Skocz do zawartości
IGNORED

Lamm 2 wybitny przedwzmacniacz lampowy


Azus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, artw napisał:

jakiego LAMMa? przecież to wszystko są wariacje na temat, nawet koło klonów nie leżały :)

Widzę, że masz problem:)

Nazywaj sobie konstrukcje jak Ci się podoba

ale nie odbieraj ludziom radości z ulepszania własnych urządzeń

 

nie wiesz czasem kto to napisał  w stopce?  " DIY to przyjemność grzebania w sprzętach. "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chętnie napisałbym kilka słów na temat " grzebania w DIY" radości z "własnych konstrukcji" ale nie będę  odbierał radości z( no właśnie z czego?) .. już wiem :) z szukania (??:) dobrego brzmienia budowanych układów i po prostu będę tylko czytał, dopóki nie będę miał czegoś konstruktywnego do napisania.

Tylko krótka anegdotka : w jednym z wątków o słuchawkowcach jeden z forumowiczów rozpisywał się jakich egzotycznych elementów próbuje ( jednak na pytanie jak to przekłada się na brzmienie nie było odpowiedzi) Po jakimś czasie okazało się ,że prosi o pomoc w okablowaniu tego wzmacniacza, nie potrafi poprowadzić masy i nie może uzyskać dźwięku bez sprzężeń i brumów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw
literówki

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.01.2019 o 20:45, slawek.xm napisał:

a co włozyłeś?

ostatnio kolega Karol pisał mi ,że wymienił w swojej gmce wreszcie sprzęgające na Delundy Aleksandry

nie napiszę jakim słowem okreslił zmiany:):):)

ale  w wolnym tłumaczeniu  to fantastycznie niewiarygodnie absolutnie super posuniecie

Jupitery Copper Wax - na razie wygrzewają się

W dniu 18.01.2019 o 10:27, Linnfan napisał:

Tomek ja mam Lamma zrobionego na dobrych częściach i na tą chwilę nie ruszam nic.

Dla mnie duże pole dają lampy i na nich się skupiam i tak po kolei :

ECC88

-pierwsza to był Philips SQ i to jest dobra lampa , którą mogę polecić bardzo równa ale brak jej tego błysku lepszych lamp

-Tesle tylko poprawnie na tle zachodnich nosów wypadają blado

- Mulard tu zaczynają się czary ze średnicą jest nasycona z piękną barwą, niestety cierpią trochę skraje pasma

- mój top niestety drogo, Amperex BugleBoy D getter jak dla mnie top, ma wszystko czego można oczekiwać piękną nasyconą średnicę, genialną górę i zwarty świetnie kontrolowany bas

ECC82

- pierwsza amerykańska 12AU7A też dosyć równa i dynamiczna świetna do rocka z lekko odpalonymi dołem

- RFT byłe NRD szaro i nijako

- RCA 5963 długa czarna anoda bardzo fajna lampa z odpalonymi środkiem do wokali bajka, skraje delikatnie wycofane, brakuje odrobiny wyrafinowania

- Amperex BugleBoy jak dla mnie dwa Amperexy to trochę za dużo cukru w cukrze

- Telefunken NOS na tą chwilę dla mnie top, świetnie się uzupełniają z Amperexem ECC88 dając wyrafinowany przekaz w całym paśmie, jest drogo ale dźwiękowo bajka.

W uzupełnieniu napiszę, że w moim Lammie są dwie lampy w zasilaczu PCL82 i EZ80 były Polam i  Tungsram teraz zastąpione Mullardami z epoki co też się przełożyło na kolejny progres.

Ja jeszcze zastąpiłem niebieskiego Alps , TKD zmotoryzowanym bo mam zdalne sterowanie.

Te wszystkie spostrzeżenia proszę odnosić do mojego systemu i oczekiwań, w innych aplikacjach może być inaczej, dla mnie lampy zrobiły duży progres, nie miałem do czynienia z lampami z obecnej produkcji więc nie mogę się odnieść.

Trudno mi też pisać jak wpływa wymiana rezystorów i kondensatorów bo też tego nie robiłem, ale kto wie może się skuszę kiedyś.

Chętnie poczytam o waszych doświadczeniach.

Jeszcze zdjęcia mojego Lamma w środku.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

590708E7-0988-4422-B5B4-CC5DCE39D979.jpeg

Dzięki za tak obszerną relację. Przyda się pewnie nie tyko mnie. Też mam ALPSa jak napisałeś zmotoryzowanego i myślałem o jakiejś drabince .

Mam też trochę lampek na pewnio Telefunken ECC88, RCA Clear top ECC82  i coś tam jeszcze to się pobawię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tomuś napisał:

Jupitery Copper Wax - na razie wygrzewają się

To współczuję, długo się sukinkoty wygrzewają, ze 150-200 godzin jak nic.......

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Krzysztof_56775 napisał:

To współczuję, długo się sukinkoty wygrzewają, ze 150-200 godzin jak nic.......

 

no własnie zauważyłem, że na razie jest coś nie teges z tym dźwiękiem. Będę je cierpliwie wygrzewał. :) 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,

Tomuś,

chyba nie zawinąłeś je na lampki ?  :-)))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof_56775
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , jaki jest ostatecznie schemat tego układu ? Widziałem już tyle wersji na przeróżnych forach krajowych i zagranicznych ,że w zasadzie dalej nic nie wiem :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, arturp napisał:

w zasadzie dalej nic nie wiem :-) 

To tylko wiedzą w Lammie :)) a reszta kombinuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że widzieli i schemat nie jest żadną tajemnicą ....

tylko, że jak zaczyna się trolowanie w wątku, to już się pisać nie chce .......

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Krzysztof_56775 napisał:

schemat nie jest żadną tajemnicą

gdybyś był tak miły i wkleił schemat lub link do schematu to zakończyłoby trollowanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z kolegów budował z tego schematu byc może opisze wrażenia

z wyszukiwanych przeze mnie wiadomości wynika ,że kond C3 powinien być 10 nf

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prawie dobrze, C3 = 10 nano i rezystor R6 (750R) to grid stopper, czyli  musi znajdować się przy siatce, teraz robi wraz z 680K za dzielnik napięcia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Krzysztof_56775 napisał:

C3 = 10 nano i rezystor R6 (750R) to grid stopper, czyli  musi znajdować się przy siatce

czyli tak ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

R11 też chyba jest w nieprawidłowym miejscu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Krzysztof_56775 napisał:

rezystor R6 (750R) to grid stopper, czyli  musi znajdować się przy siatce, teraz robi wraz z 680K za dzielnik napięcia.

pisalismy sobie o tym swego czasu:)

jako dzelnik 680000/ 680750=0,99889 

nie ma  żadnego znaczenia 

ważne jest to ,że gridstopper powinien być blisko siatki

R11 zostawiłbym tak jak jest na schemacie

Godzinę temu, arturp napisał:

czyli tak ?

tak też jest dobrze

jesli będziesz budował , spróbuj przede wszystkim rózne napięcie zasilania od 200 do 250V

wysokośc napięcia zasilania może miec duzy wpływ na dżwiek ,bo zmienia punkty pracy lamp

zostaw takie , które brzmi najlepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, slawek.xm napisał:

spróbuj przeze wszystkim rózne napięcie zasilania od 200 do 250V

dzięki , pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli moZna przyjąć, że ostatni zamieszczony tu schemat jest OK?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez damper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie widziałem żadnego , który by się znacząco róznił od zamieszczonego

Natomiast nie jestem pewien jakie w oryginale jest napięcie zasilania stąd moja sugestia by sprawdzić wiekszy zakres

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten ostatni jest dobry

i tak jak pisze Sławek 750R jak najbliżej siatki.

Gram na ok. 220V anodowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Co jakiś czas wychodzi sprawa kondensatora C3, 100 nF czy 10 nF w schemacie LAMM'a, a i nie tylko w nim, tak naprawdę, dotyczy to każdego schematu  ;-(

Proponuję w tym miejscu nie wpadać w ideową ortodoksję, tylko eksperymentalnie sprawdzić, jaka wartość jest najlepsza dla dźwięku w MOIM SYSTEMIE, przy czym sprawdzamy brzmienie w całym teoretycznie możliwym zakresie, powiedzmy od 1nF do 3uF? Warto się zaopatrzyć w tani, ale w miarę przyzwoity, typoszereg tych kondensatorów w wydaniu audio. Po wyborze konkretnej wartości C można eksperymentować dalej, wstawiając w układ coraz lepsze jakościowo kondensatory audio.

Dlaczego tak, ano, imho, pojemność kondensatora zależy od częstotliwości sygnału,wartość znamionowa mierzona jest dla wartości ... no, jakiej? Wartość znamionowa nie rozstrzyga o przydatności kondensatora w danym miejscu na schemacie, rozstrzyga to czego nie widzimy i nie znamy, właśnie ta funkcjonalna reakcja kondensatora na pobudzenie AC w całym zakresie częstotliwości (jaki to zakres?) - w kooperacji z istniejącą już w torze tą reakcją, mamy sumaryczny efekt, taki jaki mamy :-) 
Właśnie ta reakcja funkcjonalna całego toru sygnałowego sprawia, że nigdy się nie dogadamy w temacie, 'jaki tu kondensator/kabel  jest najlepszy?', bo nie mamy takich samych fizycznie systemów. To tak, w pewnym sensownym uproszczeniu, w praktyce od czegoś zawsze trzeba zacząć.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złotych czasach epoki lampowej były takie zalecenia aby stała czasowa złożona z pojemności sprzęgającej i rezystora upływowego w obwodzie siatki stopnia następnego nie była większa od 0,02 s. Prosto licząc pojemność ta nie powinna być większa od 30 nF w naszym przypadku.  Jeszcze zrozumiem 100nF ale te  próby z pojemnościami do 3uF są mocno przesadzone  i wydają się  sztuką dla sztuki. Zresztą nie trzeba bawić się w Sherlocka Holmsa, na kilku zdjęciach po zbliżeniu wnętrza przedwzmacniacza widać , że sprzęgający ma wartość 10 nF.  Chyba Pan Lamm wiedział co robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, moltos napisał:

Zresztą nie trzeba bawić się w Sherlocka Holmsa, na kilku zdjęciach po zbliżeniu wnętrza przedwzmacniacza widać , że sprzęgający ma wartość 10 nF.  Chyba Pan Lamm wiedział co robi.

Popatrz, że kondensator C3 tworzy rezystorem R7 filtr górnoprzepustowy a częstotliwość odcięcia -3db jest na 23hz

Jesli weźmiemy pod uwagę ,że F3 filtra powinno być dekadę poniżej częstotliwości jaką chcemy miec liniowo w paśmie przetwarzania a np dla mnie jest to 20hz to -3db powinno być na 2hz a nie na 23hz

stąd wniosek ,że kondensator C3 w takim wypadku powinien mieć wartość 100nF

a jednak w oryginale jest 10nF

Albo bas jest specjalnie obcięty , albo na  układ C3R7 ma wpływ sprzężenie zwrotne , nie rozgryzłem tego i dlatego dotąd nie zbudowałem tego pre bo jednak coś mi tu nie gra

a nie widziałem pomiarów pasma gotowego klona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt:

"....ten 10n z rezystorem siatkowym 680k tworzy filtr górnoprzepustowym o spadku 3dB-elowym na 2*pi*R*C = 23Hz.
Już tutaj widać, że ten kondensator nie może tak ograniczać pasma jak wyszło na tych pomiarach jednak taki spadek dalej może być słyszalny. Warto jednak zauważyć, że ten filtr jest wewnątrz pętli sprzężenia która zredukuje jego wpływ .
Pętla sprzężenia zwrotnego zamyka się przez rezystor 10k z wyjścia i kondensator 10u.
Zakładając na chwilę, że kondensator ten jest zwarty wzmocnienie układu można policzyć jako stosunek 10k/1.2k czyli koło 18dB.
(W praktyce mniej ze względu na ograniczone wzmocnienie w otwartej pętli , szacując z grubsza jednak pierwszy stopień będzie miał jakieś 15x drugi koło 10x razem daje ponad 40dB wzmocnienia czyli znacznie więcej niż wzmocnienie w zatkniętej pętli ) 
Kolejny sygnał, że coś jest nie tak z pomiarami z pdf-a.
Wzrastająca reaktancja tego kondensatora 10u będzie powodować wzrost wzmocnienia na niskich częstotliwościach .
łatwo policzyć, że na około 1.5Hz wzmocnienie będzie 2x większe .
Taki boost na niskich f to nic dobrego i tu pojawia się pytanie co z tym zrobić ?
Można skompensować właśnie odpowiednio dobierając parametry filtru górnoprzepustowego wewnątrz pętli i stąd właśnie bierze się ta pojemność 10nF kondensatora sprzęgającego RpS_smile.gif"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki

możesz zrobić pomiar przetwarzanego pasma swojego lamma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Krzysztof, brzmi to sensownie, co cytujesz, tylko problem, który ja usiłuję rozwiązać nie da się rozwiązać kalkulatorem z oczywistych względów. Wychodzi teoretycznie pojemność C3 (rzędu) 10nF, ok, ale skąd pewność, że w TWOIM klonie, właściwą ze względu na brzmienie nie będzie wartość 5nF lub 20nF, lub jeszcze coś innego?  Tego się nie da inaczej ustalić, nie robiąc prób odsłuchowych z dobieraniem wartości C3. Tak naprawdę, to należało by testować też głębokość USZ vs. wartość C3 - chyba to właśnie robiłeś :-)  A skoro robiłeś i wyszło inaczej niż w L. to sygnał, że coś w tym schemacie nie kaman do końca i Sławek ma nosa :-) 

Moltos, nie łap mnie za słowa, pisałem o szerokim zakresie C z definicji, tak na wszelki wypadek, może w L. nie jest ten zakres potrzebny, ale sprawdzić to nie zaszkodzi w każdym indywidualnym przypadku pre (nie tak dobrze opisanym, jak L. i nie z takim udziałem wierzących w dogmaty wartości na publikowanych schematach) - przecież w DIY pre chodzi o maksymalne wyżyłowanie jakości brzmienia!!!

 I jeszcze taką mam uwagę,  którą jakoś koledzy nie podchwycili,a która wydaje mi sie kluczowa, sonicznie zawsze jest C<>C nawet jak C=C 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, JanF napisał:

Sławek ma nosa :-) 

Jesli jest dokladnie tak jak cytował Krzychu to zwiekszenie C3 np do 100n da Ci duży pik na niskim basie a może nawet  w zakresie subsonicznym , co może sie skończyć wypluciem membrany przez woofer

Jedynym konkretnym i właściwym testem przed odsłuchem jest pomiar pasma przenoszenia przedwzmacniacza np programem Arta

oczywiście podbicie basu może być odbierane jako pożądany skutek ale jesli miałbym znacząco zwiekszać C3 to tylko pod kontrolą pomiaru pasma

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, slawek.xm napisał:

to zwiekszenie C3 np do 100n da Ci duży pik na niskim basie a może nawet  w zakresie subsonicznym , co może sie skończyć wypluciem membrany przez woofer

Dokładnie, miałem też 100n w układzie i kilka razy membrany dziwnie zafalowały emitując coś subsonicznego .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.