Skocz do zawartości
IGNORED

Polska edycja FiiO X1 Tour - weź udział w testach!


Audiomagic.pl

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktoś testował nowego FIIO E10K ??

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Focal + Naim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, dzięki uprzejmości Audiomagic i ja miałem okazję po użytkować X1. O ergonomii i sposobie użytkowania nie będę pisał, bo uczynili to świetnie moi poprzednicy.

 

X1 grało u mnie z KPP, CAL!, Superluxami 668b i Westone 3

 

KPP - o dziwo zagrały bardzo dobrze, co prawda z lekką korekcją (podbite lekko tony średnie i wysokie) - dźwięk był rozdzielczy i wcale nie zdominowany przez niskie tony. Jeśli ktoś szuka zestawiku do sportu czy turystyki to zestawienie polecam

 

CAL! - chyba najlepsze (!) moim zdaniem zestawienie. Brzmienie muzykalne i rozdzielcze bez używania korektora. Duża przyjemność ze słuchania muzyki.

 

668b - najmniej przypadło mi do gustu to zestawienie. Dla mnie zbyt jasna góra, bas całkiem niezły, niemniej jednak to zestawienie dla mnie było najgorsze.

 

Westone 3 - mocny bas i niezła rozdzielczość dźwięku - bardzo bezpośredni przekaz. Coś w rodzaju przekazu live. Przed zakupem proponuję posłuchać - nie każdemu może się podobać.

 

I na koniec jeszcze porównanie z X3 którego jestem posiadaczem od roku. Wgrany najnowszy soft. Wg mnie X1 lepiej brzmi od starszego brata. Lepiej kontrolowany bas, lepsza rozdzielczość.

 

Za niespełna 400 zł X1 jawi się jako potencjalny lider :)

 

pzwm misza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka jest ta promocyjna cena dla testujących? bo nie wiem czy się zapisywać na listę ze zniżka 50zł?

 

Zapisy dla testerów były przyjmowane do końca sierpnia, do końca września przyjmujemy preordery na FiiO X1.

 

czy ktoś testował nowego FIIO E10K ??

 

E10K został doceniony tutaj - http://zakupek.pl/test/wzmacniacze/recenzja-fiio-e10k-olympus-2/

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik Karol Świtek dnia 19.09.2014 - 15:41 napisał

jaka jest ta promocyjna cena dla testujących? bo nie wiem czy się zapisywać na listę ze zniżka 50zł?

 

Zapisy dla testerów były przyjmowane do końca sierpnia, do końca września przyjmujemy preordery na FiiO X1.

 

tak, wiem. na listę testerów się dostałem, sądząc po pytaniu o adres do wysyłki. chciałem się dowiedzieć o tę cenę dla testerów bo bardzo prawdopodobne, że będę zainteresowany kupnem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, oferta jest ważna do końca września.

 

Tak, miejsc jeszcze kilka mamy, bo wpadło już trochę zamówień przez Facebooka i na emaile. Zgodnie ze wstępną informacją pierwsze 20 osób będzie miało sprzęt pod koniec przyszłego tygodnia, bo FiiO nam potwierdziło, że wysyłka będzie w tym tygodniu, więc pod koniec przyszłego tygodnia będą już sprzęty u nas.

 

A tu ani widu ani słychu...

Może jakieś małe info ,że opóżnione albo cuś...

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przepraszam za przeoczenie. Napisaliśmy na naszym FB aktualizację statusu. FiiO paczkę do nas nadało, ale z racji, że jest to nowy produkt to muszą jeszcze przejść procedury eksportowe u nich na cle. Sądzę, że w Polsce powinniśmy spodziewać się paczki w czwartek.

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym początku chcę zaznaczyć, że nie jestem wielkim amatorem urządzeń przenośnych. Nie mam dużo okazji do słuchania muzyki poza domem, w związku z tym ograniczałem się raczej do prostych urządzeń iriver (T-50/60) i tyle:) Z tym większym zaciekawieniem chciałem przetestować Fiio X1, posiadający w stosunku do moich starych iriverów więcej możliwości, przede wszystkim w postaci odtwarzania plików flac do 24/192.

Zacznę może od „wad”. Dałem to słowo w cudzysłów ze względu na fakt, iż biorąc pod uwagę cenę urządzenia, braki o których wspomną nie muszą być dla innych wadami. Jednak przyzwyczajony do kompleksowej obsługi, dla mnie jest to minusem. Mianowicie chodzi oczywiście o brak wbudowanej pamięci i konieczność zakupu karty micro SD. De facto dla innych może to być korzyść, bo urządzenie obsługuje karty do 128gb, a pewnie aktualizacje oprogramowania będą ten poziom podnosić w momencie postępu technologicznego – tylko czy wtedy jeszcze urządzenie będzie wspierane i czy nie będzie nowego, lepszego modelu w atrakcyjniejszej cenie? Pewnie tak będzie o czym świadczy postępowanie każdego producenta sprzętu elektronicznego.

Wracając do meritum. Urządzenie kosztuje 400 zł do tego karta od 100 do 200 zł, czyli za sama pamięć można już zapłacić połowę ceny urządzenia.

Kolejna sprawa to brak ładowarki. Oczywiście można ładować przez usb w laptopie, ale w instrukcji obsługi producent tego nie zaleca. Ja użyłem ładowarki od ipada, która sobie z tym poradziła. Niby nic, ale jednak jak ktoś nie posiada ładowarki o wymaganych parametrach to musi ją kupić. Pewnie nie są drogie, ale znowu trzeba zapłacić.

Samo urządzenie jak widać na zdjęciach wygląda, jak wygląda. Nie mamy do czynienia z rewelacyjnym projektem, ale też nie straszy tandetą i odpustowym jarmarkiem. Sama konstrukcja jest zwarta, nic nie lata, brak luzów. Jak na tę kwotę jest ok. Plusem jest ochronny pokrowiec.

Odsłuch. W domu mam 3 pary słuchawek: AKG K450, AKG K702 i Sennheiser RS220. Te ostatnie to słuchawki bezprzewodowe. Niesyty ich nie wypróbowałem bo nie miałem kabla 2RCA-mini jack. Co do pozostałych słuchawek to opis będzie krótki. AKG K702 odpadają na niemożliwość ich napędzenia przez X1. Na 100% głośności coś tam słuchać, ale przecież nie o to chodzi, aczkolwiek sama barwa dźwięku jest jak najbardziej ok, czyli głównie średnica, przestrzeń, delikatny bas.

Ostatnie słuchawki to AKG K450. I tu już X1 napędza je bardzo dobrze. Natomiast charakter grania to uwypuklenie dołu. Przyzwyczajony do AKG K702 takie odtwarzanie dźwięku jest dla mnie niedopuszczalne. Natomiast nie chciałem bawić się korektorem bo go też nie uznaję. Natomiast moja żona była zachwycona. Po jakimś czasie można się oswoić z takim prezentowaniem muzyki, tym bardziej że mamy do czynienia z urządzeniem przenośnym, które będzie używane na zewnątrz, gdzie o skupieniu, delektowaniu się muzyką nie ma mowy. Dlatego też dostosowując odbiór muzyki do realiów miejsc odsłuchowych, sam przekaz jest na plus.

Nie słuchałem plików mp3 bo takich nie mam, więc nie zrobiłem porównania do flac, natomiast różnica pomiędzy flac 14/44 a 24/192 jest tylko na poziomie głośności. Gęste są oczywiście cichsze. Barwa też jest delikatnie zmieniona w kierunku wygładzenia, uporządkowania dźwięku, pozbawienia go „ostrości”. Gęste pliki brzmią zdecydowanie lepiej, aczkolwiek biorąc pod uwagę, że mamy na głowie małe słuchawki, różnice dla zwykłego śmiertelnika będą albo niezauważalne, albo wręcz odbiór gęstych będzie odbierany in minus. Są po prostu prawdziwe, mniej efekciarskie.

Sama obsługa jest raczej intuicyjna. Zawsze może być lepiej, ale też zdarza się i gorzej. W przypadku X1 jest to wypośrodkowane, ewentualnie czegoś nie doczytałem.

Reasumując, biorąc pod uwagę cenę urządzenia, odtwarzanie plików flac 24/192, wyświetlanie okładek w kolorze oraz gapless, warto się X1 zainteresować. Najtrudniejsze co nasz czeka to dobór słuchawek, de facto sukces właśnie zależy od tego co X1 będzie napędzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mój test X1 tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam za obsuwkę, tutaj mój test:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczne od wyglądu. DAP wykonany perfekcyjnie, solidna obudowa wykonana chyba z metalu lecz tył z tworzywa. Poznac można po temperaturze elementów, metal zimny a plastik cieplejszy. Przyciski metalowe, dobrze spasowane, obrotowy pierscień z początku wzbudzał mieszane uczucia, tak jakby mało precyzyjny ale tak widocznie ma być i można się prezyzwyczaić.

W pudełku otrzymałem etui gumowe oraz naklejki adhezyjne na obudowę w 3 kolorach.

Oczywiście kabel microUSB w komplecie.

DAP-a oczywiście ładuje z ładowarki od smartphona.

Wyświetlacz trochę mało czytelny, tzn. za małe literki i brak możliwości zmiany wielkości czcionki. Może czepiam się trochę, ale w moim wieku wzrok już nie ten co kilkanaście lat temu. Samo menu jest jak dla mnie idealne. Sposób wyboru utworów, albumów jest rewelacyjny. Do tego okładki albumów są wyświetlane . Jest bardzo przydatna funkcja Gappless , mało przydatny equalizer, no ale jest, zmiana koloru tła menu, auto wyłączanie, sleep timer. Urządzenie uruchamia się 13 sekund, natomiast z wybudzenia praktycznie ułamek sekundy. Po wyjęciu słuchawek, włączana jest automatycznie pauza.

Odsłuch:

Testowałem na znanych słuchawkach Creative EP-630 i AKG K580, zródła dźwięku to smartphon Xiaomi Redmi Note, laptop HP nx7300 i Zestaw Marantz CD73+PM6010SE KISignature.

Płyty to Pink Floyd –The Wall, Toni Braxton-Secrets i A. Vollenweider-Book of Rosses

 

Na pchełkach od razu słychac róznice na korzysć DAP-a z wyjatkiem zestawu Marantz.

„Another Brick…” na Marantzu brzmiał pewniej, bas był szybki a soprany delikatne. To samo na płycie T.Braxton, DAP rozlewał się trochę. Lepiej było w przypadku Vollenweidera gdzie nie ma tylu dynamicznych i rytmicznych uderzeń. Na lapku i smartphonie grało to niezbyt z lekką przewagą laptopa.

Po zmianie na słuchawki AKG, poprawie uległ bas w DAP-ie, pozostał jednak nizszy, ale nie rozlewał się, przy szybkich utworach nie gubił się i nadążał nad rytmem. Teraz z czystym sumieniem mogłem stwierdzić ze FiiO grał na podobnym poziomie co zestaw Marantza. To znaczy się grał inaczej, było nawet więcej przestrzeni. W X1 było więcej najwyższych tonów co słychać było na płycie Toni B. no i bas schodził bardzo nisko i miał taki jakby to powiedzieć , skórzaste depnięcie.

Smartphon zagrał tragicznie na AKG, brakowało mu mocy, dynamiki, laptop grał lepiej aczkolwiek średnie i wysokie tony szeleszczące i brak głębi i przestrzeni.

X1 według mnie gra trochę taką V-ką, jednak nie ma problemów ze sceną i przestrzenią jakby się wydawało. Jak dla urządzeń przenośnych jest to chyba zaleta bo przecież az tak nie skupiamy się na niuansach podczas jazdy pociągiem czy spacerem przez miasto.

Na koniec chciałbym podziękować firmie Audiomagic za możliwość zakupu w promocyjnej cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) wiem ze jest mozliwość wgrania innego tematu, bardziej kontrastowego, czy ktoś wie jak się go wgrywa? Mała czcionka juz mnie troche dobija. Muszę zawsze prosic kogos by mi przeczytał tytuł płyty utworu itp. A wystarczyło by zmienic na kolor czarno biały który jest bardziej wyraźny niz kolorowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Moje przemyślenia z kilku dniowego obcowania z Fiio X1:

 

Wygląd: Nie będę się rozpisywał, najważniejsze zostało już powiedziane – solidna budowa, przyzwoity ekran (oczywiście jak na standard dap’a za nieco ponad 400 zł), rozmiary akceptowalne. W tym miejscu moja dygresja: nie wyobrażam sobie wychodzenia poza dom z odtwarzaczem większym niż taki fiio X3II. Powyżej tych gabarytów grajek przestaje być portable i choćby grał na najwyższym poziomie, nie nadaje się.

Jedyny powód do narzekań to mechaniczne koło wyboru, jest luźne, nie precyzyjne oraz posiada słabą przyczepność (przydała by się jakaś faktura dla lepszego kontaktu z palcami). Ogólnie wygląd i budowa na bardzo wysokim poziomie.

 

Interfejs: System działa bardzo stabilnie i w miarę sprawnie (Rockbox to nie jest). Co mnie zdziwiło to bezproblemowe działanie kilku płyt w formacie .cue (flac) które na Rockboxowym Clip Zipie wysypywały się co chwila.

 

Dźwięk|Słuchawki

Vsonic Gr007 mkII – Moje główne słuchawki mobilne. Bardzo cenię w nich dobrą równowagę między poziomem szczegółów a muzykalnością. Jednym słowem naturalność brzmienia. Z X1 grały się całkiem dobrze. Odtwarzacz akcentuje niskie tony, lecz w połączeniu z tymi słuchawkami dostajemy całkiem przyjemny lekko basowy obraz, przy całkiem dobrej kontroli. Co do średnich tonów nie mam żadnych zastrzeżeń. W porównaniu z Clip Zipem znika zamulenie, pojawia się więcej szczegółów. Jedynym problemem w tym zestawieniu jest góra, a dokładniej jej sztuczność, „cyfrowy nalot”. W zależności od nagrania jest to zjawisko mniej lub bardziej widoczne, jednak zawsze obecne. Brak realizmu w odtwarzaniu wysokich tonów pojawia się w przypadku wszystkich testowanych słuchawek, jednak dla Vsonic jest to zjawisko na akceptowalnym poziomie. Gr007 grające z X1 przypominają mi inny sprzęt od Fiio, a mianowicie dac/amp e17, z tym że w połączeniu z e17 dostawaliśmy lepiej zdefiniowaną i nie odstającą od reszty pasma górę.

Grado sr80i – nieudane połączenie – uwydatnienie cech słuchawek - > przesadzony, napompowany dół, uwypuklenie wysokich tonów w połączeniu z cyfrową górą X1 tworzyło nie przyjemne, lekko jazgotliwe wrażenie.

Superlux 66B – bardziej szczęśliwe połączenie z uwagi na równiejszy charakter samych słuchawek, jednak i tu razi górna część pasma – słuchawki podkreślające to pasmo, mające tendencję to ostrego grania nie będą dobrze zgrywać się z X1 – podkreślony zostanie nienaturalny charakter górnych rejestrów. Mamy tutaj ciekawszy niż w Grado bas( nie przesadzony, mniej efekciarski), trochę rozlazły ale nie przesłaniający reszty pasma, tworzący całkiem satysfakcjonującą podstawę dla muzyki. Ogółem lepiej niż w przypadku sr80 ale na dłuższą metę męczące granie.

 

Połączenie Poza konkursem:)

X1 -> Black Pearl -> Dt 880 600 Ω - Pierwsze zaskoczenie: Da się tego słuchać. Całkiem przyjemna góra, wyraźna i szczegółowa ale nie kłująca w uszy. Szybkie i lekkie granie – ktoś kto lubi charakter grania Dt 880 nie będzie zawiedziony. Nie jest to może 100% możliwości tych słuchawek ale nie ma co płakać nad takim połączeniem. Zastrzeżenia: krótki czas odsłuchu, brak dobrego interkonektu mini jack – 2xRCA, słabe bądź jak to woli dobre warunki odsłuchowe( piwo w pokalu :P).

 

Ogólnie jak za tą cenę, oceniam X1 bardzo wysoko. Dobry grajek do codziennego podróżowania w rytmie ulubionych utworów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.