Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  20 członków

Tandberg Klub
IGNORED

Tandberg klubb


Gość stary bej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Nie mam, ale jestem poważnie zainteresowany zakupem któregoś z ampli lub (bardziej) receiver'a tej znakomitej firmy norweskiej.

Na dowód mojego zainteresowania wkleję znalezione w sieci informacje, dotyczące produktów jakie ta firma na przestrzeni wielu lat ulokowała na rynku - a było i pozostaje ich nadal niemało.

 

Prosiłbym jednocześnie, aby wszystkie wpisy dotyczyły jedynie opinii na temat urządzeń w/w firmy, a nie dotyczyły osób je opiniujących.

 

Proszę mi wybaczyć, ale strony obcojęzyczne będziecie musieli przetłumaczyć sobie we własnym zakresie.

Zatem trochę historii i kilka stron nawiązujących treścią do tej historii.

http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/tandberg.htm

Obok chronologii sporo servisówk do pobrania - http://home.broadpark.no/~jahoel/Tandberg/sub1.htm

http://www.sportsbil.com/tandberg/

 

Pozdrawiam i jednocześnie zachęcam do wspólnej dyskusji.

sb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1973 miałem możliwość dłużej obcować, raczej to był ten model Tandberg TR-1010. Grał fajnie, miał dużo słodyczy i rewelacyjną przestrzeń, wykorzystywałem go do odsłuchu i przegrywania płyt na magnetofon, Było to tak dawno, ale Yessons, czy Ummagumma grały jak na tamte czasy rewelacyjnie.

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Z "tamtych czasów" bardzo mile wspominam dwie konstrukcje, które z uwagi na pochodzenie producenta nie mieszczą się w założonym temacie - konstrukcje polskie, a mamy rozmawiać o norweskich.

Podczas czytania zakładki "Kluby" zorientowałem się, że co najmniej jedna osoba posiada amplituner Tandberg'a.

Może się ujawni i opisze jego brzmienie, bo mnie nie wypada pisać o czymś czego nie słyszałem, a znam opinie jedynie z ust trzecich.

A portal YT i zamieszczane w nim filmy nie oddają przecież w pełni mankamentów jak i walorów brzmieniowych tych urządzeń.

Przeglądając zaś katalogi tej firmy, można śmiało powiedzieć, że "co rok to prorok", bo przecież każdy rok obfitował w nowe urządzenia.

Dla podgrzania zainteresowania ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja chętnie zapiszę się do klubu.

 

Jako fan starych amplitunerów musiałem w końcu trafić na Tandberga.

 

Udało mi się kilka lat temu kupić TR 2045 (czyli drugi od dołu z lini późniejszej "żółte podświetlenie skali) + posiadam kolumny TL2520.

Używam tego w niewielkiej sypialni i robi klimat:)

 

Podpinałem ampli także pod Roth Oli 40 w salonie i napędził je pięknie.

 

Nie umiem pisać o tym co słyszę, powiem tylko, że gra ciepło, analogowo ale i szczegółowo, wokale czy głosy prezenterów z Trójki osiągają piękną barwę.

Miałem stary amplituner Pioneera, Luxman'a R1030, NAD'a 160 - sama klasyka. Tandberg dla mnie jest jednocześne dokłądniejszy w szczegółach i klimat analogowy ciekawszy.

 

Moje główne źródło to gramofon Thorenasa (zresztą to oni robili garniaki dla TANDBERGA)- i tutaj już gorzej. Wbudowane pre przyzwoite ale bez rewelacji jakiej oczekiwałem; z CS BLue zagrał lepiej. Sekcja wzmacniacza i tunera rewlacja.

 

Oczywiście polecam polować na TR 2075 lub TR 2080 czyli najwyższe modele z obu serii.

Z tego co wiem to TR 200 czy TR 1040 to też świetnie grające sprzęty, ale wygląd już nie ten (zbyt oldschool).

 

Tyle wstępu

 

Pozdrawiam fanów Tandberga

 

Oprócz linków z pierwszego postu ciężko coś trafić w necie o Tandbergu.

Ja znalazłem jeszcze to http://wegavision.pytalhost.com/tandberg.html

No coś o "sowim" http://audioklassiks.de/db/html/seite25.tandberg_tr_2045.htm

Edytowane przez wojp79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam TR 2060 czyli drugi od góry model z żółtym podświetleniem. Do tego TL 5020, kolumny które pokażą drzwi niejednej współczesnej konstrukcji za 10 tys zł i legendę czyli TD 20A.

Z kaseciaków preferuję jednak Nakamichi.

 

 

czy mi się zdaje, że jednak klub Tandberga to już tu był i ma swój wątek?

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Mam TR 2060 czyli drugi od góry model z żółtym podświetleniem. Do tego TL 5020, kolumny które pokażą drzwi niejednej współczesnej konstrukcji za 10 tys zł i legendę czyli TD 20A.

Z kaseciaków preferuję jednak Nakamichi.

 

Pozdro

 

Tandberg ma specyficzny design i nie każdemu musi się podobać. Ale decki tej firmy to klasa sama dla siebie. Wyższa niż Nakamichi. Choć na tym poziomie trudno mówić lepszy/gorszy. Nigdy nie miałem decka Nakamichi ani Tandberga. Nie chciałem kupować byle czego. Ale Sony, Pioneery i inne już mi się znudziły. Namiastką Nakamichi będzie na pewno Onkyo Integra TA-2070 które już do mnie jedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Bardzo się cieszę, że są tu Użytkownicy jak i Ci oceniający dość wysoko produkty tej firmy.

Zdaję sobie sprawę, że trudno ocenić poszczególne modele wzmacniaczy, a tym kierunkiem jestem zainteresowany.

Ale jeśli ktoś z Was ma wiedzę, czym się to brzmienie charakteryzuje w tańszych i droższych modelach, to byłbym wdzięczny za wpis i krótką reckę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Tandberg ma specyficzny design i nie każdemu musi się podobać.

Może nie specyficzny, ale bardzo "nowoczesny", czy wręcz techniczny jak na tamte, a nawet dzisiejsze lata.

Ale to chyba leżało w założeniach każdej z firm, aby produkty były już na pierwszy "rzut oka" rozpoznawalne.

A wydaje mi się, że nie o specyficznym, ale wręcz osobliwym wyglądzie ozna mówić w przypadku urządzeń B&O.

Moje zainteresowanie firmą Tandberg nie wzięło się znikąd, bo trochę się już naczytałem na ten temat, ale zawsze pozostaje obawa wtopy kasy przy zakupie takiego sprzętu, tak jak i w przypadku innych urządzeń vintage, to zrozumiałe nawet - stąd moje pytania do Was.

A byłem przez krótki dość czas w posiadaniu "radyjka" Marantz'a 2270 i nie wspominam dobrze tego urządzenia.

Bo choć cieszył oko, to nie grał tak jak wyglądał, czyli tak jak piewcy tejże firmy opowiadali/pisali https://www.google.p...3602%2F;640;480

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość discomaniac71

(Konto usunięte)

Kiedyś długo rozmawiałem przez telefon z forumowiczem o nicku MAG. Marek mieszka w Norwegii i ma znajomości wśród inżynierów Tandberga. Ma także kilka sztuk magnetofonów kasetowych TCD-3014A w stanie fabrycznym. Napisz do niego i powołaj się na mnie. Na pewno dowiesz się dużo więcej. Najszybciej znajdziesz go na konkurencyjnym forum AH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stary bej

(Konto usunięte)

Napisz do niego i powołaj się na mnie. Na pewno dowiesz się dużo więcej. Najszybciej znajdziesz go na konkurencyjnym forum AH.

 

Bardzo dziękuję za info, ale na AH nie jestem zarejestrowany.

Czy MAG na naszym forum bywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie widzę że discomaniac71 - Rafał wspomniał o mnie temat trochę ucichł więc odgrzewam kotleta

Wkleję jakiś film niebawem z Tandbergiem a tymczasem fimik z CR 7 pozdrawiam

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=mT4LPB_C1PU

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Stałem się dumnym posiadaczem wzmacniacza Tandberg TA300 M - jeden elektrolit padł i nie grał jeden kanał , ale pół godziny szukania i po problemie. Kupiłem go do radia do pracy, bo namiętnie słucham trójki. Na próbę podłączyłem go do sprzętu warsztatowego i kopara mi opadła do ziemi. Czytałem sporo pozytywnych opinii o Tandbergu i muszę przyznać, że ten malutki i strareńki wzmacniaczyk zrobił na mnie piorunujące wrażenie.

Na początek przestrzeń ...... hektary, czystość i muzykalność, przyjemność odbioru niezrównana - magia.

Prosty, ale dopracowany układ, dobre elementy i wyśmienity rezultat :-) rogal na twarzy nie schodzi

słodycz lampy, precyzja tranzystora , klimatyczny sprzęcik, wymienię jeszcze najbardziej kluczowe elektrolity w torze sygnału , bo skoro jeden już wysiadł, to następne polecą za chwilę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno kupiłem na pchlim targu tak z ciekawości kolumienki o oznaczeniu ITT 3020. W internecie wyszperałem że to właśnie Tandberg ale na pudle nigdzie takiego napisu nie widzę i też magnetofon tandberg ma takie same oznaczenia. Skrzynki bardzo solidne i jak na swoje rozmiary ciężkie. Wie ktoś coś na ich temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno tu nie zaglądałem.

Do systemu B trafiły rzadkie i dość trudne do zdobycia kolumny Tandberg Studio Monitor. Zmieniłem w zwrotnicy wszystkie rezystory i kondensatory. Znakomite kolumny.

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam fanów Tandberga

Tak się składa, że pracowałem w Tandbergu ( już po jego bankructwie)  w części która zajmowała się kompresją cyfrową. Mieliśmy izbę historii i pamięci Pana Tandberga i z tego powstało moje zainteresowanie 'starymi' produktami. Posiadam TR2080 i uważam, że wygląda super i gra rewelacyjnie ( ciepło, analogowo ), ale coraz ciężej znaleźć egzemplarze w stanie nadającym się do renowacji i w sensownej cenie. W rodzinie mamy już kilka egzemplarzy i z czystym sumieniem mogę polecić TR2075MKII lub TR2080, to była najwyższa półka, bardzo podobne konstrukcje. Z prostych, ale bardzo udanych - TR2040/45/60. Tak pomiędzy plasuje się TR2050 bliższy konstrukcyjnie TR2075 ( inny niż TR2075MKII ) .  Nie zajmuję się tym zawodowo ale jak ktoś szuka fajnego egzemplarza to czasami koledzy z pracy coś tam podpowiedzą. Z chęcią pomogę i podpowiem.

 

Pozdrawiam

Paweł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 8.07.2019 o 18:43, PawelS napisał:

Witam fanów Tandberga

W rodzinie mamy już kilka egzemplarzy i z czystym sumieniem mogę polecić TR2075MKII lub TR2080, to była najwyższa półka, bardzo podobne konstrukcje. Z prostych, ale bardzo udanych - TR2040/45/60. Tak pomiędzy plasuje się TR2050 bliższy konstrukcyjnie TR2075 ( inny niż TR2075MKII ) .  Nie zajmuję się tym zawodowo ale jak ktoś szuka fajnego egzemplarza to czasami koledzy z pracy coś tam podpowiedzą. Z chęcią pomogę i podpowiem.

Pozdrawiam

Paweł 


Niedługo przyjedzie o mnie Tandberg TR 1040, wziąłem go na początek ze względu na cenę i dobre opinie (teraz gar u mnie Saba 9250 na zmianę z lampą). TR 2080 jest poza moim zasięgiem, ale np. 2020, czy 2050 już nie są takie drogie, czy warto je rozważyć zamiast TR1040?
Mam pytanie o serię TR 20xx, bo tych modeli jest sporo i niektóre w cenach podobnych do serii TR 10xx. Czy oznaczenia liczbowe odpowiadają po prostu kolejnemu modelowi, czy można się dopatrzyć jakichś zależności np 2075 to tylko modyfikacja 2070, albo im wyższy numer tym mocniejszy wzmacniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

TR1040 - da ci pewne pojęcie o tym czego można się spodziewać o serii TR20xx. Konstrukcyjnie jest to powiedzmy poprzednia generacja, ale wiele osób sobie chwali ten model . Generalnie z serii TR20xx są dostępne następujące modele ułożone w kolejności od najprostszego ( też najniższej mocy )  do modelu top ( też top moc ) . Jak czegoś szukasz napisz, często coś mam "na magazynie".

- TR2025 blue

-TR2030 blue

- TR2040blue/45amber

- TR2060 amber

- TR2055 blue

- TR2075/TR2075MKII blue

- TR2080 amber

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, PawelS napisał:

Cześć

TR1040 - da ci pewne pojęcie o tym czego można się spodziewać o serii TR20xx. Konstrukcyjnie jest to powiedzmy poprzednia generacja, ale wiele osób sobie chwali ten model . Generalnie z serii TR20xx są dostępne następujące modele ułożone w kolejności od najprostszego ( też najniższej mocy )  do modelu top ( też top moc ) . Jak czegoś szukasz napisz, często coś mam "na magazynie".

- TR2025 blue

-TR2030 blue

- TR2040blue/45amber

- TR2060 amber

- TR2055 blue

- TR2075/TR2075MKII blue

- TR2080 amber


No to sens zamiany TR1040 byłby na model co najmniej TR 2040 ze względu na wygląd i nowsza konstrukcję, ale raczej jakiejś kolosalnej różnicy w jakości nie powinno być. Pewnie dopiero zamiana na topowe TR 2075 lu TR 2080 dałaby się usłyszeć.

Znalazłem w sieci jakieś katalogi Tandberga z lat 70tych, jeśli chodzi o wzmaki, to najczęściej opisywane są właśnie te 3 modele.
2080 jako Topowy, jest poza moim zasięgiem cenowym, ale pewnie będę się rozglądał za jakimiś okazjami na 2075/MKII.

Jak przyjedzie TR 1040, to zastanowię się czy podmienić na niego Sabę i czy szukać wyższych modeli Tandberga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

TR2080 i TR2075MKII to jest to samo tylko kolor podświetlenia się różni. Ja bym sugerował wystartować z TR2045 i jak będzie 'za mało' to TR2060 jest super, a kosztuje połowę TR2080 ?.

Poniżej masz przykłady jak wyglądają niektóre z mojej kolekcji 

Tandbergi.jpg

zadzwoń na 606306316 jak chcesz pogadać  o tej linii produktów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 13:37, Bieda napisał:

Jak przyjedzie TR 1040, to zastanowię się czy podmienić na niego Sabę i czy szukać wyższych modeli Tandberga.

Przyszedł Tandberg tr-1040, a Saba wyjechała do nowego właściciela bez żalu. Wydawało mi się, że Saba 9250 to kawał porządnego sprzętu, ale Tandberg pomimo tego, że będzie potrzebował serwisu (przepalona lampeczka, potencjometr regulacji kanałów przerywa) zdeklasował Sabę i wcześniejsze wzmacniacze NADa, które miałem.
Co ciekawe, schodzi bardzo nisko i lepiej zgrywa się z kolumnami KEFa z epoki, niż z Sabami AM140, które ze wzmakiem Saby grały lepiej od KEFów.

PawelS jestem ciekaw, jak wypada bezpośrednie porównanie 2060 do 1040 ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, no cóż to są dwie różne generacje sprzętu, dzieli je konstrukcyjnie/materiałowo pewnie z 8-10 lat, ale to jest fajny sprzęt. Trochę kłopotliwy serwisowo ze względu na dostępność elementów i trochę trudny design do ewentualnej naprawy ( np potencjometry ) , ale ma ciągle wielu fanów. Brzmi bardzo ciepło i analogowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 13:42, PawelS napisał:

Cześć

TR2080 i TR2075MKII to jest to samo tylko kolor podświetlenia się różni. Ja bym sugerował wystartować z TR2045 i jak będzie 'za mało' to TR2060 jest super, a kosztuje połowę TR2080 ?.

Poniżej masz przykłady jak wyglądają niektóre z mojej kolekcji 

Tandbergi.jpg

zadzwoń na 606306316 jak chcesz pogadać  o tej linii produktów

Miałem TR2060 ... znakomita maszyna i super dźwięk.

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.