki panele z wełną mineralną (poczytaj o adaptacji akustycznej pomieszczeń), a z ustawieniem kolumn kombinuj, szerzej, węziej, fronty bardziej do środka czy na zewnątrz. usiądź bliżej lub dalej.

 

Może być też tak że niskie tony w "normalnym" miejscu odsłuchu grają prawidłowo tyle że jesteś przyzwyczajony do przekłamań czyli nienaturalnie podbitego basu, właśnie w narożnikach najlepiej to słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważam, że w niektórych zestawach kolumn - głównie podłogowych- mimo, że są one duże, wielogłośnikowe, nie słychać zbyt dużo basu gdy się siedzi w "normalnym" miejscu do słuchania, czyli pomiędzy kolumnami kilka metrów od nich, natomiast w rogu pokoju pojawia się wręcz subsoniczny bas powodujący drżenie szklanek stojacych w narożniku.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić- czyli żeby bas znalazł się w miejscu odsłuchu?

witam Kiedys bylem u znajomego i mial podobny problem z basem ale bas skupial sie po srodku kolumn przy sprzecia ? tam go bylo najwiecej natomiast w rogach i w miejscu odsluchu byl ale slabiutki , pokombinowalismy z ustawieniem glosnikow i znalezlismy miejsce gdzie gralo to poprawnie takze proponuje jak kolega wyzej zasugerowal pojezdzic z kolumnami po pokoju pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie jest znowu tak,że przy zachowaniu zasady trójkąta równobocznego jak usiądę w fotelu to basu zero a jak wstanę z fotela to słychać dosyć przyjemny basik.Kolumny stoją metr od bocznych ścian i 70cm od tylnych,chyba będzie trzeba zainwestować w jakieś ustroje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

U Mnie jest znowu tak,że przy zachowaniu zasady trójkąta równobocznego jak usiądę w fotelu to basu zero a jak wstanę z fotela to słychać dosyć przyjemny basik.Kolumny stoją metr od bocznych ścian i 70cm od tylnych,chyba będzie trzeba zainwestować w jakieś ustroje

Typowy objaw w sytuacji kiedy fala dźwiękowa promieniująca z kolumny do tyłu odbija się od ściany za zestawem i nakłada w przeciwfazie na falę bezpośrednią promieniującą z głośnika do przodu. Jeśli punkt nałożenia sie fal przypada w miejscu gdzie znajduje się głowa, to słuchacz odbiera to jako osłabienie, a czasem wręcz zanik danej częstotliwości - w tym przypadku basu. To zjawisko określane jest w akustyce jako efekt filtra grzebieniowego albo SBIR (speakers boundary interference response), a po naszemu - ZBIR (złodziej basu i radości) ;) Typ ten jest wyjątkowo podstępny i najczęściej działa w cichym sojuszu z panią domu, która nie pozwalając na prawidłowe ustawienie kolumn w pomieszczeniu nieświadomie zapewnia zbirowi idealne warunki do egzystencji.

Walka ze zbir'em jest generalnie stosunkowo prosta i mało kosztowna. Jeśli masz na tyle miejsca w pomieszczeniu, to odsuwasz głośniki jeszcze dalej od tylnej ściany, aż do momentu uzyskania prawidłowego basu w miejscu odsłuchu. Nie zdziw się, jak po drodze pojawi się z kolei podbicie basu - to druga strona tego samego medalu, z tą różnicą że teraz nakładają się fale w zgodnej fazie, co z kolei skutkuje wzmocnieniem danej częstotliwości. W każdym razie im dalej od ścian tym lepiej, bo wraz z odległością zmniejsza się energia fali odbitej, więc efekt jej nałożenia na falę bezpośrednią jest coraz słabiej odczuwalny dla słuchacza. Natomiast w sytuacji kiedy nie ma miejsca na odsuwanie kolumn musisz zaopatrzyć się w szerokopasmowe absorbery i umieścić je na ścianach za kolumnami. Taki absorber na bazie wełny mineralnej PT80 można stosunkowo szybko i niewielkim kosztem wykonać samemu - dokładne instrukcje znajdiesz w sąsiednich wątkach. W zależności od obranej metody koszt zwycięskiej operacji to 0 - 200zł.

Niestety sytuacja mocno się komplikuje w przypadku zbira schowanego za plecami żony/partnerki, bo zanim się z nim weźmiesz za bary, to najpierw musisz obłaskawić chroniącego go cerbera. A to będzie niestety procedura bardziej czasochłonna i znacznie kosztowniejsza niż samo starcie ze zbirem. Tutaj koszty mogą już pójść w tysiące... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie im dalej od ścian tym lepiej, bo wraz z odległością zmniejsza się energia fali odbitej, więc efekt jej nałożenia na falę bezpośrednią jest coraz słabiej odczuwalny dla słuchacza.

 

o ile się zmniejsza powiedzmy przy przesunięciu o 1 m?

 

 

szerokopasmowe absorbery i umieścić je na ścianach za kolumnami. Taki absorber na bazie wełny mineralnej PT80 można stosunkowo szybko i niewielkim kosztem wykonać samemu - dokładne instrukcje znajdiesz w sąsiednich wątkach.

 

są pomiary, które pokazują ich efektywność pochłaniania na basie tj. <160 Hz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są pomiary, które pokazują ich efektywność pochłaniania na basie tj. <160 Hz?

Były tutaj w dziale prezentowane szczegółowe dane, z których wynika ze wełna zaczyna działanie powyżej 60 Hz, a przy 125Hz osiąga wpółczynnik pochłaniania na poziomie 0.7. Polecam skorzystanie z wyszukiwarki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były tutaj w dziale prezentowane szczegółowe dane, z których wynika ze wełna zaczyna działanie powyżej 60 Hz, a przy 125Hz osiąga wpółczynnik pochłaniania na poziomie 0.7. Polecam skorzystanie z wyszukiwarki.

 

Były nawet pomiary które wrzucałem, z działaniem wełny do 30 Hz i niżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mógłby Kolega być tak uprzejmy i powiedzieć przynajmniej w którym wątku? wyszukiwarka tutaj taka sobie

 

przez google jak wpisałem: arczi87 wełna (lub wełny) hz db site:http://www.audiostereo.pl/

 

to przypadkiem wyleciało coś takiego:

Jaką grubość musi mieć absorber z wełny mineralnej żeby tłumił 100-250Hz?

 

Płyta w odległości 75 cm od ściany będzie oddziaływać na ten przedział częstotliwości.

 

brzmi niezbyt optymistycznie

 

czy przy użyciu absorberów z wełny oddziałujących na przedział 30-80 Hz zostanie jeszcze w pokoju jakieś miejsce na kolumny i słuchacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli punkt nałożenia sie fal przypada w miejscu gdzie znajduje się głowa

 

czasem pomaga przesunięcie fotela na czas odsłuchu, który warto zaplanować na nieobecność małżonki w tym pomieszczeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy użyciu absorberów z wełny oddziałujących na przedział 30-80 Hz zostanie jeszcze w pokoju jakieś miejsce na kolumny i słuchacza?

 

Chyba nie, trzeba całe pomieszczenie wypełnić wełną. Potem trzeba zrobić tunele do kolumn, sprzętu i fotela. Wełny nie trzeba izolować, łatwiej sobie założyć jakąś odzież ochronną i maskę przeciwpyłową. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i gogle a tymczasem pani domu szykuje się do kontrataku ...w odzieży ochronnej ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, u mnie występuje bardzo podobne zjawisko, pomimo, że nie posiadam kolumn podłogowych a monitory. Gdy stoję w rogu pokoju bas jest o wiele cieplejszy, obfitszy i przyjemniejszy w odbiorze, zresztą cały dźwięk wydaje się obfitszy w średnicy i generalnie lepszy. Natomiast gdy siadam w miejscu odsłuchu, wszystko się jakby odchudza, dźwięk nie ma tej skali, itd. Powiem więcej, ostatnio zauważyłem, że brzmienie najbardziej mi odpowiada gdy... wychodzę z pokoju odłsuchowego i jestem w przedpokoju lub w kuchni. Dziwne to zjawisko.

Na dniach mają przyjść do mnie dyfuzory 1D i 2D, które zamierzam wstawić za sprzętem (na razie mam tam tylko gołe okno) oraz w miejscach pierwszych odbić na ścianach bocznych. Mam nadzieję, że to da jakiś pozytywny efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dniach mają przyjść do mnie dyfuzory 1D i 2D, które zamierzam wstawić za sprzętem (na razie mam tam tylko gołe okno) oraz w miejscach pierwszych odbić na ścianach bocznych. Mam nadzieję, że to da jakiś pozytywny efekt.

 

kto tak doradził?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, trzeba całe pomieszczenie wypełnić wełną. Potem trzeba zrobić tunele do kolumn, sprzętu i fotela. Wełny nie trzeba izolować, łatwiej sobie założyć jakąś odzież ochronną i maskę przeciwpyłową. :)

To Ci się udało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf, doradzało mi to wiele osób. Praktycznie każdy kogo znam po adaptacji akustycznej pokoju przy użyciu dyfuzorów odczuł bardzo wyraźną poprawę, więc i ja na to liczę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf, doradzało mi to wiele osób. Praktycznie każdy kogo znam po adaptacji akustycznej pokoju przy użyciu dyfuzorów odczuł bardzo wyraźną poprawę, więc i ja na to liczę.

Na basik to zacząłbym od rezonatorów na określone przedziały częstotliwości. Jak nie masz zbyt dużo miejsca to polecam wykonać wielootworowe, mogą być niezbyt głębokie np. 20cm. Trzeba tylko mieć trochę miejsca na ścianach lub w narożnikach aby je zamontować. Kwestia ile masz miejsca i jaki budżet, bo estetycznie wykonana i skuteczna adaptacja niestety sporo kosztuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

... u mnie wystepuje podobny problem, bieganie z kolumnami po pokoju nie dalo rezultatow ....denerwuje mnie ze glosniki produkuja taki piekny bass a zmiast na klacie mam go w kacie lub w kuchni....

 

Na basik to zacząłbym od rezonatorów na określone przedziały częstotliwości. Jak nie masz zbyt dużo miejsca to polecam wykonać wielootworowe, mogą być niezbyt głębokie np. 20cm. Trzeba tylko mieć trochę miejsca na ścianach lub w narożnikach aby je zamontować. Kwestia ile masz miejsca i jaki budżet, bo estetycznie wykonana i skuteczna adaptacja niestety sporo kosztuje.

.... jak sprawdzic co bedzie najwlasciwsze , aby nie wbijac sie w niepotrzebne koszta ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

''Polacy maja wszystkie przymioty, oprocz zmyslu politycznego'' Winston Churchill

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... jak sprawdzic co bedzie najwlasciwsze , aby nie wbijac sie w niepotrzebne koszta ?

Zrobić pomiar akustyki. Sprawdzić które rezonanse są podbijane. Fale których częstotliwości się znoszą, a które się podbijają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wypożyczać ustroje lub konstruować własne i robić adaptację metodą prób i błędów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.