Skocz do zawartości
IGNORED

Monitory dla Caspian M2 bez kompresji basu (w 13,5 m2) ?


wuuu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i pozdrawiam.

To mój pierwszy post na forum.

 

Od kilku dłuższych miesięcy używam sprzętu:

 

CD: Rotel RCD-951

Wzmacniacz zintegrowany: Roksan Caspian M2

Monitorki: Usher s-520

 

w pokoju: 13,5 m2 (kolumienki około 40cm od ściany tylnej i bocznej)

 

Bardzo lubię żywe brzmienie tego zestawu, jednak jedna cecha Usherów od czasu do czasu psuje mi zabawę (i chyba również same głośniki).

Pokój wprawdzie jest niewielki, jednak słucham na tyle głośno (gałka często powyżej godziny 12), że niektóre płyty z mocniej

podkreślonym basem (hip-hop, dub, elektronika) powodują wyraźną kompresję basu w 520-ce, a niekiedy nawet dodatkowy

przydźwięk - krótkie, suche, wysokie kliknięcie.

 

Mówiąc krótko - Ushery nie wyrabiają (widząc ich rozmiary trudno się dziwić).

Pomyślałem o zmianie monitorów na coś klasę wyższego, coś z półki cenowej Caspiana.

Maksymalna kwota jaką jestem w stanie przełknąć to około 7000 zl.

 

Zastanawiam się czy przypadłość jaką obserwuję w Usherach (nieznośna kompresja basu) nie jest przypadkiem cechą większości innych monitorów?

Rozumiem, że do pokoju 13,5 m2 nie mogę wstawić głośników dużych, jednak widzę, że nie odtworzę głośno większego basu na głośnikach tak małych (5 cali).

Dodam tylko jeszcze, że wcale nie zależy mi na tym żeby basu było bardzo dużo - nie lubię basowego zmulenia - po prostu niektóre płyty/gatunki mają

go w miksie więcej i chcę ich słuchać równie głośno jak innych, bez kompresji.

 

Czy możecie polecić monitory do Caspiana M2, które:

- będą miały podobny charakter do Usherów s-520 (przede wszystkim żywe, bezpośrednie, dynamiczne, po jasnej stronie, nie przymulone, nie przebasowione)

- będą wyraźnie lepsze od s-520

- nie polegną przy głośnym odtwarzaniu basu (minimalna kompresja)

- równocześnie nie przesadzą z ilością basu w 13,5 m2.

- nie sprawią prądowego problemu temu wzmacniaczowi (85 Watt przy 8Ohm, 125 Watt przy 4Ohm).

 

Słucham bardzo różnych płyt: rock, jazz, elektronika, reggae, dub, hip-hop, awangarda.

Częściej jest to muzyka energetyczna, gęsta, głośna.

 

Dzięki za wszelkie sugestie i uwagi.

Wuuu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usher Be-718 DMD mam u siebie w 18m2, bas z tych kolumn to poezja, schodzi poniżej 40Hz i pompuje aż miło albumy Kryptic Minds czy Massive Attack to istny odjazd...

 

Te kolumny nie można porównywać do budżetowych S-520 tam jest zupełnie inny przetwornik w Be-718 masz 18cm z konkretnym zawieszeniem i potężnym magnesem ( 12cm )

 

Nie mówiąc o całej reszcie...te kolumny praktycznie znikają z pokoju i budują obszerną scenę w której można się zanurzyć ;)

 

Dobra, mecz leci :)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz uniknąć kompresji i słuchać głosno to kup wydajny prądowo wzmacniacz, chyba ze łatwą kolumne jak proac 115 itp, pytanie tylko czy sonicznie bedziesz zadowolony, co do caspiana z dynaudio bez kompresji przy głosnym graniu chyba sie nie obejdzie, chociaz nie sprawdzałem:) Posłuchaj tez callist rls-a na srebrze i micry diapasona z jasnym źródłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dynki x14 lub rls callisto III lub IV, słuchałem x12 w 14m2 i callisto miałem wersje 3 , wersja 4 jest czytelniejsza na basie detaliczniejsza,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- będą miały podobny charakter do Usherów s-520 (przede wszystkim żywe, bezpośrednie, dynamiczne, po jasnej stronie, nie przymulone, nie przebasowione)

Wuuu

 

Dokładnie tak grają WSZYSTKIE monitory Ushera począwszy od s-520 poprzez V-601, X-718 itd... czyli ocieplony środek i wyraźna detaliczna góra, ale jeszcze nie ostra ta sama recepta, a wyższe modele są po prostu rozwinięciem s-520.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj posłuchać Dali Mentor 2 oraz Amphion Argon 3. To inne brzmienie niź Usher, jednak w Twojej konfiguracji powinno się spodobać. Zapraszam na odsłuch.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim pomieszczeniu najbezpieczniej kolumny z membraną pasywną np Definitive Technology Studio Monitor 65

 

"uderzenia werbla, perkusja w ogóle były oddawane realistyczne, bez słyszalnej kompresji. Zwyczajnie lepiej niż w przypadku Dynaudio Focusów 260". Czego chcieć więcej, jeśli monitor za 4500 gra lepiej basem od podłogówki za 14.000zł

http://sklep.rms.pl/pliki/pdf/test_65.pdf

Zapraszamy na profil Triangle Audio Polska

www.facebook.com/TrianglePolska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej, ja mam M1 NG i chyba nie przekroczyłem nigdy godz. 10.30 na pokrętle, bo jest na tyle głośno. To chyba w torze coś jest nie tak, jak trzeba tak przekręcać.

Q21 - a testowaliście te połączenia? Tzn. Caspian plus Mentor 2 lub Argon 3? Jak to hula?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowaliśmy takie połączenia, elektronikę i obydwie kolumny mamy fizycznie na stanie. Moim zdaniem to połączenie, które zaoferuje Ci dźwięk taki, jaki szukasz. Masz możliwość podjechania do nas na odsłuchy ? Jest zawsze także możliwość wypożyczenia kolumn do testu w Twoim systemie (także na odległość, jedynie wtedy przy zwrocie po Twojej stronie jest koszt odesłania).

 

Jej, ja mam M1 NG i chyba nie przekroczyłem nigdy godz. 10.30 na pokrętle, bo jest na tyle głośno. To chyba w torze coś jest nie tak, jak trzeba tak przekręcać.

Q21 - a testowaliście te połączenia? Tzn. Caspian plus Mentor 2 lub Argon 3? Jak to hula?

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. temat założył wuuu. Ja tylko zadałem pytanie dotyczące waszych propozycji, natomiast sam mam zdecydowanie inne preferencje brzmieniowe i nie chciałbym się podłączać, by rozwalić komuś wątek. Jedynie chciałbym wyjaśnienia, czy nie uważacie, że kolumny z bass refleksem z tyłu przy 40 cm od ścian, o których wspominał wuuu, to nie jest problem. Zwykle sugeruje się więcej przestrzeni z tyłu przy takiej konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze jest to problem, chociaż oczywiście może być sytuacja, gdzie należy zastosować kolumny o konstrukcji zamkniętej lub z przednim wentylowaniem. Kwestia po prostu przesłuchania w danym pomieszczeniu.

 

Tzn. temat założył wuuu. Ja tylko zadałem pytanie dotyczące waszych propozycji, natomiast sam mam zdecydowanie inne preferencje brzmieniowe i nie chciałbym się podłączać, by rozwalić komuś wątek. Jedynie chciałbym wyjaśnienia, czy nie uważacie, że kolumny z bass refleksem z tyłu przy 40 cm od ścian, o których wspominał wuuu, to nie jest problem. Zwykle sugeruje się więcej przestrzeni z tyłu przy takiej konstrukcji.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od niedawna Roksana Caspiana m2, ktory gra z glosnikami tej samej firmy Roksan Kandy K2 TR5. Pokoj ok 15m i gra rewelacyjnie. Glosniki na podstawkach custom design stoja ok 60cm od sciany tylnej. Zanim kupilem caspiana to sluchalem go tez na cm9 i marnie to brzmialo mimo, ze kolumna drozsza. Kiepska dynamika i brak emocji w dzwieku. Za to z McIntosh'em MA6700 brzmialo juz o niebo lepiej, choc to inna polka cenowa.Sprobuj monitor audio PL100 albo neat ultimatum z drugiej reki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim pomieszczeniu najbezpieczniej kolumny z membraną pasywną np Definitive Technology Studio Monitor 65

 

"uderzenia werbla, perkusja w ogóle były oddawane realistyczne, bez słyszalnej kompresji. Zwyczajnie lepiej niż w przypadku Dynaudio Focusów 260". Czego chcieć więcej, jeśli monitor za 4500 gra lepiej basem od podłogówki za 14.000zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

focusy 260 trzeba napędzić odpowiednią końcówką a nie pierwszą lepszą integrą, wiem bo miałem je z caspianem i wydawało mi się że to dobrze gra,

znajomy ma je z dzielonym naimem , gra to bez porównania lepiej dynamika kontrola uderzenie detal, dlatego takie pisanie że coś za 4 tys gra lepiej niż za 12 tys jest bez sensu, poprostu łatwiejszy monitor do napędzenia lepiej brzmieniowo spasowany z elektroniką , i tyle,

 

swoją drogą do caspiana trzeba dobrać szybsze monitory ale też nie trudne w napędzeniu , jedynie z dynek seria x16 x12 x14 mogą być łatwiejsze do wysterowania,

i cały czas polecam przetestować polskie rls callisto mały monitor a potrafi zadziwić jak gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikson, słuchałeś dokładnie połączenia Callisto IV plus Caspian?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Elementarna empatia: nie mów drugiemu, że urządzenie, które ma dopiero tydzień, jest kiepskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzcie do góry, autor tematu pisze o brakach w basie w elektronice, a tu 5 kilowe Callisto IV z 12cm głośniczkiem :)

 

Okej te Callisto IV mogą być wybitne pod pewnymi względami, ale basu i dynamiki z tego raczej nie będzie, to nie są uniwersalne kolumny do wszystkiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

focusy 260 trzeba napędzić odpowiednią końcówką a nie pierwszą lepszą integrą, wiem bo miałem je z caspianem i wydawało mi się że to dobrze gra,

znajomy ma je z dzielonym naimem , gra to bez porównania lepiej dynamika kontrola uderzenie detal, dlatego takie pisanie że coś za 4 tys gra lepiej niż za 12 tys jest bez sensu, poprostu łatwiejszy monitor do napędzenia lepiej brzmieniowo spasowany z elektroniką , i tyle,

 

swoją drogą do caspiana trzeba dobrać szybsze monitory ale też nie trudne w napędzeniu , jedynie z dynek seria x16 x12 x14 mogą być łatwiejsze do wysterowania,

i cały czas polecam przetestować polskie rls callisto mały monitor a potrafi zadziwić jak gra.

 

Oczywiście, że takie pisanie ma sens, bo jest wiele mało znanych na rynku konstrukcji, które grają lepiej od droższych i trzeba to nagłaśniać. Zarówno Focusy 260 i Studio Monitor 65 grały z tą samą elektroniką Conrad Johnson, którą trudno nazwać budżetową czy tez słabą.

Zapraszamy na profil Triangle Audio Polska

www.facebook.com/TrianglePolska/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej te Callisto IV mogą być wybitne pod pewnymi względami, ale basu i dynamiki z tego raczej nie będzie, to nie są uniwersalne kolumny do wszystkiego.

nie bedzie basu?hmm nie pij wiecej:))

 

ta kolumna zagra mu lepiej w 14metrach niz wiekszość kolumn 2 razy drozszych

 

wersja 4 jest czytelniejsza na basie detaliczniejsza,

tutaj sie do konca nie zgodze, 4ki mają lepiej zespolony dół i srednice bez takiego zejścia jak 3, co do samego konturu są podobne, chyba ze wzmacniacz z trójkami nie wyrabiał i odniosłeś takie wrazenie bo te lubią procenty:))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bedzie basu?hmm nie pij wiecej:))

 

ta kolumna zagra mu lepiej w 14metrach niz wiekszość kolumn 2 razy drozszych

 

tutaj sie do konca nie zgodze, 4ki mają lepiej zespolony dół i srednice bez takiego zejścia jak 3, co do samego konturu są podobne, chyba ze wzmacniacz z trójkami nie wyrabiał i odniosłeś takie wrazenie bo te lubią procenty:))

 

Będzie bas do jakiś tam 60Hz później cisza i kompresja, czy te kolumny są odpowiednie do elektroniki i hip-hopu ? (patrz: temat gatunki muzyczne wymienione...) raczej wątpię, do jakiegoś jazzu czy innego plumkania może tak.

 

Nawet w testach gazetki piszą o tym, że bas w Callisto 4 szybko wpada w kompresje, czy aby na pewno tego chce autor tematu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do gatunków muzycznych własnie callista są dosyć uniwersalne, to takie kolumny jak herberth czy dynaudio mają zaszufladkowany pewien styl gry. Posłuchaj callist z klasą A. Szybciej spalisz tą kolumne niz usłyszysz cos niepokojącego. Pacuła zresztą tez chyba pisał ze potrafią zagrać głosno bez zniekształcen. No ale jak jakiś madry recenzent podepnie pod nie baterie i chce słuchać głosno bez kompresji to...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obracam w sprzecie w podanej kwocie, ale zainteresuj sie kolumnami opartymi o nieco wiekszy glosnik niskotonowy i w obudowie zamknietej, moze znajdziesz jakąs 8 w OZ

 

bo niestety z 6 cali to basu nie bedzie, fizyki nie oszukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikson, słuchałeś dokładnie połączenia Callisto IV plus Caspian?

 

słuchałem callisto 3 z naimem xs i było kapitalnie , nawet było to połączenie audiohow któregoś tam z kolei

miałem callisto 3 z heedem obeliskiem si a to jest cieplejszy wzmak bardziej lampowy od caspiana i też grało to bardzo dobrze

caspiana miałem w większym pomieszczeniu ale nie słuchałem z callisto, sądzę że połączy się brzmieniowo,

uważam że do 13m2 lepszych kolumn nie znajdziesz, są tak strojone aby grały w mniejszych pomieszczeniach bez buczącego basu i kłopotów z ustawieniem

polecam je posłuchać

 

Popatrzcie do góry, autor tematu pisze o brakach w basie w elektronice, a tu 5 kilowe Callisto IV z 12cm głośniczkiem :)

 

Okej te Callisto IV mogą być wybitne pod pewnymi względami, ale basu i dynamiki z tego raczej nie będzie, to nie są uniwersalne kolumny do wszystkiego.

 

gdybyś je posłuchał to byś szybko zmienił zdanie, są to głośniki które wyglądają jak popierdółki a grają zadziwiająco dobrze, i wierz mi tam jest bas w pomieszczeniu w którym je miałem 14m2 nie trzeba było go więcej,

 

nie bedzie basu?hmm nie pij wiecej:))

 

ta kolumna zagra mu lepiej w 14metrach niz wiekszość kolumn 2 razy drozszych

 

tutaj sie do konca nie zgodze, 4ki mają lepiej zespolony dół i srednice bez takiego zejścia jak 3, co do samego konturu są podobne, chyba ze wzmacniacz z trójkami nie wyrabiał i odniosłeś takie wrazenie bo te lubią procenty:))

 

wersje 4 słuchałem w audiopunkcie chyba z naimem sn ale dosyć pobieżnie bo trafiłem na inny odsłuch, wydawało mi się grają czyściej faktycznie na dole od 3 ,

ale nie podłączałem 3 i 4 na zmianę więc 4 znam pobieżnie,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, jak słysze przester gitary basowej (To lubie:)) To to nie jest bas tylko sopran...Za to to co na dole ma dynaudio to to nie dudnienie tylko bass:))

 

Duża kolumna za 30 tys moze da rozciągniecie dołu, transparentność i zszycie podzakresów,ale mały monitor ma tez zalety jesli madrze jest zrobiony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

Im więcej czytam, tym więcej dostrzegam potencjalnych trudności.

Obserwując swoje s-520 widzę, że muszę szukać monitorów o większym głośniku średnio-niskotonowym.

Tak jak napisał Bumpalump. Trudno mi uwierzyć w to, że inne monitory z 5 calowym głośnikiem

nie skompresują basu w bardzo głośno odtwarzanym hip-hopie albo dubie. W większości przypadków Usherki

radzą sobie z basem nawet przy głośnym słuchaniu, ale nie wszystkie płyty są zmiksowane z naturalnie

zrównoważonymi zakresami. Głośnik musi być większy.

Ktoś napisał o obudowie zamkniętej - czyżby w takiej obudowie trudniej było o kompresję basu?

 

Obawiam się tego zestrojenia basu w kontekście rezonansu pokoju. Czy jest jakiś wzór na obliczanie

optymalnego zestrojenia bass-refleksu (w testach podają często tą częstotliwość) dla określonej

kubatury pomieszczenia? Czy może problem jest na tyle złożony, że nie da się go sprowadzić

do prostego równania?

 

Drugi znak zapytania, to zapotrzebowanie kolumienek na prąd (mam wzmacniacz o umiarkowanej mocy

85W/8Ohm, 125W/4Ohm) - rozumiem, że dopiero podłączając kolumny X do kilku wzmacniaczy o różnej

mocy można stwierdzić, w których zestawieniach kolumny nie dostają dość prądu. Odsłuchując tylko

ze swoim wzmacniaczem nie dowiem się, czy ten model kolumny jest źle napędzany przez wzmacniacz

czy po prostu tak ma. Czy wartość efektywności kolumienek z testów + wykres impedancji nie

wystarczą żeby móc stwierdzić, że problemu z kolumnami nie będzie?

 

Chyba w pierwszej kolejności dam szanse większym Usherom (skoro prezentują podobne brzmienie).

Może uda mi się gdzieś posłuchać:

Usher V-601 (chociaż z tego co czytam, mogą być za ostre na górze, Caspian miękki nie jest)

Usher N-6300 (niewiele na razie o nich piszą - ktoś je słyszał?)

Seria z diamentową kopułką to już prawie 10tys - odpada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.