Skocz do zawartości
IGNORED

Amplituner + Kolumny do 4000zł


matiqq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pożyłem, popracowałem, przemyślałem i wracam do tematu audio a raczej kino domowe!

 

 

Zakupiłem i zdążyłem się już nacieszyć TV, w związku z tym przydałoby się wypierniczyć moje Logitechy Z-5500 a zakupić coś odpowiedniego. Mimo długiej lektury oraz nastu godzin spędzonych na czytaniu opinii jestem nadal głupi i dlategoż proszę Was o pomoc Smile

 

Pokój 4x4m, sztywne i masywne meble, a raczej ich praktyczny brak - nie ma niczego, co by brzęczało.

Raczej brak echa - drewniany sufit i miękkie ściany.

 

Plan jest taki:

Kupić Amplituner oraz komplet kolumn+central+tył ew. boczne, natomiast Subwoofer dokupić za około miesiąc gdy któryś tysiączek wpadnie na konto.

 

Kwota jaką chciałbym* przeznaczyć na Ampli. oraz kolumny to około 4000zł, subwoofer za dodatkowy 1500zł.

 

Teraz źródła i pożądania...

Filmy jakie posiadam są w formacie .mkv i wadze OD 3.5gb z pełnym(?) 5.1 oraz kilkadziesiąt płyt Blue Ray (naturalnie odtwarzacz do nich posiadam) więc 5.1 jest podstawowym wymogiem, ale kilka przynajmniej z filmów BD ma 7.1, który bardzo by mnie interesował.

Zestaw będzie używany w 60 jak nie 70% do filmów, 30 do PS4 (wyścigi 5.1 a nawet 7.1) oraz trochę do muzyki, jednak nie chcę podawać w procentach, ponieważ leci ona w tle i ma być bas, ponieważ słucham jedynie playlist typu max5boost.

 

Wszelkie połączenia po przez HDMI oraz optyk - nie cierpię chiczyków i innych Jacków Very Happy

 

Teraz zachcianki:

-MUSI (główny wymóg) być potężny, rozchodzący się po pokoju i miękki bas, który w scenach z ogromnymi zejściami basu, będzie trząsł sercem, ale w żadnym wypadku nie dudnił jak ma to miejsce w Z-5500! (a z-5500 dudni i brzęczy radiator!)

-Nie cierpię dziur pomiędzy wysokimi a średnimi oraz średnimi a niskimi tonami.

-Musi mieć moc, czasem oglądam filmy akcji z kilkoma widzami, a w tym co najmniej 2 kobiety, więc nie zawsze da się zapanować nad "a widziałaś, jaką miała Ona torebkę?!", a czasem lubię się wyłączyć i czuć się jak w samochodzie z 21" Subwooferem.

-Pożądane wyjście na drugi subwoofer.

-*wejście HDMI

 

Jak wyżej pisałem, pokój to 4x4, jednak w przeciągu niecałego roku zmienię to na coś większego, prawdopodobnie 25 a może 30m2 więc niech jest zapas i wyjście na 2gi tj. 7.2, Subwoofer.

 

Do tej pory poszukałem i poczytałem... sporo i doszedłem do pośredniej propozycji:

Ampli: Pioneer-vsx-1123

Kolumny: M AUDIO HTS-900 MKII

lub TAV-606 v.3

 

Niewyjaśnione jest dla mnie to, że ampli ma w opisie 150W na każdy kanał oraz maksymalny pobór na poziomie 600W... Jak jest na prawdę?

 

Głośniki... niestety obecnie nie mam możliwości odsłuchu ze względu choroby, ale mam nadzieję, że na dniach MM mnie zaskoczy czymś, jednak chciałbym poznać Waszą opinię.

Proszę mieć jedynie na uwadze, iżżesz pomimo wieku (18 lat) lubię bas, a nienawidzę łupania pokroju JBL za 200zł w małym samochodzie itp.

 

Dziękuję serdecznie za przeczytanie oraz zainteresowanie Smile

Jeżeli Masz jakiekolwiek pomysły/uwagi lub też propozycje - zostaw proszę Swój komentarz.

 

Mateusz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer-vsx-1123 jest niby ok ale nie polecam ze względy na koszmarnie drewnianą obsługę :>

W tym budżecie to by się Marantz SR5008 prosił :)

 

Z kolumn zobacz popularne Wharfedale Obsidian 600 i Qadral Quintas 6500

 

Bo tamte w/w to wyrób głośnikopodobny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję, jednak nie stać mnie na ten zestaw... niestety.

 

Może jakieś inne propozycje?

 

PS. Dlaczego wg. Danych marantz podobnie jak Pioneer mają ok. 150 na kanał a maksymalny pobór z sieci ok. 600W?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mateuszu , na te zachcianki zabraknie Ci nawet 10 tys zł a nie 4.

 

Niewyjaśnione jest dla mnie to, że ampli ma w opisie 150W na każdy kanał oraz maksymalny pobór na poziomie 600W... Jak jest na prawdę?

 

tak, że ta moc podawana jest z wysterowanym jednym kanałem ( tzn z podłączoną jedną kolumną) . W miarę jak podłącza się następne moc maleje by w amplitunerach z kiepskim zasilaczem spaść nawet do 30-40-tu kilku Watów. I kicha, taka moc nie da odpowiedniego impulsu na kolumny, żeby poruszyć odpowiednio membrany a chociażby membranę głośnika basowego , żeby z kolei otrzymać odpowiednio dynamiczny dźwięk, będzie to grało oczywiście ale bez wyrazu. Można kupić kolumny z wysoką skutecznością na poziomie 90-ciu kilku dB ale to czy je kupimy zależeć będzie od tego czy podejdzie nam ich brzmienie.

 

ale mam nadzieję, że na dniach MM mnie zaskoczy czymś, jednak chciałbym poznać Waszą opinię.

 

chcesz dobre kolumny, to zapomnij o MM, na pewno nie znajdziesz takich z których chcesz to (patrz niżej) :

 

MUSI (główny wymóg) być potężny, rozchodzący się po pokoju i miękki bas, który w scenach z ogromnymi zejściami basu, będzie trząsł sercem, ale w żadnym wypadku nie dudnił jak ma to miejsce w Z-5500! (a z-5500 dudni i brzęczy radiator!)

 

Musi mieć moc, czasem oglądam filmy akcji z kilkoma widzami, a w tym co najmniej 2 kobiety, więc nie zawsze da się zapanować nad "a widziałaś, jaką miała Ona torebkę?!", a czasem lubię się wyłączyć i czuć się jak w samochodzie z 21" Subwooferem.

 

czy to z kolumn czy z subwofera dobrze kontrolowany bas. Chcąc mieć takie efekty w kinie na suba musisz wydać minimum 3 tys zł. , za tą kasę (1,5 tys) takich efektów nie będziesz miał no chyba , że trafisz jakiś okaz wśród używek. Kolumny , żeby miały moc też muszą kosztować poza tym żeby miały odpowiedniego "kopa" muszą być napędzone mocnym wzmacniaczem( tu amplitunerem ) a taki też nie jest tani i na pewno nie da kolumnom takiego impulsu jak wzmacniacz stereo. Chyba, ze weźmiemy pod uwagę ten tańszy(chyba) sposób opisany wyżej (kolumny z wysoką skutecznością). Chcąc mieć to co w zachciankach zapomnij o Taga 606v3. Chcąc mieć mocny dynamiczny dźwięk zobacz na kolumny z STX-a i np FX-300

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale , żeby wykorzystać ich możliwości potrzeba mocnego wzmacniacza(ampli) żeby zagrały ładnie dynamicznie. Popatrz też na inne Polskie kolumny Pylon Audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i Sapphire 31

Widzisz, trochę to kosztuje , ale jak gra i to tylko same fronty i myślę, że najlepiej będzie jak zaczniesz robić zakupy sukcesywnie dokupując co jakiś czas jeden z elementów kina co za skutkuje lepszymi elementami niż kupienie za te 4 tys całego zestawu (oprócz suba).

 

jednak w przeciągu niecałego roku zmienię to na coś większego, prawdopodobnie 25 a może 30m2 więc niech jest zapas i wyjście na 2gi tj. 7.2, Subwoofer.

 

Najpierw zakup sobie jeden a dobry sub z przedziału 3-4 tys a zobaczysz, czy Ci starczy.

 

Poza tym jeśli chcesz mieć dwa wyjścia HDMI to na pewno nie dostaniesz ich w tych tanich modelach. Będą to granice 2,5 tys zł.

 

Masz duże wymagania to nie dziw się , że to "trochę" kosztuje. A i tak to nie jest drogo. To takie minimum, żeby osiągnać to co chcesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

z mojego doświadczenia zaproponowałbym Ci zestaw, oparty na amplitunerze Onkyo TX-NR535 lub TX-NR636 oraz zestawie kolumn Indiana Line Nota 555. W przyszłości dokupisz sobie subwoofer REL T Zero lub Rel T5. Jest to konfiguracja, która powinna Cię w 100% usatysfakcjonować pod względem przede wszystkim brzmienia oraz funkcjonalności.

 

Jeśli masz taką możliwość, zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Q21 za propozycję, mam jednak kilka pytań.

 

TX-NR636 wydaje się ciekawą propozycją, jednak martwi mnie ta moc... 600W z gniazdka przy 7 głośnikach daje 70(?)W na kanał, podczas gdy kolumny same powinny być zasilane od 180 do 220W.

Powinny a raczej mogły.

 

W kolumnach (Indiana Nota 555) martwi mnie naturalne i płytkie brzmienie o którym pisze wiele osób, mnie zależy na środku i niskich pasmach, a jak jest na prawdę?

 

Co do REL T5 - Subwoofer mi znany i ciekawy, jednak raczej w parze jako 7.2 niż 5.1. Co do niego jeszcze, wyżej kolega ATEK wspomniał, że 1500zł na Subwoofer to o połowę za mało, tutaj jednak dobrzy przydład REL T5, czy może 3000zł o których pisał, to całkiem inny i nieporównywalny poziom?

 

Adek, niestety, ale ze względu na miejsce zamieszkania (środek Niemiec... skąd nawet niepełny 18mansto latek miałby w PL legalną pracę? z taką stawką? :D) jedynie Media Markt oraz jemu podobne pozwalają na odsłuch i mają "coś" w asortymencie. (Wszystkim przez to dziękuję za ofertę odsłuchu, jednak poza okresem 20.12.2014 do 1.1.2015 nie mam możliwości, chyba, że ktoś z "nad morza" w tym okresie miałby otwarte :D)

 

Co do STX FX-300... są to kolumny 8Ohm, czy nie będą się gryzły z Ampli 6Ohm i na odwrót?

Czy są one rzeczywiście soczyste w brzmieniu średnich i niskich tonów?

 

Jedno zdanie mi się spodobało: "najlepiej będzie jak zaczniesz robić zakupy sukcesywnie dokupując co jakiś czas jeden z elementów kina"

i prawdopodobnie będę tym dążył.

 

Wykorzystując okazję... prostymi słowami porównajcie proszę przesiadkę z Bassowych Logitechów Z-5500 z zestawem pokroju STX FX-300 + TX-NR636 lub coś podobnego + REL T5?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze kolumny 8 ohmowe w parze z amplitunerem obsługującym 6-cio ohmówki niż 4-ro ohmowe a nawet 6-cio. Impedancja "skacze" w trakcie słuchania i może nawet spaść do poniżej 4-ech co jest bardziej niebezpieczne dla wzmacniacza niż ósemki. Przy ósemkach wzmacniacz będzie miał po prostu mniejszą moc a przy kolumnach z niską impedancją (jeśli wzmacniacz( konkretnie chodzi tu o ampli) ich nie obsługuje) może doprowadzić do uszkodzenia go.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

poczytaj sobie o nich

 

prostymi słowami porównajcie proszę przesiadkę z Bassowych Logitechów Z-5500 z zestawem pokroju STX FX-300 + TX-NR636 lub coś podobnego + REL T5?

 

może tak : przesiadka z Seiczento Sporting na BMW M3 , chodzi o klang silnika , chciałem wrzucić tu Mustanga z 5-cio litrowym silnikiem ale to byłaby przesada, nie wiem czy beemka nie jest przesadą, może bardziej pasuje takie porównanie, Seiczento Sporting a Audi A3 1,8 T. A na poważnie , moc FX300 , dynamika dźwięku (napędzane oczywiście odpowiednio mocnym wzmakiem) , skuteczność,

 

REL T5 będzie za słaby. Dozbieraj do trzech i za tyle lub w tych granicach kup suba, np Velodyne EQ-MAX 10 lub 12, Earthquake MiniMe P 10. Ostatnie dwa to ciut ponad trzy tys ale konkretny kop w klate w kinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale zanim zechce Ci się wydawać tyle kasy przypatrz się wcześniejszej serii Velodyne , serii Impact

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam po... długawym czasie.

 

Święta, wyjazd nad morze, skąd obecnie pisze i odwiedziny MM... oraz jak to po przednio-popracować em troszkę.

 

Czo powiecie, a raczej doradźcie:

SR7008?

Sprzęt nowoczesny i w większości zachwalany.

 

Jednakże rodzi sie kilka pytań, mianowicie:

 

1. Czy warto wydać sumę około 3600zl na ampli, 2500 na sub'a oraz 2000 na kolumny mając na uwadze postęp technologiczny w nadchodzących latach oraz wielkość obecnego i przyszłego pokoju? (Obecnie 16m2 i niedługo 25m2?

 

2. Jak to jest z tymi Watami? Nawet ampli z tej półki ma niecałe 80W/ głonik przy podpietych 7 glosnikach? Czy to normalne i wystarczalne?

 

3. Czy w moim przypadku nie rozsadniej byłoby kupic proponowanego pionieera za 2000zl + kolumny za 1300 zł a w przyszlosprzyszłości najbliższej suba zaproponowanego w ostatnim poście za 2 300 zł ?

 

Dziękuję, pozdrawiam i życzę wesołych Świąt!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto wydać sumę około 3600zl na ampli, 2500 na sub'a oraz 2000 na kolumny mając na uwadze postęp technologiczny w nadchodzących latach oraz wielkość obecnego i przyszłego pokoju? (Obecnie 16m2 i niedługo 25m2?

 

Za tego ampla to raczej ponad 4 tys zł

Jeśli masz tyle kasy to tak, warto, natomiast za mało na kolumny do pary do tego ampla, za mało na suba chyba , że Velodyn Impact 12,

 

 

2. Jak to jest z tymi Watami? Nawet ampli z tej półki ma niecałe 80W/ głonik przy podpietych 7 glosnikach? Czy to normalne i wystarczalne?

 

to tak jak pisałem wyżej z tym, że to amplituner z lepszym zasilaniem i daje aż ok 80W/ kanał, to dobrze, w kinie starczy natomiast w stereo na pewno jest więcej i myślę,że też starczy.

 

 

3. Czy w moim przypadku nie rozsadniej byłoby kupic proponowanego pionieera za 2000zl + kolumny za 1300 zł a w przyszlosprzyszłości najbliższej suba zaproponowanego w ostatnim poście za 2 300 zł ?

 

 

zależy jak dużą wagę przywiązujesz do jakości brzmienia i wykonania sprzętu, ekonomiczniej byłoby zakupić ampla do 2,5 tys i kolumny w granicach 2 tys ale czy to dobrze wyjdzie dla brzmienia zestawu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz taką możliwość kupna tego marantza za 3,8 to go bierz,kolumny kup tylko fronty,reszte dokupisz póżniej,suba też nie warto wydawać aż tak dużo za 1300 jest jamo660,lub jakieś używki,lub znajdz kogoś kto ci suba zbuduje,za te pieniądze będzie to super maszyna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Onkyo 636 z głosnikami Wharfedale Obsidian 600 zmiescisz sie w kwocie.

 

Przy kinie bedziesz miec pożadaną moc i miekki bas a i muzyki na nim uraczysz. Ewnetualnie z wyzszej puleczki kolumienki Dali lektor lub zensor ale wtedy musiał by być niższy model ampli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Onkyo 636 z głosnikami Wharfedale Obsidian 600 zmiescisz sie w kwocie.

 

Przy kinie bedziesz miec pożadaną moc i miekki bas a i muzyki na nim uraczysz. Ewnetualnie z wyzszej puleczki kolumienki Dali lektor lub zensor ale wtedy musiał by być niższy model ampli.

-MUSI (główny wymóg) być potężny, rozchodzący się po pokoju i miękki bas, który w scenach z ogromnymi zejściami basu, będzie trząsł sercem, ale w żadnym wypadku nie dudnił jak ma to miejsce w Z-5500! (a z-5500 dudni i brzęczy radiator!)

-Nie cierpię dziur pomiędzy wysokimi a średnimi oraz średnimi a niskimi tonami.

-Musi mieć moc, czasem oglądam filmy akcji z kilkoma widzami, a w tym co najmniej 2 kobiety, więc nie zawsze da się zapanować nad "a widziałaś, jaką miała Ona torebkę?!", a czasem lubię się wyłączyć i czuć się jak w samochodzie z 21" Subwooferem.

-Pożądane wyjście na drugi subwoofer.

kolego z całym szacunkiem 636 nic takiego nie zaoferuje,to amplituner tylko przeciętny bez zapasu mocy,mam 929 i on tak nie gra bo to tylko poprawny amplituner,mocy nie tak wiele jak na papierze.636 jest słaby i to tyle,lepszy będzie na pewno ten marantz przynajmniej oferuje lepszy dzwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowym już roku!

 

Wróciłem z urlopu i odebrałem Marantza + kolumny Monitory audio MR6 jako, że dostałem je za 400euro.

 

Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie i propozycje.

 

Zestaw gra bardzo fajne, ciekawie i dynamicznie.

Mimo braku (jeszcze miesiąc, dwa) suba jest bardzo dobrze i basu nie brakuje!

 

PS. Może ktoś wie, czy da radę przypisać "głośność wyciszenia"?

Chodzi mi o to, że po nnaciśnięciu któregoś przycisku ampli ściszy się do ustawionej wartości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.