Skocz do zawartości
IGNORED

Heco Precision 300 renowacja zwrotnicy


michal rozmus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Czy mogę prosić o pomoc w temacie wymiany elementów zwrotnicy Heco Prec. 300 ? Chodzi o to, że moje precisiony nie grają równo więc postanowilem wymienić bebechy na zwrotnicy. Co do kondensatorów to mam tylko pytanie czy dopuszczlna jest wymina visatonów 40V AC na 35 V AC?

poza tym zastanawiam się nad resztą elementó zwrotnicy. Wymieniać cewki? Jeśli tak to jak zidentyfikować obecne i na co wymienić?

 

 

Będę wdzięczny za każde info bo niestetyw sieci nie mogę nic znaleźć.

 

Pozdrawiam

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wymieniać cewki, to MUSISZ znać ich wartości. Ponieważ zwykle nie są opisane, pozostaje pomiar po wylutowaniu przynajmniej jednej końcówki; trzeba mieć też miernik indukcyjności.

Wymiana jest potrzebna raczej wtedy, gdy są rdzeniowe, a i ta cecha ich wcale nie dyskwalifikuje.

Wymienić można na powietrzne, ale np. przy podziale 700 Hz będą to spore wartości i koszty.

Kondensatory wymieniać na ten sam typ, jeśli już, to raczej na wyższe napięcie - UWAGA - to są kondensatory bipolarne ( bez oznaczonego + czy - ) i nie można ich zmieniać na zwykłe elektrolity.

Rezystory jeśli są ruszone "zębem czasu" też wymieniać na taką samą moc.

Poprawę analityczności i barwy można uzyskać, jeśli np. w gałęzi kopułek są elektrolity, a damy tam MKP czy inny poliestrowy, a kable wysokotonowego będą typu "solid" o przekroju do 0,5 mm.

Pojemności przy niskotonowym mogą oczywiście pozostać elektrolityczne. R.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info R!

Trochę ogólnikowe:)

http://pokazywarka.pl/lj3lpm/ (nie potrafię ich wstawic w posta)

 

w linku kika zdjęć. może to ułatwi rozpoznanie co jest co i na co wymienić.

 

Niestety visatonow nie ma 40, są 35. Napisłem do sklepu z pytaniem czy mogę je zamienić ale narazie bez odzewu. A nie chce w ciemno zamawiać żeby później leżaly w szufladzie.

 

Przy okazji, jak rozpoznać czy rezystor jest 5W czy 10W?

 

pzdr

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o:

rezystory - jak nie ma przerwy ani śladów przegrzania można je zostawić.

kondensator 8,2 uF wymienić na MKP lub podobny ( bez przesady z ceną - do 15 zł np. Monacor MKP)

kabelki do kopułki wysokotonowej dać jak napisałem, ale jeśli jej kondensator jest na duże

napięcie, można go dać np. już na 100V.

Co do bipolarnych, popatrz np. tu:

http://www.soltronik.pl/bipolarne/c-95_536.html?osCsid=34c4e4a21350a08556aba0984a69726b

Ale i tak najważniejsze - czego szukasz w dźwięku, bo może moje porady idą w złym kierunku...

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Jeśli chodzi o dzwięk, to nie chciałbym za wiele zmieniać. chciałbym żeby te kolumny grały dzwiękiem zbliżonym do ich najbardziej naturalnego harakteru. Największym kłopotem jest to, że jedna kolumna wyraźnie traci wysokie tony.

 

ok, czyli 8,2 wymieniam na np Monacor MPK. Ale z tego co widzę te monacory sa na 250 V prąd stały. mogą być?

http://www.poweraudio.pl/monacor-mkpa-82-kondensator-8-20-uf-p-501.html

 

68 uf wymienić na to samo tak?

np http://www.poweraudio.pl/mundorf-ecap-100-vdc-raw-68-00-uf-p-1454.html

 

a co z tym 6,8 uf?

 

Kabeli do kopulki znaczy przewód od zwrotnicy do glośnika?

 

kabel do kopulki to jednolity przewód alu na oko 0,5 mm to raczej nie ma sensu tego ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 6,8 to poliester niech więc zostanie; nie zmieniają parametrów w czasie,

lepiej jednak ZAWSZE pomierzyć dla pewności, jak mamy możliwość.

Jeśli ten kabel jest pojedynczym drutem ( czasem to widać dopiero przez lupę ),

a nie pobieloną linką, niech oczywiście zostanie.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

 

kondow jeszcze nie ma, ale ponownie pobawilem sie w wymiane glosników jednak jeden wysoki jakby inaczej grał. Grać gra, ale ciszej. Udało się je regulają w miarę wyrównać . Ale zastanawiam się czy to oznacza, że jest uszkodzony (choć gra)?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus!

 

Kondy wymienione. Ale pierwsze wrazenie jak rozpakowałem to że jakaś pomyłka bo ten większy to byl 8,2uf :) 68uf był mniejszy, a od tego w zwrotnicy to chyba ze 3 razy.

No ale do rzeczy. Wymienilem w jednej i porównując z drugą to jakbym wyjął ją z grubego wora. Przedewszystki wielka różnica w jeśli chodzi o góre. Czyściej i wyraźniej. Bas... na szybko nie zauważyłem zmiany. Wymieniłem w drugiej i zaczęły grać podobnie.

Pod nieco dluższym słuchaniu zauważylem również różnice w dole. Może w samym brzmieniu niewielką, lekko przyjemniej, ale dużo bardziej jakby pod kontrolą.

 

No nić, generalnie jestem zadowolony. Tchnąłem w te leciwe kolumny nowe życi:) Zobaczymy co się zmieni po dluższym słuchaniu jeśli kondy się ulożą. W linku zdjęcia starych kondów.

Zauważyłem również, że elementy na awrotnicy nei są te same w obu. Załączam zdjęcia i proszę o komentarz jesli komuś przychodzi jakiś do głowy czy coś ew. podmienić jeszcze w tej drugiej (moze oba foliowce na jakieś lepsze...?)

 

http://pokazywarka.pl/ft0whk/

 

W ogole to również wielkie dzięki dla Audioburaka za pomoc i wskazówki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...

Witam.

Podepnę się pod temat, bo mam pewien problem z takimi samymi głośnikami (Heco precision 300).

Dostałem je lekko zalane i z trzeszczącym wysokotonowcem. Z tym sobie już poradzilem, ale drażni mnie coś innego...

W pewnych rejestrach (szczególnie dźwięki fortepianu gdzieś w połowie klawiatury) przetworniki wysokotonowe wpadają w jakiś rezonans... Zwyczajnie zaczynają grać BARDZO nieczysto. Poza tym wydają się grać ok.

Teraz pytanie, czy to początek ich końca i trzeba szukać innych/nowych? Czy może coś nie tak ze zwrotnicami?

Dodam, że przetworniki nie są mechanicznie uszkodzone.

 

Proszę o pomoc jeśli ktoś jest w stanie coś podpowiedzieć.

Pozdrawiam

Darek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Drgania na wysokich i charakterystyczne "charczenie" oznacza uszkodzenie zwoju nawiniętego drutu lub pękniecie karkasu. Możliwe, że tylko wykruszył się klej i wystarczy go zeskrobać, ale raczej przewiduję, że uzwojenie się rozeszło i na pewnej jego grubości wytworzyło garb, który ociera o nabiegunnik.

Tego typu uszkodzenia po 30-40 latach są całkiem normalne i w większości przypadków do naprawienia.

Poniżej przykładowe zdjęcia z internetu tego typu uszkodzeń:

post-14987-0-96300100-1502313550_thumb.jpg

post-14987-0-67747500-1502313561_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

temat rozkminiłem w końcu sam, mimo wizyt w dwóch serwisach..

Dla potomnych:

głośniki kopułkowe Heco (i pewnie inne podobnie) są skręcane z dwóch części (magnes i przedni panel z kopułką i uzwojeniem.

 

problem ocierania/brzęczenia jest związany z ułożeniem obydwu połówek względem siebie. Musi to być złożone dokładnie centrycznie, tak żeby uzwojenie nie ocierało o nabiegunnik. U mnie obydwie połówki są w idealnym stanie, ale nie były dobrze zmontowane.

 

moja metoda: położyć podłączony głośnik na płaskiej powierzchni, rozkręcić i delikatnie manewrować magnesem tak żeby grało czysto. Później już tylko skręcić i cieszyć się darmową naprawą ;)

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat rozkminiłem w końcu sam, mimo wizyt w dwóch serwisach..

Dla potomnych:

głośniki kopułkowe Heco (i pewnie inne podobnie) są skręcane z dwóch części (magnes i przedni panel z kopułką i uzwojeniem.

 

problem ocierania/brzęczenia jest związany z ułożeniem obydwu połówek względem siebie. Musi to być złożone dokładnie centrycznie, tak żeby uzwojenie nie ocierało o nabiegunnik. U mnie obydwie połówki są w idealnym stanie, ale nie były dobrze zmontowane.

 

moja metoda: położyć podłączony głośnik na płaskiej powierzchni, rozkręcić i delikatnie manewrować magnesem tak żeby grało czysto. Później już tylko skręcić i cieszyć się darmową naprawą ;)

 

powodzenia

 

Mam te same kolumny i miałem dokładnie ten sam problem z głośnikiem średniotonowym :-)))).

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam

Potrzebuję zrobić dla siebie emblematy Heco takie jak mają Wasze kolumny. Dokładnie chodzi mi o taki znaczek: https://www.hifiengine.com/manual_library/heco/hi-fi-programm.shtml . W rodzinie są kolumny z tego katalogu, ale musiałem dorobić maskownice i pasowałoby dać im znaczki. Czy ktoś z Was mógłby mnie wspomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję zrobić dla siebie emblematy Heco takie jak mają Wasze kolumny. Dokładnie chodzi mi o taki znaczek: https://www.hifiengine.com/manual_library/heco/hi-fi-programm.shtml . W rodzinie są kolumny z tego katalogu, ale musiałem dorobić maskownice i pasowałoby dać im znaczki. Czy ktoś z Was mógłby mnie wspomóc?

 

W jaki sposób ? Zerwać swoje i oddać :-) ?

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Możesz się przespacerować do punktu usługowego, w którym zamawia się plakietki, graweruje napisy np. na pucharach czy tabliczki z nazwiskami na drzwi.

Ja robiłem kiedyś srebrno-czarne logo SABA i wyszło naprawdę super. Dla niewprawnego oka nie do odróżnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.