Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  177 członków

Focal Klub
IGNORED

klub miłosników kolumn Focal'a


panerai_47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad tymi kolumnami ale nie mam możliwości ich posłuchać. 

Czy mógłbyś opisać jakoś zgrubnie ich brzmienie? Z Focala słuchałem trochę Scala Utopia Evo i najnowsze Chora (które mi wręcz zaimponowały brzmieniem w swojej cenie).

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicy to zapraszam. Posłuchasz i sam ocenisz. Brzmieniem bliżej im do Utopii. Sam producent przyznaje, że wiele rozwiązań zapożyczono z topowej serii Focala.

Bardzo dobry opis, także brzmienia tych kolumn, znajdziesz pod tym linkiem:

https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/4442-focal-kanta-no-2.html

W całoś pod nim mogę się podpisać (niestety sam nie potrafię tak ładnie opisywać dźwięku). Użytkuję Kanty No 2 już od około roku, mogę więc potwierdzić jego prawdziwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, bkeram napisał:

Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicy to zapraszam. Posłuchasz i sam ocenisz. Brzmieniem bliżej im do Utopii. Sam producent przyznaje, że wiele rozwiązań zapożyczono z topowej serii Focala.

Bardzo dobry opis, także brzmienia tych kolumn, znajdziesz pod tym linkiem:

https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/4442-focal-kanta-no-2.html

W całoś pod nim mogę się podpisać (niestety sam nie potrafię tak ładnie opisywać dźwięku). Użytkuję Kanty No 2 już od około roku, mogę więc potwierdzić jego prawdziwość.

Na pewno masz na myśli utopie? Bo jeszcze przed nimi są sopry, które to też nie grają tak jak właśnie choćby utopia scala v1, które to ma  kolega, a to nie są jeszcze kolumny z najnowszej serii. Z serii Utopia to już naprawdę jest poważne granie.. 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję za opisem:

...” Kto nie marzył o Grande Utopiach, niech pierwszy rzuci kamieniem. Szczytowe osiągnięcie Focala od lat stanowi synonim ekstremalnego hi-endu, z którym obcują tylko wybrańcy losu. Jednak kosmiczne technologie z czasem tanieją, a producent z Saint-Etienne chce z nimi dotrzeć także do tych klientów, których niekoniecznie stać na willę w Monako i własną przystań jachtową.

Choć bohaterki naszego testu zaprojektowano od podstaw, Focal przyznaje, że wiele rozwiązań zaczerpnięto z topowej serii. W takim transferze technologii nie ma zresztą nic dziwnego – czy ktoś dziś jeszcze pamięta, że układ ABS był w latach 80. XX wieku zarezerwowany dla aut luksusowych? W branży hi-fi nie zaszliśmy wprawdzie tak daleko jak w motoryzacyjnej, ale postęp dokonuje się stale i Kanty są tego przykładem. Płacąc jedną dwudziestą sumy, jaką trzeba by wyłożyć na Grande Utopie, możemy mieć we własnym pokoju odsłuchowym ich przyrodnie siostry – zgrabne i bogato wyposażone„...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, bkeram napisał:

Podaję za opisem:

...” Kto nie marzył o Grande Utopiach, niech pierwszy rzuci kamieniem. Szczytowe osiągnięcie Focala od lat stanowi synonim ekstremalnego hi-endu, z którym obcują tylko wybrańcy losu. Jednak kosmiczne technologie z czasem tanieją, a producent z Saint-Etienne chce z nimi dotrzeć także do tych klientów, których niekoniecznie stać na willę w Monako i własną przystań jachtową.

Choć bohaterki naszego testu zaprojektowano od podstaw, Focal przyznaje, że wiele rozwiązań zaczerpnięto z topowej serii. W takim transferze technologii nie ma zresztą nic dziwnego – czy ktoś dziś jeszcze pamięta, że układ ABS był w latach 80. XX wieku zarezerwowany dla aut luksusowych? W branży hi-fi nie zaszliśmy wprawdzie tak daleko jak w motoryzacyjnej, ale postęp dokonuje się stale i Kanty są tego przykładem. Płacąc jedną dwudziestą sumy, jaką trzeba by wyłożyć na Grande Utopie, możemy mieć we własnym pokoju odsłuchowym ich przyrodnie siostry – zgrabne i bogato wyposażone„...

KOlego tylko, żeby nie było, ja nie twierdzę, ze Twoje kolumny są słabe, nigdy ich nie słuchałem, więc nawet nie wiem jak grają, widziałem natomiast je na żywo. Ale co do testów to ja naprawdę daleko jestem z opiniami co z niektórymi Panami, którzy testowali np. Luxmana 509x i naprawdę nie wiem co oni testowali, ale chyba nie luxmana patrząc po tym co oni pisali o tej integrze. A dzisiaj czytałem test również tej integry z SR i jest mi znacznie bliżej do tego co oni pisali, niż to co Ci dwaj Panowie. Tylko w SR robią testy dla hobby i to jest ta różnica. 

Więc reasumując to co niektórzy piszą w testach to trzeba podzielić przez 2 i coś można z tego zabrać dla siebie, a resztę samemu sprawdzić i ocenić. Co nie oznacza, że wszystko jest naciągane...

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak twierdzę, dlatego proponowałem osobisty odsłuch.

Natomiast z tego powodu, że nie potrafię ładnie opisywać/wysławiać się o brzmieniu np. kolumn, posiłkowałem się w/w opisem, który podzielam.

Tak więc, jeżeli Koledzy rafa lub lolek126 chcieliby wyrobić sobie swoją opinię na temat Kantów No 2 to zapraszam. Także z własnym „materiałem odsłuchowym”.

pozdrawiam

Marek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, bkeram napisał:

Też tak twierdzę, dlatego proponowałem osobisty odsłuch.

Natomiast z tego powodu, że nie potrafię ładnie opisywać/wysławiać się o brzmieniu np. kolumn, posiłkowałem się w/w opisem, który podzielam.

Tak więc, jeżeli Koledzy rafa lub lolek126 chcieliby wyrobić sobie swoją opinię na temat Kantów No 2 to zapraszam. Także z własnym „materiałem odsłuchowym”.

pozdrawiam

Marek 

Spoko KOlego mi też ciężko dźwięk opisywać, ?  nie każdy ma takie zdolności, aby inni to zrozumieli, ale faktycznie najlepiej jest słuchać kolumn, ale nie zawsze jest taka możliwość.  Osobiście innymi kolumnami jestem zainteresowany i bardziej w tamtym kierunku podążam, ale dziękuję za zaproszenie. I życzę dużo radości z kolumn. ?

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bkeram napisał:

Też tak twierdzę, dlatego proponowałem osobisty odsłuch.

Natomiast z tego powodu, że nie potrafię ładnie opisywać/wysławiać się o brzmieniu np. kolumn, posiłkowałem się w/w opisem, który podzielam.

Tak więc, jeżeli Koledzy rafa lub lolek126 chcieliby wyrobić sobie swoją opinię na temat Kantów No 2 to zapraszam. Także z własnym „materiałem odsłuchowym”.

pozdrawiam

Marek 

Dziękuję za ofertę ale tak jak napisałem nie mam możliwości odsłuchu a gdybym mieszkał w Wawie to bym tego problemu nie miał ? 

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.11.2019 o 23:53, rafa napisał:

A powiedz jeszcze w ilu metrach ich słuchasz i jak z basem czy go nie za dużo lub za mało itp

Słucham w pokoju ok. 45m. Basu jest jak dla mnie w sam raz. Schodzi dość nisko, jednak bez trzęsienia ziemi, za to powala dynamiką, sprężystością i czytelnością. Nie jest na pewno suchy. Można powiedzieć, że leciutko ocieplony. Chociaż nie zawsze to  ocieplenie słychać. Jest to zależne od rodzaju muzyki.

Dużo robi właściwe ustawienie. Kolumny mają dwa otwory bas reflex (jeden z przodu, drugi z tyłu). Potrzeba więc ok. 1.0-1.5m za kolumnami.

Tylko takie opinie nic Ci nie dadzą. Musisz posłuchać kolumn. Przecież na pewno użytkujemy inny sprzęt. Ja używam zestawu dzielonego o mocy 680W na kanał. Nie wiem czego Ty używasz. Niestety nie ma żadnej gwarancji, że u Ciebie będą grały równie dobrze. Tak jak kiedyś pisałem te kolumny "lubią" prąd.

Poszukaj najbliższego dystrybutora Focal'a, zabierz wzmacniacz i posłuchaj. 

Edytowane przez bkeram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45m to konkretne pomieszczenie, dwa razy większe od mojego i martwi mnie to. Room gain mam na 50Hz i 80Hz i nie moge mieć zbyt potężnie grających kolumn bo kompletnie zaburzy się balans tonalny.

 

Oczywiście masz rację że najlepiej posłuchać. Najbliższy chyba mam w Belfaście 

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, rafa napisał:

Tak liczę na to. A ty słuchałeś go razem z tymi Focalami?

Próbuj według mnie powinna dać radę, focale są fajne , jeśli chodzi o aspekt napędzenia  i nie sa mega wymagającymi jak to jest w przypadku innych kolumn, które są bardziej uzależnione od prądu. Tak jak pisałem kolega ma focale utopia scalav1 i napędza to mu Accu 480 i to z dobrym rezultatem. Ok to jest dużo , dużo mocniejsza integra i lepsza jakościowo, jest mocniejszą również  od Luxmana 509, ale i kolumny, którymi się interesujesz  są zupełnie innymi kolumnami od tych co ma kolega. Więc zobacz, bo powinna dać radę.. 

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za około 2 tygodnie będę miał u siebie Luxmana L-509f SE. Trochę mocniejszy of L-505..., ale można powiedzieć „dziadek”. Jak podłączę i przetestuję to dam znać. Chociaż obawiam się, że Luxman w duecie  z Kantami może grać zbyt ciepło. Ale to oczywiście kwestia gustu ?.

Co do napędzania Focali Kant 2, to wydaje mi się że takie minimum dla dla nich to wzmacniacz o mocy ok. 100W na kanał (chociaż producent chyba podaje od 40W).

Grałem też na nich lampą 30W i dawała radę. Jednak to lampa, więc podobno trochę inne przełożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bkeram napisał:

Za około 2 tygodnie będę miał u siebie Luxmana L-509f SE. Trochę mocniejszy of L-505..., ale można powiedzieć „dziadek”. Jak podłączę i przetestuję to dam znać. Chociaż obawiam się, że Luxman w duecie  z Kantami może grać zbyt ciepło. Ale to oczywiście kwestia gustu ?.

Co do napędzania Focali Kant 2, to wydaje mi się że takie minimum dla dla nich to wzmacniacz o mocy ok. 100W na kanał (chociaż producent chyba podaje od 40W).

Grałem też na nich lampą 30W i dawała radę. Jednak to lampa, więc podobno trochę inne przełożenie.

Z najnowszą 509 myślę, że nie byłoby za ciepło ?

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, bkeram napisał:

Nowej L-509 jeszcze nie słuchałem. Naprawdę tak się różni od poprzednich generacji?

Ja starej nie słuchałem, natomiast znam opinie tych co słyszeli ?, a  nowa 509 jest bardzo rozdzielcza, przestrzenna i dająca dużo informacji, więc nie ma mowy o żadnym ociepleniu przy niezbyt dużej ilości basu. 

I naprawdę zdziwiłem się jak czytałem testy jej w dwóch różnych gazetach, bo odniosłem wrażenie, że słuchaliśmy innych integr, a w końcu jednak była to ta sama 509 ?

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, bkeram napisał:

Za około 2 tygodnie będę miał u siebie Luxmana L-509f SE. Trochę mocniejszy of L-505..., ale można powiedzieć „dziadek”. Jak podłączę i przetestuję to dam znać. Chociaż obawiam się, że Luxman w duecie  z Kantami może grać zbyt ciepło. Ale to oczywiście kwestia gustu ?.

Co do napędzania Focali Kant 2, to wydaje mi się że takie minimum dla dla nich to wzmacniacz o mocy ok. 100W na kanał (chociaż producent chyba podaje od 40W).

Grałem też na nich lampą 30W i dawała radę. Jednak to lampa, więc podobno trochę inne przełożenie.

Bo to nie o moc chodzi a o wydajność prądową.

Z grubsza mówi o tym konstrukcja wzmacniacza a mianowicie ilość par tranzystorów na kanał (pomijając mniej typowe rozwiązania). Co za tym też zwykle idzie to wydajny zasilacz.

Mój 505 ma 2 pary tranzystorów a taki 509 ma ich 4 i to robi ogromną różnicę.

A monitory Kanta 1 ktoś słuchał?

Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze dobre integry naprawdę wiele kolumn potrafią napędzić i zagrać z nimi na odpowiednim poziomie.  A taki parametr jak np DF niektóre mają na takim poziomie, że jeszcze niedawno niektóre końcówki mocy miały, więc kwestia wyboru odpowiedniej i zgrania z kolumnami i potencjalny nabywca na pewno będzie zadowolony. A że zawsze może być lepiej to tak było jest i będzie.. Jak w sporcie - zawsze na silnego, szybkiego znajdzie się ten mocniejszy i szybszy.. 

Edytowane przez lolek126

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bo to nie o moc chodzi a o wydajność prądową.
Z grubsza mówi o tym konstrukcja wzmacniacza a mianowicie ilość par tranzystorów na kanał (pomijając mniej typowe rozwiązania). Co za tym też zwykle idzie to wydajny zasilacz.
Mój 505 ma 2 pary tranzystorów a taki 509 ma ich 4 i to robi ogromną różnicę.
A monitory Kanta 1 ktoś słuchał?


Dobrze prawisz. Moje doświadczenia są takie ze stara końcówka mocy NAD nie dawała rady. Zainwestowałem w musical Fidelity M6i używka i mega się poprawiło i do tego ciepły musical fajnie się z nimi parował. Obecnie mam MF M6500i wiec już zapomiałem na zawsze co to znaczy brak wydajności prądowej i jak kolega napisał - nie o moc chodzi. Dla mnie Wzmak to serce systemu, bijące serce


Wysłane z miłości do muzyki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed,. mialem Klipsch rf 62 mkll . Wrazenia na razie pozytywne ;... zarowno wzrokowe /ladnie wykonane/ jak i sluchowe ; jest lepiej , wiecej szczegolow we wszystkich pasmach . Nie spodziewalem sie cudow ze wzgledu na fatalna akustyke pomieszczenia .- mieszkanie w bloku , pokoj 36 m2 ze wszedobylskim echem .Ale najwazniejsze , ze jest lepiej .Myslalem tez o duzo drozszych paczkach /dynaudio contour 60/ ale to byloby wyrzucenie pieniedzy w bloto ze wzgledu na pomieszczenie wlasnie . Jestem obabiony , wiec jakiekolwiek adaptacje czy przemeblowania nie wchodza w gre... niestety.

Cieszy mnie rowniez cena zakupu - 1900 euro za pare nowych kolumn .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.