Skocz do zawartości
IGNORED

Prasowy bełkot - czyli recenzje sprzętu


IGNAC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obiektywizm i porownanie dwoch sprzetow jest mozliwy tylko wtedy kiedy test nie jest sponsorowany przez producenta testowanego urzadzenia. Jesli jest to wiadomo ze nie napisze sie ze gra zle lub gorzej od tanszego

To jest problem internetowych pseudorecenzentow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym w miarę obiektywnym pismem był Magazyn hi-fi. Co do reszty było już różnie, pamiętam jak w Audio "zjechali" wzmacniacz Baltlaba Epoca 1v3 sugerując, że konstruktor powinien go dopracować. Baltlab trafił do mnie na testy, oprócz niego wypożyczyłem inny, nieco droższy wzmacniacz wychwalany przez Audio i innych. Nie wierząc własnym uszom poszedłem z tym wynalazkiem do kolegi który miał całkiem inny system... Od tego czasu przestałem kupować prasę audiofilską, czytać recenzje. Baltlab został u mnie, a ja przekonałem się co to znaczy "obiektywizm" prasy... Obecnie jest często tak, że po przykryciem "bełkotu" próbuje się przemycić prawdę. Takie domyślanie się o co chodzi, czytając między wierszami to nie dla mnie.

Pozdrawiam,

Radek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Radek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między recenzentem, a czytelnikiem występują znaczące różnice:

 

-inny sprzęt towarzyszący

-inne pomieszczenie

-inne oczekiwania

 

Jedyne wytłumaczenie, że recenzje komuś podchodzą, to

-nierozumienie recenzji,

-systemy i gusta nie różnią się tak bardzo, jak można by sądzić widząc różnorodność sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bawią zawsze teksty Marka Lackiego. Kiedyś niby tak merytorycznie dowalił w Amplifikatora gloryfikujac wzmacniacz Qby...ale poczytałem więcej "recenzji" tegoż i wolę jednak basnie Andersena

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 lata później...
W dniu 7.12.2015 o 02:11, amppG napisał:

Mnie bawią zawsze teksty Marka Lackiego. Kiedyś niby tak merytorycznie dowalił w Amplifikatora gloryfikujac wzmacniacz Qby...ale poczytałem więcej "recenzji" tegoż i wolę jednak basnie 

A coś merytorycznego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?Co to jest 5lat wobec wieczności ?

Obawiam się że forumowicz ammpG może nie odpowiedzieć. Ostatnia wizyta 2016r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rafal735r

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marek Lacki napisał:

A coś merytorycznego?

Merytorycznie to niestety nawet stwierdzenie "reflex szachisty" traci przy tym sens. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grona prasowych belkotow niestety musi dołączyć "stereo i kolorowo" 

Śledziłem ten blog prawie od początku. Nie regularnie ale jednak. Z ciekawości wszedłem ostatnio. Dramat , dramatów, poniżej krytyki! 

Wszystkie testowane urządzenia da najlepsze w swojej cenie, kilerami i dostają absolutna rekomendacje. Wygląda na to że autor im więcej pozytywnych słów opiszę tym większa ma bułę bo to w jaki sposób ostatnio opisuje produkty to już nie do wiary. 

Zdecydowanie polecam UNIKAĆ. 

PS fajnie piszę tylko o historii urządzeń. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pozwalam sobie wrzucić skopiowany  mój post zamieszczony już na tym forum w listopadzie 2016. 

Oto on -

Jestem bardzo krytycznie nastawiony do pism z branży audio. Moim zdaniem jest to tuba reklamowa. Od kilku lat wszystkie recenzowane sprzęty są albo bardzo dobre albo wybitne. W niektórych pismach nie ma odniesień do cen. Gdyby wyrzucić zdjęcia i opis budowy to opis brzmienia mini-wieży za 1500pln niewiele różni się od opisu wzmacniaczu czy głośników za 10000pln. Nie ma rzeczy średnich ani złych???

Czas na dowody. W piśmie Audio były recenzowane zestawy B&W CM1, CM5, CM7 oraz CM9. Zawsze były to super recenzje. Nieco później producent wypuścił największe zestawy CM10. W numerze styczeń 2014 ukazała się ich recenzja. Oto cytat

 

 

"W kolumnach serii 800 koncepcja ta daje fajne rezultaty; w konstrukcjach serii CM - bardzo różne. Nie będę już robił szczegółowego przeglądu, ale bywało tak, że przy pisaniu recenzji musiałem się nagimnastykować chyba nie mniej, niż konstruktor przy strojeniu zwrotnicy, żeby w końcu coś z tego wyszło."

 

Wymsknęło się autorowi że przy pisaniu poprzednich recenzji musiał pisząc je tak kombinować (pisząc poetyckie słowa) by recenzja wyszła dobrze.

Bardzo to jest smutne.

Jedynym wiarygodnym pismem był nieistniejący już gdyński Magazyn Hi-FI ale te czasy już nie wrócą a szkoda.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny  przykład z przeszłości. Recenzje odtwarzacza CD Primare CD22

Oto cytat z recenzji z Pisma AUDIO

" Bas jest wręcz dość lekki, lecz cały dźwięk wcale nie jest rozjaśniony - wysokie tony są bardzo grzeczne, wygładzone, niewyrywne, co ustala dobrą ogólną równowagę. CD22 nie jest mistrzem w rozdzielczości, nie pojawi się tu bogactwo szczegółów, które znajdziemy czasami w innych odtwarzaczach za te pieniądze. "

Oto cytaty z recenzji z Pisma AUDIO-VIDEO ( AVtest)

"Tańszy z odtwarzaczy Primare dał się poznać jako urządzenie żywe, by nie powiedzieć – wyostrzone w brzmieniu. Była to cecha dominująca i na dłuższą metę mogła powodować irytację z powodu pojawiającej się (od czasu do czasu) przenikliwości dźwięku."

"CD22 to odtwarzacz z wyraźnym charakterem. Żywy, wręcz wyostrzony, przez co na dłuższą metę trudny do słuchania na neutralnym sprzęcie."

Czy w obu tych pismach był na teście ten sam odtwarzacz?

(Obie te recenzje są dostępne bezpłatnie, powszechnie na stronach tych pism skąd pozwoliłem sobie skopiować te cytaty)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maciejwb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, maciejwb napisał:

Czy w obu tych pismach był na teście ten sam odtwarzacz?

To częsty przypadek takich rozbieżności przy ocenie w teście subiektywnym. Nie ma się czym przejmować.

1 godzinę temu, 5z0p3n napisał:

Wszystkie testowane urządzenia da najlepsze w swojej cenie, kilerami i dostają absolutna rekomendacje.

Możliwe że to jest niewygodna prawda ;-).

2 godziny temu, 5z0p3n napisał:

PS fajnie piszę tylko o historii urządzeń. 

No i na pewno są zdjęcia "rozbierane" bardzo pomocne w ocenie sprzętu przez potencjalnego nabywcę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Lech36 napisał:

To częsty przypadek takich rozbieżności przy ocenie w teście subiektywnym. Nie ma się czym przejmować.

 

To tylko dodaje wiarygodności. Każdy słucha w innym pomieszczeniu na innym sprzęcie. 

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Sklep.RMS.pl napisał:
 

To tylko dodaje wiarygodności. Każdy słucha w innym pomieszczeniu na innym sprzęcie. 

To ile jest udziału pomieszczenia w tej ocenie testowanego sprzętu? Wydaje się że zawsze powinno się robić odsłuchy w tym samym pomieszczeniu bo jak wiadomo pomieszczenie ma kluczowy wpływ na efekt końcowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego. 

Dodajmy że chyba największy miesięcznik i recenzent w Polsce mianowicie czasopismo AUDIO nie podaje z czym testuję sprzęt!! Oraz w jakim pomieszczeniu. Nigdy nie pokazali zdjęć czy opisu. 

Testują odtwarzacz CD czy DAC w momencie gdzie czytelnik nie wie jaka jest reszta toru. To jest śmiech.

Z drugiej strony to właśnie świadczy dla kogo tego typu czasopisma są. 

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Możliwe że to jest niewygodna prawda ;-).

Nie możliwe żeby to była prawda. Bo zdarza się mu testować na przykład kolumny w tym samym budżecie. ? Wszystkie 5/5 są fantastyczne i mógł by je mieć. Poleca i daje rekomendacje. LOL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo dla 5z0p3n. Celne i w punkt. Oby więcej ludzi podążało tym torem rozumowania i miało świadomość. Świata biznesu i marketingu nie zmienimy, liczy się sprzedaż, wypromowanie produktu itd. Na szczęście mamy jeszcze swój rozum oraz inteligencję  i tego nam żadne marketingowe zagrywki dystrybutorów nie odbiorą. 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, 5z0p3n napisał:

Do grona prasowych belkotow niestety musi dołączyć "stereo i kolorowo" 

Śledziłem ten blog prawie od początku. Nie regularnie ale jednak. Z ciekawości wszedłem ostatnio. Dramat , dramatów, poniżej krytyki! 

Wszystkie testowane urządzenia da najlepsze w swojej cenie, kilerami i dostają absolutna rekomendacje. Wygląda na to że autor im więcej pozytywnych słów opiszę tym większa ma bułę bo to w jaki sposób ostatnio opisuje produkty to już nie do wiary. 

Zdecydowanie polecam UNIKAĆ. 

PS fajnie piszę tylko o historii urządzeń. 

Od dawna tam jest piepszenie bzdetów. A konkretnie jak zaczął wychwalać Hegla pod niebiosa i założył klub Hegla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, maciejwb napisał:

Kolejny  przykład z przeszłości. Recenzje odtwarzacza CD Primare CD22

Oto cytat z recenzji z Pisma AUDIO

" Bas jest wręcz dość lekki, lecz cały dźwięk wcale nie jest rozjaśniony - wysokie tony są bardzo grzeczne, wygładzone, niewyrywne, co ustala dobrą ogólną równowagę. CD22 nie jest mistrzem w rozdzielczości, nie pojawi się tu bogactwo szczegółów, które znajdziemy czasami w innych odtwarzaczach za te pieniądze. "

Oto cytaty z recenzji z Pisma AUDIO-VIDEO ( AVtest)

"Tańszy z odtwarzaczy Primare dał się poznać jako urządzenie żywe, by nie powiedzieć – wyostrzone w brzmieniu. Była to cecha dominująca i na dłuższą metę mogła powodować irytację z powodu pojawiającej się (od czasu do czasu) przenikliwości dźwięku."

"CD22 to odtwarzacz z wyraźnym charakterem. Żywy, wręcz wyostrzony, przez co na dłuższą metę trudny do słuchania na neutralnym sprzęcie."

Czy w obu tych pismach był na teście ten sam odtwarzacz?

(Obie te recenzje są dostępne bezpłatnie, powszechnie na stronach tych pism skąd pozwoliłem sobie skopiować te cytaty)

 

W gruncie rzeczy, obydwa te opisy mogą być prawdziwe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak bym nie powiedział że oba te opisy mogą być prawdziwe. Wydźwięk i przesłanie tych recenzji jednak różnią się zdecydowanie. Prawda  jest zapewne gdzieś pośrodku choć w mojej opinii dużo bliżej recenzji z Pisma AUDIO-VIDEO.  Pozwalam sobie wyrazić swoją czysto subiektywną opinie gdyż mam akurat ten odtwarzacz.

W aspekcie wiarygodności recenzji warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden aspekt. Tenże Primare CD22 był w piśmie AUDIO-VIDEO recenzowany w teście grupowym odtwarzaczy CD. Był tam rownież wyższy model Primare CD 32. Ma on inne przetworniki, na dodatek dwa po jednym na kanał, był 2 razy droższy więc zapewne był lepszy. Warto przeczytać tą recenzję Pana Marka Lackiego ( dostępna na stronie pisma). Początkowo w opisie brzmienia autor zwraca uwagę że jest nieco lepiej niż w tańszym modelu ale nadal jest zbyt dużo nerwowości  i metaliczności zwłaszcza w aspekcie ceny.  Nagle eureka recenzent odkrył możliwość zmiany ustawień upsamplingu. Wyłączył go - czyli ustawił na 44,1 kHz zamiast na 96 kHz  czy 192  kHz i nastąpiła duża poprawa z zakresie muzykalności i brzmienie wskoczyło na poziom o klasę wyższy. 

Niższy model CD 22 ma również takie możliwości, opcje - opisane zresztą w instrukcji obsługi. Czy autor w przypadku testu tańszego modelu nie przetestował tych opcji? Nie znalazł ich?  Bo gdyby je sprawdzał to chyba wspomniałby o tym nawet jeśli nie przynosiłyby one takich zmian jak w droższym modelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą jak się teraz przegląda recenzje, opinie na forach to chyba rzeczywiście ta seria Primare (wzmacniacze I22,I32 oraz odtwarzacze CD22,CD32) miała mieszany odbiór. Może była wrażliwa na dobór innych komponentów. Podobno nowa seria jest świetna ( czytaj bardzo promowana) ale czy wierzyć w te recenzje? Po za tym ceny są bardzo wysokie ale to już inna bajka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale recenzenci chyba są od tego, by przetestować dany sprzęt tak dogłębnie i z tak wieloma towarzyszącymi, by późniejszy opis jak najbardziej odzwierciedlał faktyczne brzmienie, a ewentualne różnice wynikały jedynie z akustyki. Jeśli jeden pseudo-dziennikarz ma pokój przystosowany w 100% do odsłuchu i drugi pseudo-dziennikarz również ma pokój przystosowany w 100% do odsłuchu, to na logikę różnice nie mogą być aż tak rozbieżne.

W takim przypadku dochodzimy do zagadnienia GUST.

Jeśli każdy recenzent jest przekonany do tego co pisze(i nie jest sponsorowany jak np. Stereoikolorowo), to widać gdzie można sobie wsadzić takie recenzje. Nawet sugerować się nie można, bo dwie opinie rzucają ZUPEŁNIE inne światło na chociażby Primare.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki że testowane kolumny 2100 zł a wzmacniacz 10 razy drożej. Nie mówiąc o reszcie systemu.Przecietny nabywca z reguły będzie miał gorszy system z mniejszego przedziału cenowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AV to ta gazetka, która każdego Hegla z urzędu wrzuca do worka z Hi-End-ami a popełniający recenzję Hegla H90 recenzent wręcz doznał orgazmu słysząc grającego H90?

Magazyn AV to obok Hificlass moi "ulubieńcy" , świetni biznesmeni. Pozdrawiam serdecznie redakcję AV i Hificlass, jesteście najlepsi... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2014 o 12:30, parantulla napisał:

Przestałem kupować te szmatławce jakoś w 2005 roku jak sobie podliczyłem ile mnie to miesięcznie kosztuje.

Jakiekolwiek recenzje jakiegokolwiek urządzenia testowanego bez porównania go w tym samym czasie z czymkolwiek innym,

to zwykłe lanie wody i takie tam bla bla bla, dla każdego kto poważnie traktuje swoje hobby kompletnie bezwartościowe bzdety.

Drogocenna makulatura.

W dniu 28.11.2014 o 15:00, rafal735r napisał:

Jak zaczolem sam sobie zmieniac klocki szybko przyszla mi mysl jak oni cos porownuja do urzadzenia, ktore sluchali np rok temu jak mi czesem ciezko odroznic jedno od drugiego bezposrednio.

Złote uszy i pamięć dźwiękowa....śmiechu warte!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciejwb napisał:

W niektórych pismach nie ma odniesień do cen. Gdyby wyrzucić zdjęcia i opis budowy to opis brzmienia mini-wieży za 1500pln niewiele różni się od opisu wzmacniaczu czy głośników za 10000pln.

Bo wszystko gra tak samo.

6 godzin temu, Sklep.RMS.pl napisał:
 

To tylko dodaje wiarygodności. Każdy słucha w innym pomieszczeniu na innym sprzęcie. 

To po co te bajdurzenia jak cokolwiek gra. Różnie w różnych miejscach, każdy to postrzega różnie. W ogóle co warte są słowa wypowiadane przez jednostkę subiektywnie odczuwającą?... A reszta gawiedzi czyta to i dyskusjom nie ma końca... Te fantasmagorie nie mają żądnego związku z rzeczywistością. Weźcie się za jakąś pożyteczną robotę. 

?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bo to jest trochę tak jak w znanym, słynnym i popularnym kiedyś serialu "Z Archiwum X" - ktoś spytał kiedyś agenta Foxa Muldera czy mimo tylu niepowodzeń i braku efektów on w końcu wierzy w istnienie tych obcych i w UFO a on odpowiedział "Chcę wierzyć" Podobnie większość czytelników pism o tematyce audio  ( ja chyba niestety trochę też) domyśla się że są to tuby reklamowe dystrybutorów  ale mimo wszystko chce wierzyć że czegoś dowie się z tych recenzji.  Takie myślenie magiczne. 

2. A propos Hegla to na sprzedaż H90 musiało być chyba mega ciśnienie bo w AUDIO-VIDEO był on recenzowany dwa razy w 2017 i w 2019 roku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maciejwb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Allmr napisał:

Pominąłeś jeszcze tak kluczową kwestię jak sprzęt towarzyszący. 

Dlatego też kierowanie się w jakimkolwiek stopniu sugestiami (forumowymi również) innych osób na temat brzmienia sprzętu, porównywania konkurencyjnych modeli etc. jest bardzo mocno ryzykowne. Różne pokoje odsłuchowe, różny poziom słuchu, inny sprzęt towarzyszący, muzyka, gusta, no i inne definicje brzmienia: dla jednego jasno grający sprzęt to taki, który tnie uszy żyletkami, dla drugiego taki, w którym w ogóle jakkolwiek słychać wysokie tony. Ergo: każda recenzja brzmienia komponentów audio jest z definicji bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.