Skocz do zawartości
IGNORED

Lampy rtęciowe


mate_ous

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję informacji na temat lamp rtęciowych. Jak dobrze radzą sobie one w aplikacji audio?

 

Spotkałem się z opinią, że potrafią mocno szumić, ale szukam potwierdzenia.

 

mv_rectifiers.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem powstanie wzmaniacz oparty na E86C-6N30P- Qb2/250 gdzie lampy mocy beda mialy pelono zakresowy prostownik na lampach rteciowych 866a, wiec razem 8 baniek.

 

Narazie samo zarzenie:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec razem 8 baniek.

 

Czemu 8 baniek? Na jeden prostownik pełno zakresowy idzie 4 bańki? Robisz dwa oddzielne mostki na dwa kanały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W życiu piękne są tylko chwile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zasilane GM70 lampami 866A. Testowałem mostek na 2 lampach i strasznie burczało trafo, zmieniłem na pełen mostek na 4 lampach i trafo zupełnie nieme.

Nie odkryłem równic z brzmieniu w porównaniu z lampowymi prostownikami 5U4GB. Przy okazji zmiany dodałem trochę uF za mostkiem wiec dźwięk stał się masywniejszy.

Szumu nie zaobserwowałem. Fajny mają glow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wszystko high-end co się świeci......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania: W oparciu o analizę rynku i możliwych źródeł zakupu, co byście uważali za "rozsądną" cenę w zakresie zakupu / pozyskania tego typu lamp prostowniczych gazowych?

Czy w grę wchodzi wyłącznie para rtęci, czy też są znane lampy prostownicze na bazie innego składnika ?

Czy te lampy "zawsze" dają poświatę, czy raczej tylko przy sporym obciążeniu prądem? W szczególności: jeśli pobór prądu będzie niewielki, to ta poświata również będzie widoczna ?

Czy dla zwiększenia wydolności prądowej - czy można te lampy łączyć "równolegle"? W sensie, czy one same między sobą załatwią balansowanie rozpływu prądu, na zasadzie wzrostu wartości spadku napięcia w funkcji wzrostu płynącego przez nie prądu, czy raczej na takie samoistne wyrównywanie się rozpływu prądu nie należy liczyć ?

 

Ostatnie pytanie to nie ode mnie, lecz od kobiety: Czy są jakieś, które świecą na różowo ?

z.

 

Aha, no i last but not least ... Czy jeśli przywalę pełnym napięciem anodowym na nierozgrzaną rtęciówkę (bez zwłoki czasowej między żarzeniem a anodowym) to czy ryzykuję że się jakieś "kuku" wydarzy ?

Prawda li to co się słyszy, że wtedy może wewnętrzne zwarcie w takiej rtęciówce nastąpić i generalnie niefajny ciąg dalszy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję informacji na temat lamp rtęciowych. Jak dobrze radzą sobie one w aplikacji audio?

 

Spotkałem się z opinią, że potrafią mocno szumić, ale szukam potwierdzenia.

 

mv_rectifiers.jpg

 

Jak widać grają i wyglądają zacnie przynajmniej dla kogoś kto ma bzika na punkcie lamp z moją osobą włącznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania: W oparciu o analizę rynku i możliwych źródeł zakupu, co byście uważali za "rozsądną" cenę w zakresie zakupu / pozyskania tego typu lamp prostowniczych gazowych?

 

Ja dałem za nowe 866a w wydaniu wojskowym ok 10 zł za szt.

karton%2B866A.jpg

 

Czy w grę wchodzi wyłącznie para rtęci, czy też są znane lampy prostownicze na bazie innego składnika ?

 

nie znam

 

Czy te lampy "zawsze" dają poświatę, czy raczej tylko przy sporym obciążeniu prądem? W szczególności: jeśli pobór prądu będzie niewielki, to ta poświata również będzie widoczna ?

 

im większe obciążenie tym większa poświata. U mnie występuje również jak prostownik jest bez obciażenia

 

Ostatnie pytanie to nie ode mnie, lecz od kobiety: Czy są jakieś, które świecą na różowo ?

z.

 

:) szukaj moje świecą na błękitno

 

Aha, no i last but not least ... Czy jeśli przywalę pełnym napięciem anodowym na nierozgrzaną rtęciówkę (bez zwłoki czasowej między żarzeniem a anodowym) to czy ryzykuję że się jakieś "kuku" wydarzy ?

Prawda li to co się słyszy, że wtedy może wewnętrzne zwarcie w takiej rtęciówce nastąpić i generalnie niefajny ciąg dalszy ?

 

nie testowałem takiej awarii ale może mieć to takie następstwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wszystko high-end co się świeci......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czemu 8 baniek? Na jeden prostownik pełno zakresowy idzie 4 bańki? Robisz dwa oddzielne mostki na dwa kanały?

. Tak robię zasilanie dual mono, 4 banki na jedna lampę mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te lampy są niebezpieczne dla zdrowia tzn czy nie wydzielają szkodliwego promieniowania.

Rtęć ma prążek widmowy w ultrafiolecie na długości fali 254nm. W przeciwieństwie do świetlówek, tutaj bańka nie posiada luminofora, który "przechwytuje" sporą część ultrafioletu na potrzeby emisji wtórnej w paśmie widzialnym. Czyli jesteś narażony na promieniowanie UV, ale wszystko sprowadza się do natężenia, a tego nie wiem, jakie jest z takiej lampy. Poparzeń skóry nie przewiduję, ale siatkówka oka jest wrażliwa na ultrafiolet, więc za dużo bym się takim lampom nie przyglądał (bez odpowiednich okularów).

Inna sprawa, to że rozbicie w domu pracującej lampy zawierającej rtęć to ogólnie niefajne wydarzenie, bo ten pierwiastek bardzo skutecznie wchłania się przez płuca, a podczas pracy lampy jest w formie par o wysokiej prężności. W razie nieszczęścia 15 minut wietrzenia, a potem dokładne sprzątanie resztek, tylko nie odkurzaczem. Następstwa zabaw małych dzieci w pobliżu źle posprzątanych miejsc po rozbitej świetlówce opisano w internecie, a dobry dźwięk można mieć na parę innych sposobów. Tyle z mojej strony w temacie fascynacji rtęcią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy nie rozumiem po co się w takie coś w ogóle bawić.

chyba tylko dla zasady no risk no fun

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzewanie fabrycznych prostowników rtęciowych ...

 

Doprawdy nie rozumiem po co się w takie coś w ogóle bawić.

No bo się "fajowsko" świeci :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-34863-0-79574900-1414930966_thumb.jpg

post-34863-0-32110400-1414930967_thumb.jpg

post-34863-0-72383000-1414930967_thumb.jpg

post-34863-0-19372600-1414930968_thumb.jpg

post-34863-0-18744100-1414931011_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy PDF o zasadach eksploatacji gazowych prostowników rtęciowych:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A orientujecie sie ile godzin te lampy"zyja"?

niewiele krocej niz ich nieostrozni wlasciciele ;-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiele krocej niz ich nieostrozni wlasciciele ;-/

Oj tam, Oj tam.

Nie jest aż tak źle. Ten przewód anodowy to na żywca gołymi palcami zakładałem i tą nakrętką mocującą dokręcałem, po odczekaniu 30s, gdy już żarnik temperatury złapał, ... no i nic nie było. Piszę - więc jestem. A jak jest separacja na trafie anodowym, to spoko. Kapcie mam takie góralskie, z futerkiem, no i z gumową podeszwą.

 

Było pytanie o czas życia ... Jeśli nie katuje się ich ponad to co dopuszcza specyfikacja, to raczej można się spodziewać długiego życia.

Ważne jest przestrzegać reżimu rozgrzewania, oraz NIE przekraczania maksymalnego prądu - nawet chwilowo w udarze.

Warto też ją sformatować po każdym transporcie (wygrzać).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pewnym "wyzwaniem konstrukcyjnym" jest przezwyciężenie problemu "udaru prądowego" w chwili odpalania anodowego - moment w którym następuje ładowanie kondensatorów filtra zasilania ... Ale na to mam akurat pomysł, dość diabelski zresztą ... Po prostu je naładuję ... Krzemem :)

A potem krzem odłączę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak tragicznie, aczkolwiek trzeba policzyć cenę lamp, traf do ich zdarzenia, traf anodowych, koniecznie dławić odrazu za lampami i oczywiście kondycji itp. Jakoś ponad 2tys zl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem pełnym sukcesem eksperyment polegający na podłączeniu lampy rtęciowej, BEZ dławika, z pierdyllionem mikrofaradów w ramach filtra tuż za lampą. Lampa rtęciowa jest bocznikowana diodą krzemową przez pierwszą minutę pracy, po czym krzemowa jest odłączana przekaźnikiem. Przez ten czas a). nagrzewa się włókno lampy rtęciowej, oraz b). pierdyllion mikrofaradów za prostownikiem naładuje się do końcowej, górnej wartości napięcia pracy, za pomocą udaru prądowego, który jest zresztą początkowo ograniczany soft-startem - tym jeszcze przed trafem.

Dopóki dioda krzemowa (o spadku napięcia 0,7V w kierunku przewodzenia) jest połączona równolegle z rtęciówką, to rtęciówka jest bezpieczna, nawet jak ma zupełnie zimne włókno. Sprawdziłem to i nic się nie wydarzyło. Rtęciówka wytrzymuje wysokie napięcie wsteczne nawet na zimno - "tak czy inaczej", a z kolei w kierunku przewodzenia - nie osiąga wartości granicznego napięcia jonizacji, zapłonu, czyli około 12 Voltów, więc nawet jak się trochę podgrzeje, to praktycznie żaden znaczący prąd przez nią nie płynie. Natomiast ten co faktycznie płynie jest wystarczający, aby wytworzyć spory ładunek przestrzenny wokół katody. Odłączenie diody krzemowej od tego tandemu skutkuje spokojnym rozpoczęciem pracy rtęciówki, bez jakiegokolwiek efektu "arc-back", czyli łuku wstecznego, iskrzenia, czy zwarcia i wybuchów we wnętrzu lampy.

 

{{ Nota bene takie wybuchy arc-back/wstecznego łuku - są niezwykle efektowne, ale po kilku sekundach i po kilku razach, jak się za często w takie fajerwerki bawimy, to takie harce kończą się całkowitym rozwaleniem żarnika i śmiercią lampy. A owszem - niezwykle spektakularną i widowiskową }}.

 

Z tym odłączaniem diody krzemowej oraz stałą czasową sterującą pracą przekaźnika, który ją odłącza - jest jedno "ALE" ... Stała czasowa układu odłączania diody musi być natychmiast resetowana przy najmniejszym, nawet chwilowym zaniku zasilania.

 

To tyle na temat gonienia zajączka.

 

A teraz wracając do kolorowanek ... Mam już obstawiony kolor pomarańczowo czerwony (anody lamp mocy), mam obstawiony kolor fioletowo-niebiesko-rtęciowy (jak wyżej), .... Zatem pytanie do specjalistów w zakresie prążkowanej analizy widmowej: Który gaz się świeci na zielono?

Argon?

Neon?

Xylen?

Mieszanki powyższych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Witam!

Lampa ta to jest gazotron,czyli dioda rtęciowa.

To wogóle nie nadaje się do audio,gdyż tam zachodzi wyładowanie w parach rtęci i taka lampa wytwarza zakłócenia impulsowe.Poza tym te lampy były stosowane tam gdzie nie mogły pracować diody próżniowe(chodzi o maksymalny prąd wyprostowany).Lampy te często pracowały w zasilaczach nadajników radiowych i telewizyjnych,były też w radiostacjach krótkofalarskich i we wojsku.Kiedyś stosowano je też we wzmacniaczach audio do radiowęzłów czy estradowych.Zniknęły po rozpowszechnieniu się prostowników selenowych.

Lampy te muszą być grzane przed załączeniem napięcia anodowego,gdyż rtęć musi odparować.Poza tym te lampy mają bardzo niską trwałość(kilkaset godzin).

Nie warto się w to pchać,bo jest pełno lamp próżnowych(zwłaszcza wojskowych), które są tanie i popularne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.