Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  177 członków

Focal Klub
IGNORED

klub miłosników kolumn Focal'a


panerai_47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moj zakup byl totalnie w ciemno, sluchalem przed zakupem 926, podlaczone do wzmaka marantza za 11 tys zl. I on nie dawal im rady. Ale wiedzialem, ze jest potencjal. Czytalem o 946 na forach zagranicnych i tam byly same zachwyty, bylo to dla mnie podejrzane. Ale jak sie okazalo nie sciemniali. Wzmak Zagra robi z nmi co chce. Takze jesli chcecie z nich wydobyc to co najlepsze, wzmacniacz, musi byc z gornej polki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz sie smiac, wiem o czym pisze. Mialem okazje porownac moj wzmak w wersji IV z dzielonym markiem levinsonem. koncowki, model o ile dobrze pamietam 30 cos tam, pre nie pamietam, podlaczone to bylo do SF Amati, zagra zagrala o niebo lepiej, niz marek levinson. Zreszta takich niedowiarkow jak Ty bylo wiecej, usmieszek z twarzy znikal im szybciej niz chcieli. W sobote bedzie porownaie z pass'em P5.

Edytowane przez panerai_47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, wiem jak gra to "garazowe" cudo. Lekow nie mam. Gram na Zagrze, wiec czemu mam nie pisac.

A z focalami spokojnie daje rade. Jest kontrola w calym pasmie. Darkul jaki jest taki jest, ale wzmaki robi niezle. Dla mnie to artysta. Byc moze cos sie zmieni od czerwca. Zycze mu powodzenia z calego serca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 816v juz od lat pieciu wiec do klubu zapisuje sie dwoma lapamy :),focal rulez,kto raz poslucha to po innych kolumnach zostanie posucha :),i to prawda jest, bo zadne inne kolumny nie graja tak mocno podgrzana srednica ktora momentami az plonie,zbieram na diablo utopie to jest dopiero jazda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od kilku dni Focale 816v przesiadłem się z bardzo równych ale uśpionych kolumn i jestem pod wrażeniem żywiołowości tych Focali ale nie wiem jak przy długich wieczornych odsłuchach moze brakować mi ciepełka Chociaż w większości słucham rocka. Mam wzmak Roksan Kandy MKIII i zadam takie pytanie czy można wydobyć z tych kolumn bardziej punktowy bas i złagodzić górę chociaż jest ona fajna Czy do tych kolumn polecany jest jakiś konkretny wzmak nie wiem może lampa? Czytałem o Vincent, Arcam chociaż Roksan też jest oki. Czuje ze mocniejszy piec troszkę by uporządkował bas....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciechu,

jeszcze kilka, kilkanaście dni i góra sama się złagodzi.

Musi się dotrzeć.

Polecam wzm. lampowy.

Właśnie dlatego, że ma metalową kopułkę, którą lampa utemperuje.

Głupi nie lubi się zastanawiać, lecz tylko swe zdanie przedstawić. Księga Przysłów 18,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wbijam do klubu z Focalami 716. I mam pytanie:

 

Maskownica + siateczka na tweeterze. Czy to aby nie za bardzo hamuje dźwięk? Są subtelne zmiany, zdejmując to siatkę, to maskownicę. Dla mnie łagodniej grają z maskownicami i siateczkami, ale różne portale które testowały te kolumny podają, że maskownice szkodzą dźwiękowi. Jak to w końcu jest?

 

Wiem że najlepiej samemu poeksperymentować, ale chce wiedzieć co Focal chciał melomanom przekazać. :)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie pisza, że maskownice to ich nie najlepsza strona. ale może u ciebie maskują ostrość w dzwieku na górze.

ja gram bez maskownic, bo u mnie z nimi jest generalnie gorzej.

zresztą, nie ważne co pisza, Twoje odczucia są najwazniejsze

Edytowane przez panerai_47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma Arię, a ta ma zasłonięty tweeter tylko siatką blaszaną. W moich jest siateczka, i maskownica. Dziwne że tylko seria 7xx ma podwójną osłonę tweetera. Po prostu mnie zastanawia czy zwrotnicę podrasowali do dwóch osłon że nawet seria 8xx ma tylko siateczkę i na stronie Focala pokazują tylko serię 7xx z osłonami tweetera (siateczką) nawet przy zdjętej maskownicy dużej (może przypadek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma Arię, a ta ma zasłonięty tweeter tylko siatką blaszaną. W moich jest siateczka, i maskownica. Dziwne że tylko seria 7xx ma podwójną osłonę tweetera. Po prostu mnie zastanawia czy zwrotnicę podrasowali do dwóch osłon że nawet seria 8xx ma tylko siateczkę i na stronie Focala pokazują tylko serię 7xx z osłonami tweetera (siateczką) nawet przy zdjętej maskownicy dużej (może przypadek).

zaden z modelli arii, nie ma zasłoniętego oddzielnie tweetera, tym bardziej siatką blaszana chyba, ze kolega cos sam dorobil

Edytowane przez panerai_47
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

Mam od kilku dni Focale 816v przesiadłem się z bardzo równych ale uśpionych kolumn i jestem pod wrażeniem żywiołowości tych Focali ale nie wiem jak przy długich wieczornych odsłuchach moze brakować mi ciepełka Chociaż w większości słucham rocka. Mam wzmak Roksan Kandy MKIII i zadam takie pytanie czy można wydobyć z tych kolumn bardziej punktowy bas i złagodzić górę chociaż jest ona fajna Czy do tych kolumn polecany jest jakiś konkretny wzmak nie wiem może lampa? Czytałem o Vincent, Arcam chociaż Roksan też jest oki. Czuje ze mocniejszy piec troszkę by uporządkował bas....

Górę po 4 miesiącach odbieram spokojniejszą-tylko jest pytanie czy faktycznie się utemperowała,czy ucho przywykło. ;)

Kolumny według mnie i w moim pomieszczeniu grają najlepiej dogięte mocno,żeby się krzyżowały linie przed słuchaczem-daje też to wrażenie mniejszej krzykliwości góry-która jak wszyscy wiemy jest lekko podbita. ;)

Wzmacniacz do nich naprawdę powinien być dobrze dobrany-bo te co wymieniłeś to sobie odpuść-nie do tych kolumn.

Dostałem takie propozycje od guru Audio-Linear Audio Research IA mk2-jest też podobno hybryda.

ASR Emitter-trochę kosztuje. :)

Jak dynamicznie to i Naim-ale w tor lampowy iFi Tube.

Ostatnia opcja średnio mi pasuje.

Druga opcja-trochę drogo.

Więc próby może po wakacjach z klockami p.Czyżewskiego-zobaczymy. ;)

A na razie jest jak jest-tragedji nie ma,pre omijam i tylko z samej KM korzystam-no i z akustyką cały czas walczę-a to też nakładu wymaga,nawet domowymi sposobami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaden z modelli arii, nie ma zasłoniętego oddzielnie tweetera, tym bardziej siatką blaszana chyba, ze kolega cos sam dorobil

 

Mój błąd. Faktycznie Aria i w górę nie mają siatki, bo to beryl. Ale 8xx i 7xx mają. Dla mnie logicznym jest że każda przeszkoda na drodze dźwięku powoduje straty/odbicia/zniekształcenia. Cóż, eksperymentuję dalej.

 

Patrząc jak wymieniacie tutaj wzmacniacze, to będę musiał poszukać pewnie coś mocniejszego niż mój NAD 326 BEE? :/ Choć akurat brzmienie mnie odpowiada, tylko czy nie za słaby. Grać gra, i to dobrze.

Edytowane przez Didusieq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

Mój błąd. Faktycznie Aria i w górę nie mają siatki, bo to beryl.

Oj kolego-mieszasz,mieszasz-żaden BERYL.

To jest też Alu/Mg.

 

Ale 8xx i 7xx mają. Dla mnie logicznym jest że każda przeszkoda na drodze dźwięku powoduje straty/odbicia/zniekształcenia

Siatka jest trzymana na magnesie-i można ją zdjąć.

Jest ona zabezpieczeniem przed nieznośnym kotem ;) lub ciekawskim dzieckiem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Electra dopiero m berylowe?

 

A co siatki to wiem że można zdjąć. Polski przedstawiciel twierdzi, że w przypadku serii 7 i 8 siatka powinna siedzieć na miejscu bo charakterystyka brzmieniowa wtedy jest taka, jaką producent chciał osiągnąć. Ogólnie są partie że z siatką gra lepiej, ale są też kawałki że bez niej lepiej. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

To Electra dopiero m berylowe?

 

Tak.

 

Polski przedstawiciel twierdzi, że w przypadku serii 7 i 8 siatka powinna siedzieć na miejscu bo charakterystyka brzmieniowa wtedy jest taka, jaką producent chciał osiągnąć.

Bzdura.

W Trimexie zawsze bzdury mówią. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety francuzi nie chcą odpowiadać polskim klientom. :/ Cóż, dalej będę eksperymentował. Chyba po ~200 godzinach już się wygrzały i można działać. :)

 

Fajnie widzieć, że jest trochę ludzi którym jak mnie, spodobał się dźwięk Focali, jakby nie patrzeć, nieco charakterystyczny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arie maja takie same kopulki jak chorusy,alu magnez,sa to kopulki ktore niosa sporo informacji i zle ustawione krzycza bo wszystko sie zlewa,nie nalezy siadac zbyt blisko kolumn,ja po 5 latach doswiadczen tzn usatawianie z metrowka i zapisywanie wrazen doszedlem do jednego najlepszego ustawienia ktore absolutnie sie sprawdza przynajmniej w moim pokoju,kolumny musza byc rozstawione na 231cm od wewnetrznych krawedzi,miejsce odsluchu czyli tam gdzie siadam 350-360cm,nastepna rzecz to tylnie szpilki w podstawkach opuszczam na maxa do dolu a przednie na maxa do gory w ten sposob kolumny sa delikatnie pochylone do tylu,efekt naprawde hi endowy,nic nie kluje gora ladnie jak to mowia forumowi poeci zaokraglona delikatana nie ostra,obraz stereo bardzo sugestywny,widac wyraznie dalsze plany,dzwiek bardzo spojny barwny zero szarosci i szorstkosci,srodek wysuniety tak z metr do przodu zalezy od realizacji nagrania,sporo planktonu na gorze :) ,jedyne zastrzezenia mozna miec do dolu nie jest zbyt wyrazny ale bardzo przyjemnie mruczy widac taki urok obudow z bas reflexem

Edytowane przez caleb66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

arie maja takie same kopulki jak chorusy,alu magnez

Zgadza się-są nadal wklęsłe,są Alu/Mag -ale zmienili zawieszenie w Ariach (teraz jest z materiału Poron) któremu zawdzięcza mniejsze zniekształcenia w zakresie 2-4 khz.

 

,kolumny musza byc rozstawione na 231cm od wewnetrznych krawedz

Jak na Focale to trochę mała baza stereo-no chyba że masz pokój wąski i trzeba jeszcze zostawić przestrzeń od bocznych-no ale jak kto lubi. ;)

U mnie baza jest 260 cm (od sopranu do sopranu) a do bocznych po 110 cm.

Jak zrobiłem jeszcze szerszą bazę (na 290 cm) to miałem dziurę w środku-więc już było za szeroko na obecne warunki akustyczne.

 

,miejsce odsluchu czyli tam gdzie siadam 350-360cm

Tu faktycznie się zgadza-mi też się wydaje że w trójkącie równobocznym jest gorzej-i lepiej siedzieć dalej niż jest szerokość bazy. ;)

 

,nastepna rzecz to tylnie szpilki w podstawkach opuszczam na maxa do dolu a przednie na maxa do gory w ten sposob kolumny sa delikatnie pochylone do tylu,

Wtedy wysoko tonowy promieniuje wyżej,zakres jest w Chorusach 10-15% na wysokości uszu-(góra -dół) a jak tak ustawisz kolumny i siedzisz mając uszy na wysokości sopranu to właśnie nie bije tak po uszach i jest wrażenie że jest jak jest. ;)

Ja słucham sobie na lenia(wyro) i do tego mam kolumny na standach które je podnoszą 8cm-więc też mam wysoko sopran,a głowę na wysokości basu jak zalegam-i tak mi najbardziej odpowiada(przynajmniej na razie) ;)

Tak to wygląda.

 

,jedyne zastrzeżenia mozna miec do dolu nie jest zbyt wyrazny ale bardzo przyjemnie mruczy

To też zależy od nagranego materiału-czasem jest tak niesamowicie punktowo,np jakieś numery elektroniczne,a czasem jest pomruk ciągnący się trochę(jest to zapewne wina akustyki) z którą do wakacji muszę powalczyć-a dopiero potem jakieś lepsze wzmocnienie. ;).

Napiszcie z czym testowaliście Focale(chodzi o wzmaki) i co napewno nie brać pod uwagę a co warto rozważać.

Pozdrawiam

post-51087-0-58959200-1395502011_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focal Chorus 716, posłuchałem tylko z integrami ~2k PLN, Yamaha, Marantz, Denon, Onkyo i CA. Ale wybór padł na NAD 326BEE z racji ładnego środka. A że lubię brzmienie lekko podbite z góry i z dołu to mi pasują Focale. I uwaga, kolumny stoją jakieś 20 cm od ścian w narożnikach. ;) + ja to daje trójkąt równoboczny ~3 m. A porównywałem Focale z kolumnami Audio Academy , Dali, KEF, Tannoy i Xavian. Jedynie Tannoy brzmiał blisko, ale wokale wysiadały. Focal mnie urzekł właśnie tym wokalnymi partiami. Czasem brakuje dźwięków z zakresu 1 - 4 kHz ale podejrzewam o to maskownice (i materiałowa, i siatka na sopranie). będę w domu to usunę przeszkody i zobaczę czy po wygrzaniu nie będzie za dużo syczenia, ale szczegółowość mi pasuje bardzo.

 

A co do igieł. W zestawie prócz nich są jeszcze nakładki gumowe. Jako że u mnie kolumny stoją na ceramice, muszę mieć gumiaki. Pytanie tylko czy nie wpływają na niskie tony?

Edytowane przez Didusieq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

kolumny stoją jakieś 20 cm od ścian w narożnikach

Bardzo niedobrze.

No ale ja rozumiem-nie wszyscy mamy warunki żeby kolumny na pół pokoju wysunąć-a niestety Focale muszą mieć do okoła czym oddychać. ;)dla próby wysuń z 70 cm od ściany tylnej a się przekonasz. ;)

Jak nie masz dzieci,kota,psa ,chomika,i rybek w akwarium(co by do przetworników mogły się dostać) to zdejmij maskownice przy słuchaniu,i siatkę też.

Edytowane przez maniekn274
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nie mam warunków bo jak wysunę to będą ode mnie 2 - 2.5 metra :/

 

Bez maskownic detale perkusji przy słuchaniu Dire Straits wyraźnie bardziej słyszalne. Wkrótce zmiana umeblowania pokoju i będą stały dalej od ścian. To już pewne bo meble i ich rozstawienie dobieram pod kolumny. :P

 

Jak nie masz dzieci,kota,psa ,chomika,i rybek w akwarium(co by do przetworników mogły się dostać)

 

Do pomieszczenia ze sprzętem w zasadzie nikt/nic z wymienionych nie ma wstępu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość maniekn274

(Konto usunięte)

Bez maskownic detale perkusji przy słuchaniu Dire Straits wyraźnie bardziej słyszalne.

Bez dwóch zdań,całkiem inaczej są podawane szczegóły,mikro detale,w końcu ta siateczka na wysoko tonowym zasłania dobre 40-50% membrany-no ale tak to jest jak do konstrukcji paczek zatrudnia się projektanta fantastę-chociaż ta siateczka fajnie się prezentuje. ;)

 

Do pomieszczenia ze sprzętem w zasadzie nikt/nic z wymienionych nie ma wstępu. ;

To nawet dziecku zabraniasz ?- ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet dziecku zabraniasz ?- ;)

 

Tylko ten, kto zachwyca się muzyką w formie wszelakiej ma wstęp. ;)

 

Co do maskownicy to mam wrażenie że delikatnie wpływała też na niższą średnicę i niskie, ale to może tylko wrażenie.

 

Po 12 godzinach w pracy siedzenie przed Focalami to pełny relaks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.