Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz na lampach ECL86


Tomek Koko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JanF

(Konto usunięte)

Lampka fajna, tania jak barszcz, ale widzę kilka minusów.

 

Nie jest taka tania, 150 zł. 2A3 kupisz za 200 zł. Biorąc pod uwagę, że 2A3 to DHT, to cena ECL86 praktycznie kładzie tę lampę.

Jest wersja 2A3 firmy JJ o mocy 40W - w SE da to 8W - 10W, może tędy droga wiedzie? Cena jak za 300B - wiadomo, biznes is biznes!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jest taka tania, 150 zł.

 

No to ja nie wiem gdzie Ty kupujesz te lampy...

 

Parowane NOSy są teraz na niewymownym serwisie aukcyjnym za 119zł ( para ), to i tak drogo, bo bywają o połowę tańsze.

A PCL to już na prawdę za grosze kupić można.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Music

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. i nie tylko. ZK140, ZK240, ZK245 - z dobrego źródła bardzo ładnie nagrywały. Bardzo ładnie też odtwarzały, tylko jak za długo i za głośno to głośnik wyrywał się z resorów. A poza tmy lliczne radia stołowe.

 

Tylko jeden z wymienionych przez Ciebie magnetofonów jest lampowy. Z K240 itd. to konstrukcje półprzewodnikowe, zk140,120 można często zdobyć za bezcen w celu pozyskania używanych lamp ECL86 i ECC83. Nie powiedziałbym, że lampowe ZK140 i 120 ładnie nagrywały pod wieloma względami były to kalekie konstrukcje w porównaniu do dobrych magnetofonów zachodnich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szerszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeden z wymienionych przez Ciebie magnetofonów jest lampowy. Z K240 itd. to konstrukcje półprzewodnikowe, zk140,120 można często zdobyć za bezcen w celu pozyskania używanych lamp ECL86 i ECC83. Nie powiedziałbym, że lampowe ZK140 i 120 ładnie nagrywały pod wieloma względami były to kalekie konstrukcje w porównaniu do dobrych magnetofonów zachodnich.

Tylko jeden z wymienionych przez Ciebie magnetofonów jest lampowy. Z K240 itd. to konstrukcje półprzewodnikowe, zk140,120 można często zdobyć za bezcen w celu pozyskania używanych lamp ECL86 i ECC83. Nie powiedziałbym, że lampowe ZK140 i 120 ładnie nagrywały pod wieloma względami były to kalekie konstrukcje w porównaniu do dobrych magnetofonów zachodnich.

.. faktycznie pomyłka. Modele lampowe to były ZK120, ZK125, ZK140 i ZK145. Czy "kalekie konstrukcje" ? Była to licencja z zachodu, a konkretnie z NRF od firmy GRUNDIG. Można się spierać co do mechanizmu, był bowiem bardzo budżetowy, ale tor audio nie odbiegał od ówczesnych standardów. Nagrywałem na tych sprzętach i na tranzystorowych następcach ZK***T oraz ZK127 i ZK147. Różnica w dźwięku była znaczna na korzyść lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Ostatnio sam interesuję się tym wzmacniaczem i zamierzam również nabyć lampę. Byłem posłuchać jak to gra i szczerze ciekawie lecz pomieszczenie odsłuchowe kiepskie. Słuchałem ECL86 + Axiom 301. Jeśli chodzi o wygląd to ciekawe rozwiązanie, lampy w środku a zewnętrzny wygląd bardzo dopracowany i spasowany. Wręcz lepsza produkcja pod kątem staranności niż to co teraz masowo jest produkowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Witam

Od 2014r posiadam wzm.i preamp od Krzysztofa.

W zmacniaczu mam założone kondzie sygnalowe mundorf silver gold lubię brzmienie tych kondensatorów i mam ich więcej w innych urządzeniach.Zmieniłem lampy ecl86 z valvo na polskie.Te drugie mają więcej wigoru i są mocniejsze tak ogolnie. Trafa mam założone na 8ohm tak pod swoje kolumny.Wcześniej planowałem trafa na 15ohm ale ciężko z kasą na goodmance))).Kolumny altec 891A poniżej 90skutecznosc i lampka daje radę.Wiadomo nie jest to ogrom mocy ale wystarcza spokojnie.Przy dobrych realizacjach aż dziwi jaka potega szybkość itd.Wzmaka tego sluchalem też z klipshami hersy masakra jaką potęgą dysponuje ten wzmak szok.Wracając do tematu przesiadkę zrobilem z 6c33c w SE 18w po ponad 12latach grania.To jest inny świat muzyki.Jestem bardzo zadowolony z lampy gra pięknie kolorowo z niesamowitą rozdzielczością.Naprawdę robi wrażenie.Na poważnie niby 2,3waty ale w doborowym towarzystwie to szczęka opada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Niestety w związku z tym że konstruktor był zapracowany i termin który podał był zbyt odległy, kupiłem wzmacniacz Feliks Audio na lampach 2a3. Gra super. Do tego po paru miesiącach oddałem go do przeróbki Panu Andrzejowi Witkowi z Sonus Oliva i rewelka jeszcze większa. Teraz oddałem mu też do przeróbki moje Stirlingi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Krzysztof robił dwie lampy dwa preampy jeden komplet dla mnie a drugi dla kolegi.Kusily mnie te goodmansy ale kasowo z robocizna Krzysztofa to ponad 10tys zl.Są do sprzedania w Poznaniu ale trzeba mieć 20tyszl na te kolumny.W takim razie życzę milego sluchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
Gość JanF

(Konto usunięte)

Kolumny altec 891A poniżej 90skutecznosc i lampka daje radę.Wiadomo nie jest to ogrom mocy ale wystarcza spokojnie.Przy dobrych realizacjach aż dziwi jaka potega szybkość itd.Wzmaka tego sluchalem też z klipshami hersy masakra jaką potęgą dysponuje ten wzmak szok.Wracając do tematu przesiadkę zrobilem z 6c33c w SE 18w po ponad 12latach grania.To jest inny świat muzyki.Jestem bardzo zadowolony z lampy gra pięknie kolorowo z niesamowitą rozdzielczością.Naprawdę robi wrażenie.

 

Hmm ... ciekawa jest twoja opinia, ale wzmacniacz to nie lampa końcowa, ani lampa wejściowa.

Co miałeś na wejściu wzmacniacza z 6c33c? Jakie kondensatory miałeś w torze sygnałowym?

Opinia o 6c33c jest taka, że lampa ta nie psuje dźwieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie ECL a PCL od Toroidów ? LAURA SE deluxe:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolega Waluch miał na odsłuchach i podobno jest dobrze.

I jeszcze znalazłem coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dobrze się to czyta :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

 

 

Hmm ... ciekawa jest twoja opinia, ale wzmacniacz to nie lampa końcowa, ani lampa wejściowa.

Co miałeś na wejściu wzmacniacza z 6c33c? Jakie kondensatory miałeś w torze sygnałowym?

Opinia o 6c33c jest taka, że lampa ta nie psuje dźwieku.

 

 

 

 

 

Z diabelkami chodzily mundorfy z serii silver.

 

Nigdzie nie napisałem że diabelek psuje dźwięk. Choć w okresie kilkunastu lat uzywania diabelkow zdarzało sie posłuchać slabych konstrukcji na takich samych lampach. Obecne 2waty to co innego.Tego latwo sie nie da wytłumaczyć.To zupelnie odmienne konstrukcje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że kiedyś robili dużo lepsze kolumny.I wzm.o małej mocy dobrze wspolgraly.Obecnie większość kolumn wg wielu znajomych brzmią jak trumny i do tego są przeważnie trudne do wysterowania. Kiedyś ważne byly waty i co za tym idzie przeważnie pushpule , ktore jako tako sterowaly kolumnami. Choć wiele konstrukcji miało cieniutkie zasilacze.Od kilku lat nastepuje powrót do paru wat i do vinyla tak jakby ludzie przejedli się tym co było wcześniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Wydaje mi się że kiedyś robili dużo lepsze kolumny

 

Kolumny są przede mną - jak się odrobię trochę :-)

Zadbam, żeby poniżej 98 dB nie schodzić.

I może wdepnę w ECL 86 pp, jak uda mi się względnie tanio kupić zapas tych lamp.

Obecnie cena ECL86 porównywalna jest z 2A3 PSVANE, skoro tak, to wyboru nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Jakie jeszce macie doświadczenia z ecl86?

 

Moje dotyczy zmiany z polskich na brytyjskiego mullarda i moim zdaniem w każdym aspekcie poprawa. Dźwięk na mullard bardziej analogowy, moim zdaniem te lampki lepiej różnicują wszystkie aspekty całego pasma od niskich średnicę po wysokie.

Czekam na telefunkeny i jak dojdą to przerzucęi napiszę jakie zmiany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Jakie jeszce macie doświadczenia z ecl86?

 

Problem z tymi lampami jest taki, że NOS jest już mało, jak się pojawiają, to są b.drogie.

Na allegro niedawno kwadra Siemensów kosztowała 700 zł.

Lampy brzmią świetnie, używam ich w wersjach Polam i Telam (tanie okazje,około 30 - 40 zł szt., ale też nie zachodnia jakość)

we wzmacniaczu słuchawkowym.

Ile dałeś za swoje lampy?

 

Podtrzymuję swoją wcześniejszą uwagę, że przy obecnych cenach ECL86 to bezapelacyjnie lepiej zrobić PP na 2A3 niż na nich -

koszt praktycznie ten sam a jakość dźwięku idzie do nieba!

2A3 stwarza problemy z żarzeniem, trzeba używać DC z potencjometrem 50R i regulować ustawienie indywidualnie do lamp - ale warto się przyłożyć.

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mullarda będzie za parę około 350 z dostawą i podobnie wyszły telefunkeny na które czekam.

Kupuje raczej na ebay'u. Z tego co mówił P. Krzysztof j to jeśli się wceluje w dobre jakościowo lampy to ecl86 są cholernie długowieczne.

 

Zastanawiam się nad tą jakością dźwięku 2A3. Musiałbym kiedyś porównać swoje lampi z 2A3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szy_a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Zastanawiam się nad tą jakością dźwięku 2A3.

 

2A3 jest uważana za lampę dającą najlepszą realizację dźwięku w audio - jak to ktoś zgrabnie ujął, '2A3 jest najbardziej audiofilską lampą świata'.

Od razu zaznaczam, że opinia ta dotyczy egzemplarzy NOS, ale i tak tańsze egzemplarze z bieżącej produkcji dają nieźle po garach!

W SE daje małą moc 3,5W - potrzebne są kolumny z wysoką sprawnością.

W PP jest 15W do 18W na kanał.

 

Na AS 2015 w pokoju audiostereo.pl była prezentacja wzmacniacza SE na 2A3, jeden gość (okolo 40 lat) po kilku minutach słuchania wzmacniacza

wstał i zrobił raban, 'z kim mam gadać żeby kupić ten wzmacniacz!'. Byłem tego świadkiem i na mnie wrażenie też dźwięk z 2A3 wtedy zrobił!

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonimy za źródłami, wzmakami a moim zdaniem wąskie gardło jest w kolumnach głośnikowych.

Na AS Show posłuchałem przez moment starszych już niesprzedawanych monitorów Sonus Faber (chyba electra) i przyznam, że grały na prawdę fajnie, z detalem i powietrzem.

Dlatego wziąłem się za wykonanie kolumn we własnym zakresie. Męczę się już z szerokopasmowcami 9 m-cy ale koniec jest bliski ;)

 

Co do 2A3 muszę przyznać, że nie słyszałem. Sam wcześniej miałem lampę na KT88 - kopa, to to miało ale trochę bezduszne - techniczne granie. Ecl86 ma dużo więcej detalu, powietrza i wybrzmień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Całkowicie się z Tobą zgadzam w obu aspektach, akustyki l lampy ECL86!

 

Popatrz tutaj:

http://wstereo.pl/muzyka-to-takze-cisza/

 

Ja swoje kolumny Hurricane by Krs47 robię już piaty miesiąc i koniec niby widać, ale jakoś się oddala.

Poczytaj o 2A3, od razu dostaniesz ochoty na tę lampę lub 300B :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie już czytania nie trafiają bo to jedynie "nagonka".

Mój wzmak jest porządnie wykonany ze stabilizacją lampową, na srebrnym okablowaniu, srebrnych terminalach głośnikowych z "potkiem" - drabinką rezystorową.

Teraz tak jak pisałem dałem mu lampki mullarda.

 

Jestem sceptycznie nastawiony do wszystkich recenzji i oceny dźwięku przez pisma i recenzentów.

Kończę walkę z kolumnami i zamykam temat, już więcej raczej nie będę nic zmieniał - bo to hobby to gonitwa bez końca a kiedyś trzeba w końcu zacząć słuchać muzyki a nie gonić za dopracowaniem dźwięku.

Moim zdaniem już na tym etapie połączenia sprzętu dźwięk jest porządny i w moim subiektywnym odczuciu zjada 2x droższe konstrukcje. A i pewnie kiedyś da radę porównać wzmak na 2A3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dot sygnału jest na drucie srebrnym włącznie z terminalami.

Żebym został dobrze zrozumiany nie chodzi mi o chwalenie się tylko o to, że starałem się dobrać komponenty możliwie najlepsze żeby już nie wracać do tematu bo raczej już w swoim życiu nie zmienię wzmaka.

 

Szkoda, że nikt nie sprawdzał brzmień różnych lamp. Grałem na polskiej rok czasu i coś mnie tchnęło w kierunku zmiany.

Musi być mało popularna ta ecl-ka. Chyba przetrę więc ślady. Na razie polskiej eclki nie zalecam - mullard wypadł znacznie lepiej.

Będą telefunkeny to skrobnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale porównanie brzmień pentody i triody jest całkowicie bez sensu.

 

Fakt niezaprzeczalny, mam tryb pentodowy.

Ale sam konstruktor porównywał i stwierdził, że triodowo zastosowana ECL gra gorzej niż w triodowym zastosowaniu (pomijam pewnie o połowę mniejszą moc).

Hmmm ciekawe - czy ktoś próbował ECL86na triodzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pstryczek trioda/pentoda. To jest końcówka do zastosowań gitarowych, ale co za różnica ;) Tryb triodowy to poza wszystkim też niedopasowanie, parametry wzmacniacza zresztą są i tak w tym trybie słabiutkie - jak na hifi, bo do gitary OK ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
<br />Dzisiaj gram już n telefunken. <br />

 

Za 350 zeta, więc powinny grać b. dobrze :-)

Z drugiej strony, jak się patrzy na ceny lamp nos 82, 83,i innych,

to te ecl86 nie wypadają kosztowo źle, to de facto dwie lampy w jednej bańce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.