Skocz do zawartości
IGNORED

Non-Oversampling DAC


Peter Daniel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

podłączyłem swojego daca do konwertera M2tech HiFace na razie jakimś chinczem o długości 1,5m bezpośrednio do gainclona i słyszę nieznośny szum;/ oprócz muzyki oczywiście. słucham przez foobara. jeśli wyłączę foobara szum znika?!

 

Czy ktoś zna przyczynę??? czy to dac, komp, konwerter. Proszę o pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 11 miesięcy temu...

Witam.

Odkupiłem płytkę ale niestety nie posiadam schematu. Czy mógłby ktoś podesłać na maila [email protected]? Niestety wszystkie linki w wątku wygasły...

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

..oryginalny by Peter (mam nadzieję że się nie pogniewa;)..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy o ten chodziło?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Miałem dłuższa przerwę w słuchaniu czegokolwiek. Ostatnio wracam do życia i niestety nos dac trochę mnie martwi. O ile przy spokojniejszej i "rzadszej" muzyce jest nieźle to już przy większym łojeniu dynamika mocno spada, bas słabnie i ogólnie robi się nie ciekawie. Całość złożona na hiper duper częściach czyli rikeny, caddocki, blackgaty i co tam było trzeba podpięta do podobnie zrobionego GC.

 

Pomyślałem sobie że z ciekawości dołożę drugą kostkę TDA równolegle na stack. No i tak patrze w ten schemat i karty katalogowe i wynika z nich że an8008 nie tylko nie pociągnie dwóch tda ale wygląda na to że i na jednego prądu mu nie staje bo przy 8V tda bierze prąd 60mA a AN ma maksymalny 50mA. Dobrze widzę czy coś pokręciłem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zajrzałem do dataszitów i masz rację. Z tym , że te 60mA to jest max, typowo kostka bierze 50mA. Co do Twoich spostrzeżeń odnośnie brzmienia to mam identyczne wrażenie. Słuchałem tego też z GC premium, zresztą Peter wyraźnie zaznaczył kiedyś, że to DAC do plumkania raczej. Niestety I/V pasywny tak ma, że spadek dynamiki będzie wyraźny zawsze, stąd przewaga układów aktywnych w tej kwestii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zajrzałem do dataszitów i masz rację. Z tym , że te 60mA to jest max, typowo kostka bierze 50mA. Co do Twoich spostrzeżeń odnośnie brzmienia to mam identyczne wrażenie. Słuchałem tego też z GC premium, zresztą Peter wyraźnie zaznaczył kiedyś, że to DAC do plumkania raczej. Niestety I/V pasywny tak ma, że spadek dynamiki będzie wyraźny zawsze, stąd przewaga układów aktywnych w tej kwestii.

 

kiedy się podłączy prądową kostkę do rezystorów a potem napięcie poprowadzi na lampki dobrze dopasowane do wzmacniacza, to kopie dynamiką jak dziki koń, więc spostrzeżenia nie są prawidłowe ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, niezbyt precyzyjnie się wyraziłem. Miałem na myśli samą konwersję na rezystorze bez jakiegokolwiek choćby bufora za nią i taki sygnał podany wprost na potek w końcówce. Tak słuchałem dłuższy czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tak ale to standardowe 50mA jest dla standardowego zasilania 5v a tu mamy maksymalne 8v i dla niego jest to 60mA. Jak mialem podpiety miedzy nos a gc jakis buffor to bylo lepiej ale to w koncu nie o to chyba chodzi zeby tam cos pomiedzy nawrzucac. Nic to jak dotre do domu to przeszepie cos mocniejszego do zasilania

 

. Słuchałem tego też z GC premium, zresztą Peter wyraźnie zaznaczył kiedyś, że to DAC do plumkania raczej. Niestety I/V pasywny tak ma, że spadek dynamiki będzie wyraźny zawsze, stąd przewaga układów aktywnych w tej kwestii.

 

No skoro mu brakuje pradu to moze w takiej konfiguracji jak u mnie to i do plumkania. Zobaczymy co z tego wyjdzie jak go nakarmie solidniejszym zasilaniem.

 

Wczesniej jak byl parowany w roznych zestawieniach to mi sie to w uszy az tak nie rzucalo. A to niby na starosc powinien sie sluch pogorszac i wszystko powinno sie podobac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety I/V pasywny tak ma, że spadek dynamiki będzie wyraźny zawsze, stąd przewaga układów aktywnych w tej kwestii.

wg mnie to nie tak - pasywny iv należy umiejętnie wykorzystać, lampy są uprzywilejowane z racji sporego wzmocnienia na sztukę,

ale jak się zatrzymamy na samym iv i zaczniemy rozmyślac co dalej to już należy sobie samemu odpowiedzieć na pytanie - jakiego dzwieku chcemy - czy chcemy słuchac jak fabryka dała, czy też włączyć umilaczo/poprawiacz.

oba te rozwiazania mają swoje zalety,

ale tak naprawde dużo zależy od kolumn, a potem wzmacniacza,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tak naprawde dużo zależy od kolumn, a potem wzmacniacza,

Otóż to! Peter wyraźnie na pierwszej stronie wątku napisał na czym słucha. Wielu pewnie w tym też i ja, jakoś tego nie zauważyło. Zrobiło się później totalnie małpowanie na Peterowe uwielbienie BGN itp itd. Napisałem pewien skrót myślowy z tym I/V, zbuforowanie na lampie czy opampie, to zupełnie inna bajka. Sam rezystor i nic więcej jest rachityczny brzmieniowo. Próbowałem tego na TDA1543, PCM56, PCM1794, TDA1541

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

czy znacie jakiegoś dobrego daca na TDA1543 bardzo spodobał mi się dzwięk,tda1543 mam takiego małego w najprostrzej wersii na próbę,i teraz chciał bym coś extra,tylko nie za bardzo wiem gdzie szukać,może być diy chinol,wszyscy tylko teraz jarają się tymi sabre mi to nie odpowiada za ostre granie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) oraz dac petera daniela wysadzanego blackgatami. Nie trudno się domyślić że równoległe połączenie tda daje większą dynamikę.

Inne rozwiązanie daje Audio Note DAC 0, mamy jeden TDA + lampę która wzmacnia sygnał 6111wa, recenzja tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Proponuję spróbować zastosować jakąś konwersję I/U na lampach bądź tranzystorach w układzie który już masz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.