Skocz do zawartości
IGNORED

Transformator toroidalny a wzmacniacz lampowy


JOT-23

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, wrzucam jeszcze jeden temat jeśli można: za i przeciw dla zasilającego transformatora toroidalnego do wzmacniacza lampowego. Nie mam wielkich wiadomości na ten temat, ale wiem że toroid ma mniejsze zakłócenia elektromagnetyczne niż ten na rdzeniu EI. Poza tym, można go wykonać w mniejszych rozmiarach zachowując cechy jak na EI. Liczę na wyjaśnienia Kolegów tego tematu, bo nie ukrywam że pomoże mi to w podjęciu decyzji. Dziękuje z góry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

EI sieje bardziej, ale nie skupia tak pola, jak toroid (na osi). Toroid jest, cóż, okrągły - ciężej go "upakować", niż kostkę EI. No i z mojego doświadczenia - chyba nikt w tym kraju nie umie prawidłowo zrobić toroida na zamówienie. Miałem już brzęczące toroidy od Lachowskiego, Telto, Trafbera, itd. Tylko Ogonowski nie zaliczył żadnej "wtopy" na tym polu - bo nie robi toroidów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EI sieje bardziej, ale nie skupia tak pola, jak toroid (na osi). Toroid jest, cóż, okrągły - ciężej go "upakować", niż kostkę EI. No i z mojego doświadczenia - chyba nikt w tym kraju nie umie prawidłowo zrobić toroida na zamówienie. Miałem już brzęczące toroidy od Lachowskiego, Telto, Trafbera, itd. Tylko Ogonowski nie zaliczył żadnej "wtopy" na tym polu - bo nie robi toroidów :-)

 

Należy transformator toroidalny zamówić do audio, to specjalne wykonanie i zupełna cisza, ale wyższa cena.

 

 

 

Wykonanie "AUDIO" jest dedykowane dla zastosowania we wzmacniaczach mocy innych urządzeniach wysokiej klasy. Trafo takie posiada dodatkowo ekranowanie magnetyczne i elektryczne, posiada środek zalany żywicą wykonane jest w oparciu o najwyższej klasy, mierzone laboratoryjne,elementy. Transformator jest impregnowany i kontrolowany w poszczególnych fazach produkcji. Gwarantujemy cichą prace i najwyższe parametry elektryczne,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Bla bla blaaaaa... Bzdury. Miałem toroidy "do audio" i buczały. Były odsyłane, "poprawiane", wracały i buczały. Taka to Lachowskiego robota.

 

Po co wklejasz jego reklamy? To w nowym regulaminie zabronione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bla bla blaaaaa... Bzdury. Miałem toroidy "do audio" i buczały. Były odsyłane, "poprawiane", wracały i buczały. Taka to Lachowskiego robota.

 

Po co wklejasz jego reklamy? To w nowym regulaminie zabronione.

 

Dla mnie wykonał trzy transformatory i to wcale nie bzdury, widocznie kolega obliczył wydajność trafa na styk. To nie reklama a wyjaśnienie dla założyciela wątku. Jeszcze zapomniałem napisać o zabezpieczeniu termicznym TS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

ja mam 2 toroidy z w/w firmy dla lampy 550VA na kanał, uzwojenia przewymiarowane, wszystko z duuuuużym zapasem, oczywiście wersja AUDIO, żeby nie było, że oszczędzam... no i buczy, czasami, tak z niczego. Obalam zatem teorię, że na styk, że nie wersja AUDIO, to nie antyreklama, a wyjaśnienie dla założyciela wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że mam nie oszczędzać i zamówić transformatory na EI, tak? Tylko że L. Ogonowski ma drogie swoje wyroby. Znacie kogoś tańszego co równie dobrze nawija swoje transformatory? Chciałem założyć jeszcze jeden wątek odnośnie lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2 toroidy z w/w firmy dla lampy 550VA na kanał, uzwojenia przewymiarowane, wszystko z duuuuużym zapasem, oczywiście wersja AUDIO, żeby nie było, że oszczędzam... no i buczy, czasami, tak z niczego. Obalam zatem teorię, że na styk, że nie wersja AUDIO, to nie antyreklama, a wyjaśnienie dla założyciela wątku

 

Może lepiej zastanowić się dlaczego buczy czasami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość piotrektychy

(Konto usunięte)

no to zastanówmy się:

brak jakiejkolwiek prawidłowości, raz buczy jeden, raz drugi, raz oba

brak wpływu sieci zasilającej - całość zasilana z ups on-line 3kVA, separacja galwaniczna

tor audio bez zmian, nie grzebię, nie ulepszam, obciążenie takie samo

sugestie ?

 

w sumie to mi wisi, trafo w skrzynce, wszystko ekranowane, buczenia prawie nie słychać to też nie robię rabanu, niemniej świadomość że buczy jest irytująca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to zastanówmy się:

brak jakiejkolwiek prawidłowości, raz buczy jeden, raz drugi, raz oba

brak wpływu sieci zasilającej - całość zasilana z ups on-line 3kVA, separacja galwaniczna

tor audio bez zmian, nie grzebię, nie ulepszam, obciążenie takie samo

sugestie ?

 

w sumie to mi wisi, trafo w skrzynce, wszystko ekranowane, buczenia prawie nie słychać to też nie robię rabanu, niemniej świadomość że buczy jest irytująca

 

Przy jakiej mocy wyjściowej zaczyna buczeć, czy przy 0 mocy wyjściowej? Nie napisałeś w jakiej klasie pracuje wzmacniacz i jakie lampy mocy. Należy elastycznie zamocować TS do chassis, najlepiej gruba podkładka z gumy i umiejętnie przykręcić.

 

Ciekawy jestem, ponieważ mój wzmacniacz Push Pull UL przy 17 lampach 8 lamp mocy EL34 + inne, również delikatnie słychać bez muzyki jeżeli nastawię ucho w pobliżu obudowy. Myślę, że przy dużych mocach wyjściowych jest to normalne, 4 zasilacze anodowe + duże pojemności, 4 sekcje żarzenia 6,3V, sekcja dla 12V. Nie jest to jednak TS wykonany przez firmę Toroidy.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Może lepiej zastanowić się dlaczego buczy czasami?

 

Zaraz zaraz, to JA mam się zastanawiać, dlaczego "zawodowy" nawijacz traf nie umie określić ich parametrów tak, żeby nie buczały? Wolne żarty. A co mnie to obchodzi? Ja w zamówieniu podaję jakie chcę uzyskać prądy i przy jakich napięciach, a pracą, za którą nawijacz bierze ode mnie pieniądze, jest takie obliczenie trafa, żeby dobrze działało. Mam w zamówieniu dopisywać "ma nie buczeć"? Litości.

 

Rozumiem, że mam nie oszczędzać i zamówić transformatory na EI, tak?

 

Jeśli nie chcesz ryzykować, że władujesz się na minę, to tak. EI może też nawinąć 4pietro4, ale mam z nim negatywne doświadczenie, bo zamiast deklarowanych dwóch tygodni czekałem 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafa buczą bo mają 50 okresów na sekundę:)

 

A tak poważnie to buczą bo mają marne rdzenie albo są pojechane na maksymalnej indukcyjności. Trzecia przyczyna to kombinacja dwóch pierwszych. Czwarta nie istnieje:)

Kompletnie nie ma znaczenia czy to toroid , EI czy UU.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo EI ma jeszcze 1 pozytywną cechę zdaje się, stanowi naturalny filtr dla zakłóceń z sieci podczas gdy toroid to " otwarta brama ".

 

Transformator toroidalny kilkakrotne sieje mniejsze zakłócenia jak TS na blachach EI. Od czego są filtry sieciowe?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co komu filtr sieciowy:)? Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek na jakimś zdj konstrukcji DIY zobaczył taki element. W sumie to nawet nie widziałem w żadnym Polskim produkcie audio. Przynajmniej sobie tego nie przypominam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

A po co komu filtr sieciowy:)? Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek na jakimś zdj konstrukcji DIY zobaczył taki element. W sumie to nawet nie widziałem w żadnym Polskim produkcie audio. Przynajmniej sobie tego nie przypominam.

Praktycznie w każdym projekcie daję filtr, najczęściej w postaci gotowego zespolonego gniazda IEC. I nie chodzi o tłumienie zakłóceń przychodzących z sieci, a dokładnie o coś odwrotnego, szczególnie gdy w środku jest coś przełączającego, np. DAC, wzmacniacz w klasie D lub zasilacz impulsowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co komu filtr sieciowy:)? Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek na jakimś zdj konstrukcji DIY zobaczył taki element. W sumie to nawet nie widziałem w żadnym Polskim produkcie audio. Przynajmniej sobie tego nie przypominam.

 

W produkcie firmowym nie, ponieważ oszczędzacie, lub nikt nie pomyślał o tym. Filtr sieciowy to kilkanaście złotych i warto stosować. Na zdjęciach widoczny filtr sieciowy w moich konstrukcjach DIY w których jest wbudowany DAC, lub nawet jego brak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-24571-0-05793700-1401429617_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Jako ciekawostkę, powiem, że firma Toroidy mają nowość w swojej ofercie, w postaci toroidalnych traf głośnikowych do konstrukcji Single End.

 

Jak to brzmi, nie wiem, ale na tegorocznym Audio Show mają zaprezentować lampowy wzmacniacz SE oparty na toroidalnych transformatorach głośnikowych. Kto wie, może szykuje się rewolucja :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę, powiem, że firma Toroidy mają nowość w swojej ofercie, w postaci toroidalnych traf głośnikowych do konstrukcji Single End.

 

Jak to brzmi, nie wiem, ale na tegorocznym Audio Show mają zaprezentować lampowy wzmacniacz SE oparty na toroidalnych transformatorach głośnikowych. Kto wie, może szykuje się rewolucja :)

 

Od razu rewolucja?......to już dawno jest w toroidach głośnikowych marki Plitron o symbolu 3025-SE do wzmacniaczy na 2a3 i 300b-małej mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat toroidów SE to nie żadne novum. Sam ten temat drążyłem w sumie z dobrym skutkiem. Ale ostatecznie zaniechałem na rzecz CC ze względu na problemy z wykonaniem na toroidach traf do współpracy z lampami wyskonapięciowymi po prostu ze względu na swoją budowę trafa o dużych impedancjach Ra lepiej mimo wszystko wychodzą na EI lub CC. W przypadku traf do lamp na niższych impedancjach toroidy są bardzo dobre. Oczywiście pod warunkiem że są dobrze zaprojektowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o już dawno jest w toroidach głośnikowych marki Plitron o symbolu 3025-SE do wzmacniaczy na 2a3 i 300b-małej mocy.

 

OK, ale patrząc na cenę i gabaryty 3025-SE (także wagę) to nie jestem w stanie wyobrazić aby typowy konstruktor DIY zamówił sobie 2x 3025-SE w cenie CAN$425 /szt + przesyłka i podatki.

Moim zdaniem to jest praktycznie nie opłacalne .

Co więcej, nie widziałem nawet zdjęcia wzmacniacza opartego na w/w transformatorze marki Plitron.

Nie wspominając o grającej konstrukcji. Dlatego uznałem ten 'temat' za 'novum'. Bo mamy coś takiego u nas, dostępne praktycznie od ręki.

 

Dlatego myślę ,że warto się tym zainteresować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stereo SE potrzebne są nawet 4 a nie 2 trafa głośnikowe. Koszt transformatorów Plitrona bez dwóch zdań kosmos.

Na stronie Toroidów jest zdjęcie tego wzmaka, który stworzyli i faktycznie trafa wyjściowe nie wyglądają na 5 kg.

 

Jak to możliwe żeby trafo Toroidów do SE EL34 o mocy 40W miało wymiary 87x37mm ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy będą brzęczeć w rytm muzyki... tak jak sieciowe w rytm 50Hz..

Zamiast być dumnym z rodzimych producentów i wspierać ich wysiłki we wprowadzaniu innowacyjnych na skalę świata produktów, w Polsce wylewa się na tych ludzi pomyje. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.

Wielokrotnie rozmawiałem z właścicielami Toroidów (między innymi osobiście z Panem Maćkiem na AS w 2013) chcąc zasięgnąć rzeczowej porady. Muszę napisać z czystym sumieniem, że firmy tak otwartej na rynek DIY, który przez wszystkich innych producentów traf jest zlewany, nie spotkałem. Firma kierowana przez dwóch młodych facetów ze wsparciem Ojca na prawdę jest klasą sama w sobie. Niech inni się od nich uczą podejścia do klienta, poziomu i rzeczowości rozmowy, nie wspominając o jakości produktów.

Ale jak widać w Polsce dla takich ludzi nie ma miejsca. Nie doceniamy tego co mamy. Dobrze, że Europa i reszta świata docenia. Powodzenia Panowie.

 

Tak na marginesie otrzymałem odpowiedź na moje pytanie dotyczące rozmiarów trafa do EL34 SE.

 

" Dziękujemy za zaintersowanie naszym produktem.

Gabaryty jakie udało nam się uzyskać oparte są o objętą ochroną patentową konstrukcję całego trafa tak więc proszę wybaczyć ale aspektów konstrukcyjnych nie mogę ujawnić.

W odpowiedzi na Pańskie zapytanie dotyczące transformatorów głośnikowych do innych lamp chciałbym poinformować, że nad poszerzeniem oferty ciągle pracujemy. Na tą chwilę mamy opracowane trafa do następujących lamp w SE EL34, EL84, PCL oraz GM70. Możemy także wykonać trafa dedykowane specjalnie do konkretnych lamp na życzenie klienta.

W najbliższym czasie wprowadzimy do oferty także transformatory do konstrukcji push-pull.

Zapraszam do naszego pokoju na AS 8-9 listopada (hotel Sobieski p.430)

Z poważaniem

Maciej Lachowski "

 

Koniec cytatu. Koniec wpisu. Komentarz jest chyba zbędny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.