Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pokoju w akademiku


Reac7

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Jestem tutaj nowy, więc cześć wszystkim!

Amatorsko zajmuję się produkcją muzyczną, w październiku zacząłem również studia z tym tematem związane.

Jako, że uczelnia daleko od domu, z całym sprzętem przeniosłem się do akademika.

Pokój w sumie jak z kolegą zastaliśmy, tak zostawiliśmy, gdyż obecny układ zostawia dużo przestrzeni życiowej, o którą nie jest tak łatwo, gdy dzieli się i tak nie tak duży pokój z drugą osobą.

 

Pokój aktualnie wygląda tak, jak w załącznikach 1 i 1-3.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-57457-0-16913200-1420230549_thumb.jpg

 

Wszystko dokładnie pomierzone i idealnie odwzorowane.

 

Moim głównym problemem jest to, że do wielu rad o adaptacji akustycznej pomieszczeń, które już od października czytam, nie mogę się dostosować, nie tracąc miejsca w pokoju. Mój kontakt z tematem to wszelkie ogólne rady w czasopismach muzycznych, artykułach w internecie, czy kursach związanych z szeroko pojętą produkcją.

 

Wszelkie rozwiązania związane z zatrudnianiem profesjonalnej firmy zajmującej się pomiarami i adaptacją pomieszczeń odpadają, gdyż po prostu mnie na to nie stać.

 

Obecnie, co nie powinno nikogo dziwić (w końcu mam głośnik w kącie), dźwięk mam wyraźnie przebasowiony - żeby w miarę wyrównać wrażenie odsłuchowe do tego, które miałem w domu, musiałem zapiąć filtr półkowy sciszający mi od 137hz w dół o 7db. Bez niego niewyobrażalnie łupało.

Głównie to mi przeszkadza, nie wiem jednak na ile jest to kwestia ustawienia głośników w tym miejscu, a na ile właściwości pomieszczenia.

 

Dlatego chciałem się Was spytać o radę, co robić.

Przeglądałem różne programy służące do symulacji akustyki w pomieszczeniach, jednak wszystkie, które znalazłem były płatne.

Jest też Room EQ Wizard, ale jako że nigdy z niego nie korzystałem, a w temacie aż tak nie siedzę, nie wiem czy muszę pomierzyć z jego pomocą w każdej możliwej konfiguracji ustawienia mebli, która mnie interesuje, czy mierzy on po prostu te wszystkie rezonanse w miarę podobnie, bo jest to kwestia wymiarów pomieszczenia.

Jeśli te pomiary mogą mi sporo pomóc, to oczywiście je wykonam, do dyspozycji mam mikrofon oktava mk-319, oraz w razie czego - shure sm 57,58 i sennheiser mkh416.

 

 

Jestem świadom tego, że bez pewnych wyrzeczeń i tysięcy złotych na ten cel z pokoju nie zrobię pomieszczenia w pełni przystosowanego do pracy z dźwiękiem, ale chciałbym po prostu znaleźć ten złoty środek.

Zależy mi na znośnym środowisku odsłuchowym, na dalszy plan schodzi wytłumienie pokoju, gdyż sąsiadów nie mam uciążliwych, sam staram się pracować na akceptowalnych poziomach głośności, a jeśli chodzi o nagrywanie, mogę to robić w studiach na uczelni.

 

W pierwszym lepszym programie do kreacji wnętrz zrobiłem parę projektów naszego pokoju po możliwych przemeblowaniach.

Jeśli nie ma żadnych sposobów na usunięcie nadmiaru basu w obecnym układzie (1), to prosiłbym o wskazanie, w której konfiguracji spośród poniższych powinno być najkorzystniej. (albo najkorzystniej po zastosowaniu ustrojów akustycznych, które można wykonać samemu lub kupić za niewielkie pieniądze).

 

2

post-57457-0-20292800-1420232698_thumb.jpgpost-57457-0-68111800-1420232702_thumb.jpg

 

5

post-57457-0-93921400-1420232717_thumb.jpgpost-57457-0-32954900-1420232746_thumb.jpg

 

6

post-57457-0-85042900-1420232760_thumb.jpgpost-57457-0-40292800-1420232767_thumb.jpg

 

7

post-57457-0-53963900-1420232797_thumb.jpgpost-57457-0-22994300-1420232802_thumb.jpg

 

8

post-57457-0-96131000-1420233093_thumb.jpgpost-57457-0-48150500-1420233098_thumb.jpg

 

11

post-57457-0-65584600-1420233134_thumb.jpgpost-57457-0-63491900-1420233139_thumb.jpg

 

Da się jakoś na sucho dojść do tego, w którym ustawieniu będzie najlepiej, czy po prostu trzeba spróbować każdej kombinacji i sprawdzić jak gra?

 

Pokój ma wymiary

Szer 2,9m

Dł 4,2m

Wys 2,55m

 

Na jakimś kalkulatorze bazującym na wymiarach pokoju, który znalazłem gdzieś w internecie, wyliczyło, że pokój nadaje się do odsłuchów tylko w jednej z trzech kategorii/ jednego z trzech standardów.

Co do samej kwestii modów pomieszczenia to również nie wiem z czym to się je - czy ma jakieś znaczenie ustawienie źródła dźwięu, czy po prostu dla pewnych częstotliwości zawsze w takim, a takim miejscu będzie dudnić, rezonować.

 

Jeszcze ostatnia kwestia, o którą chciałem spytać: podłoga.

Aktualnie mamy po prostu zwykły parkiet brzydkie cholerstwo, a w paru wątkach czytałem, że przy pewnych wymiarach pomieszczenia lepiej nie zakrywać całej podłogi dywanem.

Czy mogę jakoś wyliczyć, czy w moim pomieszczeniu mogę całą podłogę pokryć dywanem?

 

Z góry dzięki,

Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkiego dobrego w roku 2015 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkiego dobrego w roku 2015 :)

 

Dzięki, wzajemnie. Napisz na początek jaki masz w tej chwili odsłuch.

Jestem świadom tego, że bez pewnych wyrzeczeń i tysięcy złotych na ten cel z pokoju nie zrobię pomieszczenia w pełni przystosowanego do pracy z dźwiękiem, ale chciałbym po prostu znaleźć ten złoty środek.

 

W twoim przypadku są to słuchawki.

Zależy mi na znośnym środowisku odsłuchowym, na dalszy plan schodzi wytłumienie pokoju, gdyż sąsiadów nie mam uciążliwych

 

Zapewne chodziło Ci o izolacje akustyczną (wiele osób myli te pojęcia), gdzie bardziej przydaje się forum budowlane, własne pomieszczenie i "kupę" kasy ;) Na szczęście mówisz że masz spoko sąsiadów.

staram się pracować na akceptowalnych poziomach głośności

 

Chwała Ci za to.

Jeśli nie ma żadnych sposobów na usunięcie nadmiaru basu w obecnym układzie (1), to prosiłbym o wskazanie, w której konfiguracji spośród poniższych powinno być najkorzystniej.

 

(2) lub (6)

Da się jakoś na sucho dojść do tego, w którym ustawieniu będzie najlepiej, czy po prostu trzeba spróbować każdej kombinacji i sprawdzić jak gra?

 

Na sucho...? Wątpię, po paru głębszych to i filtr LP na monitorach wyłączysz tak będzie "grało" ;) A na poważnie, doświadczone ucho jest w stanie "spokojnie" wychwycić że coś jest nie tak -zwłaszcza w dole pasma, gdzie różnice dochodzą nawet do 30db.

Pokój ma wymiary

Szer 2,9m

Dł 4,2m

Wys 2,55m

 

Problemy na oko będą na częstotliwościach 40Hz, 60Hz i coś koło 70Hz, jak i ich harmonicznych.

 

NA POCZĄTEK ZMIEŃ USTAWIENIE BIURKA, TO JEST PODSTAWA.

DLA TWOJEGO POMIESZCZENIA NIE MA OGRANICZENIA CO DO ABSORBERÓW Z WEŁNY MINERALNEJ (DŁUGO SZUKAĆ NIE MUSISZ JAK JE WYKONAĆ), IM BĘDZIESZ MIAŁ ICH WIĘCEJ ZWŁASZCZA W ROGACH JAK I W MIEJSCACH PIERWSZYCH ODBIĆ TYM LEPIEJ, PAMIĘTAJ TYLKO ABY NIE BYŁY CIEŃSZE NIŻ 10CM A GĘSTOŚĆ ICH MOŻE SIĘ WAHAĆ MIĘDZY 55-90Kg/m3. (CAŁY CZAS MOWA O PANELACH KTÓRE NP. WIESZASZ NA SĆIANIE).

 

To tak na szybkiego bo się śpieszę i muszę uciekać.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki wielkie za odpowiedź :)

 

Ach, pisałem o odsłuchach, ale chciałem to w inną część postu wrzucić i zaginęło po drodze...

Moimi odsłuchami są monitory aktywne bliskiego pola KRK RP5 G2.

 

Co do konfiguracji:

 

W 2. nie przeszkadza to, że za monitorami byłby parapet i okno? Bo tego się obawiałem.

I czy np. w 5, gdyby na przeciwległą do monitorów ścianę zamontować absorbery, to czy wyszłoby mniej więcej tak jak w "2"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moimi odsłuchami są monitory aktywne bliskiego pola

 

I właśnie jako amator sam walczący z akustyką sugerowałbym takie podejście — co stworzysz w pomieszczeniu, to stworzysz (masz swoją drogą jakąś pewność, że całe studia spędzisz w tym pokoju?) — natomiast skupiłbym się na stworzeniu minisceny muzycznej dla jednego słuchacza w stałym miejscu.

 

Po nauce słuchania lub na bazie pomiarów najwięcej efektu najmniejszym kosztem powinna przynieść korekta cyfrowa — stała dla danego ustawienia pokoju, OIDP tu coś było:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nauce słuchania lub na bazie pomiarów najwięcej efektu najmniejszym kosztem powinna przynieść korekta cyfrowa — stała dla danego ustawienia pokoju

 

Cyfrowa korekcja jest taka sama jak wtyczka VST gdy się ją porówna do prawdziwego HARDWARE w studiu nagraniowym. Tylko tyle i aż tyle, pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jest już ustawione jak na (6).

Brzmi to lepiej, basy dalej dudnią ale już trochę słabiej, pokombinuje w rogach i na ścianie za mną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.