Skocz do zawartości
IGNORED

Klasa D TPA3118/ TPA3116


sybic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam zainteresować się nowymi TPA3250/51. Zrobiłem oba i są całkiem przyjemne o ile zbytnio nie oszczędzi się na filtrze wyjściowym.

A masz strzał przy odłączeniu zasilania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy jeśli pusta ściana promuje ateizm (stanowisko Włoch w sprawie dot. krzyża w szkole) to rozwiązaniem jest tapeta w krzyże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że są subtelne zmiany: pozwól że zgadnę: dźwięk przy zasilaniu z impulsowego ma bardziej wyostrzoną górę, jest nieco napastliwy, a po ośmiu godzinach słuchania - po prostu męczący. A z transformatorowego stabilizowanego - jakby nieco łagodniejszy, może nawet wrażenie że tej góry jest "mniej" - ... ale nie, .... ona jest po prostu bardziej uporządkowana, mniej męcząca. Po ośmiu godzinach słuchania .... zamiast wyłączyć - po prostu słuchasz dalej.

Czy to jest właśnie ta subtelna zmiana ?

Śmiem twierdzić, że dobrze zgadujesz :) Taki zasilacz można ujarzmić, problem tylko po jakich mękach.

 

Polecam zainteresować się nowymi TPA3250/51. Zrobiłem oba i są całkiem przyjemne o ile zbytnio nie oszczędzi się na filtrze wyjściowym.

Nie znam. Jak wypadają w stosunku do np. nieszczęsnych tas5630?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TASa nie znam niestety, ale nowe TPA, bez problemu dorównują hypexom.

Trudne są w aplikacji? Mają szczególne wymagania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TASa nie znam niestety, ale nowe TPA, bez problemu dorównują hypexom.

O to akurat bardzo łatwo bo to bardzo przereklamowane moduły, stosunek cena/jakość tragiczny.

 

Trudne są w aplikacji? Mają szczególne wymagania?

Właśnie dlatego pytałem, bo zastanowiła mnie podobna topologia do TAS5630. Lata świetlne temu popełniłem taki wzmacniacz na jednostronnym druku, laminat po drugiej stronie był w roli ekranu. Co najciekawsze uzyskany efekt był praktycznie taki sam jak w pełnoprawnej aplikacji, więc zabawę z wykonaniem prototypu można skrócić do... godziny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Ale hypexy swoje lata mają, na gotowym module też ktoś musi zarobić, więc stosunek jakości do ceny jest taki jaki jest.

Oba nie maja wielkich wymagań, mocniejszy jest prostszy w aplikacji (TPA3251), bo ma wkładkę radiatorową od góry i łatwiej odprowadzić z niego ciepło, słabszy na dwustronnym też działa, ale może się wyłączyć przy forsownym graniu i wyższej temperaturze otoczenia (nota).

post-53927-0-38853500-1466687690_thumb.jpgpost-53927-0-66266200-1466687690_thumb.jpg

Poza wymogami z noty tj dobrze odsprzęgnięte zasilania, odpowiednie przekroje ścieżek i dobre odprowadzenie ciepła raczej nie powinny sprawić problemu, ale na pająka to raczej nie da się uruchomić, w obu przypadkach idealny byłby druk czterowarstwowy, ale jak widać na zdjęciach na dwóch warstwach też idzie. Problemem jest zakup dławików.

 

Ja teraz zajmuję się czymś dużo wygodniejszym czyli SSM3582, bo ma oprócz końcówki mocy (nie tak dużej mocy) wbudowany DAC i kompresor, co czasami bardzo się przydaje tym bardziej że i tak współpracuje z DSP.

Edytowane przez traxman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Dałem się skusić na te TPA3251 i kupiłem gotowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zresztą dużego wyboru na razie nie ma :)

Powiem tak, o ile ogólnie w klasie D daje się zauważyć pewien progres (Tripath czy dyskutowany TPA3116) to TPA3251 tego nie potwierdza. Dźwięk tragiczny, że aż zaczynam się zastanawiać, czy nie dostałem jakiegoś chińskiego ch*a.

Zasilacz piszczy jak w telewizorze marki Jowisz, szumy…. a dźwięk nadaje się jeno do nagłośnienia strażackiej remizy. Choć nie… do remizy za mała moc :)

Zwykle takie rzeczy z Chin wystawiam w kostkach do wzięcia. Następny cieszy się z zabawki, a jeśli mu nie odpowiada to cieszy się z kolejnego doświadczenia. Tym razem nie mam sumienia takiego gówna nawet komuś proponować. Zwrócę, poniosę stratę i nie prędko przetestuje TPA3251, no chyba, że będzie wart kilkanaście $.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sybic

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość traxman

(Konto usunięte)

Dławiki nie wyglądają na wytrzymujące prawie 30A, w której to pracuje konfiguracji?

Jakim napięciem to jest zasilane, kondensatory w zasilaczu nie wyglądają na jakieś spore.

Odprowadzenie ciepła z TPA daje tradę, tylko przez tą podkładkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dławiki nie wyglądają na wytrzymujące prawie 30A, w której to pracuje konfiguracji?

Jakim napięciem to jest zasilane, kondensatory w zasilaczu nie wyglądają na jakieś spore.

Odprowadzenie ciepła z TPA daje tradę, tylko przez tą podkładkę?

o konfiguracji nic nie wiem. Widzę, że są OPA1632

zasilane 36V (zmierzone)

odprowadzenie ciepła jest poprzez aluminiowy płaskownik (pod PCB) wiec jeśli to wszystko przykręcimy do obudowy to problemu z ciepłem nie może być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze chciałem zauważyć, że przeglądając PDF od TPA3251 że on ma częstotliwość przełączania tylko 600kHz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie.

Jestem nowy na tym forum, a trafiłem tu bo od niedawna zainteresowałem się wzmacniaczami klasy D.

Posiadam tpa3116d2, i tak jak wspomniał któryś z kolegów na początku tego wątku, w pdf'ie opisującym ten układ, cewki mają po 10uH, u mnie natomiast mają 330uH.

Zastanawia mnie, czy mogę je wymienić na 10uH, i czym to będzie skutkowało?

Pozdrawiam.

 

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ sybic

Dałem się skusić na TPA3251 (po gotowcach z Chin na TK2050 i TPA3116) i zbudowałem wzmacniaczo-DAC.

Przetwornik WM8740 z różnicowym wyjściem idealnie nadał się do TPA. Do tego odbiornik toslink i sterowanie z pilota.

Całość gra poprawnie, choć zdecydowanie lepiej od 3116 i trochę lepiej od TK2050. Może to kwestia aplikacji, layoutu PCB czy użytych elementów.

Starałem się nie oszczędzać i dobierałem elementy przede wszystkim pod względem parametrów, a nie tego 'co mam szufladzie'.

Układ nawet grał w Warszawskim Klubie Audiofila i Melomana i oczywiście DACo-wzmak hi-endowy nie jest, ale mimo to zebrał dość dobre opinie.

Na co dzień gra z Focal Cobalt 815, zasilany ze wzmacniacza laptopowego (19.2V, 2,5A) i nigdy nie zabrakło mu mocy czy zejścia basem. W poprzednich wzmacniaczach w klasie D bardzo przeszkadzało mi delikatnie syczenie/szum z głośników wysokotonowych. Tutaj natomiast jest absolutna cisza. Jestem bardzo zadowolony z konstrukcji i miałem pomysł, żeby popełnić na bazie tego rozwiązania domowe centrum multimedialne - amplituner, czyli bluetooth, odtwarzacz z pendriva, radio FM, USB do PC, wejścia SPDIF i analogowe, wyświetlacz OLED i pilot. Zacząłem dodawać do projektu PCB kolejne funkcjonalności, ale z braku czasu musiałem odłożyć projekt na później. Może ktoś z Forumowiczów chciałby pociągnąć temat dalej, mogę podzielić się plikami w Eaglu.

 

@kajfux

Jakby miały 330u do byłyby bardzo duże, albo jeśli są w wymiarze 12x12x7 i mają 330u to są na mały prąd, poniżej 1A.

Jeśli faktycznie mają 33u (czyli nadruk 330) to są na 4-6A. Możesz spokojnie zmienić je na 10u, wtedy pasmo przenoszenia poszerzy się w górę. Ze swoim tak zrobiłem i dźwięk otworzył się. Dobrą praktyką jest wymiana 4 kondensatorów wejściowych z MLCC na polipropylenowe o takiej samej pojemności lub ciut większej. Ja dałem Wimy 10uF.

 

Pozdrawiam

 

PS: zdjęcia TPA3251 z klubu Kaim:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-30314-0-27528200-1471596464_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, faktycznie masz rację, mam małe doświadczenie z cewkami, sprawdziłem w internecie oznaczenia i mam 33uH, czyli oznaczenie 330. Nie jestem audiofilem ale jak dla mnie przy kolumnach 4 ohm, właśnie góra pasma jest przytłumiona, znalazłem info że właśnie te cewki powinno się dobierać do impedancji kolumn.

 

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość gra poprawnie, choć zdecydowanie lepiej od 3116

 

Chciałem zapytac bo ten 3116 domyślnie ustawiają na 400kHz a może pracować przy 1.2MHz (ja tak mam).

Jak pracował u Ciebie gdy porównywałeś?

 

BTW: Bardzo fajny projekt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@antichoice, a jak w takim układzie można zmienić tą częstotliwość przełączania?

 

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gotowcach z Chin (które miałem) nogi układu nr 13, 14, 15 były podłączone do masy co ustawia na 400kHz. Trzeba podnieść nogę 13 i przez rezostror 100k podłączyć do napięcia zasilania, ustawimy wtedy na 1200kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na "module" z dwoma takimi układami, należy to zrobić na obu?

A czy układ nie będzie wtedy za bardzo "wyżyłowany"?

 

Wysłane z mojego MX4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ antichoice

Nie zmieniałem Fsw, a przy 3x wyższej częstotliwości może ucichnie syczenie.

Dziś wieczorem spróbuję przestawić i jeśli zmieni się coś w dźwięku, postaram się to opisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po długiej nieobecności na forum.

Chciałem trochę rozruszać temat.

Udało mi się prawie doprowadzić do finału projekt ze zwrotnicą cyfrową na miniDigi. Potrzebują do tego jakiś końcówek mocy. Po przesłuchaniu wszystkich możliwych końcówek jakiem mam na placu boju został TPA3116. Przydało by się jednak wyciągnąć z niego wszystko co się da.

Mam kilka pytań.

Po pierwsze jakie kondensatory na wejście najlepiej i czy zmieniać obydwa w kanale czy ten do masy zostawić jak jest. Czy w ogóle tym do masy idzie jakiś sygnał? Drugie pytanie czy ten do masy musi być tej same wartości jak ten co idzie do wejścia? Jeżeli tak to z chęcią dowiedziałbym się dlaczego. Ne wejściu negatywnym w zasadzie nie powinno być żadnej składowej zmiennej bo jest ono podłączone do masy przez ten kondensator. Na samych wejściach jest około 3V napięcia stałego a więc oba kondensatory są spolaryzowane.

 

Następne pytanie. Zmieniał ktoś kondensatory na zasilaniu i jeżeli tak to na jakie i z jakim efektem.

 

Poza tym czytałem w internecie że tą kość najlepiej zasilać napięciem poniżej 19V. Próbował ktoś tego? W przetwornicy mam możliwość regulacji w pewnych granicach.

 

No i w końcu czy ktoś próbował Bootstrap Snubber Mod z tego linka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zastanawiałem się jeszcze czy nie warto spolaryzować kondensatorów wejściowych jak to robi się w zwrotnicach. Wprawdzie jest na nich około 3V ale większe napięcie okładek kondensatora ładunkiem stałym bardzo poprawia jego parametry. Można by podzielić go na dwa i przez rezystor 2 Mohmy doprowadzić napięcie zasilające pomiędzy. Ewentualnie jakiś Zener do masy żeby śmieć z zasilania nie dostawał się na wejście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zastanawiałem się nad Bootstrap Snubber'em. Podłączyłem oscyloskop pod wyjście z kości na jednym z końców kondensatorów od bootstrapu. Na zboczu rosnącym i opadającym są dosyć mocne ponad dwa wolty przerzuty. Zastanawiam się czy to ma jakiś wpływ na sygnał po przefiltrowaniu. Wygląda to mniej więcej tak. Może by warto tego Snubbera spróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13669-0-20638500-1472672848_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KrzysiekA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że Chińczycy zrobili wszystko dobrze. Każda zmiana powoduje pogorszenie. Bootstrap Snubber to totalne nieporozumienie. Wprawdzie wycina przerzut ale brzmi zdecydowanie gorzej. Pogarsza się przestrzeń w głąb i odseparowanie instrumentów. Czytałem że powinno dźwięk wygładzić. Ja czegoś takiego nie zauważyłem. Jeżeli już to raczej zamulenie. Najwyraźniej ważniejsze jest żeby się wzmacniacz jak najszybciej przełączał nawet kosztem przerzutów przy przełączaniu.

Próbowałem też innych kondensatorów w zasilaniu i innych wartości. Kupiłem Panasonici FR z ultra niskim ESR. Zmniejszyłem pojemności przy kości z 1000uF na 470uF za to na wejściu zasilania dolutowałem jeden Panasonic FR 2200uF. Podobno tak miało być super tylko ktoś próbował to na Panasonicach FM.

Wysokie tony zrobiły się od tego metaliczne. Może wyostrzyły się kontury instrumentów ale barwa wysokich to porażka. Spróbuję jeszcze dać te 2200uF przy płytce. Może chodzi tu o pojemność. Jak na razie najlepsze efekty mam na oryginalnej płytce. Dobrze że mam dwie (jedną niedłubaną) to można szybko przełączyć do porównań.

Zastanawiające jest to że tak zdawałoby się nieznaczne zmiany mogą dać tak różne efekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Kupiłem dwie sztuki tej z tej samej firmy tylko ma na wejściu kondensatory foliowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zamierzam je wsadzić w jeden wzmacniacz jako bi amping.

Tamte czerwone pójdą do zwrotnicy cyfrowej a na bas dam to.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Próbował ktoś zasilania z akumulatora? Spróbowałbym żeby dowiedzieć się jak bardzo ogranicza ten wzmacniacz zasilanie z przetwornicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie próbowałem z aku.

Ale zaciekawił w mnie ten bootstrap snuber bo przeglądnąłem schemat sprzętu, którego słucham i okazuje się, że jest tam zastosowany. Wlutuję go i będę słuchał czy uległo zmianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem twoich odczuć.

Zastanawiam się dlaczego wysokie tony zrobiły się metaliczne po zmianie kondensatorów.

Podejrzewam że 470uF przy kości są za małe żeby przeładować w impulsie i wzmacniacz ciągnie sobie prąd z tego 2200uF przy wejściu zasilania przez długą ścieżkę która może mieć większą rezystancję niż ESR kondensatora i w miarę przeładowania rośnie po prostu impedancja źródła. Przelutowałem 2200uF zaraz przy kości a te 470uF wywaliłem tylko na razie nie mam czasu żeby je przesłuchać. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.