Skocz do zawartości
IGNORED

DIY, czyli jak bez wydania złotóki poprawiłem brzmienie systemu. ( Do mniej zaawansowanych, ale nie tylko.)


andrea29

Rekomendowane odpowiedzi

Gość andrea29 -> Arek

(Konto usunięte)

:-(((

Nie. Żaden z nich nie wygląda jak mój. (Za to listwa to jakiś model Acar - na pewno.)

Mój kabel ma czarne wtyczki, chyba jakiś filtr (zgrubienie) od strony klocka ukryte pod niebieską izolacją, i widzę przez przeźroczystą izolację gęsty srebrny oplot. Żyły w środku są 3 i cienkie. /A działa :-) /

Zapytaj Garmina, czy nie zmienił tylko z jakichś względów (-?) oplotu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zbig do Arka

(Konto usunięte)

Czyli jednak jest jakaś norma określająca w którym bolcu gniazda z uziemieniem ma być faza? No to słabych mam fachowców w firmie, bo przysięgali się że nie.

 

A w kuchni i łazience też masz gniazda dwużyłowe?

 

No i zawsze można kabelek od zacisku uziemiającego poprowadzić do kaloryfera, co powinno załatwić kwestię ładunków gromadzących się na obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek >Paul

(Konto usunięte)

mam D500SE, ma sporo wieksza płytke niz "nie SE" (tak widac na zdjęciu w HFiM, hehe:-))))

a tak poważnie - solidna obudowa, niezły napęd (ponoć taki sam jest np. w NADzie 541i), dobre kości c/a, solidne trafo, no i ta magiczna złota puszka "made by Sony for CA" - w tej cenie to chyba nieźle.

Zresztą tak jak napisałem - dla mnie zadecydował dzwięk i już!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrea29 -> Arek

(Konto usunięte)

Na czworo włosa to bym juz dzielił, bom za głupi i w sprzęcie nie grzebię. /To ad. tego ferrytu (?)/ Grunt, że kabelek korzystnie działa, a stary kabel spoczywa w spokoju. Pójdzie jak kiedyś będę odsprzedawał CA A500, tylko kiedy to będzie... Choć muszę przyznać, że ten trzyma się dzielnie i jest najdłużej w systemie (!!!)

/Do czasu ostatniego, "wstrząsającego odkrycia" największą radochę miałem jak zmieniłem cd i kolumny. Większą ze zmiany cd./

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrea29 -> Arek

(Konto usunięte)

Omiotłem wzrokiem uważnie jeszcze raz Twoje wpisy, bo ... uhmmm... coś nas łaczy ;-)

Przecież nie musisz ciągnąć III. przewodu do piwnicy, bo przy liczniku - na każdej kondygnacji jest ta sama szyna... Czaisz ?

Radzę się zastanów i skonsultuj z elektrykiem.

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek > Andrea

(Konto usunięte)

z tą szyna przy liczniku - to jest pomysł !sprawdzę, dzięki! licznik mam tuż przy drzwiach wejściowych, zresztą idzie tam cała szachta kablowa, więc jeśli ta szyna tam jest, to praktycznie mam ją w domu - o ile jest ... :-)

 

a to że właściwa polaryzacja = najlepszy dzwiek => jest (dla mnie) oczywiste . Ty doszedłeś do tego na słuch. Ja nawet nie próbowałem kombinować, - wiedząc jak powinno być (tzn gdzie powinna trafiać faza) i ufając w prawidlowość podłączenia gniazd w CA (co sprawdziłeś - i jest OK - faza na lewy bolec), podłączyłem listwe tak że w jej gniazdach faza jest tam gdzie powinna być. Podłaczyłem sprzęt i nigdy nie probowalem inaczej. (Koszuli też nigdy nie zakładam na lewą stronę :-) ). Jak znajde chwile czasu w weekend, zrobię tak jak napisałem wyżej. Ale tylko i wyłacznie z audiofilskiej ciekawości. Na ile odwrotna polatryzacja degraduje dzwiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrea29@wp.pl -> Arek

(Konto usunięte)

...a gdzie ma być :-))) ?

..." na ile degraduje..." - najlepiej pomieszaj zupełnie bez sensu, tj. np.cd - ok, wzmak - źle + inne kombinacje.

A tak w ogóle to strasznie podoba mi się Twoje dociekliwe podejście, LOGIKA (!) i rozsądne, wyważone opinie w odpowiedzi na wątki. Jesteś cholernie logicznie i konsekwentnie " skonstruowany". ( To komplement i oczywiste spostrzeżenie).

 

A co do koszuli... - Próbowałem. ( I nie tylko ja.) I ma to swoje logiczne uzasadnienie, ale to na priva. (Jakbyś był ciekaw). Serio.

Twoje logiczne podejście do tematów i wyważone odpowiedzi zjednują Ci wielu sympatyków, na tym forum. Wiem, bo piszą mi o tym na priva. Dość kadzenia, bo co ludzie pomyślą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ostrożnie z tym kaloryferem :-). Obecnie rury są często plastikowe i w otulinach i kontakt z ziemią jest żaden. To patent zestarych "żeliwnych" czasów. A jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed porażeniem to takie rozwiązanie jest do d...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrea29 -> Arek

(Konto usunięte)

No, no no - nie do końca "na słuch", tylko w I fazie, jak "odkryłem podatność Pioneera w zależności od bolca podawania fazy. Potem wydawało mi się, że logicznie, jak sprawę doprowadze do końca i poszedłem na łatwiznę z tym rozkręcaniem obudów.

Na CA - owszem są jakieś nalepki, ale u mnie rozkręcam obudowę i w niczym one nie wadzą.

 

Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale w torze do listwy sieciowej miałem podłączone 3 urządzenia: cd-był na pewno źle, wzmak- na 90% - ok. ( na 90% , bo sam się gubię, gdy dziś o tym piszę) i tuner- na pewno źle.

A, no i ten kanał zamieniony od cd może jeszcze trochę mi mieszał - już sam nie wiem. Ale, że były kanały zamienione, to pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek -> Zbig

(Konto usunięte)

norma IEC WYRAŹNIE OKREŚLA który bolec gniazda (mówimy o gniazdach w urzadzeniu) ma miec podłączone jaki przewód. Patrząc na takie gniazdo (czyli na tył urządzenia), zakładając że jest zamocowane tak, że bolec E (uziemiający) jest WYŻEJ wzgledem pozostałych - faza (przewód gorący) powinna byc na lewy bolec.

Natomiast jesli chodzi o gniazdko w ścianie trójbolcowe - to tu nie ma jednolitych przepisów. Natomiast zwyczajowo przyjmuje sie takie podłaczenie przewodów jak opisałem wyżej. Może to mieli na myśli Twoi fachowcy mówiac ze tu nie ma jednolitej normy - tylko zwyczaj - i w tym sensie mieli racje.

A poniewaz jest to tylko zwyczaj - przed podłaczeniem urządzenia warto sprawdzić, jak jest naprawdę (próbnik z neonówką -śrubokrętowy).

A w kuchni i łazience owszem mam gniazdka z bolcem, z tym że bolec jest zmostkowany do przewodu zimnego. A uziemianie via kaloryfer tez odradzam - juz lepiej ten nieszczesny mostek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Hi hi, to tak jak ja mam w Warszawie. W calym mieszkaniu nic, ni cholery, w kuchni trzeci bolec w powietrzy zawieszony, mysle sobie - chociaz do pralki bedzie porzadnie. I owszem, do minusa zwarte...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Zbig do Arka

(Konto usunięte)

Dzięki - to właśnie chciałem wiedzieć. A pamiętasz może numer tej normy IEC?

 

Swoją droga dziwne, że norma obejmuje wtyczkę w urządzeniu a gniazdka w ścianie już nie.

 

A co do uziemiania przez kaloryfer, to oczywiście nie w celu przeciwporażeniowym, zresztą zacisk GROUND z tyłu klocków chyba nie tego przecież służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość osiek > andrea

(Konto usunięte)

co do zerowania masz racje :) mam instalacje dwuzylowa (mieszkam w poniemieckim domq wiec instalacja jest dwuzylowa, ale za to pokoj akustycznie ok :) ).. uziemnienie zrobilem sam.. do ziemi ;) co do plyt Cocteau Twins.. jak kupie nagrywarke to moge Ci przegrac a co do zaproszenia... troche daleko mam y do siebie.. Wrocek>Olsztyn ? ale jak bede w okolicach nie omieszkam :)

pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i madrze piszecie kochane ludziska...a ja od paru dni mam jakies problemy z przstrzenią cos soe dzieje z góra i planami teraz chyba wiem gdzie nabroiłem ostatnio jak grzebałem cos w swoim systemie....aj,aj,ja no to teraz mam zgryz jutro wam napisze co wykombinowałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maleo do arek

(Konto usunięte)

można zmierzyć napięcie na obudowie urzadzenia właczonego ale bez interkonektów w obu położeniach wtyku sieciowego. u mnie w jednym polożeniu jest na obudowie 30V a w drugim 0V

to jak myślisz które polożenie wtyku sieciowego jest dodrze spolaryzowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arek -> Mateo

(Konto usunięte)

pytanie raczej retoryczne :-)

czyli jest tu ważne odpięcie interkonektów - tego nie wiedziałem. A miedzy czym mierzysz napięcie - z jednej strony obudowa, a gdziez drugiej strony dołaczasz voltomierz?

no i pamiętajmy ze nie wszystkie tanie klocki maja metalowe obudowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jestem nieoświecony, ale tu widać jesteście świetnie poinformowani: do czego mam podłączać zacisk "ground" w przedwzmacniaczu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja gotow jestem uwierzyc w cud z odwroceniem polaryzacji

ale chcialbym jednak zeby mnie ktos uswiadomil jak to jest. bo jak se narysuje prostownik z 4 diod zenera to nijak nie widze zeby sprzet byl na to wrazliwy

a teraz pytanie odnosnie mojego - za 10 punktow

zauwazylem ze na obudowie od wzmaka i cd jest napiecie -najlepiej to wyczywam jak delikatnie przejade palcem po obudowie

wyczuwam mrowienie

wczorak poeksperymentowalem

generalnie napiecie bylo tylko jak mialem wlaczony telewizor

jak wylaczalem bylo spox

odlaczylem kabel audio z telewizora do wzmaka bo mialem podlaczony

napiecie na obudowie wzmaka zniklo

pomslalem spoko ale na cedeku jest dalej i teraz juz niezaleznie od tego czy tv chodzi czy nie

wiec juz zglupialem doszczetnie

bawilem sie polaryzacja i nic nie pomoglo

na wzmaku nie ma a na cedeku jest zawsze

moze cedek ma zle zrobiony zasilacz alboco? co o tym myslicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm....Kiedyś wyczytałem gdzieś, że wszystkie, połączone ze sobą klocki powinny mieć jeden punkt masy doprowadzony do bolca w gniazdku zasilającym. Nie może to być ponoć masa wszystkich. Najlepiej - ponoć - jeśli to jest wzmak.

Przepisy elektryczne nie zezwalają - ponoć - w Polsce stosowania "hebelków" w kondycjonerach, choć takie rozwiązanie jest wygodne i można sprawdzić, z którego klocka zebranie ładunkow jest najskuteczniejsze.

Ja bym się nie certolił, tylko zrobił wszystko, żeby usunąć " mrowienie" i " kopanie" z klocka , "który jest mi wrogi" - za wszelką cenę ;-)

Mrowienie miałem, kopanie - też, dopóki nie doprowadziłem III żyły do gn. sieciowego. Zrobiłem porządek z polaryzacją - mam św. spokój i zapominam powoli o sprawie - zaczynając żyć czymś innnym.

Jeden z kolegów, z tego forum napisał do mnie na priva, że zmostkował w gniazdku przewód niefazowy z bolcem. Ok., ale dla mnie nie jest to to samo...

Jeśli nic nie pokręciłem (bo mnóstwo rzeczy ze szkoły już zapomniałem) to ten, jak nazwałem przewód niefazowy w gniazdku jest wyprowadzony ze środka uzwojenia transformatora, dającego te (- pożal się Boże-) napięcie skuteczne, znamionowo 220[V] ( może teraz 230[V]- nieważne).

A potencjał matki Ziemi jest zatem względem niego punktem odniesienia. Zmierzam do tego, że to nie to samo, bo różnica może wynosic kilka [V], których, w idealnym podejściu do sprawy - oczywiście nie powinno być. nie wiem, czy to na obudowie to nie są tzw. - pasożytnicze "prądy błądzące", mniejsza o to, bo je czuć i sprzęt potrafi nieźle pier...ć przeciwnika :-))) ...

Więcej już niewiele wiem, wybaczcie, jak napiasłem tu jakieś głupoty, czy półprawdę w uzasadnieniu. Chcę tylko powiedzieć, że ja to tak rozumiemi, że chciałem dopowiedzieć, co wiem.

Nie jestem i nie mogę być ZADNYM autorytetem w tej kwestii, choć porządek ze śmieciami (prądy pasożytnicze) zrobiłem u siebie idealny., a przy okazji , jaki uzyskałem efekt finalny z dźwiękiem - uhmmmmmmm..... :-)))

Fajnie, że jest więcej takich, którzy je czują i nie boją się o tym napisać.

Audiofilem - jak sądzę - i jednocześnie producentem kondycjonerów - zg. z obow. u nas przepisami - jest p. dyr. Marek (?) Stolarski z NEELa. On mółby tu być dla nas autorytetem. Jak ktoś z Was jest z nim bliżej, to może niech namówi go na wypowiedź na tym forum, wświetle moich perypetiów ?

Może coś zostanie jednoznacznie udowodnione, a mity obalone...?( A ja opuszczę to forum ?)

 

PS. Wydaje mi się, że jest "źle" nastawiony do " hebelków" stosowanych przez konkurencję, bo sam robi kondycjonery zg. z obowiązującymi przepisami.

Psssst: sam wybrałbym ten kondycjoner z możliwością powajchowaniaowania,żeby móc poeksperymentować samemu...

Jak działa - teoria mniej mnie zajmuje, a i głowa mniej boli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 34 lat później...

Ja tez tak miałem - to znaczy wzmacniacz był do angi i wtyczki ni epasowały. producent oznaczył żyłe fazową nautral i ground... Ale teraz uwaga najistotniejsza. Po odcieciu uziemienia zamiana przewodu fazowego i neutralnego nie wnosiła nic do brzmienia. W polskiej sieci uziemienie jest łączone z neutralnym w gniazdku. Kiedy źle podłączyłem to faza znalazła się na neutralnym i na uziemieniu... I wtedy naprawde grało fatalnie - na pierwszy "rzut ucha".

A co zrobić z urządzeniami które maja wtyczki dwubolcowe??? Tam można sobie do woli przekładać fazę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wielu wtyczkach dwubolcowych, w kablach zamocowanych na stałe (np w Sony) są odpowiednie oznaczenia (małe literki L i N). Dodatkowo, w moim CD kabel sieciowy miał biały pasek po stronie żyły "live" w kablu. Niestety nie jestem w stanie usłyszeć różnicy przy odwracaniu wtyczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>andrea

Muszę Cię zmartwić, najpewniej po pewnym czasie znowu bedzie grało do dupy. Mozna wtedy powtórzyć operację odwrotną - tez pomaga na jakiś czas. No i tak w kółko.

Moim zdaniem problem tkwi gzieś indziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej w błędzie, jeśli nie poczyniono wszystkich kroków do końca, jak należy.

Nie ma niejednoznaczności, że coś po prawidłowym sfazowaniu gra dobrze, a potem źle. - Sprawdź wszystkie podłączenia, łącznie z głośnikowymi. Cudów nie ma. Co najwyżej niektóre sprzęta moga być niepodatne na trick z podawaniem odwrotnie fazy.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.