Skocz do zawartości
IGNORED

Lamm 2 wybitny przedwzmacniacz lampowy


Azus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się jeszcze zastanawiam, dlaczego wzmacniacz słuchawkowy OTL Benndorf z 2003 roku o... chyba całkiem podobnej topologii mógł zasilać podłączone do gniazdek dowolne słuchawki - na wyjściu sygnał od 0 do 33V i prąd od zera do 25mA, a Lamm na wyjściu ma podobno tylko 3mA i ledwo zipie?
Jakaś hipoteza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dekRe napisał:

Tak się jeszcze zastanawiam, dlaczego wzmacniacz słuchawkowy OTL Benndorf z 2003 roku o... chyba całkiem podobnej topologii mógł zasilać podłączone do gniazdek dowolne słuchawki - na wyjściu sygnał od 0 do 33V i prąd od zera do 25mA, a Lamm na wyjściu ma podobno tylko 3mA i ledwo zipie?
Jakaś hipoteza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Podstawowa różnica to brak rezystora anodowego (22k) w górnej lampie. Wartości rezystorów w katodach dużo mniejsze niż w Lammie. Zmienia to znacząco punkt pracy lamp. Brak pętli sprzężenia zwrotnego. No i ten nieszczęsny kondensator na wyjściu. A to dość duża różnica, która przekłada się na wydajność prądową. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
9 godzin temu, dekRe napisał:

Jakaś hipoteza?

Nie ma lepszych, czytaj, mocniejszych prądowo, lamp niż te ECC88?
Kiedyś eksperymenta robiłem Panie na słuchawkach i ECC88 grało ciulato (a nawet bardzo ciulato), pospolite PCL 86 dawały taki dźwięk, że hey! Nie wspominając o kombinacjach na 6c19p (aktywne obciążenie), WK na 2A3 napędzana ECL86; ciekawie zagrały zrównoleglone ECC82, i układ 6n2p WK i 6n1p WA. Dobrze wspominam biały wtórnik na dwóch pentodach z ECL86 napędzany z 6sn7.  
 

 

 

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat stary ale ciągle żywy co mnie cieszy. Od pewnego czasu spokojnie szukam preampa do mojej końcówki :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To raczej mało znana końcówka na mosfetach hitachi napięcie na wejściu to 1V.

Nie upieram się, że preamp musi być lampowy ale nie wykluczam i tak trafiłem na ten wątek, znalazłem ogłoszenie z opisywanym pre :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli ten pre faktycznie jest taki dobry to może warto aczkolwiek cena wydaje mi się dość wysoka. 

Z góry dzięki za porady i sugestie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz się liczyć ,że wbrew opisowi to nie fabryczna konstrukcja , a klon DIY .A DIY to DIY , nie wystarczy wlutować elementy w płytkę , rezultaty są przypadkowe i zależą od umiejętności składacza.Do tego konieczność włożenia w obudowę, po włożeniu też dużo może się zmienić . Cena (bez lamp i kondensatorów ) raczej zbójecka., taka dla jeleni , co widzą LAMM i myślenie im się wyłącza. Potem wszystko zależy od tego co sobie sam wsadzisz i wlutujesz. W sumie czysty totolotek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź, domyślałem się, że nie wszystko wygląda tak różowo. 

Może zapytam inaczej czy ten "projekt" DIY zrobiony z głową jest warty uwagi, sugeruje się tym, że podobno dobrze pasuje do tranzystorowych końcówek.  Realnie za elementy z ww. ogłoszenia ile warto zapłacić ?

Pozdr. Zbyszek 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt jest bardzo dobry i wart realizacji. Na płytkach z ww. aukcji można śmiało robić. Są dobrej jakości. Osobiście wole "point to point", ale zrobiłem również egzemplarz na "tych" płytkach i jest ok. Nawet można założyć spore kondensatory wyjściowe. Mi zmieściły się Clarity Cap CMR. Zasilacz też jest bardzo dobry.

Czy cena z aukcji jest niska, czy wysoka? Kompletny zasilacz z trafem wyjdzie z 500 zł, pcb części audio to z tego co pamiętam to około 120 zł, drobnica na pcb ze 100 zł. Reszta za robociznę.
W końcu to nie jest jakaś wyprzedaż szufladowych zasobów tyko działalność zarobkowa.

W każdym razie w ten projekt warto zainwestować.  Nie należy żałować na dobre lampy i kondensatory, chociaż zastosowanie nawet białych mundorfów daje już niezłą jakość brzmienia.   

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zibi079

komunikator odpowiada, że nie możesz otrzymywać wiadomości.

Podaj mi na pw swój nr telefonu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, zibi079 napisał:

Widzę, że temat stary ale ciągle żywy co mnie cieszy. Od pewnego czasu spokojnie szukam preampa do mojej końcówki :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To raczej mało znana końcówka na mosfetach hitachi napięcie na wejściu to 1V.

Nie upieram się, że preamp musi być lampowy ale nie wykluczam i tak trafiłem na ten wątek, znalazłem ogłoszenie z opisywanym pre :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli ten pre faktycznie jest taki dobry to może warto aczkolwiek cena wydaje mi się dość wysoka. 

Z góry dzięki za porady i sugestie. 

... jeśli czułość wejściowa Twojego wzmacniacza wynosi 1 V to możesz mieć problem z regulacją głośności. Lamm ma wzmocnienie ok. 7 X. Zakładając poziom sygnału z CD o wartości do 2 V lub ok. 4V z DAC-a rodzi to określone problemy z regulacją wzmocnienia - będzie głośno od początku obrotu potencjometru. Trza przemyśleć sposób tłumienia sygnału wejściowego do końcówki.

Miałem taki problem. Rozwiązałem go przez dorobienie osobnego wejścia o małej czułości. Mam dwa wejścia; normalne / do CD /  i wysokopoziomowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2020 o 08:22, artw napisał:

musisz się liczyć ,że wbrew opisowi to nie fabryczna konstrukcja , a klon DIY .A DIY to DIY , nie wystarczy wlutować elementy w płytkę , rezultaty są przypadkowe i zależą od umiejętności składacza.Do tego konieczność włożenia w obudowę, po włożeniu też dużo może się zmienić . Cena (bez lamp i kondensatorów ) raczej zbójecka., taka dla jeleni , co widzą LAMM i myślenie im się wyłącza. Potem wszystko zależy od tego co sobie sam wsadzisz i wlutujesz. W sumie czysty totolotek

Zbójecka cena..? to ile miał napisac 20 zł..? 

W naszym zakomuszonym sjeszcze społeczenstwie dalej widze pokutuje świadomosć że praca i inwencja powinny wynosić maksimum 3% urządzenia...uff..

Totolotek..? Schemat jest znany ...znane są wartosci elementow i topologia rozmieszczenia..co wiecej znane są elementy...firma itd...można złożyć klon 100 %....wymiana kondensatora jedst dla tych co słuchają kondów...jednak Pan Lamm jak widac włożył do środka ,,małe badziewie,, ...jak sie czyta takie bezsensowne wypociny jak twoje to potem nie dziwota że młodzi adepci którzy chcą cos sobie złożyć czy kupić są niepewni decyzji...masakra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, front247 napisał:

Zbójecka cena..? to ile miał napisac 20 zł..? 

W naszym zakomuszonym sjeszcze społeczenstwie dalej widze pokutuje świadomosć że praca i inwencja powinny wynosić maksimum 3% urządzenia...uff..

Totolotek..? Schemat jest znany ...znane są wartosci elementow i topologia rozmieszczenia..co wiecej znane są elementy...firma itd...można złożyć klon 100 %....wymiana kondensatora jedst dla tych co słuchają kondów...jednak Pan Lamm jak widac włożył do środka ,,małe badziewie,, ...jak sie czyta takie bezsensowne wypociny jak twoje to potem nie dziwota że młodzi adepci którzy chcą cos sobie złożyć czy kupić są niepewni decyzji...masakra.

co do ceny to każdy sobie może myśleć co chce, ja myślę , ze jest zbójecka.

Co do urządzenia : dostajesz płytki z polutowaną drobnicą , bez kluczowych elementów, bez obudowy.Ja nie umiem powiedzieć , jak zagra po włożeniu do obudowy ,po okablowaniu, po wlutowaniu brakujących elementów, po włożeniu lamp.Jestem na to za cienki,dla mnie to totolotek.Jeśli Ty jesteś na poziomie który pozwala to przewidzieć, to gratulacje. Może zagra tak , że właściciel będzie wniebowzięty , a postronny obserwator będzie zniesmaczony , a może zagra lepiej od oryginału ( bo przecież kondy za pierdylion itp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, artw napisał:

co do ceny to każdy sobie może myśleć co chce, ja myślę , ze jest zbójecka.

Co do urządzenia : dostajesz płytki z polutowaną drobnicą , bez kluczowych elementów, bez obudowy.Ja nie umiem powiedzieć , jak zagra po włożeniu do obudowy ,po okablowaniu, po wlutowaniu brakujących elementów, po włożeniu lamp.Jestem na to za cienki,dla mnie to totolotek.Jeśli Ty jesteś na poziomie który pozwala to przewidzieć, to gratulacje. Może zagra tak , że właściciel będzie wniebowzięty , a postronny obserwator będzie zniesmaczony , a może zagra lepiej od oryginału ( bo przecież kondy za pierdylion itp)

No w porzadku ale zobacz cene oryginału...to jest jednak jakiś wykładnik. Nawet jeśli klon zagra 5 -10 razy słabiej (watpliwe) to i tak cena śmieszka odnosząc ją do oryginału....

No oczywiscie że jeśli ktos nie umie czy nei ma czasu złożyc takiego ukłądu to bedzie moze inaczej patrzeć. Rzyczywiscie dla kogos kto dłubie sobie takie układy jest to prosta konstrukcja. Uważam ze nie chodzi tu nawet o przewidywalnosc jak zagra...bo MUSI zagrać tym charakterem i przynajmniej na poziomie ,,gdzieś w okolicach,, oryginału...wiec tu cena 1-2-3 tysiące jest własciwie bez znaczenia...to jest za darmo..oczywiscie nadal odnosząc do ceny oryginału ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Panowie, DIY opłaca się  tyle!
Gdybym chciał kupić jakość, którą osiągam w  swoim (nie chwaląc się) DIT, to finansowo byłbym nisko pod kreską (zresztą, i tak jestem, ale to z innego powodu, żizń takaja priekrasnaja).  

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się, że temat ożył wiec na tą chwilę mam 3 typy 

1. lamm do dokończenia 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2. chiński klon cat sl-1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

3 chiński klon marantza 7 oparty na płytce z linku poniżej 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

link do archiwalnego ogłoszenia :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrobiony chyba bardzo przyzwoicie mam fotki wnętrza ale nie mojego autorstwa więc nie wklejam 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, front247 napisał:

No w porzadku ale zobacz cene oryginału...to jest jednak jakiś wykładnik. 

. Uważam ze nie chodzi tu nawet o przewidywalnosc jak zagra...bo MUSI zagrać tym charakterem i przynajmniej na poziomie ,,gdzieś w okolicach,, oryginału...

Dużo się mylisz.

Po pierwsze to co jest na forum i w ofercie to NIE JEST KLON Lamma. Budujesz klona Lebena i dbasz nawet o kolor listewki.Tu jest swobodna wariacja , z niesprawdzonym schematem , innymi płytkami , zasilaczem wymyślonym samemu.

Po drugie NIE MUSI zagrać charakterem w okolicach oryginału .Bajki ,że klon wciąga nosem oryginał to handlarze opowiadają naiwnym jeleniom.

Po trzecie : kupując to co na ofercie NIE OTRZYMUJESZ gotowego, pełnego urządzenia , otrzymujesz półprodukt i ersatz.

Cena oryginału w tej sytuacji nie jest ŻADNYM wykładnikiem, inaczej niż przy Twoim Lebenie , który jest gotową skończoną konstrukcją , na tyle bliską oryginałowi , na ile dałeś radę to zapewnić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

kolejny 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zibi079 napisał:

Ten cat sl-1 jest gotowy

To, że jest on gotowy stanowi zaletę. Kwota 1500 zł odpowiada średnio 15 godzinom pracy elektronika podczas składania. By złożyć taki wzmacniacz amatorsko, musisz poświęcić sporo więcej godzin.
By go zbudować, musisz kupić chiński laminat - i oby był dobrze przez Chińczyka zaprojektowany. 
Laminat i kilkanaście chińskich elementów kupujesz w Chinach za ok. 65 USD - czyli około 300 zł.
Przykład: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jak zapłacisz cło - to dorzucą Ci 23% ceny zakupu, plus około 100 zł haraczu za przekazanie tego cła. To oznacza, że "surowiec" z oferty do wstępnego złożenia to ok. 500 zł na start.
Następnie kompletujesz brakujące podzespoły: możesz wydać na oryginalny potencjometr głośności z 90 zł, ale możesz go już znaleźć za 15 zł. I tu trafiasz na sporą losowość wykonania - bo te za 15 zł, są na rezystorach SMD 5%, czasami bardzo swobodnie dobieranych przez składającego je Chińczyka.

Jak bawiłem się w składanie tzw. klona rewelacyjnego przedwzmacniacza Lehmann Black Cube Linear - to taki potek za 15 zł psuł mi bardzo wiele, że dopiero wymiana na lepszy spowodowała, że wzmacniacz ożył i nabrał sceny i jakości. Każdy słaby element może popsuć całość.

Do wzmacniacza potrzebujesz transformator. Kupisz tani - za 100 zł, a potem robisz doktorat, co to za hałas... ?
A porządne trafo kosztuje, nawet i 500 zł.

Czyli jesteś na etapie wydatku na poziomie 1000 zł i wzmak jeszcze nie zagra. 
Bowiem musisz kupić obudowę. Fajna obudowa to jeden z większych wydatków - ok. 300-400 zł  przy takim składaniu, choć można pokleić ją i z kartonu.

By to uruchomić potrzebujesz wlutować dobre kondensatory - a jeden potrafi kosztować np. 8 zł, a innej marki 80 zł, a jeszcze innej marki 180 zł. JEDEN! Kondensatorów musisz mieć tu w parach całkiem dużo. 

No i na koniec języczek u wagi - lampy, a tych jest kilka jak już wiesz, co jakiś czas musisz je wymienić przez zużycie, muszą też być parowane i to one są odpowiedzialne w 80% za jakość tego co usłyszysz. Odkryłeś  na Allegro, że są po 30 zł, a po chwili też masz zdziwienie, że jedna para potrafi kosztować nawet i 800 zł. A jedna to mało.

I wtedy przychodzi olśnienie, że masz na to pewien określony budżet, którego nie chcesz przekroczyć. Więc kupujesz elementy na jakie Cię stać w danej chwili. I ich dobór, często losowy, da taką lub inną jakość.

Podsumowując, 1500 zł za ten wzmak nie jest przesadzoną ceną, może gra dobrze, a właściciel musi mieć na ratę do banku - za więcej go nie sprzeda, za mniej szkoda bo to cena części. Ale może też przy składaniu trafił na "chiński potencjometr", i co by nie zrobił, wzmacniacz stanie się tylko podgłaśniaczem ? I chce teraz odzyskać kapitał włożony w nieudany projekt.

I to jest to ryzyko, dlatego kupowanie w ciemno - słaby pomysł, ale pojechać, posłuchać, lepszy. Choć czasem warto poszukać fabryczki polskiej, np. niezłe lampiaki robi firma Feliks Audio. I wtedy albo stajesz się fanem marki, albo jej wrogiem ? 

Klocki LAMM'a za takie pieniądze - tak, to czysty Talmud w najlepszej postaci:
"12. Cokolwiek warte sprzedania, jest warte sprzedania za podwójną cenę."
"13. Jeśli warto coś robić, warto robić to za pieniądze. "
"18. Ferengi bez zysku to nie Ferengi."
"19. Satysfakcja nigdy nie jest gwarantowana." 
"27. Nie ma niczego bardziej niebezpiecznego od uczciwego biznesmena."
"28. Wiedza to zysk."
"30. Słuchaj wszystkiego, nie wierz niczemu."
"44. Nigdy nie myl mądrości ze szczęściem."
"49. Dla każdej rzeczy zawsze można znaleźć osobę, dla której będzie ona coś warta. "
"69. Ferengi nie są odpowiedzialni za głupotę innych ras." 
"82. Im bardziej tandetny produkt, tym wyższa cena. "
"100. Jeśli zdecydują się na twoją pierwszą ofertę, albo żądałeś zbyt mało, albo oferowałeś zbyt dużo. "
"101. Zbiory kolekcjonerskie warte są tylko tyle, ile jest za nie gotów zapłacić nabywca. "
"107. Gwarancja przysługuje tylko wtedy, gdy mogą cię odnaleźć. "
"152. Kłamstwo jest sposobem mówienia prawdy osobie, która jej nie zna."
"153. Sprzedawaj skwarki, a nie mięso!"
"162. Nawet w najtrudniejszych czasach zawsze ktoś odnosi zyski."
169. Współzawodnictwo i fair play wykluczają się nawzajem."
"188. Głupiec i jego pieniądze są najlepszymi kupcami."
"202. Usprawiedliwieniem zysku jest zysk."
"239. Nigdy nie obawiaj się przeinaczyć opis produktu."
"255. Żona jest luksusem, sprawny księgowy koniecznością."
"265. Klient zawsze ma rację, … dopóki nie zapłaci."
"285. Każdy dobry uczynek zasługuje na karę!"
? 

Analizując kwestie możliwości podpinania słuchawek do Lamm'a  wyszło na to, że on jest strasznym zdechlakiem na wyjściu, gdzie podobne ruskie topologie radziły sobie super ze słuchawkami. Być może więc w kopiowaniu schematu przedwzmacniacza jest błąd - taki tranzystorowy klon Lehmann'a jest nie tylko wymiatającym konkurencję wzmacniaczem słuchawkowym, ale i rewelacyjnym przedwzmacniaczem samym w sobie. A dlaczego oryginał kosztuje ponad 1000 USD? Bo aby sparować 4 tranzystory, musiałem ich kupić około 300-tu ? i każdy pomierzyć. Nudne i czasochłonne. I potem dlatego to tyle kosztuje. A w lampach masz podobnie - musisz dobrać lampy. Na słabo dobranych będzie może tanio, ale masz też spore szanse, że i słabo.
Takie składanie DIY więc to tylko zabawa, powinno być tylko dla siebie czy rodziny, kumpli, a nie jako biznes, czy partyzancki dodatek do pensji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozdrowienia dla Szczecina ? Po drugie dzięki za poświęcony czas na konstruktywny post w temacie. 

Co do lehmana jest coś takiego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja i tak potrzebuję min. dwa wejścia a wzmacniacz słuchawkowy nie jest koniecznością. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, zibi079 napisał:

Po pierwsze pozdrowienia dla Szczecina ? Po drugie dzięki za poświęcony czas na konstruktywny post w temacie. 

Co do lehmana jest coś takiego 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja i tak potrzebuję min. dwa wejścia a wzmacniacz słuchawkowy nie jest koniecznością. 

 

Poprawiany przez znanego Mikołaja612 wzmacniacz. Jesteśmy nie w temacie, ale... rzut oka na zdjęcia - niebieski laminat z Chin. Co poprawił Mikołaj? Ścieżki z sygnałem - Chińczycy często projektują je cieniutkie jak włos. To częsty błąd projektów płytek PCB nawet tutaj jako DIY - okazuje się, że znika bas. Mikołaj zmienił potencjometr z 47K na 10K, może jakiś lepszy, pociągnął sygnał nie z chińskiego laminatu, ale normalnie, po ludzku drucikami prosto do potencjometru. Tu pojawia się pewne ryzyko zakupu takiego DIY - bo masz klon, w którym ominięto kondensatory separujące 2.2uF na wejściu. Jak podpinasz coś takiego do karty dźwiękowej do kompa - i pomierzysz, że na wyjściu z niej nie masz stałego napięcia - to ok.  Kondensator słabej jakości na wejściu potrafi popsuć jakość audio - więc gdy można, lepiej się go pozbyć.  Producent tak nie może. Następnie - Lehmann stosował na wejściu kondensatorki 100pF do masy, jako filtr, by ściąć pasmo do słyszalnego. Jak zastosujesz badziewne 100pF - taki filtr potrafi działać nieprzewidywalnie, więc okazało się, że mniejsze zagrożenie jest w sygnałach ponadakustycznych jakie możesz wpuścić, niż z braku tego co psuje pasmo.
Gniazdo słuchawkowe - partyzantka, ale nie wiedzieć czemu i jest to dla mnie niezgłębioną tajemnicą, czemu prawie każdy chiński producent laminatów projektował je pod dość mało popularny rodzaj gniazda słuchawkowego - Chińczycy sprzedają je w kompletach, ale by kupić gniazdko słuchawkowe o wąskim rozstawie nóżek, ok. 10mm - to wyczyn ?  16mm gniazdka kupisz w każdym sklepie. Więc gniazdko trafiło mocowane inaczej, do frontu.
Wstawiony nietypowy wzmacniacz operacyjny na wejściu - z reguły były  OPA2132 - tu eksperyment. I na koniec - w takim wzmacniaczu za jakość audio i charakter odpowiadają kondensatory filtrujące zasilanie - przy operacjuszu Mikołaj wstawił jak widać tantale.
Taki wzmacniacz jest niczym gitara - każdy ją stroi dla siebie inaczej, inaczej też może zagrać. Tak samo z lampowcami - jakie elementy dobierzesz - to na końcu dowiadujesz się, czy dobrze je dobrałeś.

Analiza - za: cena 465 zł - składają się na nią elementy składowe: obudowa dla niewymagających jakości - to ok. 100 zł, jak chcesz mieć ładną podrabianą z Chin - raczej bez 200-250 zł nie kupisz plus cło. Trafo R-Core z Chin - może być ok a może nie, ale na dobre trafo w kieszeni musisz mieć ok. 150 zł. Czyli te dwa składniki - obudowa i trafo dają już wydatek jako nowe na poziomie 200-500 zł. Reszta kosztuje już niewiele, bo części kupowane z głową i bez szaleństw to ok. 200 zł. Czyli tu masz również sprzedaż, gdzie ktoś chce odzyskać zainwestowany kapitał - tak kończą DIY ? 

Przeciw: tajemnicą tego preampa - tego projektu jest to, że nie wolno go chłodzić -jakość audio on osiąga, gdy tam w obudowie robi się gorąco, choć dla każdego elektronika po studiach jest to czysta herezja. A skoro masz tam ok. 85 stopni, to komplet elektrolitów ma znacznie skrócony żywot - licz, że kondensator powinien śmiało wytrzymać w takich warunkach ok. 1000-2000 godzin grania.
Nie wiesz, ile lat ma ten wzmak - może się okazać, że wszystkie elektrolity są już do wymiany - a te płytki są mało komfortowe do demontowania. Lepiej więc zamówić do złożenia nowy.
Z używanym - jest ryzyko. Podobne aspekty masz przy wyborze wzmacniacza używanego na lampach  - nie wiesz, ile czasu one już grały. Te, które ktoś kupił sobie na aukcjach i włożył do swojego projektu, często mają już jeden żywot za sobą.
Jak potrzebujesz 2 wejścia - klasyczny klon Lehmann'a ma jedno, ale klon o nazwie Matrix M-stage HPA-1 ma już selektor wejść - u nas mało popularny. Opis: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Inne Matrix-y już nie zawsze to miały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz, na klon lehmana raczej nie będę się decydował. Szukam po prostu  najlepszego pre do mojej końcówki w określonym budżecie. Mogę szukać lampowych klonów itp. jak również tranzystorów  obserwuje aukcje : aidiolaba 8000c  i adcoma 555 mkII ale bardzie skłaniam się ku klonom ww. lamma  czy cat sl-1 lub innym ale  to tak jak piszesz zawsze trochę ryzyko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dekRe napisał:

To, że jest on gotowy stanowi zaletę. Kwota 1500 zł odpowiada średnio 15 godzinom pracy elektronika podczas składania. By złożyć taki wzmacniacz amatorsko, musisz poświęcić sporo więcej godzin.
By go zbudować, musisz kupić chiński laminat - i oby był dobrze przez Chińczyka zaprojektowany. 
Laminat i kilkanaście chińskich elementów kupujesz w Chinach za ok. 65 USD - czyli około 300 zł.
Przykład: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jak zapłacisz cło - to dorzucą Ci 23% ceny zakupu, plus około 100 zł haraczu za przekazanie tego cła. To oznacza, że "surowiec" z oferty do wstępnego złożenia to ok. 500 zł na start.
Następnie kompletujesz brakujące podzespoły: możesz wydać na oryginalny potencjometr głośności z 90 zł, ale możesz go już znaleźć za 15 zł. I tu trafiasz na sporą losowość wykonania - bo te za 15 zł, są na rezystorach SMD 5%, czasami bardzo swobodnie dobieranych przez składającego je Chińczyka.

Jak bawiłem się w składanie tzw. klona rewelacyjnego przedwzmacniacza Lehmann Black Cube Linear - to taki potek za 15 zł psuł mi bardzo wiele, że dopiero wymiana na lepszy spowodowała, że wzmacniacz ożył i nabrał sceny i jakości. Każdy słaby element może popsuć całość.

Do wzmacniacza potrzebujesz transformator. Kupisz tani - za 100 zł, a potem robisz doktorat, co to za hałas... ?
A porządne trafo kosztuje, nawet i 500 zł.

Czyli jesteś na etapie wydatku na poziomie 1000 zł i wzmak jeszcze nie zagra. 
Bowiem musisz kupić obudowę. Fajna obudowa to jeden z większych wydatków - ok. 300-400 zł  przy takim składaniu, choć można pokleić ją i z kartonu.

By to uruchomić potrzebujesz wlutować dobre kondensatory - a jeden potrafi kosztować np. 8 zł, a innej marki 80 zł, a jeszcze innej marki 180 zł. JEDEN! Kondensatorów musisz mieć tu w parach całkiem dużo. 

No i na koniec języczek u wagi - lampy, a tych jest kilka jak już wiesz, co jakiś czas musisz je wymienić przez zużycie, muszą też być parowane i to one są odpowiedzialne w 80% za jakość tego co usłyszysz. Odkryłeś  na Allegro, że są po 30 zł, a po chwili też masz zdziwienie, że jedna para potrafi kosztować nawet i 800 zł. A jedna to mało.

I wtedy przychodzi olśnienie, że masz na to pewien określony budżet, którego nie chcesz przekroczyć. Więc kupujesz elementy na jakie Cię stać w danej chwili. I ich dobór, często losowy, da taką lub inną jakość.

Podsumowując, 1500 zł za ten wzmak nie jest przesadzoną ceną, może gra dobrze, a właściciel musi mieć na ratę do banku - za więcej go nie sprzeda, za mniej szkoda bo to cena części. Ale może też przy składaniu trafił na "chiński potencjometr", i co by nie zrobił, wzmacniacz stanie się tylko podgłaśniaczem ? I chce teraz odzyskać kapitał włożony w nieudany projekt.

I to jest to ryzyko, dlatego kupowanie w ciemno - słaby pomysł, ale pojechać, posłuchać, lepszy. Choć czasem warto poszukać fabryczki polskiej, np. niezłe lampiaki robi firma Feliks Audio. I wtedy albo stajesz się fanem marki, albo jej wrogiem ? 

Klocki LAMM'a za takie pieniądze - tak, to czysty Talmud w najlepszej postaci:
"12. Cokolwiek warte sprzedania, jest warte sprzedania za podwójną cenę."
"13. Jeśli warto coś robić, warto robić to za pieniądze. "
"18. Ferengi bez zysku to nie Ferengi."
"19. Satysfakcja nigdy nie jest gwarantowana." 
"27. Nie ma niczego bardziej niebezpiecznego od uczciwego biznesmena."
"28. Wiedza to zysk."
"30. Słuchaj wszystkiego, nie wierz niczemu."
"44. Nigdy nie myl mądrości ze szczęściem."
"49. Dla każdej rzeczy zawsze można znaleźć osobę, dla której będzie ona coś warta. "
"69. Ferengi nie są odpowiedzialni za głupotę innych ras." 
"82. Im bardziej tandetny produkt, tym wyższa cena. "
"100. Jeśli zdecydują się na twoją pierwszą ofertę, albo żądałeś zbyt mało, albo oferowałeś zbyt dużo. "
"101. Zbiory kolekcjonerskie warte są tylko tyle, ile jest za nie gotów zapłacić nabywca. "
"107. Gwarancja przysługuje tylko wtedy, gdy mogą cię odnaleźć. "
"152. Kłamstwo jest sposobem mówienia prawdy osobie, która jej nie zna."
"153. Sprzedawaj skwarki, a nie mięso!"
"162. Nawet w najtrudniejszych czasach zawsze ktoś odnosi zyski."
169. Współzawodnictwo i fair play wykluczają się nawzajem."
"188. Głupiec i jego pieniądze są najlepszymi kupcami."
"202. Usprawiedliwieniem zysku jest zysk."
"239. Nigdy nie obawiaj się przeinaczyć opis produktu."
"255. Żona jest luksusem, sprawny księgowy koniecznością."
"265. Klient zawsze ma rację, … dopóki nie zapłaci."
"285. Każdy dobry uczynek zasługuje na karę!"
? 

Analizując kwestie możliwości podpinania słuchawek do Lamm'a  wyszło na to, że on jest strasznym zdechlakiem na wyjściu, gdzie podobne ruskie topologie radziły sobie super ze słuchawkami. Być może więc w kopiowaniu schematu przedwzmacniacza jest błąd - taki tranzystorowy klon Lehmann'a jest nie tylko wymiatającym konkurencję wzmacniaczem słuchawkowym, ale i rewelacyjnym przedwzmacniaczem samym w sobie. A dlaczego oryginał kosztuje ponad 1000 USD? Bo aby sparować 4 tranzystory, musiałem ich kupić około 300-tu ? i każdy pomierzyć. Nudne i czasochłonne. I potem dlatego to tyle kosztuje. A w lampach masz podobnie - musisz dobrać lampy. Na słabo dobranych będzie może tanio, ale masz też spore szanse, że i słabo.
Takie składanie DIY więc to tylko zabawa, powinno być tylko dla siebie czy rodziny, kumpli, a nie jako biznes, czy partyzancki dodatek do pensji.

Ale pleciesz...:) niby merytorycznie ale jak sie przyjrzeć szczegółom...bujasz w obłokach ?

Fakty:

Jak nie złoży Lamma za 500 zł sam...albo nei kupi gotowca za 1500 zł..albo nie zleci złożenia gotowca za 2500 zł albo nie kupi oryginału za 7 tys USD to wiesz co sie stanie..?

Nigdy go nei usłyszy:)

Stad jak czytam o dobieraniu lamp,kondów,kabli i potencjometrów...to smieje sie bo żeby złożyc porzadnie jeden projekt DIY na czesciach ze sklepiku za rogiem to trzeba sie neizle napocić...i teraz wymieniaj i słuchaj tylko jednego elementu toru: konda sprzegającego....wstawiasz taniego jentzena..ile słuchasz? jaki robisz test jak porównujesz..? Miesiąc? dwa?   a potem inny itd...a gdzie wymiany lamp z tesli na mitsubishi i 300 godzin wygrzewania...przy sredniej słuchalnosci na dobe jakies pół roku...człowieku żeby wykonać to co ty piszesz na jednym marnym projekcie ze skarabo to by trzeba bylo poświecić 2 lata życia...Naprawde żal mi ludzi którzy wierzą w grajće kondy po 100 godzina ch wygrzewania tylko po to by poświecic rok na wyrobienie sobie opinii który z nich jest najlepszy...a gdzie dziesiątki innych elementów..? W ten spsosób ludzie sie wpedzają w głupoty potem wchodze na giełde ogłoszeń i leżą jakies wynalazki po 300 zł za sztuke które biedny naiwny próbuje sprzedać za 60% wartosci zeby odzyskać choc troche z tej mitologii;) Zamiast po prostu cos kupić lub złożyc i słuchac muzyki;)

Najbardziej spektalurane zmiany brzmienia sprzętu wynikaja ZAWSZE w wypadku czynników mierzalnych...i za nei trezba sie brac od poczatku...a jest to niekiedy droga wyboista..a ty go karmisz bzdurami o różnicach w brzmieniu potencjometrów gdy on albo nie trzymał w życiu lutownicy albo ma ogólnie ograniczony budzet...serio abstrahujesz od punktu odniesienia i twoja rada napisana to fakt kwiecistym i barwnym jezykiem po prostu w praktyce nie zadziała...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dekRe napisał:


? 

Analizując kwestie możliwości podpinania słuchawek do Lamm'a  wyszło na to, że on jest strasznym zdechlakiem na wyjściu, gdzie podobne ruskie topologie radziły sobie super ze słuchawkami. Być może więc w kopiowaniu schematu przedwzmacniacza jest błąd - taki tranzystorowy klon Lehmann'a jest nie tylko wymiatającym konkurencję wzmacniaczem słuchawkowym, ale i rewelacyjnym przedwzmacniaczem samym w sobie.

Lamm jest w topologii wzmacniacza napieciowego...:)

Choiaż jak ktos by był złośliwy to mógłby stwierdzić ze Lamm pożalował na gniazdo słuchawkowe....bo na przednim..tylnym bocznym..a także górnym i dolnym panelu go nie ma...

To nie jest zadne odkrycie ze nie zagra ze słuchawkami,wrecz jest to celowe..ten układ nie słuzy do zasilania słuchawek podobnie jak sygnał z CD nie służy do bezpośredniego zasilania Grande Utopii...fizyka klasa 6....?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... swojego Lammoklona zrobiłem z części walających się po strychu za wyjątkiem kondensatorów końcowych i taniego potencjometru/drabinki- akurat pod nogami nie było. Gra to dla mnie wystarczająco dobrze, żeby nie zawracać sobie głowy dobieraniem i wygrzewaniem części składowych. Albo coś gra dobrze od razu  albo nie... i nie ma co czekać na to, że coś się po dwustu godzinach otworzy.

Swoją drogą podziwiam Kolegów czekających na wygrzanie się jakiegoś elementu składowego i zmianie go na inny, może jeszcze lepiej grający, ale po wygrzaniu. Czas leci, człowiek z jego upływem fizjologicznie głuchnie. Może nie doczekać właściwej prapremiery?.

 

 

Swoj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dobre jest nie spodziewałem się po Tobie takiego coming outu ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slawek.xm napisał:

to dobre jest nie spodziewałem się po Tobie takiego coming outu ?

 

... a czego tu się wstydzić ? Że zamiast wielomiesięcznego dopieszczania np Lamma w tym czasie zrobiłem przynajmniej kilka-/ więcej niż trzy? urządzenia na lampach i nie marnowałem czasu na... wiadomo co.

A elementy? To jakieś starocie, pozyskane ze złomu, wykopalisk, wymian/zamian. Ostatni wynalazek to sprawna lampa prostownicza z października 1940 r. - owiana mgłą tajemnicy ruska BO-188. Działa i w sam raz nadaje się do testowania brzmienia chszonszcza w tszcinie .  Gdyby wykorzystać ją do zasilacza Lammoklona to ten oczywiście zyska na brzmieniu i splendorze. Chyba nie spróbuję?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Lisor napisał:

... a czego tu się wstydzić ? Że zamiast wielomiesięcznego dopieszczania np Lamma w tym czasie zrobiłem przynajmniej kilka-/ więcej niż trzy? urządzenia na lampach i nie marnowałem czasu na... wiadomo co.

A elementy? To jakieś starocie, pozyskane ze złomu, wykopalisk, wymian/zamian. Ostatni wynalazek to sprawna lampa prostownicza z października 1940 r. - owiana mgłą tajemnicy ruska BO-188. Działa i w sam raz nadaje się do testowania brzmienia chszonszcza w tszcinie .  Gdyby wykorzystać ją do zasilacza Lammoklona to ten oczywiście zyska na brzmieniu i splendorze. Chyba nie spróbuję?.

jak bym mogł taki przemial robic to juz bym firme otworzyl ?

niestety ale jestem w połowie drogi miedzy Twoim podejsciem i tych co grzeja 500godzin gniazda sieciowe

dlatego u mnie proces tworzenia jest długi i skomplikowany

ale Twoje podejscie mi sie podoba tylko malo cos opisujesz wlasne konstrukcje i doswiadczenia a szkoda

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.