Skocz do zawartości

zjj_wwa

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanko do Szanownych Forumowiczów:

Czy ktoś ma może dostęp do odrzutów materiałowych w formie drobnoziarnistych opiłków żelaza ( powiedzmy tak frakcja od 0,05mm do 0,5mm ) ?

Korzystnym by było, gdyby to nie były długie wióry, lecz raczej ziarno, lub przynajmniej krótkie wióry. No wiecie, takie opiłki żelaza jak dla celów "Audio".

 

Chętnie bym przygarnął kilka litrów, oczywiście pokryję koszt przesyłki.

 

Dzięki i pozdrawiam,

zjj_wwa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie zastanawiałem się nad tym czy przepalone, czy nie przepalone. W sumie to chyba mogą być również w wersji przepalonej (cokolwiek by to nie znaczyło).

Chodzi o walory magnetyczne tych opiłków. Dobrze kombinuję, że w wersji przepalonej nadal je posiadają ?

Konkretnie to po głowie chodzi mi ... chiński tani stalowy garnek kuchenny. Taki okrągły. A do środka tego garnka wsadzę transformator toroid w wersji "standard".

Dookoła będzie sporo miejsca. To puste miejsce zostanie wypełnione kitem, jaki utworzę z mieszaniny opiłków metalu oraz żywicy epoksydowej.

 

Pozostaję w nadziei, że w rezultacie tych działań uzyskam coś co przypomina w miarę niezły płaszcz magnetyczny.

 

Sprawdziłem ten śrut.

Śrut, jako produkt już mocno uszlachetniony, niestety ma cenę jak za produkt mocno uszlachetniony.

Natomiast tutaj do tej koncepcji to w zupełności wystarczające by były jakieś odpadowe pyły, drobne wióry czy ścinki, z jakiegoś warsztatu, z maszyny jakiejś.

Próba skompletowania śrutu w ilości duży garnek na ziemniaki może się okazać po prostu wariantem mocno nieekonomicznym.

 

Dla porównania: jeden litr tej poliuretanowej żywicy epoksydowej, co będzie spoiwem dla tego pyłu, opiłków, wiórów, to raptem nie więcej niż 30 zeta ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepalone to taki odpad np po obróbce szlifierką opiłki rozgrzewają się do czerwoności a następnie studzą.

Właściwości magnetyczne powinny pozostać te same bo w końcu stal nie zmienia się w złoto jak ołów... ,

cząstki elementarne ostatecznie lądują w takich samych ilościach na tych samych orbitach.

może więc pozamiataj u jakiegoś ślusarza ;-)) i już

 

ale ten śrut też może się sprawdzić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko, że opiłki powstałe podczas szlifowania będą wymieszane z korundem ( pozostałością po tarczach szlifierskich) Czy to aby niekorzystnie wpłynie na ów "płaszcz magnetyczny" ;-) ?

 

To już chyba lepiej wióry ;-) Lub prościej jakiś stalowy garnek, ale garnek to zbyt kulinarnie jak dla audio ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten korund to nawet korzystniej, bo trochę separacji między ziarnami będzie, żeby tam jakieś prądy wirowe zbytnio nie powstawały. dodatkowo izolacyjność elektryczną "międzyziarnową" to ta żywica epoksydowa zapewni.

Garnek oczywiście będzie. Chińczyk. Ale one cienkie ścianki mają.

Szczelina pomiędzy trafem a ścianą garnka to będzie aż około 2 centymetry. Z każdej strony. Chodzi o wypełnienie tej przestrzeni dwucentymetrowej grubości płaszczem magnetycznym.

To trochę będzie ważyć, ale w zamierzeniu ten garnek będzie przewidziany do sprzęta stacjonarnego.

 

Jeśli torroid ma 500VA, to przypuszczam że tych wiórów / opiłków to ładnych kilka litrów / kilogramów pójdzie na to, aby te puste przestrzenie zapełnić.

Oczywiście świadom jestem faktu, iż jest ryzyko zrobienia zwartego zwoju środkiem przez dziurę toroida. Tam specjalna przekładka izolacyjna przewidziana jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem do czego chcesz to użyć. Ja jako balast do podstawek użyłem śrutu żeliwnego. Co zaś się tyczy zapotrzebowania z pierwszego postu, to zadzwoniłbym do producenta podkładek (do śrub), zagłębiem w Polsce są Starachowice. Rozmawiałem z kilkoma i nie ma problemów z wysyłką resztek poprodukcyjnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do balastu używam ołowianych plomb. Tak się składa, że co dzienne przechodzę obok sklepu Euro-AGD, a tam takie patałachy są, że jak przyjeżdża samochód z towarem, to oni te plomby ciach, tak po prostu na ziemię. Każdego dnia znajduję jedną, dwie… Sklep jest od dawna, wiec mam ich sporo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, chociaż wydaje się, że sam garnek w zupełności wystarczy - widziałem taką konstrukcję na Audio Show w pokoju DIY w klonie wzmacniacza Accu.. Wglądało całkiem fajnie (szczególnie logo producenta na dnie garnka - był do góry nogami).

Te przepalone opiłki ze szlifierki to po prostu tlenki żelaza, właściwości magnetyczne żelaza oczywiście pozostają.

O takie opiłki o jakich piszesz najłatwiej chyba w warsztacie, który przecina stal piłą o drobnych zębach.

Jeśli będziesz robił to z opiłków nieprzepalonych uważaj, żeby nie zrobić zwartego zwoju - szkoda transformatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

AMB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie takie te zwykłe pomywaki ze sklepu z chemią AGD i środki czystości ? Rzeczywiście, to może być dobry pomysł ...

No i niedrogie to jest raczej. Trzeba je będzie nieco zagęścić, tak przypuszczam, ale to nie problem. Pod ciężarem toroida - same przysiądą nieco.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie takie te zwykłe pomywaki ze sklepu

np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może taki proszek:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

a co do tej waty, to niekoniecznie posiada ona odpowiednie własności magnetyczne.. zresztą tak jak niektóre chińskie garnki..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masa opiłkowo-żywiczna bedzie przewodziła prąd to pewnie w jakimś stopniu spełni swoją funkcję

choć co do przenikalności magnetycznej - wielki znak zapytania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaję w nadziei, że w rezultacie tych działań uzyskam coś co przypomina w miarę niezły płaszcz magnetyczny.

 

a co powiesz na takie rozwiązanie:

2 garnki - w mniejszy zalać transformator żywicą

potem wstawić to w większy tak żeby między nimi była przestrzeń 1-2cm

w tej przestrzeni umieścić zagęszczony wypełniacz stalowy, proszek czy cokolwiek ale bez mieszania tego z żywicą

ew na koniec po wierzchu zrobić kapsel z żywicy żeby się nie wysypało.

po przemyśleniu mam wrażenie że nie uzyskasz tego co zamierzasz bo tej masy nie da sie uziemić, będzie słabo przewodziła prąd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie załapałem o co chodzi :) tu masz jeszcze jedna alternatywę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, chociaż wydaje się, że sam garnek w zupełności wystarczy - widziałem taką konstrukcję na Audio Show w pokoju DIY w klonie wzmacniacza Accu.. Wglądało całkiem fajnie (szczególnie logo producenta na dnie garnka - był do góry nogami).

Te przepalone opiłki ze szlifierki to po prostu tlenki żelaza, właściwości magnetyczne żelaza oczywiście pozostają.

O takie opiłki o jakich piszesz najłatwiej chyba w warsztacie, który przecina stal piłą o drobnych zębach.

Jeśli będziesz robił to z opiłków nieprzepalonych uważaj, żeby nie zrobić zwartego zwoju - szkoda transformatora.

Wszystkie opiłki poobróbkowe mają jeden problem- są tłuste od chłodziwa. Wszyscy raczej używają emulsji, nie wiem , ale może być problem z połączeniem tego z żywicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie wszystkie, widziałem kiedyś taką piłę z ramieniem - posuwisto- zwrotnym - jakby brzeszczot - cięło toto grube pręty " na sucho " ;), frezarki chyba też nie obrabiają metalu z chłodziwem ))

 

Ale co do frezarek mogę sie mylic - to pierwsze z piłą wiem na 100 % ))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Oj nie wszystkie, widziałem kiedyś taką piłę z ramieniem - posuwisto- zwrotnym - jakby brzeszczot - cięło toto grube pręty " na sucho " ;), frezarki chyba też nie obrabiają metalu z chłodziwem ))

 

Ale co do frezarek mogę sie mylic - to pierwsze z piłą wiem na 100 % ))

 

Jedno i drugie zdecydowanie używa emulsji. Jeśli ktoś robił to na sucho, tnąc stal, to jest patałachem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wygląda na to, że wykonywał to cięcie nieprofesjonalnie - myślałem, że skoro warsztat to oszczędzają piły.

 

Dzięki za poprawienie ))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

2 garnki - w mniejszy zalać transformator żywicą

... w tej przestrzeni umieścić zagęszczony wypełniacz stalowy, proszek czy cokolwiek ale bez mieszania tego z żywicą

... po przemyśleniu mam wrażenie że nie uzyskasz tego co zamierzasz bo tej masy nie da sie uziemić, będzie słabo przewodziła prąd

Tutaj bym rozróżniał dwie kwestie: a). ekran elektryczny, który po prostu będzie składał się z samego garnka, do którego dość łatwo przykręcić przewód będzie; oraz b). ekran magnetyczny, który zwiera rozproszone pole magnetyczne w zwartym strumieniu dookoła toroida, po jego zewnętrznych stronach. Ekran magnetyczny nie musi być chyba do niczego podłączony - byleby tylko dobrze skupiał linie pola, żeby się na boki nie rozłaziły ... dlatego też chcę żeby to był pył, aby ułożył się w jak najmniejszej możliwej odległości od zewnętrznej otoczki toroida.

Natomiast idąc zasugerowanym przez Ciebie tropem, to rzeczywiście, jeśli cała ta warstwa otoczki pyłowej będzie zarazem dobrze przewodzić prąd - to tym lepiej, bo będzie pełnić podwójną funkcję: zarówno przewodnika magnetycznego, a zarazem zwartego zwoju dla pola rozproszonego - indukując prądy wirowe i wytłumiając dodatkowo to pole magnetyczne - więc jeszcze lepiej chyba będzie.

Natomiast tak jak popatrzyłem na tą propozycję tej siatki stalowej, to powoli dochodzę do wniosku, iż jeszcze lepiej byłoby a). otoczyć zwojami tej siatki toroida we wnętrzu tego garnka, a potem dopiero b). zasypać to szczelnie proszkiem. Wibracyjnie uklepać, żeby dobrze we wszelkie otwory i szczeliny powłaziło. Środkowy otwór toroida będzie oczywiście zabezpieczony, aby do zwartego zwoju nie dopuścić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekran elektryczny uziemiony a magnetyczny - jakiś materiał o małej przenikalności - z ogólnie dostępnych stal powinna być ok i chyba rzeczywiście w takim przypadku nie musi być połączenia z masą...na ebayu można kupić mumetal albo drut z permaloju ale tanio nie jest

 

zanosi się na nowe wcielenie paprykarza ;-) cóż to za urządzenie zasłuży sobie na ten wynalazek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowe wcielenie paprykarza ;-) cóż to za urządzenie zasłuży sobie na ten wynalazek?

Zaiste. To będzie paprykarz turbo. Czytam ostatnio taką oto książeczkę ... High-Power Audio Amplifier Construction Manual, autorstwa niejakiego Pana G. Randy Slone.

Urzekły mnie niektóre schematy wzmaniaczy dużej mocy, jakie tam zostały przedstawione. Zaczynam powoli wgryzać się w świat ... krzemu. Zaciekawiła mnie kwestia, dlaczego te krzemowe wzmaki tak kiepsko grają. No i okazuje się, że nie wszystkie. Ponoć to zależy od tego, jak są zaprojektowane ....

Dlatego właśnie opiłków poszukuje. Bo trafo to raczej duże będzie.

Garnek zresztą również. Ba! Nawet jeszcze większy.

 

Hmmm ... paprykarz, powiadzasz ?? Ciekawe, czy nadal produkują te takie wielkie puszki szynki konserwowej, te takie PRL szynki eksportowe, co się kiedyś w Pewex'ach kupowało ...

 

A swoją drogą, dlaczego mówisz że ta blacha permaloy to tania nie jest ? Przecież ostatnio w telto kupowałem wersje "z otworem" - wyszło po 12 złotych za kilogram ... Wszelkie wielkości, do wyboru, do koloru ... kurcze, może by te blachy jakoś nożycami do blachy Telto w jakieś mniejsze segmenty rozdrobnić i poutykać do tego garnka ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRL szynki eksportowe

tego nie wiem ale widzialem gdzieś ogórki krakus w puszce 3 litrowej ;-)

a może taka pucha po farbie typu drewnochron....tam by weszło kilka kilogramów opiłków

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drewnochron

Rzeczywiście, trzeba się będzie przejść po stoisku z farbami. Prawda jest taka, że niektóre z tych puszek to będą wyglądały lepiej od tego garnka ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzizas co za głupoty! Chcesz mieć porządny płaszcz? Przytargaj akumulator ze złomu zrób pośrodku dziurę i wsadź trafo - uzyskasz to o co Ci chodzi - ale czy ma to jakikolwiek sens to inna sprawa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.