Skocz do zawartości
IGNORED

Poprawa Akustyki (Zmiana sygnału do wzmacniacza)


Kamills

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiałem się jak poprawić akustykę w swoim "Audiopokoju" Słucham muzyki głównie z komputera więc możliwości są spore, tzn. Myślałem o jakimś programie który by sobie wszystko osłuchał za pomocą microfonu i wprowadził korekcję, w EQ, czy coś takiego istnieje ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje, ale nie ma dużego sensu. Poprawisz tylko miejsce, w którym stoi mikrofon, pozostałe możesz nawet pogorszyć. Górki przytłumisz, z dołami nic nie zrobisz, bo i tak będą tłumione przez pomieszczenie. Odbić programem nie zlikwidujesz.

 

Żeby nie było że nie w temacie, to soft do tego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnąłem Room EQ, okazalo się ze moje kolumny mają paskudną charakterystykę pasma, uznajac 75dB za środek,

 

0Hz-80Hz brał subwoofer

-30Hz -9dB(sub. Zaczyna więc to zrozumiałe)

-60Hz +10dB tu może chodzić o akustyke

-Od 82Hz-100Hz -15dB :O

-175Hz też -15db

 

Zaznaczylem tylko wieksze odchyly, jak wyrównałem to za pomocą EQ w aimp'ie, choć brakuje troche dokladniejszego eq.uslyszalem spora poprawę.

 

Zabawa w akustykie srodowiska(nie wiem czy dobrze nazwalem) w moim przypadku raczej odpada, pokoj mam mały, 4x5 -jedną sciane zabiera Szafa=4x4, mogę się też mylić, zamieszczę jutro rysunek jak to u mnie wygląda

 

Kolumny Bellwood Excellence 5.0

Subwoofer Jbl e150p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do pewnych pomiarów trzeba mieć odpowiedni mikrofon, inaczej nie wiesz, czy mierzysz pomieszczenie, czy mikrofon sam w sobie. Tu trochę informacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2. Trudno pisać, że kolumny mają złą charakterystykę, bo mierzysz je razem z pomieszczeniem.

3. Z punktu widzenia akustyki najbardziej interesujące są parametry w czasie - wykresy typu waterfall, decay, RT60. Dopiero one dają "pełny" obraz zjawisk.

4. Equalizacja nie jest rozwiązaniem problemów, a stworzy ich jeszcze więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest mój pokój.

Czarne-Ściany

Żółte-głośniki

na dole szary-Parapet i okno

Na podłodze mam panele

 

1. Do pewnych pomiarów trzeba mieć odpowiedni mikrofon, inaczej nie wiesz, czy mierzysz pomieszczenie, czy mikrofon sam w sobie. Tu trochę informacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2. Trudno pisać, że kolumny mają złą charakterystykę, bo mierzysz je razem z pomieszczeniem.

3. Z punktu widzenia akustyki najbardziej interesujące są parametry w czasie - wykresy typu waterfall, decay, RT60. Dopiero one dają "pełny" obraz zjawisk.

4. Equalizacja nie jest rozwiązaniem problemów, a stworzy ich jeszcze więcej.

1. Niestety mam XP :D

2.

3. Mogę wysłać zdjęcie tych wykresów

4. No może nie jest rozwiązaniem, ale daje mi równiejszy bass i niski-środek, co prawda coś jest jeszcze nie tak, chyba brakuję wyższych, ale jak na razie tak zostawię :)

 

Tak wygląda moje ustawienie, trochę śmiesznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiałem się jak poprawić akustykę w swoim "Audiopokoju" Słucham muzyki głównie z komputera więc możliwości są spore, tzn. Myślałem o jakimś programie który by sobie wszystko osłuchał za pomocą microfonu i wprowadził korekcję, w EQ, czy coś takiego istnieje ?

 

Polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Działa we wszystkich aplikacjach pod Windows.

Można wyrównać prawie do 1dB w miejscu odsłuchowym, ale polecam raczej ograniczoną korekcję z uwzględnieniem krzywej pokoju.(house curve - podbicie powinno następować w kierunku niskich tonów)

Jak jesteś z Warszawy to mogę Ci w tym pomóc.

Equalizację koniecznie należy przeprowadzić w oparciu o pomiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale też nie na XP :P Zaczynam się coraz bardziej zastanawiać nad poprawą akustyki pokoju :D, czy może mi ktoś coś doradzić czy w tak małym pokoju to coś da i jakie by były tego koszty

 

Sprawdzałem przed chwilą na win7 i takie możliwości daje mi sterownik od kart dźwiękowej. Jak by miało 18-sto stopniowy EQ to było by super, jak narazię mogłem sobie dobrze ustawić tylko w aimp'ie

 

to są te wykresy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-51468-0-53202600-1401457593_thumb.jpg

post-51468-0-05484400-1401457603_thumb.jpg

post-51468-0-27096900-1401457824_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłuchałem się trochę, i już znalazłem dobre ustawienie, delikatne.

Przy okazji mam pytanie, Jest jakiś mało rzucający się w oczy, i nie drogi sposób żeby poprawić jakoś akustykę w takim pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcie "niedrogi" jest dość luźne. Czy np. 1000 zł na ustroje akustyczne to drogo czy nie? Czy wstawienie rury rezonansowej mało się rzuca w oczy? Można gdzieś dodać wytłumienie na ścianach...

 

Trudno też coś powiedzieć o akustyce, bo wykresy, które wrzuciłeś są źle wyskalowane. Przykładowo waterfall pokazuje co się dzieje w czasie, ale dałeś tak krótki czas, że sygnał nie zdążył zaniknąć, więc wykres nic nie pokazał. RT60 pokazuje czasy zaniku, ale ma sens dla całości pasma, a nie małego wycinka. Podpatrz sobie wyskalowanie wykresów u mnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i ile informacji o akustyce wnoszą. O tym czym mierzysz już wspominałem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

hmm.. chyba się poddaje :) tak jak pobawiłem się kolektorem, jak dla mnie jest dobrze, i tak zostawiam, dziękuję za pomoc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby nie było że nie w temacie, to soft do tego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z ciekawości dziś pobawiłem się Dirac Live Room Correction Suite w wersji trial. Może komuś się przyda opinia :)

 

Ogólnie oprogramowanie ciekawe, zmienia brzmienie i warte spróbowania, natomiast nie jest to rozwiązanie wszystkich problemów. Pomiary robiłem mikrofonem UMIK-1 z kalibracją.

 

Plusy:

- zdecydowanie uspokojenie systemu, dzwięk przestał być jazgotliwy i męczący, można poczuć jak dużo jest jeszcze do dobrania w akustyce i systemie. Nawet zdecydowanie głośne granie nie męczy, charakterystyka jest dobrze wyrównana

- zdecydowanie bliżej do efektu znikania kolumn, może nie w 100%, ale tu jest duża poprawa

- wokale się trochę cofnęły, jest lepsza separacja między instrumentami, ale bez cudów

- rezonanse basowe zostały stłumione

 

Minusy:

- przycięcie basu powoduje spadek dynamiki, na niektórych utworach (np. od Yello) dzwięk przestał być atrakcyjny, bo dół jest zbyt chudy

- podbicia basu znikają, ale dziury z oczywistych względów zostają, więc cudów nie ma

- program usilnie psuł mi panoramę stereofoniczną. Dwa razy robiłem kalibrację i dwa razy cały obraz przesuwał się w lewo. Można to skorygować później bawiąc się poziomem i opóźnieniem każdego kanału, ale ponieważ parametry są dwa, to trudno zgadnąć w jakich proporcjach je zmieniać razem. Może to kwestia ustawienia mikrofonu. No i zmienianie opóźnienia między kolumnami daje efekt taniego surroundu.

- kalibracja systemu jest długa i kłopotliwa - pomiar w 9 punktach, za każdym punktem zmienia się wysokość mikrofonu. Dużo łatwiej by było najpierw kilka punktów na jednej wysokości, potem kolejne na innej. Punkty są nad kanapą, więc ciężko mikrofon ustawić odpowiednio. Na którymś punkcie poziom wyszedł poza zakres i trzeba było od początku zaczynać całość ciszej.

- czasem wrażenie zmulenia dzwięku, niewielkiego ale zawsze gdzieś coś tam ucieka.

 

Ogólnie sprawdzić nie zaszkodzi, cena programu jest w okolicach pierwszych dobrych kabelków, a efekt może być dużo większy. Z drugiej strony słabego sprzętu i akustyki program nie przeskoczy, trochę poprawi, ale nie wszystko.

post-53696-0-91192500-1405171769_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ogólnie sprawdzić nie zaszkodzi, cena programu jest w okolicach pierwszych dobrych kabelków, a efekt może być dużo większy.

To jaki wy macie sprzęt jak kabelki kupujecie po 600 Euro?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki wy macie sprzęt jak kabelki kupujecie po 600 Euro?

 

600 Euro? Dirac kosztuje 1600 zł, mniej więcej tyle ile średniej klasy kabel, który coś tam już wnosi ciekawego. A znów kabel za 1600 do kolumn ~10 000 zł to chyba nie jest nic wielkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki wy macie sprzęt jak kabelki kupujecie po 600 Euro?

 

jaki by nie był, to dźwięk i tak:

 

jazgotliwy i męczący

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że mimo wszystko uważam że to dosyć drogo jak na sam program. Za te pieniądze można kupić ciekawe alternatywy i to sprzętowe. N.p. Mini DSP. Można to traktować jako dziesięcio punktowy korektor parametryczny na dwa kanały. W połączeniu z Room EQ rozdzielczość jest wystarczająca. A najlepiej jest stosować go jako zwrotnice cyfrową. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest nano DIGI.

Za 180 dolarów dostajesz czterodrożną stereofoniczną zwrotnice cyfrową z oprogramowaniem i pięciopunktowym korektorem parametrycznym na każdy kanał plus pieciopunktowy korektor parametryczny na całość. Do tego wszystkie wejścia i wyjścia są cyfrowe czyli możesz stosować własne DACi a więc nie ma żadnej utraty jakości. Oczywiście można zastosować też jako dziesięcopunktowy korektor parametryczny stereo. Albo n.p. jako zwrotnicę do 2.1 albo jeszcze do 2.2 na dwa subwoofery. Wtedy masz pieciopunktowy korektor parametryczny na każdy subwoofer. Możliwości jest wiele. Jak widzisz 1500 złotych za sam program na PC to jednak dosyć dużo zwłaszcza że dla niektórych PC to nie jest optymalne rozwiązanie. DSP podłaczasz przez COAX do dowolnego CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście każdy to widzi inaczej. Z tym, że Dirac zadziała bez porównania lepiej niż korektor parametryczny, bo działa także w czasie wygaszając rezonanse, a nie tylko zmieniając amplitudę. Zawsze można sobie coś darmowego zainstalować, albo kupić Diraca na miniDSP :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chętnie przeczytałbym jakieś wyjaśnienie, jak to robi

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

The technology handles both the timing and amplitude aspects of the coloration, or on a more technical level, the impulse response and the frequency response.

 

Być może źle rozumiem słowo timing.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi jedynie o korekcję fazy a co za tym idzie kształt odpowiedzi impulsowej. Jeżeli pomieszczenie magazynuje energie w postaci pogłosu i echa to żadna korekcja tego nie zlikwiduje. Co najwyżej fale stojące w pomieszczeniu co i tak jest dużym osiągnięciem.

Jak ktoś ma dobre kolumny dobrze ustawione w pomieszczeniu to w zasadzie wystarczyło by skorygować jedynie fale stojące w pomieszczeniu a do tego potrzebny jest trzy punktowy korektor parametryczny. Interferencji z falą odbitą od ścian się nie zlikwiduje bo te dla każdego punktu odsłuchowego zachodzą przy innych częstotliwościach. Tutaj nawet Dirac nie pomoże.

 

Ale jak najbardziej można zlikwidować nierównomierność charakterystyki głośników. n.p. wyrównać równowagę tonalną albo wyciąć jakieś rezonanse membrany. No ale to można również zrobić korektorem parametrycznym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janicniewiem

 

Kolega generalnie dobrze rozumie, ale to jest bardzo pojemne pojęcie i zastanawiam się, czy w tym przypadku obejmuje rezonanse pokoju (i jak oni to robią?) wprost tego nie piszą

 

sprawę wyjaśniłby przykładowy spektrogram przed i po, ale takowego nie odnalazłem

 

natomiast Audyssey MultEQ XT32 - a też na swojej stronie prezentują korektę odpowiedzi impulsowej - poległ w takim pomiarze:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

może Dirac proponuje co innego, lepszego, ale znajomość fizyki skłania do sceptycyzmu

 

@KrzysiekA

 

no właśnie, takie same wnioski wyszły z pomiarów Acoustic Frontiers - korektor parametryczny programowany ręcznie okazał się lepszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janicniewiem

 

Kolega generalnie dobrze rozumie, ale to jest bardzo pojemne pojęcie i zastanawiam się, czy w tym przypadku obejmuje rezonanse pokoju (i jak oni to robią?) wprost tego nie piszą

 

sprawę wyjaśniłby przykładowy spektrogram przed i po, ale takowego nie odnalazłem

 

natomiast Audyssey MultEQ XT32 - a też na swojej stronie prezentują korektę odpowiedzi impulsowej - poległ w takim pomiarze:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

może Dirac proponuje co innego, lepszego, ale znajomość fizyki skłania do sceptycyzmu

 

@KrzysiekA

 

no właśnie, takie same wnioski wyszły z pomiarów Acoustic Frontiers - korektor parametryczny programowany ręcznie okazał się lepszy

 

Na dole strony jest jeszcze link "Advanced Reading" i tam już wchodzą mocno w szczegóły techniczne i różne aspekty działania, ale dla mnie to już jest za ciężkie bez podparcia teorią. Link bezpośredni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Z tym, że zamiast dyskutować o dźwięku, może po prostu warto ściągnąć trial i wypróbować na ucho :) Moim zdaniem jest to całkiem ok ze strony producenta - nie sprzedaje kota w worku, tylko efekt. A czy wart tyle pieniędzy, to już każdy sobie na ucho oceni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a psychologia konsumpcji załatwi resztę

 

ale moim zdaniem, to jednak jest nieuczciwe sugerować coś, czego dane rozwiązanie dać nie może

 

Ps. ten PDF to generalnie dobry tekst, ale odpowiedzi na moje pytanie nie udziela

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym, że zamiast dyskutować o dźwięku, może po prostu warto ściągnąć trial i wypróbować na ucho

I to jest dobry pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam doświadczenia z Audysseyem i z miniDSp+ Room EQ. W Audysseyu po pomiarach niewiele da się zmienić a z mini DSP można uzyskać całkiem dobry efekt zwłaszcza że Room EQ liczy krzywą średnią z kilku pomiarów ale za to trwa to długo i jest żmudne.

W Audysseyu decydujące jest wybranie odpowiednich punktów dla pomiaru.

Jak za blisko ściany to wykastruje bas jak za daleko to bas będzie dominować. Jak się zrobi tylko jeden pomiar to w jednym punkcie wyrówna a kilkanaście centymetrów od tego punktu pogorszy i.t.d. Myślę że z Dirac jest podobnie. Owszem można uzyskać bardzo płaską charakterystykę ale tylko w jednym punkcie. Jeżeli robi się pomiar w kilku to charakterystyka będzie bardziej pofalowana ale za to bardziej uniwersalna ale taki efekt można uzyskać korektorami parametrycznymi z pomiarem przy pomocy Room EQ. Wcale nie potrzeba Audysseya XT32 czy Diraca. Zresztą dlatego niektórym odpowiada bardziej kalibracja od Pioneera czy od Yamahy które stosują korektory parametryczne. Najwięcej dzieje się na basie i dobrze by było żeby ten zakres pasma wyrównać. Oczywiście ważna jest korekcja fazy ale w dobrych kolumnach wiele poprawić się nie da.

Inaczej jest w kinie gdzie fala dociera z kilku głośników. Wtedy dobrze by było żeby wszystkie miałby zgodną fazę w całym paśmie. Liniowość fazy nie jest już taka ważna bo podobno tego nie słychać.

 

a on jest free?

Free nie jest ale jest w pełni funkcjonalny trial 30 dni to można sobie spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż, jeśli chodzi o dzwonienia niskich tonów, to się zgodziliśmy, że fizycznie nie jest możliwe, żeby to działało

 

resztę w stereo można robić tradycyjnie, więc dla mnie płatne próbowanie tego Diraca to sztuka dla sztuki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zrobi tylko jeden pomiar to w jednym punkcie wyrówna a kilkanaście centymetrów od tego punktu pogorszy i.t.d. Myślę że z Dirac jest podobnie.

 

Dirac robi pomiar w 9 punktach na dwóch wysokościach, więc nie działa idealnie w punkt.

 

Inaczej jest w kinie gdzie fala dociera z kilku głośników. Wtedy dobrze by było żeby wszystkie miałby zgodną fazę w całym paśmie. Liniowość fazy nie jest już taka ważna bo podobno tego nie słychać.

 

Jest też wersja Diraca do kina, ale już droższa.

 

 

resztę w stereo można robić tradycyjnie, więc dla mnie płatne próbowanie tego Diraca to sztuka dla sztuki

Próbowanie jest bezpłatne. Po prostu jest ograniczenie czasowe funkcjonowania programu, poza tym wszystko działa.

 

Całe audio to sztuka dla sztuki, w końcu można sobie pójść na koncert i mieć hi-end bez żadnych korektorów ;)

 

Największa wada Diraca to uwiązanie się do Windowsa, chyba że inwestycja razem z miniDSP, ale to już się robią większe pieniądze. Muszę go kiedyś zderzyć bezpośrednio z jakąś darmową opcją w tym samym ustawieniu głośników. Wrażenie jakie kiedyś na mnie zrobił było zdecydowanie lepsze niż późniejsze próby (na innym już ustawieniu głośników) z filtrami darmowymi. Ale może to tylko pierwsze wrażenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam, Szukam osób, które chciałyby zakupić oryginalnego Diraca Live. Proszę o kontakt na priv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na sprzedaż: kable głośnikowe Dynaudio Ocos + konwertery 4/ 8 ohm,  projektor JVC X5000, oprogramowanie do kalibracji video Calman Home Enthusiast  plus kolorymetr, procesor video eecolor box do korekcji 3d lut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 15

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.