Skocz do zawartości
IGNORED

Potrzebna interpretacja wyników


Piotr Seb

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że zakładam nowy wątek chociaż napisałem również w wątku Amatorskie zestawy pomiarowe. Nie wiem tylko, czy Ci którzy potrafią poprawnie interpretować wyniki dalej tam zaglądają....

Jeżeli ktoś obeznany z tematem pomoże zinterpretować wyniki będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Nadmieniam, że nie jestem leniwcem... Czytam i czytam... i akustyka jak religia, praktycznie nie do ogarnięcia. Szczególnie wykres RT60 jest dla mnie trudny do interpretacji. Wykresy RT60 są dwa. Jeden z ustrojami a drugi bez. Czy zauważone na wykresach różnice mają wpływ na walory odsłuchowe pomieszczenia?

Pozdrawiam i dziękuję za życzliwość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-43178-0-21711800-1393081238_thumb.jpg

post-43178-0-76758600-1393081238_thumb.jpg

post-43178-0-32914900-1393081239_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zauważone na wykresach różnice mają wpływ na walory odsłuchowe pomieszczenia?

 

mogą - a czy i jaki mają to trzeba posłuchać - słyszy Kolega ten wpływ? czy to tylko jakaś symulacja?

 

jeśli chodzi o czytanie tych wykresów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą - a czy i jaki mają to trzeba posłuchać - słyszy Kolega ten wpływ? czy to tylko jakaś symulacja?

 

jeśli chodzi o czytanie tych wykresów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To nie jest symulacja. To jest mój pokój z zmierzony z ustrojami i bez. Tylko pochłaniacze za i nad kolumnami. zastanawiam się czy dyfuzory w miejscach pierwszych odbić będą miały wpływ na zmianę przebiegu wykresu. Co do zmian w słuchaniu mam wrażenie, szczególnie przy słuchaniu muzyki fortepianowej i jej niższych rejestrów jest jakby czytelniej i nie ma takiego mocnego (dla mnie nieprzyjemnego) wybrzmiewania dźwięku. To co słucham z kolumn porównuję z dźwiękiem w słuchawkach i stąd moja ocena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może Kolega wierzyć swoim uszom, tak to powinno brzmieć

 

dyfuzory jako takie nie będą miały istotnego wpływu na tempo zanikania dźwięku w funkcji częstotliwości

 

dlaczego te pochłaniacze za kolumnami i nad kolumnami? ktoś tak doradził czy intuicyjnie?

 

w sumie przydałby się jakiś schemat pokoju, wtedy można by doradzić konkretniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może Kolega wierzyć swoim uszom, tak to powinno brzmieć

 

dyfuzory jako takie nie będą miały istotnego wpływu na tempo zanikania dźwięku w funkcji częstotliwości

 

dlaczego te pochłaniacze za kolumnami i nad kolumnami? ktoś tak doradził czy intuicyjnie?

 

w sumie przydałby się jakiś schemat pokoju, wtedy można by doradzić konkretniej

 

Pokój to szczęście i nieszczęście bo ma skos. Niektórzy nawet twierdzą, że skos pomaga. Na schemacie wymiary pokoju, szerokość pokoju to 3.36m. Tylne ustroje (wełna + pustka powietrzna) stoją w miejscach pierwszych odbić a pochłaniacze na skośnej ścianie ustalone za pomocą lusterka...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-43178-0-99739900-1393154896_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzo latwiej odczytac wykresy water i spec, chociaz RT60 rowniez pokazuje zmiany, jednak nie jestem pewien tego co widze, ja nie korzystalem z RT60. Jednak jesli pomar wskazuje jakies zmiany, a ty nie jestes pewien tego co slsyzysz to najwidoczniej uzyles zbyt malo ustrojow zeby uslyszec zmiany.

 

Patrzac na zdjecia sadze ze uzyles zbyt malej ilosci ustrojow, ale jesli pomiary wskazuja porpawy to idzie dobra droga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogą - a czy i jaki mają to trzeba posłuchać - słyszy Kolega ten wpływ? czy to tylko jakaś symulacja?

 

jeśli chodzi o czytanie tych wykresów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Duzo latwiej odczytac wykresy water i spec, chociaz RT60 rowniez pokazuje zmiany, jednak nie jestem pewien tego co widze, ja nie korzystalem z RT60. Jednak jesli pomar wskazuje jakies zmiany, a ty nie jestes pewien tego co slsyzysz to najwidoczniej uzyles zbyt malo ustrojow zeby uslyszec zmiany.

 

Patrzac na zdjecia sadze ze uzyles zbyt malej ilosci ustrojow, ale jesli pomiary wskazuja porpawy to idzie dobra droga.

Czytam i czytam.... I jeden z wniosków jest również taki, że zbyt duża ilość ustrojów też nie prowadzi ku dobremu. Stąd moje pomiary. Doczytałem również, że RT60 nie ma aż takiego znaczenia małych pomieszczeniach odsłuchowych. Mimo wszystko wykonałem szereg pomiarów, z subem i bez. I o ile na na waterfall graphs nie widać aż tak znaczących różnic o tyle w wykresach RT występują i potwierdzają to co słyszę. Nie chcę zaśmiecać wątku dodatkowymi wykresami z subem przy zmianach fazy. Może później jak ewentualnie wątek się rozwinie. Na razie dąże do tego aby RT60 nie przekraczało 500ms (bo tyle zaleca się dla pomieszczeń odsłuchu muzyki). Takie było założenie. Drugi krok to dyfuzory. Trzeci krok może rezonator o ile będzie taka potrzeba. Poniżej wykres overlay z absorberami i bez.

post-43178-0-96949100-1393166557_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, nei sprecyzowalem sie. Duza ilosc ROZNYCH ustrojow, czesc jako rozpraszanie, czesc pochlanianie szerokopasmowe i czesc zajmujaca sie najnizszymi tonami, Takie polaczenie nie zostawia zludzen.

 

Odczytujac powyzszy wykres widac ze glownie zostalo pochlonieete okolo 200 i 100hz. Bardziej czytelne sa waterfale i spectogramy, przynajmniej dla mnie.Najlepiej Pomeidyz kolumnami i jako 1 boczne odbicie zastosowac rozpraszanie, tlumienie w tym wypadku ze tak powiem usypia dzwiek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację co do rozpraszania. Ja jednak chciałem wyrównać czas pogłosu. A ponieważ ściana skośna wprowadza wiele zakłóceń akustycznych chciałem jak najwięcej odbić unieszkodliwić. Na ściany boczne przewiduję dyfuzory 1D. Nie wiem tylko czy walczyć z częstotliwościami poniżej 100Hz czy zostawić tak jak jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie zastosowac dyf 1d na scianie pomiedzy kolumnami? podczepiony od gory, od skosnego sufitu do prawie podlogi bedzie sweitnie spelnial swoje zadanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />Pokój to szczęście i nieszczęście bo ma skos. Niektórzy nawet twierdzą, że skos pomaga. Na schemacie wymiary pokoju, szerokość pokoju to 3.36m. Tylne ustroje (wełna + pustka powietrzna) stoją w miejscach pierwszych odbić a pochłaniacze na skośnej ścianie ustalone za pomocą lusterka...<br />

 

ogólnie ok, RT60 0.3<0.5 jest wynikiem rekomendowanym dla małych pokojów, wcale nie wydaje mi się, że jest "za mało ustrojów"

 

pokój nie jest łatwy, próbował Kolega pojeździć po nim subem? np. zrobić sobie z suba stoliczek na piloty i kawę lub szklaneczkę czegoś mocniejszego?

 

 

 

<br />Drugi krok to dyfuzory.<br />

 

co Kolega rozważa? jakie i w których miejscach? dyfuzory to skomplikowany i trudny temat

 

<br />jako 1 boczne odbicie zastosowac rozpraszanie, tlumienie w tym wypadku ze tak powiem usypia dzwiek.<br /> <br /> <br />

 

może tak być, ale trzeba spróbować, natomiast dyfuzory są bardziej nieliniowe a ostateczny rezultat zależy od geometrii i wielkości pokoju i trójkąta stereo, innymi słowy - bywa, że dyfuzor nie pomoże a bywa, że i zaszkodzi

 

<br />Nie wiem tylko czy walczyć z częstotliwościami poniżej 100Hz czy zostawić tak jak jest.<br /> <br /> <br />

 

jeśli nie jest Kolega zadowolony, to oczywiście walczyć, pojeździć subem, jeśli basu jest mało spróbować aktywnej korekcji (DCX2496 lub DEQ2496), a jeśli za dużo ...cóż, na efektywne pasywne pochłanianie basu raczej w tym pokoju nie ma miejsca, to czego mógłby Kolega ewentualnie spróbować to duży pochłaniacz panelowy zainstalowany na skosie (na całej jego powierzchni),

 

<br />podczepiony od gory, od skosnego sufitu do prawie podlogi bedzie sweitnie spelnial swoje zadanie.<br /> <br /> <br />

 

czyli co konkretnie robił?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moze byc pustki pomiedzy kolumnami, jest to bardzo wrazliwe miejsce i w tym miejscu powinien byc dyfuzor szeroko pasmowy. Podalem sposob jak bym dyfuzor przymocowal. Co do pokoju to ma okol o13 m2 ja kiedys mialem 9m2 i bylo bardzo duze podbicie okolic 40-50hz, 4 rezonatory helmholza nieco skrocily poglos i delikatnie obnizyly podbicie.ALe codow nie bylo. Teraz w 18m2 sprawa jest calkowicie inna.Ja bym sprobowal pomiedyz kolumnami, na 1 bpczne odbicie rozpraszanie, w rogach rezonatory helmholtza , bezposrednio za kolumnami mozna zrobic ustrojne z welny mineralnej plus dodatkowa pustka. Na skos dalbym 5cm welne mineralna, .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na skos dalbym 5cm welne mineralna, .

 

co miałoby dać te 5 cm?

 

a problem z umieszczaniem dyfuzorów w miejscach pierwszych odbić - najpopularniejsze chyba wśród audiofilów zastosowanie - polega na tym, że są to bardzo nieliniowe przyrządy, dodajmy do tego zbyt mały dystans od dyfuzora do słuchacza i w związku z tym brak integracji fali odbitej - i wychodzi coś jak zwalczanie dżumy cholerą niestety

 

dyfuzory rzadko mierzy się jak należy tj. w sposób ilustrujący ten problem, dobry przykład takich właściwych pomiarów (w tym klasycznego dyfuzora RPG):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

widać wyraźnie jaka się robi sieczka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie ok, RT60 0.3<0.5 jest wynikiem rekomendowanym dla małych pokojów, wcale nie wydaje mi się, że jest "za mało ustrojów"

I właśnie to mój kierunek. Nie przekroczyć w czasie pogłosu 0.5s.

 

pokój nie jest łatwy, próbował Kolega pojeździć po nim subem? np. zrobić sobie z suba stoliczek na piloty i kawę lub szklaneczkę czegoś mocniejszego?

Tak sub jeździł po całym pokoju i nie zawsze to co wynikało z pomiarów pokrywało się z moim (subiektywnym) odczuciem. W związku z tym ustawiłem sub'a w miejscu gdzie najmniej, mówiąc kolokwialnie, "dudnił" a zaczynał odtwarzać całe dolne pasmo. Z drugiej strony jaki jest przekaz basu zależy od realizacji płyty. Niektóre z realizacji nadają się do kosza, są "puste" bez życia. Tak to odbieram.

 

Po drugie ponoć nie ma znaczenia gdzie stoi sub, bo w przypadku niskich częstotliwości nie jesteśmy w stanie jednoznacznie zlokalizować źródła. Pewnie tak jest ale moja głowa podpowiada mi, że dźwięk wydobywa się z pudełka, które stoi gdzieś z boku i "psuje" stereo przeciągając niskie rejestry w kierunku jednego z kanałów. Tak więc sub stoi w miejscu kompromisu.

 

.... natomiast dyfuzory są bardziej nieliniowe a ostateczny rezultat zależy od geometrii i wielkości pokoju i trójkąta stereo, innymi słowy - bywa, że dyfuzor nie pomoże a bywa, że i zaszkodzi

I tego się obawiam. Chociaż na ścianach bocznych w miejscach pierwszych odbić nie mam niczego. Problem w tym, że jedna ściana zbudowana jest z bloczka betonowego strukturalnego (w części działa jak pochłaniacz a w części odbija) a druga ściana to płyta G-K i wełna (czyli cały niekontrolowany akusyczny mix). W związku z tym moje przypuszczenie, że dyfuzory w miejscach pierwszych odbić częściowo wyrównają charakterystykę pomieszczenia. Nie chcę już nic pochłaniać a raczej rozproszyć. Dlaczego poszedłem w kierunku pochłaniania za kolumnami i nad nimi? Literatura i jeden z filmów umieszczonych w wątku "zobaczyć akustykę" dał mi wiele do myślenia co "produkuje" ściana skośna i stąd taki kierunek działań.

..., jeśli basu jest mało spróbować aktywnej korekcji (DCX2496 lub DEQ2496), a jeśli za dużo ...cóż, na efektywne pasywne pochłanianie basu raczej w tym pokoju nie ma miejsca, to czego mógłby Kolega ewentualnie spróbować to duży pochłaniacz panelowy zainstalowany na skosie (na całej jego powierzchni),

Nie chciałbym iść w kierunku cyfrowej obróbki dźwięku. Z chwilą kiedy dopłynę do brzegu i będę wiedział, z którą niską czętotliwością podjąć walkę myślę albo czymś w rodzaju Tube Trap lub o pochłaniaczu panelowym na całej powierzchni prostego kawałka sufitu (1.7x3.6m).

Dalsze sugestie są mile widziane, bo sam tego tematu nie ogarniam.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sub jeździł po całym pokoju

 

czy spróbował Kolega wariantu stolika? u niektórych sprawdza się nawet rozwiązanie typu sub pod fotelem

 

Problem w tym, że jedna ściana zbudowana jest z bloczka betonowego strukturalnego (w części działa jak pochłaniacz a w części odbija) a druga ściana to płyta G-K i wełna (czyli cały niekontrolowany akusyczny mix).

 

z perspektywy wpływu pierwszych odbić na dźwięk to bez znaczenia

 

 

Nie chciałbym iść w kierunku cyfrowej obróbki dźwięku.

 

 

tylko na basie, sub jest aktywny? można więc podłączyć DEQ lub DCX po wyjściu na sub i korekcja nie będzie dotyczyła reszty pasma

 

 

pochłaniaczu panelowym na całej powierzchni prostego kawałka sufitu (1.7x3.6m).

 

ZDECYDOWANIE lepiej na całej powierzchni skosu - taki pochłaniacz oddziałuje na więcej modów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZDECYDOWANIE lepiej na całej powierzchni skosu - taki pochłaniacz oddziałuje na więcej modów

Tak ale zabiera co najmniej 20cm w dół, niestety. Poza tym myślisz o szerokim paśmie czy też próba strojenia na niskie częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale zabiera co najmniej 20cm w dół, niestety. Poza tym myślisz o szerokim paśmie czy też próba strojenia na niskie częstotliwości?

 

panelowy wg koncepcji Geddesa, pisałem niedawno na forum, szerokie pasmo, jest płytszy

 

inne sugestia dyfuzja na ścianę tylną a pochłanianie szerokopasmowe przenieść w całości za kolumny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puste sciany, i ten skosny sufit ciężki pokój do zrobienia. Moim zdaniem pokój trzeba "zagracić". Zasłonić parkiet. Sub moze stac tam gdzie stoi. Ustaw kolumny pod skosem. w rogach daj jakieś kwiaty. ustaw 2-4 pufy najlepiej okragle pod scianami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Koniec suwania kolumnami i subem. Teraz tylko słucham i... jestem zadowolony dopóki znowu coś mnie najdzie. Odbicia opanowane. RT nie przekracza 500ms dla LF i zbliża się do 300ms. Bas na wykresie wypchnięty ale biorąc pod uwagę moje pomieszczenie ze ścianami G-K od początku poszukiwałem basu. Teraz mam tak jak lubię. Kolorowy bas bez dudnień. Przyjemnie się słucha. Zdarza nawet mi się zasnąć na fotelu.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-43178-0-36659100-1401457743_thumb.jpgpost-43178-0-52603400-1401457744_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.

 

Podepnę się pod temat. Mam nadzieję że autor się nie obrazi.

 

Ponieważ wiem jak mój zestaw potrafi zagrać w pokoju z dobrą akustyką, postanowiłem poprawić swój pokój.

 

Zacząłem od zrobienia pomiarów takim zestawem :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1a49ccf8b2c1d0e5m.jpg

 

Niestety nie znalazłem pliku korekcyjnego do mikrofonu shure sm57.

Czy przez to pomiary są bardzo niewiarygodne ?

 

Wyniki pomiarów :

 

6fe3adec048ec167m.jpg9deb33323ecfa1a5m.jpgb82c87b9a12cc804m.jpg0eb91007d6a704b1m.jpgde3416bf2be37fbam.jpg30a01e01b8c285ccm.jpgc463182e620525d5m.jpg4ce5f95c6d6f9215m.jpg

 

Wygląda że jest problem z brumem 50Hz, chociaż gdyby nie pomiary to chyba bym go nie zauważył.

Pokój koszmarnie nieustawny.

Tak to wygląda :

 

b43de70fa5752dd4m.jpgcea174c9e10714abm.jpg

 

Proszę o interpretację pomiarów bo zamówiłem już paczkę isover PT80 a nie wiem czy to dobra droga.

Sugestie i pomysły mile widziane.

 

Pozdrawiam

 

Dołączam plan w pdf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Mam nadzieję że autor się nie obrazi.

 

Nie należę do obrażalskich:). To po pierwsze. Po drugie wydaje mi się, biorąc pod uwagę fakt, że jesteś zarejestrowanym użytkownikiem Audioforum od 2011 powinieneś wykonać pomiary bardziej poprawnie. Nie jestem specjalistą od ich wykonywania i analiz (tak przy okazji niektórzy mili ludzie, którzy wiedzieli bardzo dużo jak je interpretować wycofali się z udzielania w forum) ale jak byś poczytał niektóre wątki, to zapewne doczytałbyś jakie zakresy powinny być ustawiane w trakcie pomiarów i co podlega analizie.

Ustaw pomiar na 20-250Hz, a zakres wykresu waterfall do 1000ms. I o ile możesz nie wklejaj plików przez "fotosik" Tak na marginesie pomiarów to ich wykonanie nie umożliwia bezpośrednio wskazania jaki rodzaj ustrojów, ile i gdzie powinny być rozmieszczone. To tak ode mnie po kilkumiesięcznych próbach połączenia pomiarów z odczuciami i kompromisu pomiędzy wyglądem pomieszczenia a jego "walorami" akustycznymi.

Długa, czasami frustrująca droga.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Jutro poprawię pomiary według Twoich wskazówek.

Wklejanie przez fotosik to faktycznie dupowato wychodzi. Jak Ty to robiłeś ?

 

Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Pomiary według wskazówek.

 

Na razie wiem że :

 

Muszę opanować brum na 50Hz.

Z lokalizacją głośników nic nie zrobię więc z dziurami i echem na prawym kanale pewnie nic nie poradzę :-(

Nie mam pomysłu co to się ciągnie na 150 i 250 Hz.

 

Chciałbym zrobić na początek zrobić cztery absorbery z PT80, dwa za głośniki i dwa na przeciwległą ścianę.

Czy jest szansa że to wygładzi wykresy a nie przetłumi pokoju ?

 

Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34764-0-34274600-1402342820_thumb.jpg

post-34764-0-88440800-1402342855_thumb.jpg

post-34764-0-37155900-1402343107_thumb.jpg

post-34764-0-28690800-1402343132_thumb.jpg

post-34764-0-96549700-1402343144_thumb.jpg

post-34764-0-70798900-1402343156_thumb.jpg

post-34764-0-85516700-1402343188_thumb.jpg

post-34764-0-16799800-1402343199_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić na początek zrobić cztery absorbery z PT80, dwa za głośniki

Za głośnikami masz niestety taflę telewizora. Jest dokładnie w miejscu pierwszych odbić, nie potrzeba kalkulatora aby to zauważyć. Moja ocena jest taka, mogę się mylić:), ale myślę, że absorberami z PT80 nie poprawisz znacząco akustyki pomieszczenia. Tym bardziej, że po prawej stronie masz open space w postaci otworu drzwiowego. Niestety nie mogę otworzyć schematu Twojego pokoju i nie mogę wypowiedzieć się szerzej. Nie koncentruj się na RT60 ponieważ przy tych kolumnach i wymiarach pokoju nie można mówić o w pełni poprawnym pomiarze. BTW czy możesz wykonać pomiar z większą głośnością a wykres waterfall obciąć na dole przy 40dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Postaram się jutro wrzucić plan w jakiejś lepszej formie.

Czy uda mi się wykonac pomiar z większą głośnością to nie wiem, ale spróbuję.

Dzięki i pozdrawiam.

Jakieś pomysły co się ciągnie w wyższych rejestrach ?

Waterfal oczywiście obetnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem nie jestem specjalistą. Specjaliści opuścili to forum. Za dużo słownych przepychanek i stwierdzeń typu "wiem, bo wiem" i "dlaczego?dlatego..." Moja wiedza to mix literatury i praktyki wynikającej z konieczności poprawy akustyki w moim pokoju gdzie basu nie było ani hu, hu a jak się pojawiał to dudnił... tragedia. Dodatkowa nie stać mnie było na profesjonalne rozwiązania i w związku z tym wszystko mam DIY made in castorama. Ostatecznie mam kolorowy bas i opanowane RT60 do wartości zalecanych dla pomieszczeń odsłuchowych muzyki.... plus moje preferencje. I tu jest to COŚ najważniejsze. Pomiar pomiarem a odczucia i preferencje słuchacza wynikające z indywidualnych ułomności aparatu słuchu (patrz ubytki słuchu) i przyzwyczajeń. Jeżeli chciałbyś mojej oceny, która może być całkowicie zanegowana przez każdego z uczestników forum, chciałbym abyś wykonał pomiary tak abym mógł je strawić.

Jeżeli dalej chcesz polegać na mojej opinii proszę zrób pomiary jeszcze raz z nieco większą głośnością z zakresem 20-250Hz i 20-3.5kHz. Przy pomiarze 20-250 interesuje mnie waterfall, przy pomiarze 20-3.5kHz chciałbym wykres RT. (który tak jak wspominałem nie jest wyrocznią w małych pomieszczeniach, ale może nam coś podpowiedzieć).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pomiarem RT to rzeczywiście moje odczucia są zupełnie inne niż wykresy.

Chyba racja że w małych pomieszczeniach to się sprawdza średnio.

Generalnie to z dźwięku jestem zadowolony, niestety posłuchałem swojego zestawu w dobrym pokoju.

No i się zaczęło bo lepsze jest wrogiem dobrego :-).

W pokoju mam praktycznie zerowe rozpraszanie a jedyne pochłanianie to jedna kanapa.

Na moje ucho a nie pomiary to pokój za bardzo do mnie krzyczy i stąd pomysł na absorbery.

Niestety telewizora nie przeniosę.

Może go podniosę nad linię głośników a pod nim zrobię dyfuzor ( oczywiście też DIY )

Muszę jeszcze popracować nad metodyką pomiarów. Nie udało mi się zwiększyć głośności bo mi wyskakuje komunikat że za głośno :-(

 

Dzięki i pozdro.

 

Wrzucam według twoich wskazówek :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34764-0-93021400-1402510804_thumb.jpg

post-34764-0-01163500-1402510813_thumb.jpg

post-34764-0-89742600-1402510841_thumb.jpg

post-34764-0-25992300-1402510852_thumb.jpg

post-34764-0-68704000-1402511001_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Pokój krzyczy na ciebie, bo jest goły jak święty turecki i fala dźwiękowa wielokrotnie odbija się od każdej możliwej powierzchni. Niestety minimalistyczny wystrój wnętrza jest zupełnie niekompatybilny z przyjazną dla audio akustyką. Zanim zaczniesz się bawić w robienie ustrojów akustycznych zacznij od podstaw, czyli:

1. na podłodze zainstaluj jakiś fajny gruby dywan typu shaggy. Nie musi być na całej powierzchni, ważne żeby obejmował obszar pomiędzy bazą stereo a miejscem odsłuchowym. W ten sposób zredukujesz bardzo szkodliwe odbicia od podłogi.

2. ustaw porządnie kolumny - teraz są za blisko ściany i za nisko, szczególnie, ze głośnik wysokotonowy masz w odwróconej konfiguracji i podczas odsłuchu w takim układzie znajduje się on na pewno sporo poniżej wysokości twojej głowy. Najlepiej byłoby po prostu zaopatrzyć się w odpowiednie standy i ustawić je przed szafką ze sprzętem - dzieki temu telewizor chociaż trochę wyjdzie poza obszar bazy stereo i samo to da już wyraźną poprawę. Pamiętaj, że dopóki nie ustawisz prawidłowo kolumn cała ta zabawa w pomiary i ustroje akustyczne nie ma większego sensu, bo żadnym ustrojem nie skorygujesz źle rozstawionej bazy stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pomiarem RT to rzeczywiście moje odczucia są zupełnie inne niż wykresy.

Chyba racja że w małych pomieszczeniach to się sprawdza średnio.

Generalnie to z dźwięku jestem zadowolony, niestety posłuchałem swojego zestawu w dobrym pokoju.

No i się zaczęło bo lepsze jest wrogiem dobrego :-).

W pokoju mam praktycznie zerowe rozpraszanie a jedyne pochłanianie to jedna kanapa.

Na moje ucho a nie pomiary to pokój za bardzo do mnie krzyczy i stąd pomysł na absorbery.

Niestety telewizora nie przeniosę.

Może go podniosę nad linię głośników a pod nim zrobię dyfuzor ( oczywiście też DIY )

Muszę jeszcze popracować nad metodyką pomiarów. Nie udało mi się zwiększyć głośności bo mi wyskakuje komunikat że za głośno :-(

 

Dzięki i pozdro.

 

Wrzucam według twoich wskazówek :

 

Te 50 Hz to jest potężny przydżwiek z sieci zasilajacej 230V, nie pomieszczenie.

Na początku zlikwiduj to buczenie.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dzięki koledzy za odpowiedzi.

 

Po śledztwie w sprawie przydźwięku wyszło że to wina zestawu pomiarowego a nie wzmacniacza.

I całe szczęście, niestety nie mogę przez to traktować pomiarów wiarygodnie.

 

Co do ustawienia głośników to uważam że jest ok. Na wysokości uszu mam midbasy a na braki w wysokich tonach nie narzekam. Odsuwanie od ściany moich monitorów powoduje tylko zmniejszenie ilości basu a tego nie chcę. Baza stereo jest prawidłowa.

 

 

Na pewno zakupię dywan i myślę że mimo wszystko zrobię ze cztery absorbery z PT-80 bo ściany są gołe jak święty turecki.

Szukam tylko ciekawego materiału na pokrycie tych paneli.

 

 

Dzięki i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.