Skocz do zawartości
IGNORED

Korektor czy nie korektor


mikel

Rekomendowane odpowiedzi

a co do kwestii konieczności zastosowania ustrojów akustycznych, warto zacząć od subwooferów i ich prawidłowego ustawienia, najlepiej wg w metody zaproponowanej przez HSU

 

Korzystalem z 2 subwooferow i prawde mowiac nie widzialem na wynikach pomiarow roznicy w czasie wybrzmiewania rezonansow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Korzystalem z 2 subwooferow i prawde mowiac nie widzialem na wynikach pomiarow roznicy w czasie wybrzmiewania rezonansow.

 

Nie ganiam z pomiarami po scianach i nie szukam różnic w cyfrach, ale korzystam z 2 subow w ustawieniu front i nearfield i wg mnie równowaga tonalna dla poszczególnych siedzisk odsluchowych jest słyszalna (czytaj lepsza) niz przy jednym na froncie. Natomiast nie zauważyłem zadnych problemów ze wzbudzeniem modow przy dwóch sub'ach co przy jednym wg mnie jest możliwe w pewnych warunkach w pomieszczeniu ( no. brak zrobionej akustyki).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ganiam z pomiarami po scianach i nie szukam różnic w cyfrach, ale korzystam z 2 subow w ustawieniu front i nearfield i wg mnie równowaga tonalna dla poszczególnych siedzisk odsluchowych jest słyszalna (czytaj lepsza) niz przy jednym na froncie. Natomiast nie zauważyłem zadnych problemów ze wzbudzeniem modow przy dwóch sub'ach co przy jednym wg mnie jest możliwe w pewnych warunkach w pomieszczeniu ( no. brak zrobionej akustyki).

Pozdrawiam

 

To prawda, ze wiecej subow pozwala uzyskac bardziej wyrownana charakterystyke w wiekszej ilosci miejsc odsluchowych. Ale z tego co zrozumialem z oryginalnego posta, autor pyta o korekcje systemu stereo, a nie kina domowego.

 

Podsumowując: korekcja tak, najlepiej jako dodatek do już zaadaptowanego pomieszczenia. Czyli adaptacja + korekcja da najlepszy rezultat. Jesli jednak autor slyszy brak basu, to sama korekcja tego nie zalatwi - korekcją latwiej odjąć cos co jest za glosne, niż probowac "załatać" wąską, np. 25 decybelową dziurę w odpowiedzi (nie da rady tego zrobic).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystalem z 2 subwooferow i prawde mowiac nie widzialem na wynikach pomiarow roznicy w czasie wybrzmiewania rezonansow.

 

nie chodzi o dwa suby jako takie, wówczas faktycznie nie ma różnicy

 

chodzi o sub 50<150 Hz w polu bliskim, tj. jak najbliżej słuchacza i do tego ewentualnie sub <50 Hz w przednim rogu pokoju

 

czy robiłeś pomiary dla subwoofera w polu bliskim?

 

u Mehlaua różnica wygląda tak:

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

mikrofon w pozycji (1), pojedynczy sub pozycja A, dwa suby pozycja B, pojedynczy sub w polu bliskim pozycja C

 

widać wyraźnie, że dwa suby mogą być pod pewnymi względami nawet gorsze niż pojedynczy, a generalnie nie widać poprawy - tak jak sam mierzyłeś

 

natomiast pojedynczy sub w polu bliskim to inna sprawa - bije alternatywy na głowę

post-5623-0-14726400-1426058254_thumb.jpg

post-5623-0-82654500-1426058274_thumb.jpg

post-5623-0-20961000-1426058304_thumb.jpg

post-5623-0-17301300-1426058326_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za sugestie. Jestem z Gdańska ale zapraszać z mikrofonem będę jak znowu mi odbije i się szarpnę na lepszy zestaw niż jest teraz. Na ścianie na przeciwko drzwi sprzęt rzeczywiście brzmi najlepiej bo już to kiedyś przerabiałem ale niestety te ustawienie odpada z przyczyn użytkowych (dobra czas się przyznać - żona nie pozwala). Co nie znaczy że brzmi na tej ścianie jakoś fantastycznie. Bas i tak jest mało rozciągnięty. Generalnie gdzie bym nie postawił to przy ścianach mam podbity, krótki, bezbarwny bas, a na środku pokoju jego niemal całkowity brak.

No cóż... oczytam się bardziej zatem. Co mi pozostało :)

 

Trochę mnie to wszystko zastanawia, bo kilka rzeczy się nie zgadza.

 

1. Piszesz, że reprodukcja basu zależy od wzmacniacza. A akustyka przecież jest ta sama. To co się zmieniło? Albo podpiąłeś kable odwrotnie i bas zniknął (rzadkie ale się zdarza w ferworze walki), co więcej - odwrócenie fazy głośnika da ci super dzwięk surround na boki poza kolumny ale bez basu (czyli tak jak piszesz). A potem podłączyłeś już dobrze wzmacniacz klasy D i zaczęło grać prawidłowo :) Sprawdź to na 100%. Sprawdź też czy dwie kolumny razem dają więcej basu niż tylko jedna grająca. To jedna możliwość. Druga jaka mi przychodzi do głowy to bardzo trudne obciążenie, którego zwykły wzmacniacz nie daje rady wysterować poza D. To też mi się wydaje mało prawdopodobne.

 

2. Wracając do akustyki, to u mnie też są miejsca, gdzie basu jest bardzo mało i nic specjalnie się z tym nie da zrobić poza zmianą miejsca odsłuchu i położenia głośników. Co ciekawe, w niektórych powinieneś mieć wrażenie nadmiaru basu/wzbudzania się. Zobacz na dołączony wykres z przykładowego pomiaru u mnie. Częstotliwości zgadzają się z obliczeniami modów przez graafa - rezonans na 38 i 75 Hz. Do tego wygaszenie 57 Hz i przygaszenie zakresu 100-200 Hz. To powoduje, że na niektórej muzyce wydaje się, że basu nie ma (55-60 Hz), a na innej jest go aż za dużo. U ciebie zawsze piszesz, że jest go za mało, co mnie trochę dziwi. Fakt, że kiedyś przechodziłem przez podobny etap - mało basu, fajne efekty, ale ogólnie męcząco. Skończyło się zmianą ściany i odległości miejsca odsłuchu od ściany/okna. Zacznij oswajać z tym żonę :D

 

3. W jakiej odległości od ściany tylnej stoją u ciebie kolumny? U mnie gdy odległość od ściany była w okolicach 0,5 m następowało zupełne zdławienie basu, czuć było falę ale zero dźwięku. Dopiero odległości na poziomie 80-100 cm od tylnej ściany dają normalne efekty. Co prawda ja mam specyficzny układ głośników - basowy w dół + BR na tył, ale warto poeksperymentować w tym zakresie.

 

PS. Te poduchy zaznaczone na rysunku nic nie dają, a do basu to już w ogóle zero wpływu.

 

A tu sytuacja z tej gorszej ściany....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-53696-0-79779900-1426058848_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

janicniewiem - podpisuję sie pod Twoim wpisem .. dalej od sciany da poprawniejsze spektrum niskich częstotliwości oraz całości pasma.

 

Trudne kolumny do wysterowania potrzebują mega szybkiego wzmacniacza , który da też niezmienność parametrów przy obciążeniu 1ohm . Nadmienię ,że wiele lat błądziłem z wysterowaniem Infinity R-90 . W tym przypadku nie kolumny były złe lecz elektronika kulała. W dobie nowoczesnych wzmacniaczy w klasie D ten problem znika. Teraz tylko żródło staje się wyznacznikiem jakości. Mając problemy z adaptacją pomieszczenia zastosowałem korekcję ARC-2 jako wtyczkę do PURE MUSIC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) gram z MINI MAC w systemie OS..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy robiłeś pomiary dla subwoofera w polu bliskim?

 

Nie, u siebie nie robilem takim pomiarow, dlatego ze czesto przesuwam sie na fotelu (gdy miksuje muzyke) i nie moge miec subwoofera ani blisko przed soba (bo bym go kopał), ani za soba (bo nie moglbym wstac od stolu :-)). Jednak nie ukrywam, koncepcja brzmi ciekawie, jesil ktos ma na stale ustawiony fotel blizej srodka pokoju.

 

Zastanawiam sie czy jednak nie byloby to slyszalne, ze niskie czestotliwosci dobiegaja zza sluchacza. Teoria mowi jedno - ze niskich czestotliwosci ludzie nie sa w stanie zlokalizowac, ale troche wyzszy bas osobiscie jestem w stanie zlokalizowac (chocby slyszalny ped powietrza z portu BR sprawia, ze wiem gdzie stoi subwoofer).

 

EDIT: Mam wrazenie, ze robi sie lekki offtopic. Jesli autor ma jakies pytania, chetnie odpowiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesil ktos ma na stale ustawiony fotel blizej srodka pokoju.

 

dlaczego na stałe? subwoofer można przecież również przestawić w razie potrzeby, jeśli jest duży i ciężki można mu zrobić np. składane "podwozie" z kółkami taki, jakie mają pralki lub wykonać podstawę z takim "podwoziem"

 

 

Zastanawiam sie czy jednak nie byloby to slyszalne, ze niskie czestotliwosci dobiegaja zza sluchacza. Teoria mowi jedno - ze niskich czestotliwosci ludzie nie sa w stanie zlokalizowac, ale troche wyzszy bas osobiscie jestem w stanie zlokalizowac (chocby slyszalny ped powietrza z portu BR sprawia, ze wiem gdzie stoi subwoofer).

 

owszem jest to potencjalny problem techniczny, ale możliwy do rozwiązania, tym bardziej, że słuch jest raczej kiepski w kwestii lokalizacji dźwięków dobiegających z tyłu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego na stałe? subwoofer można przecież również przestawić w razie potrzeby, jeśli jest duży i ciężki można mu zrobić np. składane "podwozie" z kółkami taki, jakie mają pralki lub wykonać podstawę z takim "podwoziem"

 

Zeby uzyskac dokladnie taka sa odpowiedz czestotliwosciowa, subwoofer musialby znajdowac sie zawsze w dokladnie tym samym miejscu. Jesli ktos zamierza przesuwac czesto subwoofer, sugeruje oznaczyc dokladne miejsce na podlodze, np, taśmą.

 

Osobiście stosuje takie rozwiązanie, dlatego ,że subwoofer mam pod stołem i siedząc w fotelu zdarzało mi się kopać subwoofer. Dlatego umieszczony jest na podstawie, która zabezpiecza sub przed kopaniem. Na subwooferze jest umieszczony ciężki kamień, który zapobiega przemieszczaniu subwoofera.

Dodatkowo na podłodze znajduje się taśma, na której zaznaczone jest położenie subwoofera/platformy.

 

Nawet 5cm potrafi w znaczący sposób zmienić charakterystykę, co jest istotne zwłaszcza, jeśli ktos zamierza stosować korekcję. Ja podchodze do tego dosc obsesyjnie,

bo nawet 1-2 decybelowa zmiana w porownaniu do tego, do czego jestem przyzwyczajony, bedzie skutkowac minimalnie mniej zrownowazonym miksem.

Jesli ktos tylko slucha muzyki i nie ma takiego ryzyka,nie musi tego robic tak dokladnie. W kazdym badz razie, ja tak robie ze wzgledu na fakt, ze wplywa to na efekt koncowy mojej pracy.

 

Jesli zdarzy sie, ze potrzebuje przesunac monitory/subwoofer chocby o pare cm, robie ponownie pomiary i generuje ustawienia korekcji na nowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@janicniewiem - brawo!

Nareszcie ktoś myśli(o zastanej, konkretnej sytuacji) a nie podpiera się "my ze szwagrem, w innym pomieszczeniu, z innymi kolumnami, tośmy zrobili tak..." ;-)

Przede wszystkim:

1. Ludzie sami pakują się w kłopoty, kupując niskoskuteczne, trudne w wysterowaniu kolumny - potem okazuje się że napędzić to tak, żeby grało poprawnie chociaż, mało co potrafi. Jeśli na wzmacniaczach D miałeś dobry, poprawny bas, i (Twoim zdaniem) zbyt chudą scenę, a na innych wzmacniaczach słaby bas (i lepszą scenę) to z tego wynikają dwa wnioski:

1a) dałeś sobie wkręcić, prawdopodobnie poprzez lekturę audiofilskich forów :-) - że scena powinna być nie wiadomo jak szeroka i głęboka.

2b) winny jest komplet kolumny+wzmacniacz, akustyka póżniej

 

2.Czy policzyłeś sobie mody w takim pomieszczeniu jakie masz?

jeśli nie, to zrób to teraz, i zobacz czy nie postawiłeś kolumn i swojej kanapy dokładnie na linii modów, które oddziałując na głośniki i słuchacza powodują "zanik" basu. Kalkulator tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

3. Do tego psychoakustyka mówi wyraźnie, że jeśli basu jest za mało, to ma się wrażenie "dominowania" środka i wyższego środka, a jest to przedział który niemal w całości odpowiada za scenę. Czyli w systemach z niedoborem basu będziesz mieć naturalnie szerszą scenę, i niewiele niestety makrodynamiki. Ludzie miewają po domach przeróżne aberracje, grające przeróżne patologie. Niektórzy z nich są przekonani że to jest super i referencyjne. Efekciarsko szeroka scena to nie sytuacja poprawna, tylko efekciarska właśnie. Może się to podobać, i podoba bardzo często, ale tak się to ma do neutralności jak podbity bas i sopran. Jest miękko, miło, i niepoprawnie :). I wbrew pozorom - zwykle towarzyszy problemom z niedostatkiem basu i/lub głośnikom podpiętym w odwrotnych fazach.

 

4. DEQ może pomóc - i pomoże, ale...to cyfrowy korektor, więc nie służy do "wzmacniania" tylko wręcz przeciwnie - do osłabiania. Przynajmniej jeśli chodzi o SPL.

Jeśli podniesiesz jakiś zakres basu o n.p. 5dB, to musisz całość pasma ściszyć o 5dB. W innym przypadku ryzykujesz clipping a nawet przester.

Kompensujesz to kręcąc gałą wzmacniacza o +5dB, środek i góra wraca na 0 a bas jest podbity o 5dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Of course, equalizers are an absolute heresy - so go ahead and burn me at the stake(Thorsten Loesch).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 34

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.