Skocz do zawartości
IGNORED

Wskazówki co do pozycjonowania kolumn w pokoju 26m2


uczenn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właściwie to zaczynam swoją przygodę z audio. Wcześniej słuchałem muzyki ze słuchawek Sennheiser HD 800, ale wiedziałem, że kiedyś jak fundusze pozwolą, to zacznę swoją przygodę z muzyką płynącą z kolumn. Jako, że miałem już wzmacniacz Onkyo Integra A-9911 to postanowiłem zacząć swoją długą przygodę od zakupu kolumn i padło na Bowers & Wilkins 804 Diamond. Następnym krokiem będzie prawdopodobnie kupno docelowego wzmacniacza i myślę o Devialet 120. Na razie jednak muszę chwilę poczekać (fundusze), więc pomyślałem, że warto byłoby poprawić dźwięk w najtańszy możliwy sposób, czyli poprzez poprawne ustawienie kolumn, kupno grubego dywanu itd. Dywan zakupiłem w Ikei ( rozm. 240x170cm:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), po jego zakupie postanowiłem przestawić kolumny, aby stały wzdłuż krótszej ściany, ponieważ nie mogłem opanować basu, gdy stały przy dłuższej ścianie (nawet 1m odległości od tylnej ściany nie pomógł). Jako, że miejscem odsłuchu jest duży pokój to nie mogę ustawić kolumn wedle złotego podziału (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), czyli tak:

Woofer face (center front) to a side wall: 104.8 cm

Woofer face (center front) to the rear wall: 169.8 cm

 

Ustawiając kolumny na przysłowiowe oko i wrażenia odsłuchowe doszedłem do takiej konfiguracji:

Baza (odległość pomiędzy kolumnami): 184cm

Odległość od kolumn do słuchacza (po skosie, bo kolumny są ustawione pod kątem): 210 cm

 

Potem sprawdziłem, gdzie przebiegają główne mody w moim pomieszczeniu i oddaliłem trochę kolumny od 2 moda z bocznej ściany, bo kolumny akurat stały w jego środku. Przez ten zabieg zmniejszyłem jednak bazę i teraz wygląda to tak:

Baza (odległość pomiędzy kolumnami): 174 cm

Odległość od kolumn do słuchacza (po skosie, bo kolumny są ustawione pod kątem): 210 cm

 

Moje pytanie, czy ktoś ma jeszcze jakieś wskazówki, porady, ewentualnie widzi nie prawidłowości w moim krokach ku poprawie jakości dźwięku? Czy kanapa, która stoi przy ścianie może mieć bardzo zły wpływ na to co słyszę z miejsca odsłuchu? Kolejne pytanie, czy ktoś jest z Warszawy kto ma skompletowany zestaw do pomiarów akustyki pomieszczenia np. room wizard eq? W załączniku umieściłem zdjęcie pokoju oraz screen ze strony z modami z której korzystałem. Nie zważajcie tylko na sposób połączenia tego zestawu, mam na myśli połączenie laptop --> wzmacniacz (zdaję sobie sprawę, że to jest anty-standard, ale obecnie nie mam innej opcji).

post-47871-0-37959400-1420382351_thumb.png

post-47871-0-76923400-1420382376_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pokój, rozmieszczenie rzeczy w nim itp jest ciut po chu.. jeżeli chodzi o akustykę. + za dywan choć ja bym go dał dłuższą krawędzią do kolumn, a same kolumny są lekko o METR za blisko ściany/szyby , ale samo ustawienie kolumn na ścianie na której są SZYBY jest chyba najgorszą ścianą ;).

 

Po prawej kanapa ci pochłania po lewej nie wiem co jest ale mniemam, że szafka z TV czyli właściwie jak goła ściana :)

 

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pokój, rozmieszczenie rzeczy w nim itp jest ciut po chu.. jeżeli chodzi o akustykę. + za dywan choć ja bym go dał dłuższą krawędzią do kolumn, a same kolumny są lekko o METR za blisko ściany/szyby , ale samo ustawienie kolumn na ścianie na której są SZYBY jest chyba najgorszą ścianą ;).

 

Po prawej kanapa ci pochłania po lewej nie wiem co jest ale mniemam, że szafka z TV czyli właściwie jak goła ściana :)

 

 

pzdr. Łukasz

 

Licząc po skosie to stoją 80 cm od szyby i nie czuję potrzeby wsadzania gąbek w bas refleks przy tym ustawieniu. Gdy stały przy dłuższej ścianie to nawet 1m odległości od ściany i gąbki w bas refleksach nie pomagały opanować basu. Dodam, że zazwyczaj słucham w nocy i wystarcza mi 65-70db z miejsca odsłuchowego, aby mieć dużą przyjemność ze słuchania. Nie słucham też muzyki, gdzie jest dużo basu, raczej dość spokojna muzyka (Steely Dan, Eva Cassidy, Tracy Chapman, Keith Jarret, Pink Floyd, Paul Simon, Nils Lofgren, czy Manu Katche). Z lewej nad tą białą szafką jest telewizor 32 cale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w Pink Floydach czy Paulu Simonie czy też nawet tracy Chapman jest mało basu to nie wiem jak grają te kolumny ;).

 

A tak do rzeczy, to że ci dudni to dla tego, że akustyka pokoju jest jaka jest i włkadanie czy wyciąganie gąbki z BR, nie jest probleme, a problemem jest sam pokój i ustawienie.

 

Sam pokój jest cholernie długi w stosunku do szerokości, najprosciej poprawić w nim akustykę to walnąć ściankę np na 5m ;) ale to pewnie nie wchodzi w grę, tak to będziesz walczył z tym basem STRASZNIE, a żebyś na koniec nie powycinał ustrojami wszystkiego i nie narobił dziur w dole pasma.

 

Generalnie z tego co gdzieś kiedyś czytałem ŻADEN wymiar pokoju tj długość ani szerokość, nie powinna być 2x większa od wysokości...

 

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić zdjęcie tylnej części pokoju?

Ta kanapa trochę wadzi, bo nie masz symetrii po obu stronach i nie rozstawisz bardziej kolumn, bo głośniki schowają się za bokiem kanapy. Kiedyś miał ten sam problem u siebie.

 

Łukasz, a mój pokój ma 7,2m długości przy 2,45, wysokości i co mam zrobić? ;-)

Dzięki pułapkom basowym i długiemu pomieszczeniu mogę odsunąć kolumny nawet na 2,3m od tylnej ściany. Na szerokości mam tylko 4m, ale to ominąłem tworząc m-diff opóźniające odbicia, dzięki którym "nausznie" poszerzyłem pokój nie przestawiając ścian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Łukaszem...

Ponad to dywan typu Shaggy to też porażka.

Lepiej zwykły gęsty, a nie rzadkie długie włosie jak w Shaggy.

Konieczna adaptacja akustyczna, alternatywą dla pułapek basowych są ćwierćwalce, byle nie jakieś z allegro.

W moim przypadku też świetnie na bas wpłynął dyfuzor Shroedera, choć to ustrój szerokopasmowy w zakresie średnich i wysokich tonów, to przy głębokości 20cm (bo tak sobie wyliczyłem) najgłębszej studni i szerokości wszystkich ok.8,5cm wjechał też pewno na bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam zdjęcie tylnej części pokoju. Myślę, że takich warunków o których pisze Łukasz to nie ma nawet 1% forumowiczów. Zdaję sobie sprawę, że będzie u mnie ciężko cokolwiek zrobić, dodatkowo mieszkanie jest wynajęte, więc będę potrzebował mobilnych rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że takich warunków o których pisze Łukasz to nie ma nawet 1% forumowiczów.

Bez przesady :D

Na rynku ustroi akustycznych masz wiele rozwiązań mobilnych, ja sam z takich korzystam choćby ćwierćwalce SemperAcoustic i kilka paneli (piramidki) z wyłączeniem dyfuzorów, chociaż jeden i drugi można zdjąć ze ściany i wynieść.

Panele mam na ramkach z listewek i wynoszę z pokoju, są całlkowicie mobilne, ćwierćwalce i dyfuzory mam na stałe postawione. Te pierwsze o dość przyzwoitym promieniu, więc ładnie stoją w narożnikach nikomu nie przeszkadzając.

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić zdjęcie tylnej części pokoju?

Ta kanapa trochę wadzi, bo nie masz symetrii po obu stronach i nie rozstawisz bardziej kolumn, bo głośniki schowają się za bokiem kanapy. Kiedyś miał ten sam problem u siebie.

 

Łukasz, a mój pokój ma 7,2m długości przy 2,45, wysokości i co mam zrobić? ;-)

Dzięki pułapkom basowym i długiemu pomieszczeniu mogę odsunąć kolumny nawet na 2,3m od tylnej ściany. Na szerokości mam tylko 4m, ale to ominąłem tworząc m-diff opóźniające odbicia, dzięki którym "nausznie" poszerzyłem pokój nie przestawiając ścian.

 

Ja bym raczej postawił ścianę ;) i zrobił sobie jakąś nie wiem garderobę, schowek, cokolwiek. Chyba, że faktycznie ten nowy twór M-Diff załatwia sprawę ;). Z tego co czytałem zabierając się w ogóle za projektowanie pokoju to najważniejsze były same wymiary i proporcje danego pokoju, a potem adaptacja, z reguły to była podstawa WYJŚCIA na przeciw całej zabawie :). U niego jakby ten pokój miał albo ze 5m szer przy takiej długości, albo żeby był krótki na jakieś 5m i było by w sumie lux.

 

Tymczasem adaptacja takiego pokoju jak ma kolega to temat na XX.000zł, i nie koniecznie 1 musi być z przodu ;), na same ustroje tymczasem sama zmiana pokoju zmniejszy te koszty pewnie ze 4x i da wymiernie dużo lepsze efekty ;). Co nie znaczy, że nie można tam poprawić sporo rzeczy tylko pytanie czy kolega jest gotowy na nakłady rzędu 15-20k zł ;). Ja póki co wydałem licząc dywan ze 4.5k a jeszcze nie ma ramek na dyfuzory, pęknie jak już liczyłem koło 1000zł z matowej czarnej płyty meblowej + dla mnie taki, że mam firmę za płotem która mi to ciut po koleżeńsku zrobi ;). Zostaną pochłaniacze + może coś na sufit + pewnie ze 2 pułapki basowe i pewnie dojdzie finalnie druga taka kwota, żeby skończyć pokój ;).

 

Ps. ja nie pamiętam ile odsunąłem kolumny ale pomieszczenie mam jakoś 4.7 x 5.7 x 2.65 jakoś i odsunąłem je na około 1.5-1.7m od tylnej ściany ( licząc przednią ściankę ) sprawdzę potem jak wrócę do domu ;)

 

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby skierować tą kanapę w stronę okna? Wtedy byłaby jako tako symetria po dwóch stronach kolumn, bo obie ściany boczne byłyby względnie puste. Krzesło jest z innego pomieszczenia, więc by go nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dostaniesz zgodę rodziny to rób tak. Mi wadziła kanapa na bocznej ścianie, a nie miałem gdzie jej wynieść to zrobiłem z niej miejsce odsłuchu ustawiając w poprzek pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby skierować tą kanapę w stronę okna? Wtedy byłaby jako tako symetria po dwóch stronach kolumn, bo obie ściany boczne byłyby względnie puste. Krzesło jest z innego pomieszczenia, więc by go nie było.

 

+ że ściany L i P będą w miarę symetryczne MINUS, że będą puste bo bedzie sie odbijać jak ta lala, jak dasz kanapę na szybę za kolumny to też na + , a krzesło tu akurat najmniej przeszkadza ;)

 

PS. kolumny odsunąłem licząc od przedniej ścianki na okolo 2m od ściany ;)

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że SYMETRIA ŚCIAN I OKIEN -NIE MEBLI to podstawa do uzyskania dobrego odsłuchu stereo! U mnie problemem było tylko okno które dodatkowo nie pozwalało mi na tzw. "wypchanie" pułapek wełną -na szczęście zdążyłem je wymienić na nowe tamtego roku (jest tylko jedno zamiast trzech -symetrycznie między głośnikami).

 

Jak widać na początku miałem fatalne ustawienie, teraz jest 150 od ściany tylnej. Adaptacja w tej chwili jest na poziomie 60% bez głównych pułapek basowych -Jak na razie pasmo liniowe z równym czasem pogłosu od 110Hz...ech... zostało jeszcze wiele do zrobienia, namiastkę tzw. "holografii" stereo już mam... bardzo przyjemny efekt.

 

Kilka starych zdjęć które robiłem moim kalkulatorem CITIZEN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-53661-0-72284400-1420550983_thumb.jpg

post-53661-0-19239300-1420551023_thumb.jpg

post-53661-0-47915300-1420551045_thumb.jpg

post-53661-0-89249800-1420551057_thumb.jpg

post-53661-0-54292200-1420551071_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku umieściłem zdjęcie pokoju oraz screen ze strony z modami z której korzystałem.

Czy ktoś może podać adres strony z modami z której korzystał autor wątku.

Z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka starych zdjęć które robiłem moim kalkulatorem CITIZEN.

Kilka starych zdjęć które robiłem moim kalkulatorem CITIZEN.

Widać patrzeć się na nie nie da :)

A sam pokój - toż to reżyserka a nie pokój odsłuchowy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo Cayin A70 MKII, Marantz 67SE, Studio Hertz 16 Minas Anor 2,5III

Kino Yamaha 767, Blu-ray Panasonic, Himedia 600, Dali concept 1, JBL ES 150, Epson TW 3200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może podać adres strony z modami z której korzystał autor wątku.

Z góry dziękuję.

 

Wydaje mi się że chodzi o to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reżyserka to z założenia idealny pokój odsłuchowy.

 

Zgodzę się, gdyby tylko nie miał twardych ścian a w zimie było 22 stopnie ciepła, lub był wielkości mojego domu :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że chodzi o to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzięki kolego. O to mi chodziło.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moon 240i, Klipsch Heresy III, Mini PC, M2Tech HiFace Evo + Tomanek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za pomoc, za 2-3tyg kupuję docelowy wzmacniacz i wtedy też ustawię kanapę prawdopodobnie pod oknem i stanie się ona miejscem odsłuchu. Ostatnie pytanie, czy okno za miejscem odsłuchowym (20-30cm za miejscem odsłuchowym) nie będzie jakoś mocno przeszkadzać w odbiorze muzyki?

 

PS. Jak już wszystko będzie na miejscu to zdam relację, porobię zdjęcia i będziemy myśleć dalej nad poprawą dźwięku. Odezwę się do Was najpóźniej na początku lutego :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

korzystając z rozpoczętego wątku chciałbym prosić o pomoc bardziej doświadczonych kolegów w temacie ewentualnej korekty akustyki w moim pokoju. Chodzi mi głównie o pomoc w interpretacji uzyskanych wyników ( mody itp.) po wstawieniu danych pomieszczenia na podstawie programu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.