Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer Open Baffle - konstrukcja


Pan Kochany

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Noszę się z zamiarem uzupełnienia stereo o niskie częstotliwości. Żeby nie było za łatwo: będą to 2 suby typu OB, o budowie N-frame lub H-frame. O H-frame coś tam można znależć, natomiast o N-frame ciocia Google wie prawie nic...

Każdy sub z jednym głośnikiem 15''. I tu też problemy: można poczytać w wielu miejscach, że dla tego typu konstrukcji Qts powinien mieć jak największą wartość (najlepiej około 0,7), inni natomiast piszą, że to wszystko nieprawda i księcia Bogusława wymysły... pogląd ten wydaje się potwierdzać W.Cz. Siegfried Linkwitz: w swoich fagowcach ma na dole 2 seasy o Qts=0,27 (!!!). Jak to jest naprawdę?

Myślałem o głośnikach Fi IB315, jako że są dedykowane do tego typu konstrukcji i ogólnie wychwalane pod niebiosa, niemniej w Europie chyba nie do zdobycia. Na obecnym etapie skłaniam się ku Dayton Audio RSS390HF-4 15". Może macie jakieś inne typy w podobnej cenie, zależy mi na niskiej Fs (około 20Hz).

Pokój odsłuchowy około 25m2, głośniki na dłuższej ścianie, WAF pomijalny. Napęd: 2 monobloki 250/400W, parametryzacja sygnału przez miniDSP.

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie lub ma dobre rady proszę o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znikąd pomocy... ;)

Sprawę niskiego Qts dobrze tłumaczy przywołany przeze mnie Linkwitz:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Świat do przodu idzie i przy dzisiejszych przetwornikach z atomowymi motorami niski Qts nie przeszkadza a nawet pomaga.

 

W sumie to można by spróbować z Seasem L26RO4Y, bo już w takiej konstrukcji użyty z wybitnym podobno rezultatem. Problem w tym, że to 10-tka a zawsze marzyło mi się zrobić coś z dużą membraną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znikąd pomocy... ;)

Ano, takie tutaj zwyczaje.

Tych co się przed szereg wychylają, to szybciutko się do porządku przywołuje, coby się nie wychylali zbytnio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak to najlepszy bedzie aktywny sub z servo kontrolujacym wychylenia membrany. W rezultacie minimalizujesz znieksztalcenia, wielkosc obudowy a jak bardzo chcesz to mozesz podbic dodatkowo najnizsze czestotliwosci, kontrolowac pasmo i faze (opoznienia/delay).

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywny sub z servo jest bardzo drogi, chyba że ominęło mnie jakieś nowe rozwiązanie DIY.

 

Ja proponuję możliwie największy głośnik, najlepiej 18" włożony w płytki na 20cm U-Frame.

Jeśli ma to być typowy SUB<80hz, to może być N-Frame lub Ripol - o ile zależy ci na węższej konstrukcji.

Jeśli ma być to zasilone tanio i dobrze, to polecam moje rozwiązanie, mianowicie mocny wzmacniacz z segmentu pro z dużym wzmocnieniem i MiniDSP w roli aktywnej zwrotnicy i EQ.

 

Aktywny sub z servo jest bardzo drogi, chyba że ominęło mnie jakieś nowe rozwiązanie DIY.

 

Ja proponuję możliwie największy głośnik, najlepiej 18" włożony w płytki na 20cm U-Frame.

Jeśli ma to być typowy SUB<80hz, to może być N-Frame lub Ripol - o ile zależy ci na węższej konstrukcji.

Jeśli ma być to zasilone tanio i dobrze, to polecam moje rozwiązanie, mianowicie mocny wzmacniacz z segmentu pro z dużym wzmocnieniem i MiniDSP w roli aktywnej zwrotnicy i EQ.

 

Przy okazji polecam ten zapoznanie się z tym projektem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki fakamada.

Projekt z linku widziałem już wcześniej, fajnie się to czyta.

Apropos konstrukcji: U-frame jest opisany, nawet na podanej przez Ciebie stronie, natomiast co zmieni się jeśli zastosuje się N-frame?

Myślałem o 18-tkach, lecz nie wiem czy to już nie lekka przesada do 25 m2?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki fakamada.

Projekt z linku widziałem już wcześniej, fajnie się to czyta.

Apropos konstrukcji: U-frame jest opisany, nawet na podanej przez Ciebie stronie, natomiast co zmieni się jeśli zastosuje się N-frame?

Myślałem o 18-tkach, lecz nie wiem czy to już nie lekka przesada do 25 m2?

 

Rezonans będzie trochę wyższy i trudniejszy do usunięcia, ale z dobrą zwrotnicą np. miniDSP nie będzie problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chodzi o rezonans w okolicy 300hz. Powoduje go obudowa i zwrotnica musi go wyciąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywny sub z servo do zlozenia sprzedaje Rhythmik Audio. Wzmacniacz z servo 600 albo 800W a glosnik to DS1510 (15" cewka 75mm). Trzeba zbudowac skrzynke wg planow. Obudowa moze byc otwarta albo zamknieta. Glosnik ma dwa uzwojenia. Druga (mniejsza) cewka podlaczona jest do servo. Jeden taki sub zbudowalem/zlozylem. Kosztowalo mnie to wlacznie z kosztami przesylki cos kolo $900. W Polsce jeszcze dojdzie pewnie clo i VAT.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden taki sub zbudowalem/zlozylem. Kosztowalo mnie to wlacznie z kosztami przesylki cos kolo $900. W Polsce jeszcze dojdzie pewnie clo i VAT.

Jeden, to malo :) trzeba takich minimum trzy lub cztery.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiekszy pokoj dwa zupelnie wystarcza chyba, ze ktos ma hangar. Rhythmik ma wersje na dwa glosniki w jednej obudowie. Mozna zbudowac dwa za $1800 plus koszta stolarki, clo i VAT.

 

Drozsza i lepsza alternatywa to Velodyne Digital Drive plus 18 (18") albo Velodyne HGS 18. Obie wersje drogie ale ta druga tansza i subiektywnie daje wiecej basu bo go nieco mniej kontroluje.

 

Niektorzy wola uzyc kilka tanszych Hsu VTF-15H zamiast velodyne. HSU nie schodzi tak nisko jak velodyne ale muzyka zadko kiedy zawiera bas ponzej 20stu kilku Hz. Cztery HSU za wyraznie nizsza cene daja wiecej basu powuzej 25Hz niz jedna velodyne.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą jakość niskich tonów w ramach budżetu.

A nawet bez budżetu... ;)

Wprawdzie z OB dużego doświadczenia nie mam ale moim skromnym zdaniem to musi to być głośnik z jak największą powierzchnią membrany i z jak najwyższym wychyleniem liniowym. Podejrzewam że wysokie Qts byłoby pomocne w osiągnięciu niższego zejścia ale moim zdaniem bas powinno się odciąć poniżej pewnej częstotliwości żeby odciążyć membranę a więc korekcja elektroniczna będzie stosowana a skoro będzie stosowana to można również skorygować jego przebieg tak żeby schodził niżej.

A więc jak będziesz szukał głośnika to jak największego z jak największym wychyleniem liniowym a już jak nie liniowym to na pewno mechanicznym. Resztę skorygujesz sobie elektronicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona Rhythmika ciekawa, koncepcja warta rozważenia. Tylko, że uwzględniając wszystkie koszty (wysyłka, cło, vat) to z 900$ zrobi się około 1800$. A że potrzebne 2 suby to na pewno niżej niż 3000$ nie wyjdzie. Dodając stolarkę, DSP mamy już grubo ponad 10 tys. zł. Nie mówię, że na pewno nie warto ale w ciemno brać się nie odważę.

Natomiast budowa dwóch subów OB to w moim przypadku byłoby coś koło 3 tys. zł (mam 2 silne monobloki wysokiej klasy).

A wracając jeszcze do głośników: możecie podać parę typów godnych rozważenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zasilaniu aktywnym tym bardziej nie przywiazywałbym wagi do Qts a pasywnym Troels uśrednił że 0,45 razem z rezystancją cewki jest w sam raz. Zbyt wysokie qts podobno dudni,ale sam słuchałem 0,6 i było ok.

 

Słuchałem też Eminence Sigma 18 gdzie Qts wynosi 0,27 bodajże i było super,nie wachałbym się ponownie ich kupić.

 

Moim zdaniem do wychyleń i Qts nie przywiązywałbym tak bardzo wagi jak do pancernej mega ciężkiej dechy, przy normalnym słuchaniu nawet w open baffle te wychylenia nie są duże ale im głośniej tym bardziej wszystko wibruje i klasa głośnika nic nie da jeśli w obudowie bedzie choć najmniejsza niedoskonałość,bo przy tej mocy i energii wszystko wychodzi,za mała sztywność dechy itp. W open baffle niskie częstotliwości w specyficzny sposób występują w całym budynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem do wychyleń i Qts nie przywiązywałbym tak bardzo wagi jak do pancernej mega ciężkiej dechy,

Duże wychylenie niestety są koniecznością bo głośnik pracuje w zwarciu akustycznym. No chyba że ktoś chce słuchać cicho.

 

Ale oczywiście wychylenie można, a może nawet lepiej zastąpić powierzchnią membrany n.p. dając dwa głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ten głośnik by się nadał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wychylenie p-p prawie 6 cm, średnica 30 cm i do tego jest w miarę tani. Dwa takie na małe pomieszczenie powinny dać radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Qts=0,32 do OB ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ten głośnik by się nadał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wychylenie p-p prawie 6 cm, średnica 30 cm i do tego jest w miarę tani. Dwa takie na małe pomieszczenie powinny dać radę.

 

25mm liniowego - przy jego efektywności membrana cały czas latała by na max wychyleniu - czy to da precyzyjny i dokładny bas?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość cybant

(Konto usunięte)

Testowałem takie rozwiązanie tzn . głośnik z dużym wychyleniem i nie do końca się sprawdza.

Zwyczajnie głośnik zaczyna być słychać mechanicznie ...a miałem SBAcoustic34..

Lepszym rozwiązaniem jest to co proponuje Fakamada czyli 18 cali i mocny wzmacniacz , tak minimum 500 Watt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OB wzmacniacz powinien trzymac mocno głośnik za pysk, żeby się nie darł.

To oczywiscie przenosnia, ale taka jest prawda, że w tym układzie nie pomoze mu "poduszka powietzna" jak w obud. zamkniętej ani nawet ograniczone wspomaganie przez obudowę w BR. Oprócz porzadnej końcówki mocy z wysokim DF warto wziąć pod uwagę wzmacniacz ze sprzezeniem pradowym (jesli uklad z czujnikiem przyspieszenia jest zbyt trudny/ skomplikowany).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, fajny temat, też zamierzam budowę dwóch subów OB, ja użyję desek 1 x 1,4 m i w każdą dam dwie 15" delty eminence a napędzę to wzmacniaczem proaudio inuke z wbudowanym DSP :)

dechy zamiaruję powiesić na ścianie jak obrazy oczywiście w odpowiedniej od niej odległości

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25mm liniowego - przy jego efektywności membrana cały czas latała by na max wychyleniu - czy to da precyzyjny i dokładny bas?

A co ma z tym wspólnego efektywność. Nie rozumiecie panowie że to jak głośno zagra głośnik zależy od tego ile litrów powietrza potrafi przepompować w jednym cyklu?

 

Jeden głośnik może mieć efektywność 100dB a drugi 80dB i jeżeli mają ten sam iloczyn wychylenia liniowego i powierzchni czynnej membrany to zagrają dokładnie tak samo głośnio.

Toż to są podstawy. Różnica będzie jedynie w mocy doprowadzonej do jednego i drugiego głośnika przy tym samy wychyleniu membrany no i oczywiście parametry TS bo taka różnica efektywności się z niczego nie bierze. A żeby membrana nie trzepotała jak flaga na wietrze trzeba elektronicznie ograniczyć pasmo od dołu.

 

No i po co wam te 500W? Rezystancja ośrodka jest prawie zerowa z powodu zwarcia akustycznego to wam głośnik przy tej mocy membranę wypluje. Wychylenia membrany są o wiele większe przy mniejszych mocach właśnie z powodu zerowej rezystancji ośrodka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

też się zastanawiam nad złożeniem suba schodzącego do granicy 20Hz znalazłem fajny projekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

może ci się przyda :)

 

jest realne by sub w takiej obudowie schodził tak nisko 18Hz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pdf-ie jest rysunek obudowy zamkniętej więc nie pasuje do tematu, niemniej jednak stosujac odpowiedni głośnik zejscie do 18Hz nie jest niemozliwe- zwlaszcza z korekcją elektryczną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za wpisy/rady. Trzeba będzie poeksperymentować. Głośnikiem będzie piętnastka Daytona z serii RSS - nie dlatego, że jest najlepsza ale dlatego, że za bardzo nie ma alternatywy w rozmiarze/parametrach/cenie. Obudowa typu N (albo Z - zależy jak spojrzeć). Będę rzeźbił, jak nie wyjdzie to zmienię na U albo na H. Jednak dopiero w nowym roku jak skończę obecny projekt czyli LXmini (emotikonka obrazująca twarzyczkę z wybałuszonymi oczętami)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Krążą opinie że najlepszy bas jest z odgrody. Ktoś mógłby uzasadnić ten pogląd? Według mnie dla tej samej dobroci obudowa zamknięta ma lepszą odpowiedź skokową od odgrody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.