Skocz do zawartości
IGNORED

Jakość głośników i kabli w KD


fetek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Panowie co myślicie o różnych jakościach głośników i kabli w kinie ? będzie to słyszalne ?

 

Chodzi mi konkretnie o dwie grupy jakościowe, pierwsza to wszystko co jest przed słuchaczem (fronty, centralna) druga to wszystko co jest po bokach i za plecami (surround). Oczywiście pierwsza grupa celowała by w wyższe / lepsze kable i głośniki z "hi-end'owymi ambicjami" zaś druga pozostanie na poziomie przyzwoitego hi-fi.

 

Zastanawia mnie też sens zachowania takich samych długości kabli dla surround'ów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie... uzyskanie spójności brzmienia całego zestawu kina domowego bazuje na wykorzystaniu jednego rodzaju głośników.

Różne głośniki(a właściwie kolumny) to różne przetworniki, różny charakter brzmienia, a to niestety może być słyszalne - szczególnie w przypadku przejścia efektów pomiędzy poszczególnymi kanałami.

Czy to komuś odpowiada, czy tez nie to już indywidualna sprawa.

 

Ja osobiście mam inną serię głośników z przodu oraz inną głośników otaczających (choć są to 4 identyczne kolumny, ale jednak odmienne od przodów).

Czasami rzeczywiście jest to słyszalne.

Jeżeli zastosuje się kolumny zupełnie z innej bajki - dysproporcja może być duża

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja kupiłem maleńkie - ale identyczne!

Gdyby było mnie stać i miałbym nieco większe pomieszczenie to bym się zdecydował na 4x PMC DB1 (R+L+Surroundy) oraz na central od PMC. Do tego jakiś porządny subwoofer - wielki jak szafa ale z obudową zamkniętą, żeby bas był głęboki ale i precyzyjny.

W połączeniu z ciepłym Marantzem to powinno fajnie zagrać. Ale kabli nie wymienię - charakter kabli Monstera jest IMO idealny do KD.

"Lepsze" kable to tylko do bardzo kosztownych, "wyczynowych" instalacji mają sens.

W ogóle bardzo się cieszę,że w końcu po latach "wszedłem" w KD - odkrywam teraz na nowo stare filmy i cieszę się wielokanałowym dźwiękiem. :)

Ostatnio "Szeregowiec Ryan" - dźwięk stanowi genialne uzupełnienie filmu. Ta kanonada dział z oddali na tle dialogów... to świetnie buduje klimat!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli DAC - to NOS-DAC z buforem lampowym, jeśli wzmacniacz - to Pure Class A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej gdy cały komplet kolumn jest z jednej serii. Ostatnio wymieniłem podłogówki robiące za surroundy na monitory z serii pasującej do frontów i centrala i różnica jest znaczna. Dźwięk jest znacznie spójniejszy, bardziej szczegółowy.

Co do kabli w kinie domowym to powinny być porządne ale nie trzeba celować w highend.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ja nie mam na myśli różnic pomiędzy kolumną A (2000zł) i B (5000 zł) tylko przykładowo głośnikami (kopułka + średniotonowy) A np za 500 zł i B np za 2000 zł plus elementy konieczne czyli zwrotnica itd. Fronty jako że to 3way (bo też do stereo) nie będą takie same jak w kolumnie centralnej, zapewne będzie to mniejszy / większy brat, obecnie tak mam i różnica nie jest słyszalna. Oczywiście w miarę możliwości zostanie zachowana zgodność fazowa itd.

 

To co mam obecnie w kinie się sprawdza świetnie i tu nie czuję potrzeby awansu, w stereo niestety tylko daje radę dlatego planuję modernizacje.

 

U wielu kolumny frontowe są napędzane inna lepszą końcówką czy też wzmacniaczem (nawet lampowym) i różnic nie słychać, ja jestem po wymianie okablowania na całym przodzie i różnic między tyłem a przodem w kinie nie czuć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie co myślicie o różnych jakościach głośników i kabli w kinie ? będzie to słyszalne ?

 

Chodzi mi konkretnie o dwie grupy jakościowe, pierwsza to wszystko co jest przed słuchaczem (fronty, centralna) druga to wszystko co jest po bokach i za plecami (surround). Oczywiście pierwsza grupa celowała by w wyższe / lepsze kable i głośniki z "hi-end'owymi ambicjami" zaś druga pozostanie na poziomie przyzwoitego hi-fi.

 

Zastanawia mnie też sens zachowania takich samych długości kabli dla surround'ów.

Najważniejszy jest central, a troche mniej ważne są lewy i prawy przód, tyły najlepsze na jakie cię stać dla lepszego samopoczucia, kable odgrywają w kinie małe znaczenie,ale trzeba mieć przyzwoite dla lepszego samopoczucia, jak biżuteria dla kobiet, natomiast montuje się zazwyczaj raz w ścianach ,podłodze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable odgrywają w kinie małe znaczenie,ale trzeba mieć przyzwoite dla lepszego samopoczucia, jak biżuteria dla kobiet, natomiast montuje się zazwyczaj raz w ścianach ,podłodze.

 

Tu się z tobą nie zgodzę. Dla mnie dobre kable w kinie są tak samo ważne, jak przy stereo. Zakładając oczywiście, że nie mówimy o budżetowym zestawie.

Rożnica w odsłuchu jest słyszalna od razu. Może nie tyle w barwie brzmienia, co w detalach, a przy dobrym Master Audio jest ich mnóstwo. Ogólnie mówiąc, dobry kabel w kinie to "zdjęcie koca" z głośnika :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego podzielałem całość na dwie grupy którr muszą być spójne i od tego nie ma odstępstw.

 

Kable to też scena więc mają znacznie w każdym razie na pewno przy frontach + central. Satelity...dobry kabel w rozsądnej cenie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn to najistotniejszą jest centralna bo dzieje się w niej dużo(nie odpowiada tylko za same dialogi jak większość myśli ale też za emisję ścieżki filmowej) i ważne żeby centralny przetwarzał jak najszersze pasmo akustyczne najważniejsze aby wszystkie kolumny miały zbliżoną ilość przetworników (głośników wysokotonowych) aby to sie w miarę zgrało.

 

Co do kabli to dziwnie piszecie też pisałem w tamtym roku tu na forum czy warto wymieniac kable w KD na lepsze i wtedy odpowiedzieliście mi że nie warto bo nie usłyszę różnicy w KD to teraz się zmieniło? to samo powiedziano mi na elektrodzie a tam to już wszyscy tak samo że nie warto i nie zależnie czy to zestaw za kilka tyś czy budżetowy bo KD nie wychwyci się różnicy tak jak w stereo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli - Zawsze trzeba do tematu podejść z głową. Wiadomo, ze nie warto kupować kabla droższego od kolumn.

Jeżeli ktos kupi tanie kolumny - żaden kabel nie poprawi ich brzmienia. Wystarczy zdemontować zwrotnicę - zerknąć do środka. Jakość użytych wewnątrz komponentów, biorąc je do kupy będzie warta w cenach hurtowych jakieś kilkanaście złotych. Kabel niczego tu nie naprawi.

Jeżeli natomiast kolumny kosztowały ciężką kasę - żal podawać do nich prąd najtańszym na allegro chińskim kablem.

To trochę tak jak z hydrauliką - chyba każdy wie, że jak rura jest w środku zardzewiała, to woda poleci tyle, ze kiepsko. Jak kupisz nowe rurki...

Tutaj podobnie - najtańsze kabelki to zwykle aluminium pokryte miedzią. Elektrony się przecisną, pytanie tylko - po co je denerwować, skoro mają robotę do zrobienia głośnikach. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Uzywałem nigdy kabli CCA tylko OFC i też chodziło mi zamiana kabli OFC na droższe OFC takie za 20zł za metr ale napisano ze w KD nie warto wystarczą ofc za 6zł bo różnicy nie będzie i nie zależnie od jakości sprzętu tak mi powiedziano na 2 forach różnych jednogłośnie.Żeby dać sobie spokój z kablami bo to marketing lepiej flaszekę kupić na zdrowie wyjdzie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie co myślicie o różnych jakościach głośników i kabli w kinie ? będzie to słyszalne ?

 

Chodzi mi konkretnie o dwie grupy jakościowe, pierwsza to wszystko co jest przed słuchaczem (fronty, centralna) druga to wszystko co jest po bokach i za plecami (surround). Oczywiście pierwsza grupa celowała by w wyższe / lepsze kable i głośniki z "hi-end'owymi ambicjami" zaś druga pozostanie na poziomie przyzwoitego hi-fi.

 

Zastanawia mnie też sens zachowania takich samych długości kabli dla surround'ów.

Ja kupiłem kimbera pr4 na tyły , do centrala kimber pr8 i mam święty spokój .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kimbera pr4 na tyły , do centrala kimber pr8 i mam święty spokój .

Dokładnie. Kabel stosuje już od lat. Może da się lepiej ale ten jest bezpieczny. Kiedyś kupiłem Kimber 4tc bo chciałem lepiej. Okazało się że mimo takiej samej konstrukcji kabla zupełni inny charakter brzmienia. 4pr jest dobry do taniego sprzętu a więc również do amplitunerów kina domowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To panowie jaki kabel polecacie do 20zł za metr do kina o przekroju 2x2,5mm czy ta jakość przewodnika co podawana jest w % ma jakieś znaczenie

Mam takie typy : Melodika MDC2250,Cordial CLS225,Melodika BWC2250,Inakustik IA-00402526 różnią się jakoscią przewodnika tylko w tych % a może cos innego tylko żeby był dostępny w polskich sklepach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.