Skocz do zawartości
IGNORED

Książki które warto przeczytać.


antymalkontent
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, iro III napisał:

KSIĘGI JAKUBOWE, Olgi Tokarczuk - właśnie po ok. miesiącu czytania ukończyłem...a na ostatniej stronie przez chwilę przeszła myśl, żeby zacząć od początku.

Niech nie przeraża nikogo objętość (902 str.), po wejściu do tego "świata" trudno go opuszczać, czyta się powoli ale ze smakiem. Literatura godna najwyższych półek.

Cały czas brnę, bardzo mi się podoba. Ale jestem gdzieś w okolicy 300 strony. 
Co prawda jeszcze nie skończyłem, ale wczoraj zastanawiałem się, czy to nie jest najlepsza rzecz jaką w życiu czytałem. I podziwiam Panią Olgę za pracę, którą w tę książkę włożyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.10.2020 o 23:27, stench napisał:

przypomnę sagę o Ksinie Kotołaku Konrada Lewandowskiego.

"Przewodas", bo to ksywka autora, był doceniony nawet przez mistrza Stanisława Lema. Z przedszkola go wyrzucili. A tu parę anegdot z alfabetu Macieja Parowskiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, iro III napisał:

KSIĘGI JAKUBOWE, Olgi Tokarczuk - właśnie po ok. miesiącu czytania ukończyłem...a na ostatniej stronie przez chwilę przeszła myśl, żeby zacząć od początku.

Niech nie przeraża nikogo objętość (902 str.), po wejściu do tego "świata" trudno go opuszczać, czyta się powoli ale ze smakiem. Literatura godna najwyższych półek.

Jak czytałem ( jakiś czas temu ) to miałem podobne odczucia .Wspaniała panorama Rzeczypospolitej ( a właściwie Podola ) połowy XVIII wieku  z odjazdami do Turcji czy Austrii. Świetna galeria postaci i przede wszystkim kapitalna historia .Kolosalna robota faktograficzna ze strony p. Olgi . Mam tylko jedno małe zastrzeżenie . Za wiele postaci ,wątków .Bez straty dla fabuły można było z części zrezygnować .Wielka powieść będąca trumfem sztuki opowiadania . Bo literatura zrodziła się z opowiadania .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam biografię Elona Muska, jest też w wersji audio ? 

Warto zapoznać się z biografią człowieka, który chciał wysłać myszy na marsa, ale teraz jak ma swoją rakietę, to będą to ludzie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z bardziej ambitnych pozycji polecam kultową książkę dot. innowacji. Dzięki niej można zrozumieć dlaczego racjonalnie najlepsza strategi rozwoju firmy może doprowadzić ją do bankructwa. Pomimo posiadania "wszystkich zasobów"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 godziny temu, xetras napisał:

"Przewodas"

Szkoda, że Ksin stanął na Bagnach Czasu. A może dobrze ? Chociaż dobrej , pokręconej fantazy zawsze mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Wielka powieść

Bez przesady. Bardzo przeciętna. Tokarczuk jest zdecydowanie przereklamowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam, opowiadanie pisane hobbystycznie przez p. Zbyszka - nick "nefer". 

"Pani Dwóch Krajów" 

 

Uwaga!!!!   Pozycja 18+. 

Jest to lekki erotyk pisany na lamach opowiadan erotycznych na stronie lol24.com. Do przeczytania za darmo - online. 

Mega swietne opowiadanie, swietnie sie to czyta, warto zobaczyc. Pan zbyszek jest w trakcie pisania kolejnych opowiadan, ktorych czesci wrzuca co jakis czas na w. w. stronie, jest przemily kontakt z nim w komentarzach.

Swietna pozycja, chyba nawet moja ulubiona.  Tak zawilej fabuly, mega zaskakujacej, nieprzewidywalnej to w zyciu nie czytalem. Ogolnie nie lubie powiesci czy filmow, gdzie odrazu czlowiek wie, jak to sie skonczy. Tutaj nie ma o tym mowy, gdy myslisz ze wiesz co sie stanie to wydarzy sie rzecz zupelnie innaczej... 

Ciekawe czy nie mialo na to wplywu pisanie etapami, wrzucanie tych czesci publicznie dla czytelnikow, wtedy odbywala sie goraca dyskusja i autor mial czas na poprawki. Coz moge rzec zapraszam do czytania. 

Uwaga!!!  Pozycja 18+

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ps.

Mam nadziejie ze sa tu sami dorosli i nie bedziemy musieli czytac komentarzy nabuzowanych samcow. 

ps. 2

Rozumiem z to forum audio, temat o ksiazkach i wrzucanie pozycji erotycznych jest troche nie na miejscu. Ale uwazam ze ta powiesc to wyjatek. Mamy kolejnego polskiego pisarza, ktorego nalezy wyroznic. 

Pozdro i milego czytania. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lolo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Derlatka  Zdradziecka Agnieszka Osiecka

Kopalnia wiedzy o Osieckiej,zdecydowanie dla jej miłośników

Trudno przebrnąć przez ten materiał,rozumiem,że to dokument,ale książka jest po prostu nudna

Tzn.sposób w jaki ją napisano,ot taki zlepek 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, il Dottore napisał:

Bez przesady. Bardzo przeciętna. Tokarczuk jest zdecydowanie przereklamowana.

Przecież jej nie czytałeś .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Przecież jej nie czytałeś .

...ale powiedzieli mu o tym lub napisali ci, do których ma zaufanie. To że tamci też nie przeczytali, to nie istotne... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księgi Jakubowe to dowód braku talentu literackiego. Efekt olbrzymiej pracy, ale w rezultacie bez polotu. To jest po prostu wymęczone i nie porywa. Dużo ciekawiej iż większym talentem pisze Jacek Dukaj, jego Lód bije na głowę te księgi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam serdecznie

jarrro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, jarrro napisał:

Księgi Jakubowe to dowód braku talentu literackiego. Efekt olbrzymiej pracy, ale w rezultacie bez polotu. To jest po prostu wymęczone i nie porywa. Dużo ciekawiej iż większym talentem pisze Jacek Dukaj, jego Lód bije na głowę te księgi

Dukaj faktycznie jest uznanym twórcą,ale to obszary sc-fi i pokrewne,brak jakiegokolwiek porównania do Tokarczuk

Negowanie dorobku,talentu naszej noblistki wynika zazwyczaj z powodu jej poglądów,a nie braku talentu

Zresztą ma taką pozycję i uznanie na całym globie,że nic nie musi komukolwiek udowadniać

Myślę,że bardziej stosowne jest napisać "osobiście twórczość Tokarczuk mi się nie podoba"

Stwierdzenie o braku talentu literackiego kompromituje autorów wydających publicznie takie opinie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Neo44 napisał:

Mam pytanie.

Od której książki zacząć czytać Kurta Vonneguta?

Od "Rzeźnia nr 5", "Rysio snajper", "Kocia kołyska".

"Śniadanie mistrzów" dopiero potem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2021 o 09:20, Lolo2 napisał:

A ja polecam, opowiadanie pisane hobbystycznie przez p. Zbyszka - nick "nefer". 

"Pani Dwóch Krajów" 

 

Uwaga!!!!   Pozycja 18+. 

Jest to lekki erotyk pisany na lamach opowiadan erotycznych na stronie lol24.com. Do przeczytania za darmo - online. 

Mega swietne opowiadanie, swietnie sie to czyta, warto zobaczyc. Pan zbyszek jest w trakcie pisania kolejnych opowiadan, ktorych czesci wrzuca co jakis czas na w. w. stronie, jest przemily kontakt z nim w komentarzach.

Swietna pozycja, chyba nawet moja ulubiona.  Tak zawilej fabuly, mega zaskakujacej, nieprzewidywalnej to w zyciu nie czytalem. Ogolnie nie lubie powiesci czy filmow, gdzie odrazu czlowiek wie, jak to sie skonczy. Tutaj nie ma o tym mowy, gdy myslisz ze wiesz co sie stanie to wydarzy sie rzecz zupelnie innaczej... 

Ciekawe czy nie mialo na to wplywu pisanie etapami, wrzucanie tych czesci publicznie dla czytelnikow, wtedy odbywala sie goraca dyskusja i autor mial czas na poprawki. Coz moge rzec zapraszam do czytania. 

Uwaga!!!  Pozycja 18+

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ps.

Mam nadziejie ze sa tu sami dorosli i nie bedziemy musieli czytac komentarzy nabuzowanych samcow. 

ps. 2

Rozumiem z to forum audio, temat o ksiazkach i wrzucanie pozycji erotycznych jest troche nie na miejscu. Ale uwazam ze ta powiesc to wyjatek. Mamy kolejnego polskiego pisarza, ktorego nalezy wyroznic. 

Pozdro i milego czytania. 

 

Właśnie czytam ...ciekawie napisana powieść 

Może kiedyś wydana będzie w formie papierowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, asterix1 napisał:

Właśnie czytam ...ciekawie napisana powieść 

Może kiedyś wydana będzie w formie papierowej

Dopiero zaczales po moim wpisie?  Gratulacje i szczerze zazdroszcze bo sam bym jeszcze raz takie cos przeczytal ?

Ksiazki raczej ciezko bedzie sie doczekac, ja osobiscie ksiazek zbytnio nie kupuje i nie czytam (wole ebooki) ale jakby Pan Zbyszek wydal ta ksiazke w papierze to bym kupil ?

 

Taka wkretke mialem po tej powiesci ze z automatu przeczytalem, zreszta z polecenia autora, ktore tez w sumie polecam ?

"egipcjanin sinuhe"  Mika Waltari

oraz kilka tomow "Legion Videssos" Harry Turtledove

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2021 o 17:37, jarrro napisał:

Dużo ciekawiej iż większym talentem pisze Jacek Dukaj, jego Lód bije na głowę te księgi

Dukaj to literatura najwyższych lotów.

Niestety - w cholerę niestrawna. Autor ma tendencje wprost grafomańskie. Jego zabawy z formą są drażniące i bezsensowne a jednocześnie - o paradoksie! -  dowodzą kunsztu literackiego najwyższej próby.

Mało kto umie pisać na poziomie Dukaja - ale czy naprawdę jest taka potrzeba? ?

Jasna sprawa, że Tokarczuk czy warsztatowo, czy poziomem wyobraźni (jak mówi Dukaj - "światotwórstwa") nie dorasta Dukajowi do pięt.

A propos polskiej SF - kto czytał space operę "Głębia"? Też z Krakowa! Moim zdaniem - fenomenalna. Oryginalna i nasza-polska! ?  Spokojnie na poziomie "Ekspansji".

_bc30529.jpg?t=1563368387

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, il Dottore napisał:

Dukaj to literatura najwyższych lotów.

Niestety - w cholerę niestrawna. Autor ma tendencje wprost grafomańskie. Jego zabawy z formą są drażniące i bezsensowne a jednocześnie - o paradoksie! -  dowodzą kunsztu literackiego najwyższej próby.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie sądzisz ,że sam sobie zaprzeczasz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Nie sądzisz ,że sam sobie zaprzeczasz ?

No właśnie nie. Nie jest łatwo pisać tak, jak Dukaj. Trzeba być Kimś. Nie sądzę by wiele osób w Polsce to potrafiło. To arcymistrzowski poziom opanowania języka. Z drugiej strony - są to zabiegi wyłącznie formalne i (przynajmniej dla mnie - człowieka prostego) zbędne oraz utrudniające odbiór.

Kiedyś we Francji mówiono o słowie pisanym: "jeśli to nie jest proste - to nie jest francuskie!". ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeżeli są to " wyłącznie zabiegi czysto formalne , zbędne utrudniające odbiór " to znaczy ,że nie jest to wielka literatura .To znaczy ,że jest to grafomaństwo . Pisarstwa Dukaja nie znam i nie wypowiadam się na ten temat . Chodzi mi tylko o twój wpis , w którym sam sobie zaprzeczasz i jesteś nielogiczny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

 Jeżeli są to " wyłącznie zabiegi czysto formalne , zbędne utrudniające odbiór " to znaczy ,że nie jest to wielka literatura .To znaczy ,że jest to grafomaństwo . Pisarstwa Dukaja nie znam i nie wypowiadam się na ten temat . Chodzi mi tylko o twój wpis , w którym sam sobie zaprzeczasz i jesteś nielogiczny .

Jacek Dukaj Wielkim Pisarzem Jest. ?

Ale ja go niespecjalnie trawię... ?

Prawdą jest jednak, że krakowskie Wydawnictwo Literackie nie publikuje byle kogo.

Najlepiej przeczytaj sobie "Lód" albo najnowsze "Imperium Chmur" aby wyrobić sobie jakiś pogląd o nim. Z góry ostrzegam, że wielu czytelników w starciu z Dukajem poległo. ?

Naprawdę nigdy tak nie miałeś, że kogoś szanujesz, musisz obiektywnie przyznać, że to gość wybitny, a jednocześnie go niespecjalnie trawisz? ?

IMPERIUM CHMUR:

"Zmierzch kultury samurajów i narodziny nowej Japonii. Życie, nauka i wojna. Literacki majstersztyk inspirowany „Lalką" Bolesława Prusa.
Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu doktora Geista: technologii metalu lżejszego od powietrza.
W górskich stoczniach Hokkaidō zbudowanych przez Juliana Ochockiego, pod osłoną chmur, powstaje ażurowa flota Cesarskiej Marynarki Nieba. A każde słowo i czyn Ochockiego zapisuje Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji.
I to poprzez Kiyoko przeżywamy rewolucje przemysłowe zrodzone z kaligrafii, wojny napisanej na nowo Japonii i historię jej niemożliwej przemiany. Przeżywamy przemijanie języków, obyczajów i cywilizacji.
Czeka Was niezwykła literacka podróż. Imperium chmur to mnogość postaci, obrazów i pomysłów, bogactwo historycznych i literackich odniesień. To powieść o wędrowaniu znaczeń między umysłami i kulturami, i o sztuce czystego przeżywania."

829737-352x500.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez il Dottore

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dukaj to literatura najwyższych lotów.
Niestety - w cholerę niestrawna. Autor ma tendencje wprost grafomańskie. Jego zabawy z formą są drażniące i bezsensowne a jednocześnie - o paradoksie! -  dowodzą kunsztu literackiego najwyższej próby.
Mało kto umie pisać na poziomie Dukaja - ale czy naprawdę jest taka potrzeba?
Jasna sprawa, że Tokarczuk czy warsztatowo, czy poziomem wyobraźni (jak mówi Dukaj - "światotwórstwa") nie dorasta Dukajowi do pięt.
A propos polskiej SF - kto czytał space operę "Głębia"? Też z Krakowa! Moim zdaniem - fenomenalna. Oryginalna i nasza-polska!   Spokojnie na poziomie "Ekspansji".
_bc30529.jpg?t=1563368387
Jestem w trakcie pierwszej części. Ekspansję też na razie jeden tom czytałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 9.02.2021 o 15:40, Joseph K. napisał:

Dicka znam, chociaż nie wszystko przeczytane.

c6c50d6558ee7.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.