Skocz do zawartości
IGNORED

Transformator toroidalny a wzmacniacz lampowy


JOT-23

Rekomendowane odpowiedzi

Toroid dla SE na EL34, EL84 o dobrych parametrach się uda, ale już do Gm70 nie za bardzo. Nie wierzę w takie trafo o dobrym paśmie do tej lampy, spadek charakterystyki na górze będzie (delikatnie mówiąc) duży. Oczywiście może zdarzyć się cud, tylko ja w takie mało wierzę. Szczegóły pewnie lepiej opisze Andrzej (Amplifon) niż ja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Zamiast być dumnym z rodzimych producentów i wspierać ich wysiłki we wprowadzaniu innowacyjnych na skalę świata produktów, w Polsce wylewa się na tych ludzi pomyje. Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.

Ja tych transformatorów przewaliłem kilkadziesiąt od 2009 roku, jakość wykonania spada, a cena mocno poszła do góry...

Ostatnie cztery brzęczą tak, że nie nadają się do zastosowania innego niż warsztatowy zasilacz do ładowania akumulatorów, a parę ładnych złotych kosztowały....

Nie mam czasu na reklamacje, bo to są kolejne stracone tygodnie.

I jako niezadowolony Klient mam prawo do narzekań. Nie będę za każdym razem zamawiał najdroższej możliwej wersji, żeby nie brzęczała, jakoś dziwnym "trafem" wcześniej takich przypadków nie było. Zwykła niska piłka. Ile razy prosiłem o długie wyprowadzenia, aby uniknąć dodatkowych złącz lub przedłużek tyle razy dostaje standardowe, czasem zapominają zalać środka itp. Tak więc nie jest tak różowo. Jeżeli inni mają lepsze doświadczanie to fajnie, ja chciałbym takiej jakości jaka była dwa - trzy lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czasu na reklamacje, bo to są kolejne stracone tygodnie.

Jasna sprawa, że mniej czasu zabierze obsmarowanie kogoś na ogólnodostępnym forum niż zgłoszenie reklamacji.

Utwierdzam się w przekonaniu, że nam jako Polakom po prostu brakuje chęci do rozwiązania problemów. Najlepiej jest anonimowo krzyczeć na forum.

Żal za "D" ściska jak się coś takiego czyta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie spadek na górze :) tu pewnych praw fizyki nie da się oszukać. Pomimo kilku prób największe pasmo jakie udało mi się uzyskać to było około 25kHz rezonans trafa o ile pamiętam 32kHz.

Mierzone w gotowym układzie z lampą. Ale nadmieniam że ja miałem dość ambitne zadanie bo trafo miało mieć ponad 40W i Ra=14k. Wyniki i tak były niezłe biorąc pod uwagę założenia i to co inni osiągają na mniej upierdliwych parametrach wejściowych.

ALE!!!

Znajomy mi podsunął pomysł nawinięcia trafa podobnie jak to robiłem z transformatorami impulsowymi na duże moce. (największy jaki zrobiłem miał 32kW:) ) Sprawa niby z innej bajki ale pomysł trafiony. Z racji budowy zrezygnowałam z toroidów na rzecz rdzeni CC. Nie ujawnię sposobu nawijania bo to jest mój "patent" napiszę tylko tyle że strasznie upierdliwa budowa, sekcjonowanie i pracochłonna. Ale tu kolejne ale:) Pasmo 43kHz i rezonans 54-55kHz wynagradza poniesione koszty pracy. Ja zawsze byłem zwolennikiem toroidów ale do lamp na wysokich napięciach i do wysokich Ra się średnio się nadają. Zrobienie dobrego trafa pod GM70 jest raczej mało realne. Natomiast EL34, 300B, 6c33c wyjdą świetnie.

 

A co do buczenia traf to powody są dwa:

 

1. gówniany rdzeń

2. zbyt duża indukcja rdzenia

 

Choć oba te punkty zazwyczaj się łączą ze sobą. Trzeci powód to asymetria i zniekształcenia sieci na co toroidy są szczególnie wrażliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Jasna sprawa, że mniej czasu zabierze obsmarowanie kogoś na ogólnodostępnym forum niż zgłoszenie reklamacji.

Utwierdzam się w przekonaniu, że nam jako Polakom po prostu brakuje chęci do rozwiązania problemów. Najlepiej jest anonimowo krzyczeć na forum.

Żal za "D" ściska jak się coś takiego czyta.

 

Płacą Ci za reklamowanie?

Czekam cztery tygodnie na transformator, mam czekać kolejne cztery na następny - nie da rady, nikt nie ma zamiaru płacić i czekać - mam termin na oddanie urządzenia, każda zwłoka to moja strata. Nie jestem anonimowy, zresztą nie tylko ja mam takie problemy. Jeżeli trafo brzęczy na luzie (nawet z układem usuwającym DC), grzeje się, jeżeli ja muszę doliczać 30% zapasu do każdego transformatora, by nie parzył to chyba coś jest nie tak. Tak jak pisałem wcześniej się tak nie działo.

Na dzisiaj toroidy nie mają realnej konkurencji, która spowodowała by powrót do dawnej jakości. Takie jest moje doświadczenie.

 

Swoja drogą po co komu toroid do SE? Jest wystarczający wybór wysokiej jakości EI i CC, gdyby to było do PP gdzie jego parametry mają wymierny wynik w postaci poprawy parametrów wzmacniacza (mierzalnych) dla np. Raa=6.6k lub 4k to co innego. Zresztą zweryfikuje to rynek.

 

Chcesz kilka traf swojego ulubionego producenta oddam za 50% ceny i będę zadowolony że przynajmniej tyle odzyskałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

traxman, jak Ci się nie podoba to kup w innej firmie i masz problem z głowy. Tam zrobią Ci odpowiednio długie wyprowadzenia. Nie będzie się grzało, brzęczało, a cena materiału nigdy nie wzrośnie itp. Przez Twoje wpisy wątek schodzi na boczny tor. Masz 'misję' pokazania firmy w jak najgorszym świetle w każdym wątku na forum ?

Daj spokój. Jeśli faktycznie chcesz pogadać, to idź do pokoju w którym będą przedstawiciele firmy Toroidy i powiedz co Ci leży na sercu, ale tak jak facet twarzą w twarz.

 

Odgrzałem wątek ,żeby zaznaczyć moim zdaniem ciekawostkę, a nie po to żeby zrobić bałagan. Mimo wszystko dziękuję za merytoryczne wpisy, które na szczęście się pojawiły.

 

 

edit- literówki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Płacą Ci za reklamowanie?

Nikt nikgo nie reklamuje. Piszę o mentalności pieniacza. Bo zamiast zareklamować jakiś produkt chcesz go oddać za półdarmo. Przecież mógłbyś mieć sprawny nowy, ale po co :) ha ha ha . Lepiej bić pianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja traxmana wezmę w obronę. Bo sam kilka razy nie reklamowałem u pod dostawców kilku rzeczy bo powiem szczerze że czasami ręce opadają.

A to że trafo buczy nawet na "luzie" to typowa niedoróbka i jeśli takie historie się już powtarzały to co tu reklamować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Piszę o mentalności pieniacza. Bo zamiast zareklamować jakiś produkt chcesz go oddać za półdarmo. Przecież mógłbyś mieć sprawny nowy, ale po co :) ha ha ha . Lepiej bić pianę.

Ja Cię nie obrażam. Piszę o systematycznym spadku jakości wyrobów.

Co mi da reklamowanie trafa za 400PLN, jak stracę za opóźnieniu znacznie większą kwotę?

Trafo ma być dobre, jak zamawiam to rdzeń ma wytrzymywać tyle ile napisałem, bez wzrostu temperatury lub dodatkowych efektów dźwiękowych.

Lokowanie produktu się nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję założyć oddzielny temat w którym wszyscy niezadowoleni będą wylewać swoje żale zamiast realizować warunki gwarancji. Byłoby to prawdziwe "novum" na skalę światową , nie tak jak te trafa głośnikowe.

Proponuję tytuł wątku "Nie korzystam z gwarancji bo się nie lubię" .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Jednej rzeczy, której nie da się kupić to czas, widocznie masz go sporo jeżeli tego nie rozumiesz. Z mojej strony koniec OT.

 

Toroid do SE już był i to żadna nowość, nie wywołał też rewolucji w konstrukcjach wzmacniaczy lampowych, ale skoro ktoś ma taki plan biznesowy, to jego pieniądze i jego ryzyko. PP tak, a do SE po co tak komplikować sobie życie?

Ciekawe jaka będzie cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaka będzie cena?

 

dla zainteresowanych-

 

cenę znalazłem na stronie sklepu internetowego toroidy.pl

 

TTG-EL84SE - Transformator głośnikowy do lampy EL84 SE - 85 zł

 

TTG-EL34SE - Transformator głośnikowy do lampy EL34 SE - 185 zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierdziele sie troche w temat, tez miałem roznetoroidy do audio jak i zwykle, niestety często torowe przy większym obciążeniu lubi buczyc i nawet wykonanie audio nie Pomorze, ale słyszałem a raczej nie słyszałem trafo 2500va które było zupełnie ciche, na pewno najglosńiejsze trafa jakie miałem to telto. A dodam ze gdzieś juz kilka razy słyszałem ze trafo IE bardziej nadaje sie do napięcia anodowego lamp nieźli toroid, podobno daje lepszy bas i takie tak bzdety, ja tam nie wiem, ale sam bede korzystał IE w anodzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam trafa robione na rdzeniach HI BI ,nic nie buczy ,paramety super ,10 k imp. na pierwotnym napięcie max. 1200 V bez problemowo ,pasmo również .Super jako zasilające i super jako głośnikowe. Produkowane w Polsce.

 

oczywiście rdzenie toroidelne

 

Jakość sama w sobie.

 

Prąd bias max na pierwotnym 200mA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Buczały mi trafa z Toroidów ( w Ugodzie ) dałem DC Blocker z wątku pkrecza i cisza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Trafo najczęściej buczy od składowej stałej w sieci lub dużej ilości harmonicznych ( od wszelkiego typu trakcji elektrycznych) ,a nie od złej konstrukcji .

Zagadka dlaczego trafa sieciowe Lundahla nie buczą ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Zelo7 napisał przyczynę i temat umarł.Czyli panowie nieprawdę pisaliście i nie słusznie oskarża liście producentów transformatorów.A Ci co tutaj cenią sobie swój czas i płaczą o terminach niech również cenią czas innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

pojechane na maksymalnej indukcyjności

Główny powód głośnej pracy transformatorów! Czasem nie chce się analizować bo wydaję się że fd wyjdzie poniżej 0 Hz. "Przewalona" indukcyjność główna. Trafa mogą być gabarytowo mniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafo najczęściej buczy od składowej stałej w sieci

Cóż to za brednie opowiadasz? Czyżbyś wzmacniacz zasilał z sieci kolejowej, tramwajowej albo metra? W tych trakcjach jest zaganienie odprowadzenia prądów błądzących ale wszystko się "porządkuje" w obrębie strefy pasa drogowego tych trakcji! Poza tym transformatory stacji miejskich 15/0,4kV składowych stałych z trakcji pendolino nie przeniosą! Jaka jest częstotliwość "buczenia" składowej stałej?

 

Mack 10 napisał:

 

"Zamiast być dumnym z rodzimych producentów i wspierać ich wysiłki we wprowadzaniu innowacyjnych na skalę świata produktów, w Polsce wylewa się na tych ludzi pomyje."

 

I ma zupełną rację. Mamy kilka rodzimych firm ale z racji zapotrzebowań rynku wyspecjalizowanych w produkcji dla przemysłu, budownictwa i energetyki a nie TG lampowych. Inżynierowie tam pracujący mają dużą wiedzę i są otwarci na współpracę! Absolwentów krytykantów jak widać jest na pęczki. A wziąć się do roboty i policzyć transformator dla lampy audio i zlecić wykonanie zamiast narzekać na brumienie i pasma!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.